Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Cresterea cursului dolarului

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Stau si ma intreb, in conditiile in care dolarul isi continua trendul ascendent, cat de tare se "oftica" operatorii de telefonie.
In acest moment 1usd/1euro = 0,785
La vodafone de exemplu, trecerea s-a facut la un raport 0,734
Diferenta este de 5%, pare putin, dar la nivel macro inseamna cateva zeci de milioane de euro pe an
Interesant de tot ar fi daca dolarul ar redeveni la fel de puternic ca euro, asa cum era acum cativa ani, inainte de inceperea declinului.

#2
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
E o chestie de moment, dolarul va cădea la un moment dat. Dar de ce i-ar interesa pe ei dolarul din moment ce ei prestează în Europa?

Edited by jafpefata, 12 November 2008 - 03:19.


#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Intradevar, presteaza in Europa (doar echipamentele vin din China, iar in China se plateste in dolari)
Acum, nu zic ca ii intereseaza sau nu, ideea e ca la inceput au prestat servicii in USD, si au trecut la euro la un anumit curs.
Daca dolarul ajunge iar la putere, caci acum cativa ani paritatea era inversa, adica 1 dolar era cam 1,2 euro, atunci pot sa zic ca toti si-ar dori sa fi ramas la tarifarea in dolari.
Oricum, in mod normal trebuia sa fim tarifati in lei (asa cum in uk se tarifeaza in lire), ca asta e moneda nationala, nu in euro.
Singura firma normala din punctul asta de vedere este RDS.

Dar facand parte din lumea a 3-a, deh... leul nu e bun

PS Asta cu lasa ca dolarul o sa se prabuseasca, e in prag de colaps, am mai combatut-o eu si pe aria money and business.
Azi raportul 1usd/1euro = 0,798

Edited by onlyone, 12 November 2008 - 14:57.


#4
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Deocamdată euro e mai scump ca dolarul, când s-a făcut trecerea la euro ei au ieșit în câștig rotunjind în dezavantajul clienților. Dolarul, chiar dacă a crescut puțin, rămâne totuși cu mult în urma euro, deci ei sunt tot în câștig. Chiar dacă dolarul va ajunge la același nivel cu euro, și chiar dacă va depăși puțin (ceea ce e greu de crezut, să fim serioși), au totuși câțiva ani de câștiguri babane, nu văd de ce și-ar scoate ochii pentru că au câștigat atâția ani mizând pe euro, pe cartea câștigătoare în acești ani.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,684
  • Înscris: 26.11.2001
O fi dolarul cu prb, insa e mult mai folosit decat euro pe plan international, iar puterea Euro nu a avut niciodata un fundament clar.

#6
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Eu i-a? obliga pe to?i să folosească leul, atâta timp cât este moneda oficială a româniei ?i este stabilă de ani buni de zile. Salariile le plătec în lei, taxele în lei, publicitate ?i servicii în lei, iar investi?iile oricum sunt minime (mă refer la Orange/Vodafone).

Edited by jafpefata, 12 November 2008 - 23:27.


#7
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View PostCourage, on Nov 12 2008, 22:45, said:

O fi dolarul cu prb, insa e mult mai folosit decat euro pe plan international, iar puterea Euro nu a avut niciodata un fundament clar.

dar puterea dolarului in ce era fundamentata atat de clar? daca poti raspunde la intrebarea aceasta inseamna ca toata criza mondiala actuala e o poveste frumoasa...

#8
mailman

mailman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 04.11.2005
@akajohn, daca ne demonstrezi -cu cifre, nu asa- ca economia europeana e mai puternica decat cea americana, te credem. Deocamdata sa lasam criza, ca si asta e un semn tot de normalitate. Paradoxal, dar adevarat.

#9
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Casa nu pierde niciodata.

#10
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postmailman, on Nov 15 2008, 07:14, said:

@akajohn, daca ne demonstrezi -cu cifre, nu asa- ca economia europeana e mai puternica decat cea americana, te credem. Deocamdata sa lasam criza, ca si asta e un semn tot de normalitate. Paradoxal, dar adevarat.

mailman, ai vorbit ca sa te afli in treaba... nu m-am referit la economii ci la valoarea reala a monedelor folosite si de fapt la modul de fundamentare a valorii unei monede... dupa cum vezi valoarea unei monede nu se bazeaza pe economie sau nu doar pe economie... restul nu mai comentez... si dupa cum s-a spus, casa castiga intotdeauna...

#11
dumi99

dumi99

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 205
  • Înscris: 13.11.2008
E de asteptat dolarul a ajunga aproape cat euro. Chinezii vand aproape doar in dolari.

Operatorii au trecut la euro pentru ca dolarul la acea vreme era mult sub euro.

#12
maryuso

maryuso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 10.05.2006

View Postonlyone, on Nov 12 2008, 00:53, said:

Stau si ma intreb, in conditiile in care dolarul isi continua trendul ascendent, cat de tare se "oftica" operatorii de telefonie.
In acest moment 1usd/1euro = 0,785
La vodafone de exemplu, trecerea s-a facut la un raport 0,734
Diferenta este de 5%, pare putin, dar la nivel macro inseamna cateva zeci de milioane de euro pe an
Interesant de tot ar fi daca dolarul ar redeveni la fel de puternic ca euro, asa cum era acum cativa ani, inainte de inceperea declinului.
chiar daca trecerea s-a facut la raportul 0.73 vodafone a schimbat tarifele la noile abonamente in favoarea lor. sunt putini care au pastrat vechile abonamente la care s-a facut echivalarea dupa raportul respectiv

Edited by maryuso, 15 November 2008 - 23:51.


#13
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,934
  • Înscris: 10.06.2008
Eu am pastrat abonamentul si mi se pare ok un 3.6 euro pe luna ore favorite cu campus!
Si eu i-as obliga sa fixeze tarife in lei. Nu ma intereseaza pe mine alte probleme!
Bine, nu am vrea sa se intampla ce cu RTC cand USD crestea cu 2% si ei ridicau abonamentele cu 10%.... Sunt curios ce vor face cei de la RDS!

#14
catalinanu

catalinanu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.11.2008
RDS a luat credit cand $ era 2.2 lei, acum este 3 lei. RDS insa incaseaza in lei si euro. Cel mai mult in lei(grosul veniturilor vine de la persoane fizice), cum o scot la cap ?

#15
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Profitul lor este suficient de mare asa ca o scot la capat fara probleme. Sa nu ne ingrijoram aiurea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate