Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Exista impediment legal pentru amprentare?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
A fi student în general, nu este o obligație, ci un drept...
Dacă este un drept, incumbă și anumite obligații, care unora pot părea drastice...

#56
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu cred ca drepturile nu implica nici o obligatie. Privilegiile implica obligatii si reguli de satisfacut.
De exemplu: drepturi - la viata, la egalitate in fata legii, de a alege reprezentanti (legat de alt drept - cetatenia tarii unde te-ai nascut).
Privilegii - de a conduce masina, de a te casatorii, de a fi liber, de a fii student. Toate astea implica satisfacerea unor reguli, obligatii.

Edited by SuperDuper, 29 May 2009 - 02:06.


#57
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
În general, în orice domeniu de activitate ai anumite drepturi și obligații, iar între ele este un echilibru stabil, pe care unii îl reneagă...

#58
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007
Sunt student, nu stau in camin. Asta ca sa stim cum stiam.

Mi se pare aberanta amprentarea, chiar daca nu se retin toate datele si nu este de calitatea uneia de la Politie. Singurul argument PRO a fost ca "fiind personala, spre deosebire de o cartela, nu poate fi imprumutata". Pentru asta exista camerele de supraveghere, iar la unele intrari de camin, paznici. Nu trebuie ca, pentru 5 studenti care-s mai exotici, restul de 200 sa treaca prin asta. E la fel cu controlatul elevilor la intrarea in scoala, pentru ca o portiune mica din ei aduc tigari/bautura. In ce lume traim?


Sa presupunem ca un profesor are pica pe un student indeajuns incat sa-l doreasca exmatriculat. Ii ajunge sa mearga la administratia caminului si sa priveasca inregistrarile video (contra cost, desigur), coroborat cu orele de intrare-iesire din camin, si sa descopere ca studentul e un chefliu notoriu. Chiar daca rezultatele academice sunt relativ bune, profesorul poate sa-l duca pe studentul respectiv in senatul universitatii, si chiar daca nu-l exmatriculeaza, baga frica in el. Stiu, e un caz intr-o lumina aberanta, exotica si de necrezut. Insa..

#59
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Sunt student, nu stau în cămin. Asta ca să știm cum știam.

Mi se pare aberanta amprentarea, chiar daca nu se retin toate datele si nu este de calitatea uneia de la Politie. Singurul argument PRO a fost ca "fiind personala, spre deosebire de o cartela, nu poate fi imprumutata". Pentru asta exista camerele de supraveghere, iar la unele intrari de camin, paznici. Nu trebuie ca, pentru 5 studenti care-s mai exotici, restul de 200 sa treaca prin asta. E la fel cu controlatul elevilor la intrarea in scoala, pentru ca o portiune mica din ei aduc tigari/bautura. In ce lume traim?

Sa presupunem ca un profesor are pica pe un student indeajuns incat sa-l doreasca exmatriculat. Ii ajunge sa mearga la administratia caminului si sa priveasca inregistrarile video (contra cost, desigur), coroborat cu orele de intrare-iesire din camin, si sa descopere ca studentul e un chefliu notoriu. Chiar daca rezultatele academice sunt relativ bune, profesorul poate sa-l duca pe studentul respectiv in senatul universitatii, si chiar daca nu-l exmatriculeaza, baga frica in el. Stiu, e un caz intr-o lumina aberanta, exotica si de necrezut. Insa..



Pentru liniștea tuturor (studenți și profesori) cea mai bună soluție din punctul de vedere al siguranței, este amprentarea...
Nu văd această măsură ca una intruzivă, sau una sub demnitatea umană, mai ales că scopul acțiunii este unul moral dar și fizic...
Problema cu pica profesorului pe un student, care îl duce la nu știu ce acțiune în forță pentru a-l teroriza, eu cred că încă nu s-a născut elevul/studentul care să îl pună în dificultate pe un profesor (profesor și nu un amator...  :naughty: )

#60
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 SuperDuper, on 29th May 2009, 02:59, said:

Eu cred ca drepturile nu implica nici o obligatie. Privilegiile implica obligatii si reguli de satisfacut.
De exemplu: drepturi - la viata, la egalitate in fata legii, de a alege reprezentanti (legat de alt drept - cetatenia tarii unde te-ai nascut).
Privilegii - de a conduce masina, de a te casatorii, de a fi liber, de a fii student. Toate astea implica satisfacerea unor reguli, obligatii.

privilegiul de a fi liber ? :lol:

#61
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
privilegiul de a fi liber?



Ăsta nu este un privilegiu, ci un drept, dar depinde și de cum privești lucrurile...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate