Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Sfaturi pt achizitionarea unui DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
8063 replies to this topic

#7507
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostAndyyx0, on 04 ianuarie 2017 - 16:06, said:

Salut si la multi ani !
Am avut ocazia vara trecuta sa pun mana pe un Nikon D3000 si am ramas placut surprins, ne-am inteles bine. ( 1 / 2 / 3 )
Acum, doresc sa achizitionez un DSLR si sa-l folosesc in scopuri/interese proprii. Nu vreau sa-mi scot banii sau ceva de pe el, ci pur si simplu sa ma "distrez" .
Gasesc altceva mai bun, pana in 1500 lei ?

Din pacate nu prea gasesti dSLR-uri noi in bugetul tau. Nu ti-as recomanda sa cumperi SH deoarece nu stii sa verifici bine o camera sau un obiectiv. Si cei experimentati se mai pacalesc.
Maxim sa iei de la un magazibn care sa permita returnarea in 30 de zile.
Ca sa pacaleasca cumparatorii care nu cunosc prea bine domeniul multe firme ofera kituri mai ieftine punand un obiectiv mai slab (de pilda fara stabilizare optica). Unii ar zice ca ce conteaza stabilizarea optica la 18-55 mm si ca au fost facute poze atatia ani fara stabilizare. Insa poti sa ma crezi ca stabilizarea iti creste imens anvelopa de folosire.
Canon are unele aparate mai ieftinute insa n-au un senzor grozav si unele au o ergonomie care trebuie verificata inainte (Canon 100D). Cam cel mai ieftin ar fi un Nikon D3300 cu AF-P 18-55 mm VR (1800 lei) care este mult peste Nikon D3000 (din punct de vedere al senzorului). Chiar si Canon-urile sunt peste Nikon D3000. Ar mai fi Canon 100D cu 18-55 mm IS STM un pic mai scump. Din pacate la Pentax nu stiu kit-uri sub 2000 lei asa ca poate utilizatorii de Pentax te pot ajuta.
Eu folosesc Nikon asa ca ti-as recomanda Nikon D3300. Cumpararea unui dSLR este o cheltuiala pe o perioda indelungata (macar doi ani ar trebui sa il folosesti) asa ca nu merita sa te zgarcesti la inceput si apoi sa cheltuiesti mai mult sa repari ce ai stricat cu economia initiala.

Edited by baloo2009, 10 January 2017 - 15:19.


#7508
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View Postbaloo2009, on 10 ianuarie 2017 - 15:18, said:

Din pacate nu prea gasesti dSLR-uri noi in bugetul tau. Nu ti-as recomanda sa cumperi SH deoarece nu stii sa verifici bine o camera sau un obiectiv. Si cei experimentati se mai pacalesc.
Maxim sa iei de la un magazibn care sa permita returnarea in 30 de zile.
Ca sa pacaleasca cumparatorii care nu cunosc prea bine domeniul multe firme ofera kituri mai ieftine punand un obiectiv mai slab (de pilda fara stabilizare optica). Unii ar zice ca ce conteaza stabilizarea optica la 18-55 mm si ca au fost facute poze atatia ani fara stabilizare. Insa poti sa ma crezi ca stabilizarea iti creste imens anvelopa de folosire.
Canon are unele aparate mai ieftinute insa n-au un senzor grozav si unele au o ergonomie care trebuie verificata inainte (Canon 100D). Cam cel mai ieftin ar fi un Nikon D3300 cu AF-P 18-55 mm VR (1800 lei) care este mult peste Nikon D3000 (din punct de vedere al senzorului). Chiar si Canon-urile sunt peste Nikon D3000. Ar mai fi Canon 100D cu 18-55 mm IS STM un pic mai scump. Din pacate la Pentax nu stiu kit-uri sub 2000 lei asa ca poate utilizatorii de Pentax te pot ajuta.
Eu folosesc Nikon asa ca ti-as recomanda Nikon D3300. Cumpararea unui dSLR este o cheltuiala pe o perioda indelungata (macar doi ani ar trebui sa il folosesti) asa ca nu merita sa te zgarcesti la inceput si apoi sa cheltuiesti mai mult sa repari ce ai stricat cu economia initiala.

Nu gasesti Pentax nou in Ro sub 3000 lei (din cate stiu eu K-70 e vreo 3300).

Eu mi-as incerca norocul cu o camera SH daca as gasi una care sa mai fie inca in garantie.

#7509
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pentax K-50 e vreo 2000 si-un pic body only, sub 2500 cu obiectivul de kit.

#7510
mihaiLLL

mihaiLLL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 11.10.2004
https://www.olx.ro/o...html#faa596aba4
1500 si poate mai negociezi

Nikon D3300 Body, Obiectiv-ul 18-55, geanta aparat foto, card memorie 64 gb, baterie pentru schimb, incarcator

Edited by mihaiLLL, 10 January 2017 - 18:10.


#7511
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Post10nutz_413x, on 09 ianuarie 2017 - 17:10, said:


Recapitulare:
Ar fi perfect un DSLR (sau mirrorless presupun, ca si aici ma pot juca cu diverse accesorii si obiective pe viitor daca simt nevoia) care sa aiba un microfon built in mai mult decat decent (chiar si stereo), sa poata filma super slow motion, displayul ar fi de prefarat sa se poata roti, etc.

In afara de Slow Motion, asta ar face cam tot ce ai tu nevoie si o face cum trebuie: Panasonic G7. Iti mai raman bani de un microfon sau un trepied.
Filmarea o face foarte bine (in lumea filmarii cu aparate DSLR/mirrorless, Panasonic sunt cam cei mai buni). Si o face 4k.
Ar trebui sa fie controlabil via smartphone.

#7512
zede2424

zede2424

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2012
Salut!
Vineri, dupa ceva timp de asteptare o sa imi cumpar primul meu dslr. Ca amator in tot ceea ce tine de fotografie vreau sa va intreb cate ceva despre ceea ce vreau sa fac. In primul rand, nu sunt sigur daca sa imi achizitionez o camera noua sau una putin folosita care mi-ar salva cateva sute de lei. Camera care mi-a placut din punct de vedere al specificatiilor si review-urilor este Nikon D5300 cu un obiectiv de 15-55mm. Bugetul meu e in jur de 2000 lei.
Aici este link-ul cu camera de pe olx, una putin folosita:
https://www.olx.ro/o...html#14dfdc2c78
Daca am ratat ceva care trebuia zis, revin cu un comentariu cat mai repede. Multumesc

#7513
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Avand in vedere experienta ta in evaluarea a sute de camere si obiective as zice sa nu te bagi in loteria echipamentelor second hand decat daca pretul e asa de jos incat sa poti vinde inapoi daca ti-a tras cineva teapa.
Obiectivul este 18-55 mm nu 15-55 mm insa alegerea este OK. Daca prindeai Black Friday in noiembrie era mai bine ca acum te costa cam cu 500 de lei mai mult.

#7514
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View Postzede2424, on 16 ianuarie 2017 - 13:37, said:

In primul rand, nu sunt sigur daca sa imi achizitionez o camera noua sau una putin folosita care mi-ar salva cateva sute de lei.

Ca incepator una noua. Daca ai un prieten priceput la DSLR si te poate ajuta ai putea sa incerci si second-hand cu sanse mai mari. ''O sa-ti iasa pe nas'' economia aia de cateva sute, daca vor fi probleme. :)

#7515
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postmircea812, on 16 ianuarie 2017 - 15:57, said:

Ca incepator una noua. Daca ai un prieten priceput la DSLR si te poate ajuta ai putea sa incerci si second-hand cu sanse mai mari. ''O sa-ti iasa pe nas'' economia aia de cateva sute, daca vor fi probleme. Posted Image
Si daca o verifica un prieten si iese nasol, n-as vrea sa fiu in pielea prietenului si/sau a ta :)

#7516
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postzede2424, on 16 ianuarie 2017 - 13:37, said:

Salut!
Vineri, dupa ceva timp de asteptare o sa imi cumpar primul meu dslr. Ca amator in tot ceea ce tine de fotografie vreau sa va intreb cate ceva despre ceea ce vreau sa fac. In primul rand, nu sunt sigur daca sa imi achizitionez o camera noua sau una putin folosita care mi-ar salva cateva sute de lei. Camera care mi-a placut din punct de vedere al specificatiilor si review-urilor este Nikon D5300 cu un obiectiv de 15-55mm. Bugetul meu e in jur de 2000 lei.
Aici este link-ul cu camera de pe olx, una putin folosita:
https://www.olx.ro/o...html#14dfdc2c78
Daca am ratat ceva care trebuia zis, revin cu un comentariu cat mai repede. Multumesc

Daca vrei sa te bagi la SH, ia in considerare urmatoarele aspecte:
- cat de mult economisesti fata de a cumpara acel aparat de nou. In cazul de fata cam 500 de lei.
- Daca nu poti lua ceva mai bun la aceeasi bani sau pentru ceva in plus (eu zic ca da, de exemplu: D7000 si 18-105mm la 2200 sau Canon 60D si 18-135STM... in ambele propuneri iei aparate de o clasa superioara cu obiective mai utile...).

Evident, recomand sa iei aparat nou.

Dar daca doresti SH poti sa minimizezi riscul sa iei o lamaie urmand niste pasi simpli:
1) Documenteaza-te despre aparatul pe care doresti sa il iei. Citeste despre problemele cunoscute si citeste manualul cat sa il poti opera cat de cat usor pentru testare.
2) Verificarea DSLR-ului:
- Inspectie optica, sa nu aibe zgarieturi sau urme de impact, sa nu aibe extrem de mult praf/murdarie (arata cat a fost ingrijit), sa nu aiba (prea mult) praf in vizor. Ridica oglinda sa vezi senzorul, sa nu aiba urme pe el.
- Inspectie functionala: se rotesc usor rotitele? Muta punctul de focus folosind D-pad-ul de control? Butoanele fac ce trebuie cand sunt apasate? Ecranul tactil functioneaza? Raspunde rapid?
- Inspectia operativa:
  • Trage cateva cadre cu o suprafata deschisa la culoare (cer, perete alb) la timpul minim de expunere (1/4000, 1/8000). Daca exista diferente de luminozitate intre ele, shutter-ul e pe duca. De evitat.
  • Trage cateva cadre la timp de expunere de 1/125 , 1/60, 1/2s, 10s, 30s daca e posibil. Ar trebui sa nu faca probleme gen sa se blocheze shutterul sau sa dea eroare.
  • Trage cateva rafale pana la umplerea buffer-ului. Nu trebuie sa dea vreo eroare sau sa se blocheze in vreun fel obturatorul.
- Inspectia senzorului:
  • o sa ai nevoie de un laptop pentru asta si un program gen Irfan View
  • Trage un cadru la ISO100, 10s cu capacul obiectivului pus. Vazut pe laptop, e ok daca sunt unii pixeli colorati, dar nu trebuie sa fie foarte foarte multi.
  • Trage un cadru cu cerul la f16. Creste contrastul imaginii si vezi daca se vad chestii ciudate (urme sau umbre care nu ar trebui sa fie... poate fi praf, poate fi un senzor zgariat).
  • Trage un cadru cu un subiect relativ uniform la ISO maxim marcat (6400, 12800, NU HI0.3 sau mai stiu eu ce, in functie de aparat). Daca exista zone de coloare diferita (benzi de culoare) atunci e o problema cu senzorul
- Inspectia obiectivului:
  • verifica butoanele sa mearga ok, nu sunt blocate samd.
  • verifica sa faca AF ok si sa nu fie foarte zgomotos. Un test rapid dar inexact de FF/BF e sa gasesti un rand de stalpisori de parcare si sa iei unul sub punctul de focus din mijloc.
  • verifica inelele de zoom si focus. La obiectivele mai ieftine pot sa fie mai "plastic pe plastic" dar nu trebuie sa agate sau sa scartaie sau sa faca sunete ciudate. Si trebuie sa se invarta relativ usor.
  • verifica centrarea obiectivului. Ia un perete uniform cu ceva textura (caramdia, ciment) ca subiect si asigura-te ca umple cadrul. Trage la diafragma maxima la diverse distante focale (18mm, 25mm, 55mm). Trebuie ca, vazute 100% pe ecranul unui PC, sa nu fie partea stanga mult mai neclara decat cea dreapta la aceeasi distanta focala si la aceeasi distanta de centrul imaginii.
Cam asta e check-list-ul meu pt chestii SH. Evident nu acopera tot (nu iti vei da seama ca aparatul a fost udat si uscat bine) dar pana acum am luat 3 DSLR-uri si 10 obiective si nu mi-am luat nici o teapa.

Edited by StefanSC, 17 January 2017 - 18:23.


#7517
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postbaloo2009, on 16 ianuarie 2017 - 15:09, said:

Avand in vedere experienta ta in evaluarea a sute de camere si obiective as zice sa nu te bagi in loteria echipamentelor second hand decat daca pretul e asa de jos incat sa poti vinde inapoi daca ti-a tras cineva teapa.

Adica dupa ce a luat teapa sa-i traga el teapa altuia?

Edited by edri, 17 January 2017 - 20:00.


#7518
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Total de acord Edri, probabil a fost o scapare a colegului Baloo, nu cred ca asta a fost intentia. Era suficienta o formulare mai directa de genul: "pentru ca nu ai experienta, recomand achizitia unei camere noi".

Intrebare: desi sunt doar la inceput, din mai multe ratiuni (ma incita ideea, nu-mi place sa schimb obiectivele, am nevoie de un wide bun) m-am gandit sa imi iau si un FF. Varianta D750 mi se pare un start grozav pentru FX, insa foarte probabil o sa apara curand un nou model in gama si nu-mi place sa cumpar ceva care va deveni repede "old model".
Am gasit D600 si D610 la preturi decente, 10k-20k cadre (nu in Romania), vanzatori de incredere. E rezonabil sa cumpar vreunul din modelele indicate pana apare o camera noua ?

#7519
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View Postmiki74, on 17 ianuarie 2017 - 23:34, said:


Intrebare: desi sunt doar la inceput, din mai multe ratiuni (ma incita ideea, nu-mi place sa schimb obiectivele, am nevoie de un wide bun) m-am gandit sa imi iau si un FF.


Esti sigur ca ai nevoie de FF? niciunul dintre motivele pe care le-ai enumerat tu nu ma face sa cred ca ai avea nevoie de FF.

Eu am trecut recent de la Pentax K5IIs (o camera excelenta in format crop) la noul full-frame Pentax K-1. Nu aveam nevoie neaparat de FF, nu sunt fotograf profesionist, dar mi-l permiteam financiar, majoritatea obiectivelor mele erau oricum concepute pentru FF si cateodata mai fac poze prin baruri, unde sensorul mai mare constituie un mare avantaj (lumina proasta). Cateva impresii dupa schimbare:

- Pentax K-1 este probabil cea mai buna camera pentru landscape, la ora actuala (exceptand poate 645Z), dar e mai mare decat K-5IIs, a trebuit sa imi iau alta geanta pentru camera;
- exista o diferenta palpabila in ce priveste calitatea imaginii, dar la poze de dimensiuni mici puse pe net, nu e sesizabila decat foarte greu. S-ar vedea daca as printa la dimensiuni mari, ceea ce nu fac;
- in ce priveste peisajele, daca am lumina buna (ceea ce ar trebui sa fie prima preocupare ca fotograf) diferenta e mica; oricum trag la ISO 100 de pe trepied; e adevarat ca in cateva ture recente, mi-am permis sa las trepiedul acasa si sa cresc nitel ISO-ul; nu as fi facut chestia asta ca profesionist, dar ca amator, e nice sa nu cari trepiedul dupa tine pe munte;
- in conditii de lumina slaba (baruri, concerte) diferenta e enorma, sensorul mai mare face diferenta;
- obiectivele echivalente ca unghi de cuprindere costa mai mult si sunt semnificativ mai mari si mai grele; in loc de 16-50 acum am un 24-70, sunt foarte multumit de el, dar e o bestie de carat dupa tine; ma gandesc cu groaza ca imi va trebui un 70-200 care e huge; pe langa asta, implica costuri suplimentare: geanta mai mare, diametru filtre mai mare asadar filtre mai scumpe etc;
- in unele situatii (atunci cand am nevoie de profunzime de camp foarte mica) FF-ul mi se pare ca are un look specific, diferit de crop. O fi doar imaginatia mea;
- exista situatii in care e de preferat sa ai la tine o camera mai mica si care sa nu atraga atat de mult atentia. In viitorul apropiat planuiesc o tura in Mexic (nu e chiar cea mai sigura tara) si sunt aproape hotarat sa las FF-ul acasa si sa iau cu mine K5IIs; daca raman fara el nu va fi cine stie ce paguba;

Am listat doar cateva impresii din experienta mea de pana acuma. Sfatul meu e sa te gandesti bine ce fel de fotografie vrei sa abordezi si la ce nivel, si daca ai neaparat nevoie de full-frame.

#7520
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Multumesc de sfaturi.
Sunt convins ca explicatiile date sunt justificate prin prisma experientei.
Totusi, am in lista un wide de 14mm si unul de 19mm care merg doar pe FX, utimul e obscen de scump dar la un moment dat o sa am mare nevoie de el. Nu e vorba nici de excursii sau concerte, nici de nunti sau de lansdcape. Nu conteaza greutatea prentru ca nu o sa-l tin de gat si nici n-o sa-l plimb in excursii.
Revenind la intrebarea mea, D600 (care e foarte ieftina) sau D610 sunt Ok ?

Edit: nu am idee daca D600 are motor de autofocus intern si nici nu imi e clar la ce foloseste daca obiectivul are el motor de focus.

Edited by miki74, 18 January 2017 - 11:28.


#7521
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Orice DSLR FF la ora actuala e mai mult decat ok pentru majoritatea fotografilor amatori. Diferente apar atunci cand vrei anumite lucruri mai speciale (foto de pasari sau filmare de exemplu).

D600 e f ieftin pentru ca are o reputatie proasta cu ulei pe senzor. Ia D610, au rezolvat problema. La care adaugi un 18-35G, un 24-85G VR si un 70-200 f4 si ai un kit sub 3 kg extrem extrem de competent. Eventual mai adauga un 50mm f1.8 sau 35mm pentru lumina putina.

14mm wide pe FF e extrem de wide si greu de folosit.

D600 are motor de focus in corp. Si foloseste la compatibilitatea cu obiectivele mai vechi, care sunt AF dar nu au motor incorporat (practic, e o surubelnita care invarte grupurile de focus).

Edited by StefanSC, 18 January 2017 - 12:22.


#7522
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostHatti, on 18 ianuarie 2017 - 10:19, said:

Esti sigur ca ai nevoie de FF?
Nevoie de full-frame ai când:

a.) ai nevoie de mai multă lumină - de exemplu street noaptea sau fotografii pe întuneric fără bliţ
b.) vrei un DOF mai mic

Eu mi-am zis că de a) chiar am nevoie, e mişto să foloseşti ISO 12600, e mişto să faci street noaptea cu timp de expunere rezonabil şi apertură mai mărişoară, e mişto să poţi scoate peisaje urbane din mână pe întuneric, cu zgomot decent.
Am suferit destul de mult cu APS-C pe înserate, prin diverse oraşe din Europa, mahalale din Bucureşti şi sate din România şi am fost frustrat că nu pot suprinde momentul din mână.

Iar b.) e un bonus binevenit uneori, chiar îmi place portretistica.

În rest, poţi face orice cu APS-C şi m4/3, lumină să ai şi obiective clare şi timp.

Edited by neur0, 26 January 2017 - 00:03.


#7523
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postneur0, on 26 ianuarie 2017 - 00:02, said:

a.) ai nevoie de mai multă lumină - de exemplu street noaptea sau fotografii pe întuneric fără bliţ
Pe unitatea de suprafata iti cade fix aceeasi lumina ca si la crop sau 4/3, evident in conditiile unui obiectiv identic (focala, apertura).

#7524
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@crokodilu:

Ai dreptate ce spui. Problema e ca un FF cu 36MPx are aproape aceeasi densitate de pixeli pe suprafata ca un APS-C de 16MPX. Cu alte cuvinte fotosituri mai grasune si mai putin susceptibile la zgomot comparat cu senzorii APS-C de 24MPx (care are cam aceeasi densitate ca un m4/3 de 16MPX).

E drept ca intervine un fenomen foarte interesant: daca aspectul imaginilor pe care doresti sa le faci implica diafragme de 1.4/2, atunci da, acel avantaj al FF-ului la ISO mare exista.
Daca in schimb ai nevoie de mai multa profunzime de camp (sa zicem un f4/f5.6) atunci e cam anulat de existenta in alte formate mai mici a unor obiective rapide si competente.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate