Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Meniu Craciun

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
irene6

irene6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 05.05.2008
Sotului meu nu ii place ciorba de perisoare,ce alte idei imi dati pentru masa de Craciun?Ce altceva deosebit mai pregatiti?

#2
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Habar n-aveam ca ciorba de perisoare e specifica mesei de Craciun (de altfel, eu nu-mi aduc aminte sa fi mancat vreodata ciorba de orice fel de Craciun).
Daca tii neaparat la ciorba, exista multe variante, "de sezon" sau nu : de potroace, de fasole cu afumatura, de pui a la grecque, de vacuta, de legume etc.

#3
irene6

irene6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 05.05.2008
Mama si soacra mea gatesc in fiecare an ciorba de perisoare de Craciun,eu as dori sa fac altceva mai deosebit cu care sa il impresionez.

#4
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Cat de deosebit ? Mancaruri exotice sau traditionale, dar mai elaborate ? Ciorba, aperitiv, fel principal ? Da ceva detalii ca sa iti dau sugestii potrivite. La noi de Craciun se mananca traditional : toba-lebar-caltabosi, salata de cruditati, salata de sfecla rosie cu hrean, ciuperci, muraturi, sarmale, friptura la cuptor (porc si pui sau curcan), cozonac,prajituri.

#5
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
La noi lucrurile pentru Masa de Craciun stau in felul urmator:

Aperitive: Toba + lebar + caltabosi;
                Mezeluri + masline, cascaval.
Ciorba de purcel.
Sarmalute in foi de varza.
Mix grill din pulpa de porc, muschiulet, carnati de porc proaspeti.
Desert: cozonac de casa si cornulete + fructe.

#6
irene6

irene6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 05.05.2008

 Moaca, on Nov 5 2008, 11:41, said:

Cat de deosebit ? Mancaruri exotice sau traditionale, dar mai elaborate ? Ciorba, aperitiv, fel principal ? Da ceva detalii ca sa iti dau sugestii potrivite. La noi de Craciun se mananca traditional : toba-lebar-caltabosi, salata de cruditati, salata de sfecla rosie cu hrean, ciuperci, muraturi, sarmale, friptura la cuptor (porc si pui sau curcan), cozonac,prajituri.
Traditionale,dar fara caltabosi,toba...
Aperitive,ciorba,felul 2?

#7
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
De toate , ca sa ajungeti sigur la Urgenta.
In toate tarile se exagereaza asa cu meniul ?

#8
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 irene6, on Nov 5 2008, 10:24, said:

Traditionale,dar fara caltabosi,toba...
Aperitive,ciorba,felul 2?

Crăciun fără caltaboși și tobă? Păi nu mănânc tot restul anului asemenea preparate pregătite în casă.

Ca sugestie aș spune că poți ține cont de faptul că de Anul Nou nu poți mânca păsăret scurmător și atunci poți renunța la ciorba de perișoare de Crăciun. Oricum ar fi și prea multă tocătură. Tradiția spune că porcu e baza de Crăciun, dar nu e tocmai sănătos și cade greu la stomac. Așa că merge poate o supă, un drob de pasăre, ceva sarmale și minunata tochitură cu carne proaspătă, cârnați proaspeți, caltaboși, mămăligă și ceva murături asortate. Pentru tochitura asta noi renunțăm la orice ciorbă.

#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Merge foarte bine si o piftie, pe linga ce s-a insirat pina acu.

Ca ciorba, daca nu ii place aia de perisoare (de fapt pesemne nu ii plac perisoarele, ca in rest e un bors cu legume), fa-i o ciorba cu afumaturi de porc.

#10
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 imblanzitoruldelei, on Nov 5 2008, 12:25, said:

De toate , ca sa ajungeti sigur la Urgenta.
In toate tarile se exagereaza asa cu meniul ?
Nope, doar prin est (din cate am inteles insa noi suntem minciuna pe langa moldovenii de peste Prut :D )

Edit: nici eu nu inteleg rostu' a zeci de feluri de mancare, toate pe baza de carne.

Edited by s3ction31, 05 November 2008 - 14:55.


#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Curcan, mi se pare gustos si classy.

#12
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 overseas, on Nov 5 2008, 17:11, said:

Curcan, mi se pare gustos si classy.
Si de revelion ce faci ?

#13
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
La noi de Craciun este urmatorul meniu, cu mici modificari neglijabile de la an la an:

Aperitive: toate alea de porc(toba, lebar, carnati etc), ceva salate(de boeuf,  de vinete, de peste, ciuperci cu maioneza etc), racituri
Ciorba/supa: nu se face nimic special pt Craciun, noua ne place doar supa de pui cu taietei/galuste asa ca si de Craciun tot din aia mancam :rolleyes:
Felu 2: friptura de curcan+ cartofi piure/natur pt pretentiosi si costite de porc cu carnati si mamaliguta pentru restu.
Prajituri

 imblanzitoruldelei, on Nov 5 2008, 12:25, said:

De toate , ca sa ajungeti sigur la Urgenta.
In toate tarile se exagereaza asa cu meniul ?
Ce destept esti! :P  ce treaba are diversitatea meniului cu ajunsu la urgenta? Aici nu se vorbeste de cantitatea care se mananca, da tu probabil ai interpretat prin prisma ta,  probabil daca vezi o masa plina cu de toate nu te mai ridica omu de acolo numa cu pompierii :P

#14
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 abancor, on Nov 5 2008, 12:17, said:

Merge foarte bine si o piftie, pe linga ce s-a insirat pina acu.

Ca ciorba, daca nu ii place aia de perisoare (de fapt pesemne nu ii plac perisoarele, ca in rest e un bors cu legume), fa-i o ciorba cu afumaturi de porc.

Of, doamne, uitasem de piftie!!!! Neapărat, de Crăciun piftie.

#15
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Si salata biof :)

#16
irene6

irene6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 05.05.2008

 Ivanna, on Nov 5 2008, 21:01, said:

La noi de Craciun este urmatorul meniu, cu mici modificari neglijabile de la an la an:

Aperitive: toate alea de porc(toba, lebar, carnati etc), ceva salate(de boeuf,  de vinete, de peste, ciuperci cu maioneza etc), racituri
Ciorba/supa: nu se face nimic special pt Craciun, noua ne place doar supa de pui cu taietei/galuste asa ca si de Craciun tot din aia mancam :rolleyes:
Felu 2: friptura de curcan+ cartofi piure/natur pt pretentiosi si costite de porc cu carnati si mamaliguta pentru restu.
Prajituri

Ce destept esti! :P  ce treaba are diversitatea meniului cu ajunsu la urgenta? Aici nu se vorbeste de cantitatea care se mananca, da tu probabil ai interpretat prin prisma ta,  probabil daca vezi o masa plina cu de toate nu te mai ridica omu de acolo numa cu pompierii :P

De unde iei piept de curcan.Eu am vazut la Carrefour si nu mi-a placut cum arata,ma gandesc ca nu prea e sanatos refrigerat.Friptura de curcan e o idee buna,dar eu sunt incepatoare in ale gatitului.Am nevoie de modul de preparare,te rog.

Edited by irene6, 10 November 2008 - 17:25.


#17
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
in kaufland. Altfel nu gasesti , banuiesc ca nici sa-l taie in fata ta nu ai vrea.

#18
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 irene6, on Nov 10 2008, 17:23, said:

De unde iei piept de curcan.Eu am vazut la Carrefour si nu mi-a placut cum arata,ma gandesc ca nu prea e sanatos refrigerat.Friptura de curcan e o idee buna,dar eu sunt incepatoare in ale gatitului.Am nevoie de modul de preparare,te rog.
Mama le face pe toate ca eu nu stiu sa gatesc :P  Cred ca de la fostu Artima, actual Carrefour Express il ia, deci tot ce ai vazut si tu. Apoi modul de preparare nu stiu cum sa ti-l dau, ca nu am rabdare sa mi-l dicteze , iar email nu stie sa trimita  :rolleyes: Poate te ajuta altcineva, parca mai zicea cieva de curcan mai sus :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate