Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Cum scap de gandacii de bucatarie?

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#55
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
speli cu domestos

#56
alf77

alf77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.11.2004
Gandacii se inving cu K-300.

Se gaseste pe la supermarketurile NIC sau prin Carrefour,este un tub galben .

Apoi , o sa vina gandacii sa ti-o predea pe regina lor..

#57
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
La mine cel mai bine au functionat niste capcane pe baza de lipici. Vreo 2 saptamini s-au tot prins, s-au innegrit capcanele alea, dupa care n-am mai vazut picior ani de zile. Beleaua e ca nu se mai gasesc (erau Raid), asa ca mi-am confectionat singur din banda adeziva dublu-fata.

#58
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Am avut tot felul de capcane de la Raid, dar fara nici un efect. Am incercat si cu fiole Regent cumparate de la farmacie - tot degeaba. Cred ca este important, pe langa ce am scris mai sus si tipul de gandaci care te viziteaza.

#59
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Orice alte capcane sunt bune de aruncat. Numai capcanele cu lipici sunt eficiente. De asta va recomand sa incercati sa le confectionati singuri. Verificati-le la inceput zilnic, sa vedeti daca sint eficiente, daca se prinde ceva. Lasati cadavrele acolo. La mine intr-o saptamina s-au innegrit, s-au prins zeci de gindaci, dupa care n-au mai aparut ani de zile. Eventual se mai prindea cite un ratacit pe luna.

#60
Pantaleon

Pantaleon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2008
Odata cu venirea verii, parca au iesit din pamant, scarbele. Am dat cu Romparasect, pute ingrozitor, dar a si omorat cativa. Bineinteles, nu au crapat toti. Am cumparat un praf alb, cica foarte eficient si am albit parchetul...degeaba. Mergeau pe pereti, dracii. Ce e mai grav e ca in doua nopti s-au urcat pe mine, bine ca nu musca, dar senzatia e unica. Iti vine sa te muti din cocioaba in care stai. Acum am cumprat Regent, vad ca e laudat pe forum, mi l-a recomandat farmacista si mi-a mai spus sa le pun zahar (cica trag la asa ceva). Nu miroase deloc, dar nici victime nu a cauzat. Mai stii, poate nu mai sunt. Unii de pe forum spun ca nu o mierlesc imediat, dureaza pana le distruge sistemul nervos, ala involuat.
Mai astept.

#61
Stefanshm

Stefanshm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 14.02.2008
Cauta cautrin de la 3DB

#62
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,146
  • Înscris: 09.01.2007
Incearca acid boric. E o chestie alba, se da pe langa perete. stiu ca functioneaza

#63
realmartyn

realmartyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.06.2007
Salut. Am si eu aceeasi problema cu gandacii. Am observat ca s-au stabilit prin usi si..culmea..prin faianta de la bucatarie. Acum 2 ani am dat cu spray prin toate usile si i-am mai stârpit, dar acum s-au intors :o . Imi sunt asa de urâti,  incat, dupa ce am vazut cat sunt de laudate Regent si Fendora, imi vine sa pulverizez toate faianta din bucatarie. Problema e ca am un copil de 2 ani in casa, dar cred ca am sa ii pun un INTERZIS prin bucatarie o vreme..
Gandacii mai transmit si boli, nu ?  :huh:

#64
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,311
  • Înscris: 27.07.2006
Am si eu, din "fericire" doar unul-doi la cateva zile. Am in permanenta in casa Regent si mai nou Raid. Problema este ca scapi pentru o anumita perioada, dupa care vin iar...
Am o intrebare "naiva" la voi, poate stiti sau ati auzit: exista o institutie, o ceva in Bucurestiul asta minunat care sa amendeze sau sa oblige pe toti nesimtitii care stau in mizerie sa-si faca o deratizare, ca sa nu zic curatenie ?!
Intreb pentru ca pana acum doi ani cand am fost obligat sa sparg niste placi de faianta de la bucatarie pentru o presupusa spartura a unei tevi nu am avut probleme ! Toate banuielile duc la vecinul de deasupra, mai multi colocatari confirmandu-mi ca la el in casa este o "groapa de gunoi" ! Cum il pot obliga sa deratizeze ?

#65
ela2007

ela2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.09.2007
Apropo de acidul boric : am incercat si eu o data. Am facut (dupa reteta care mi-a dat-o cineva) un amestec din acid boric (parca 50gr) , faina (tot atata) si ceapa  :huh:  Se punea apa cat sa iasa un soi de pasta. Am lasat pasta prin colturile camerei si gandacii au disparut. Ciudat ca nu i-am gasit morti, dar nu au mai venit in camera (eram la camin)
Persoana care mi-a dat reteta (sper ca mi-am amintit-o bine,ca au trecut o groaza de ani de atunci) mi-a spus ca a fost testata si functioneaza la gandacii de culoare maronie - gandaci de gaz , parca asa le zice. Pentru alte tipuri de gandaci , nu stiu.

#66
gabitza

gabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 23.04.2003
O intrebare: Unde sa gaseste de cumparat acid boric?

#67
vartan

vartan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.08.2005
Am si eu niste gandaci in casa insa nu sunt maronii, sunt mai mult spre viermi, si au 2 antene lungi.
Sunt cam prin toata casa nu in bucatarie, si predomina pe sub mocheta parcket etc.
Se misca foarte incet si ii poti omora cu usurinta, au o culoare gri inchis si par inelati.
Mama spune ca ar fi gandaci pesti.
Are cineva idee despre ce vorbesc? o denumire a gandacului respectiv?
Daca vreti pot face si poze :)

#68
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

 vartan, on Sep 12 2008, 14:52, said:

Am si eu niste gandaci in casa insa nu sunt maronii, sunt mai mult spre viermi, si au 2 antene lungi.
Sunt cam prin toata casa nu in bucatarie, si predomina pe sub mocheta parcket etc.
Se misca foarte incet si ii poti omora cu usurinta, au o culoare gri inchis si par inelati.
Mama spune ca ar fi gandaci pesti.
Are cineva idee despre ce vorbesc? o denumire a gandacului respectiv?
Daca vreti pot face si poze :)

ha-ha! odata am prins si eu un gandac ciudata in casa si eram tare curios ce poate fi. am cautat pe net si am dat peste un site de genul asta: http://davesgarden.com/guides/bf/

practic, o iei dupa poze pana identifici exemplarul tau si apoi cauti sa vezi ce face

#69
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ok, cica Regent nu se mai fabrica de vreo 6 luni pentru ca este pe lista substantelor interzise de EU.

Exista alternative macar la fel de bune?

#70
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007

 don_dannielo, on Oct 23 2008, 12:17, said:

Ok, cica Regent nu se mai fabrica de vreo 6 luni pentru ca este pe lista substantelor interzise de EU.

Exista alternative macar la fel de bune?
cica era foarte toxic, dar eficient
Mi s-a recomandat alt produs, doar ca nu am incercat sa vad daca functioneaza

#71
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pai era. Nu mureau pe loc, dar in cateva zile ii gaseai pe toti cu burta in sus si-i adunai cu farasul. Si luni de zile nu mai erau probleme. Dar daca nu mi-am facut stoc de fiole...

Nu stii cum se numeste celalalt care ti s-a recomandat?
Sau poate mai vinde cineva la negru Regent?

Edited by don_dannielo, 23 October 2008 - 11:31.


#72
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007

 don_dannielo, on Oct 23 2008, 12:30, said:

Pai era. Nu mureau pe loc, dar in cateva zile ii gaseai pe toti cu burta in sus si-i adunai cu farasul. Si luni de zile nu mai erau probleme. Dar daca nu mi-am facut stoc de fiole...

Nu stii cum se numeste celalalt care ti s-a recomandat?
ma uit cand ajung acasa si iti spun

Trafic la negru  :w00t:

Edited by monique_all, 23 October 2008 - 11:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate