Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 

Modificarea cotei de impozitare din 2009 (propunere BNR)

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postterratec, on Nov 14 2008, 12:19, said:

Ce m-ar motiva sa fiu mai productiv cand raman cu aceeasi bani ca un lenes ?

1000 x (100-30)% e totusi mai mare decat 100 x (100-10)%. :)

Quote

Logica mea imi spune ca doar o minte bolnava poate dori cota de impozitare diferentiata.

Am observat ca din ce in ce mai multa lume zice asta. Pe de alta parte, hai sa vedem pe unde ne situam la nivel mondial dpdv al cotei de impozitare pe venit.

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/35/PIT_in_World_Barry_Kent.png/800px-PIT_in_World_Barry_Kent.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Au asa minti bolnave cei din tarile cu rosu si maro?

#20
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

View Postmufa, on Nov 14 2008, 12:53, said:

Rolul reducerii cu 5% e să-și plătească firmele contribuțiile la timp. Uneori e mai bine să iei azi 95 de lei decît 110 (am calculat și majorări) peste 2 luni.


Si totusi, am eu un feeling cum ca cei care sunt buni platnici in prezent, vor fi si dupa noua facilitate cu aia 5%; insa, cei care sunt debitori in prezent la stat, ii va durea si pe viitor in c*r de achitarea la timp a obligatiilor catre bugetul de stat si catre bugetul asigurarilor sociale.

Iar promisiunile lui Tariceanu (btw, sunt apolitica, nu e nimic personal) nu prea au acoperire in conditiile economiei actuale si, asa cum spunea cineva mai sus, sunt pur electorale. Pai el acorda bonusuri de 5%, scade contributia la CAS, promite cate 1000 euro pt fiecare nou loc de munca creat...si pe de alta parte, se mai cresc si salariile bugetarilor (care in nesimtirea lor nu au fost de acord cu cei 28% propusi de guvern, ca e cam putin). Si intrebarea mea este atunci: de unde bani? Daca pe de o parte ii mananca undeva sa acorde facilitati peste facilitati si pe de alta parte sa mareasca salarii. Cu ce sustine promisiunile astea?

In alta ordine de idei, tot el spune ca firmele nu trebuie sa stranga cureaua in situatia actuala, ci sa purceada la a investi. Teoretic poate este o idee buna, n-am avut timp sa analizez amanuntit asta, insa practic arata-mi-l pe ala care se apuca acum sa faca investitii serioase.

#21
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View PostAlexIP, on Nov 14 2008, 16:13, said:

Am observat ca din ce in ce mai multa lume zice asta. Pe de alta parte, hai sa vedem pe unde ne situam la nivel mondial dpdv al cotei de impozitare pe venit.

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/35/PIT_in_World_Barry_Kent.png/800px-PIT_in_World_Barry_Kent.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Au asa minti bolnave cei din tarile cu rosu si maro?

http://en.wikipedia....s_and_tax_rates
Matematica ta nu se potriveste cu realitatea. Conform mintilor bolnave din tarile cu rosu, in RO 90% dintre noi ar fi impozitati cu maxim 15%. Mi se pare corect.

Edited by uiranejeb, 14 November 2008 - 16:40.


#22
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Mai citeste o data, si nu la Statele Unite. :lol:

#23
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View PostAlexIP, on Nov 14 2008, 16:41, said:

Mai citeste o data, si nu la Statele Unite. :lol:
Ma faci si daltonist?

#24
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008
Impozitarea progresiva inseamna bani mai multi la buget, pe o perioada scurta de timp. Mentinuta timp indelungat aceasta cota nu favorizeaza investitiile si duce la inechitate in calculul veniturilor.

Pe de alta parte, cota unica, este un sistem motivant care conduce la crestere economica prin majorarea consumului ca urmare a micsorarii impozitelor. Cu alte cuvinte, ne raman bani mai multi pe care ii investim. Avantajati de acest tip de impozitare sunt cei cu salarii medii si foarte mari care platesc impozite mai mici decat in sistemul diferentiat. Cei cu venituri mici castiga foarte putin din aceasta trecere la sistemul cotei unice.

Incercand sa raportam toate astea la starea actuala a economiei, un sistem diferentiat de impozitare e poate fi viabil pe o perioada determinata de timp, urmand ca dupa stabilizarea economica sa se revina la cota unica.

A pastra cota unica in conditiile actuale, nu inseamna decat majorari peste majorari, atat la cota unica, cat si la alte taxe si impozite, pentru a ameliora deficitul bugetar. Ideea este ca oricum am da-o, orice solutie s-ar alege, nu va fi in avantajul nostru, ca persoana. Global, cea mai putin invaziva mi se pare cota diferentiata.

#25
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005
Prea multa bataie de cap cu aceasta cota unica. personal cred ca e ok si 19%. De la inceput mi s-a parut prea putin 16 si nu cred ca se mai poate sustine aceasta cifra, in conditii de plafonare a cresterii economice.
In ceea ce priveste eficienta acesteia, cred ca este mult mai usor pentru Finante sa lucreze cu o singura cifra si evaziunea este mult mai mica.

Daca e sa discutam de ceva care ne atinge pe toti, ar fi toate taxele impuse pe salarii. Cred ca ar fi mult mai bine sa se construiasca un sistem in care angajatorul sa nu mai fie nevoit sa plateasca. Sa se incerce scoaterea la suprafata a veniturilor multor oameni din RO. Astazi nici macar Orange nu isi permite sa treaca in cartea de munca toate veniturile angajatilor, ci doar mult mai putin de jumatate. Restul vin din bonificatii...

#26
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

View Postfloraur, on Nov 14 2008, 17:40, said:

Prea multa bataie de cap cu aceasta cota unica. personal cred ca e ok si 19%. De la inceput mi s-a parut prea putin 16 si nu cred ca se mai poate sustine aceasta cifra, in conditii de plafonare a cresterii economice.
In ceea ce priveste eficienta acesteia, cred ca este mult mai usor pentru Finante sa lucreze cu o singura cifra si evaziunea este mult mai mica.

Ca Finantele sa lucreze cu o singura CIFRA, ar insemna o reducere a impozitului la minim 9% (ca cifrele sunt intre 1-9 din cate stiu eu) :D Cred ca te referi la o singura cota, adica la cota unica de impozitare...:P Si crede-ma, MEF lucreaza la fel de prost / bine si cu o cota unica si cu o cota diferentiata. Si practic, nici macar nu lucreaza ei: lucram noi, contribuabilii.

#27
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005

View PostDelirium, on Nov 14 2008, 17:47, said:

Ca Finantele sa lucreze cu o singura CIFRA, ar insemna o reducere a impozitului la minim 9% (ca cifrele sunt intre 1-9 din cate stiu eu) :D Cred ca te referi la o singura cota, adica la cota unica de impozitare...:P Si crede-ma, MEF lucreaza la fel de prost / bine si cu o cota unica si cu o cota diferentiata. Si practic, nici macar nu lucreaza ei: lucram noi, contribuabilii.

Cu un singur numar.
E bine, iti plac numerele?

#28
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

View Postfloraur, on Nov 14 2008, 18:35, said:

Cu un singur numar.
E bine, iti plac numerele?


:newblush: La care numere te referi? :P

#29
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cine se atinge de cota de impozitare se sinucide politic. oricum psd a promis scaderea impozitelor asa ca votati-i pe ei :first:

#30
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005

View PostMosotti, on Nov 16 2008, 14:43, said:

cine se atinge de cota de impozitare se sinucide politic. oricum psd a promis scaderea impozitelor asa ca votati-i pe ei :first:

Esti sarcastic sau chiar asa gandeste trandafirul tau?

#31
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
Este sarcastic... :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate