Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Meniu Craciun

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
irene6

irene6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 05.05.2008

View Postana-kiraly, on Nov 12 2008, 13:40, said:

De Craciun , incerc sa gatesc in asa fel incat masa de sarbatoare sa fie cat mai colorata . De obicei aperitive pregatesc mai multe , de ex : oua umplute , salata de bof , chiftelute , rondele de ardei umpluti cu branza, vinete , rosii umplute si  ton cu porumb si ceapa rosie . In felul acesta am asigurata si cina si micul dejun doua-trei zile.
Supa de gaina cu galuste  nu lipseste de pe masa de Craciun (cu zarzavaturi multe , din care pregatesc salata de bof).
Felul doi este o friptura de porc si carnati de casa prajit, pireu si ardei copti.
Lamaita si negresa ne place la toti asa ca nu  lipsesc de la nici o sarbatoare.

Pentru cei interesati pot sa descriu si modul de preparare (nu vreau sa plictisesc cu detalii neinteresante)

Singura mare problema a mea este ca imi place sa gatesc si sa mananc bunataturi ceeace nu ma ajuta sa-mi mentin silueta :-))


Eu vreau retetele,poate ai si poze.Multmesc mult .

#38
rebel78

rebel78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 12.06.2008

View Posts3ction31, on Nov 12 2008, 16:54, said:

Eu fac "turte" (cred ca se fac numa-n zona Moldaviei): un soi de baclavale, numai ca foile de placinta se coc individual, inainte (dupa care se-nsiropeaza, se pune nuca si se lasa peste noapte). Mai face cineva? :P

In functie de chef, mai fac un tort amandina, o prajitura cu foi de bezea sau un tort cu frisca si fructe (stiu torturile se fac de revelion, da' eu le fac mai mereu, ca prefer sa ornez un tort decat 10 prajituri :D )
:confuzzled: nu cred sa fi mancat vreodata.
imi plac mult prajiturile cu crema, asa ca spuneti cam ce prajituri cu crema faceti la astfel de ocazi?
Ultima data cand am incercat sa fac prajituri (retete noi) , din trei retete , mi-a iesit doar una bine (si ca gust si ca aspect).

#39
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Mai fac eclere. E o rețetă de aluat ușoară, mai greu cu umplutul și fasonatul.

#40
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Eu nu ma prea omor dupa prajituri, dar face soacra-mea una beton, cu doua feluri de crema : de ciocolata si nuca de cocos, si cu o glazura in doua culori pe deasupra. Daca nu uit, poate va scriu reteta deseara :)

#41
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

View PostMoaca, on Nov 13 2008, 10:39, said:

Eu nu ma prea omor dupa prajituri, dar face soacra-mea una beton, cu doua feluri de crema : de ciocolata si nuca de cocos, si cu o glazura in doua culori pe deasupra. Daca nu uit, poate va scriu reteta deseara :)
buuun! prajitura ca betonu'...
:w00t:

#42
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View PostPazvante, on Nov 13 2008, 10:41, said:

buuun! prajitura ca betonu'...
:w00t:
"beton" adica "marfa", "bestiala", "mistoaca", "exceptionala" - e bine asa, domnu' carman ? :P

#43
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

View PostMoaca, on Nov 13 2008, 10:43, said:

"beton" adica "marfa", "bestiala", "mistoaca", "exceptionala" - e bine asa, domnu' carman ? :P
ai omis "cashto"!
:proud:

#44
rebel78

rebel78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 12.06.2008

View Postamonra_71, on Nov 13 2008, 10:36, said:

Mai fac eclere. E o rețetă de aluat ușoară, mai greu cu umplutul și fasonatul.
Sunt prea complicate pentru mine -_-
Am incercat o data si nu mi-a iesit deloc coaja aia, poate numai sa cumpar coaja si sa fac crema  :rolleyes:

Eiii o sa astept prajitura aceea mistoaca, cashto... si cum  mai e  :lol:

#45
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

View Postamonra_71, on Nov 13 2008, 10:36, said:

Mai fac eclere. E o rețetă de aluat ușoară, mai greu cu umplutul și fasonatul.
Ăăăăăăăh....să-ți spun cum fac eu și chiar nu-i greu.  

Ai pistol de ornat torturi? Dacă nu, ia-ți. Al meu are, pe lângă floricele și nebunii, o formă mai lungă și ascuțită (acum caut poze pe net, poate găsesc ceva concludent). Umplu pistolul cu cremă, forma aia o înfig în ecler și țac! îl umplu!
Cu ornatul, chiar e și mai ușor. Ce glazură, nene? Borcanul cu nutella ținut în apă fierbinte. Iei cu o linguriță și spoiești eclerele... sau le îneci în nutella ca mine. :bigwhitegrin:

Edited by CICI&Co, 13 November 2008 - 17:31.


#46
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Si dup-aia te muti la sala cu totul. :)

Edited by sebulbus, 13 November 2008 - 22:15.


#47
Klimt

Klimt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 12.11.2008

View Postrebel78, on Nov 12 2008, 09:56, said:

ce prajituri faceti?!
ca doar nu o sa mancam doar cozonac (mie nici nu prea imi place)


Eu am o reteta de rulada in doua culori excelenta. Nu ai nevoie de cuptor ("se face la rece"  ... daca pot sa spun asa) si nici nu dureaza mult prepararea ei. De cand o fac, toti care au gustat-o au zis ca e  :thumbup:  si n-au zis-o din politete . Daca te intereseaza, da un semn si am sa o postez.

#48
irene6

irene6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 05.05.2008

View PostKlimt, on Nov 19 2008, 14:58, said:

Eu am o reteta de rulada in doua culori excelenta. Nu ai nevoie de cuptor ("se face la rece"  ... daca pot sa spun asa) si nici nu dureaza mult prepararea ei. De cand o fac, toti care au gustat-o au zis ca e  :thumbup:  si n-au zis-o din politete . Daca te intereseaza, da un semn si am sa o postez.
Da,ma intereseaza,te rog sa o postezi.
Alte retete de carciun ,nu doar dulciuri?

#49
Klimt

Klimt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 12.11.2008

View Postirene6, on Nov 19 2008, 23:45, said:

Da,ma intereseaza,te rog sa o postezi.

Rulada


Compozitia 1:

600 grame biscuiti (daca gasesti, sunt mai buni cei cu cacao, daca nu, sunt buni si cei simpli);
50 grame unt (daca la unele prajituri untul poate fi inlocuit cu margarina, aici nu este cazul!);
200 ml lapte;
200 grame zahar pudra;
4 linguri cacao (daca se folosesc biscuiti simpli, se pune si cacao mai multa);
esenta de rom.

Compozitia 2:

150 grame nuca de cocos;
150 grame unt;
150 grame zahar pudra.

Preparare:

1.
- se amesteca  zaharul cu untul;
- biscuitii se dau prin masina de tocat, apoi se amesteca cu laptele, dupa care se pun: cacao, esenta si la sfarsit se adauga zaharul si untul deja amestecate; se obtine o pasta mai grosuta.

2.
- se freaca untul pentru eliminarea apei (eu nu insist prea mult aici), apoi se adauga putin cate putin zaharul si nuca de cocos;

“Montarea”:
- pe o folie se presara cacao, se intinde compozitia 1, apoi se aseaza compozitia 2 pe mijlocul foii cu cacao, sub forma de sul si se ruleaza; se da la frigider pana se intareste putin pentru a pute fi taiata felii.



irene6,

La a doua rulada (cu siguranta o s-o faci  :OK: ) o sa „ajustezi” ingredientele in functie de cum a iesit prima si ce cantitate vrei sa obtii.



Quote

Alte retete de carciun ,nu doar dulciuri?

La capitolul asta nu ma pot lauda cu nimic special. Insa, daca iti place pestele si vrei sa diversifici meniul dominat, de regula, de produsele cu carne de porc, pot sa-ti dau o reteta (cighir - nu stiu daca chiar asa se numeste, dar asa mi s-a spus cand am mancat prima data- un amestec de peste cu orez fiert, verdeata, ceapa etc care se coace la cuptor).

Edited by Klimt, 20 November 2008 - 11:01.


#50
rebel78

rebel78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 12.06.2008

View PostKlimt, on Nov 20 2008, 11:00, said:

Rulada


Compozitia 1:

600 grame biscuiti (daca gasesti, sunt mai buni cei cu cacao, daca nu, sunt buni si cei simpli);
50 grame unt (daca la unele prajituri untul poate fi inlocuit cu margarina, aici nu este cazul!);
200 ml lapte;
200 grame zahar pudra;
4 linguri cacao (daca se folosesc biscuiti simpli, se pune si cacao mai multa);
esenta de rom.

Compozitia 2:

150 grame nuca de cocos;
150 grame unt;
150 grame zahar pudra.

Preparare:

1.
- se amesteca  zaharul cu untul;
- biscuitii se dau prin masina de tocat, apoi se amesteca cu laptele, dupa care se pun: cacao, esenta si la sfarsit se adauga zaharul si untul deja amestecate; se obtine o pasta mai grosuta.

2.
- se freaca untul pentru eliminarea apei (eu nu insist prea mult aici), apoi se adauga putin cate putin zaharul si nuca de cocos;

“Montarea”:
- pe o folie se presara cacao, se intinde compozitia 1, apoi se aseaza compozitia 2 pe mijlocul foii cu cacao, sub forma de sul si se ruleaza; se da la frigider pana se intareste putin pentru a pute fi taiata felii.



irene6,

La a doua rulada (cu siguranta o s-o faci  :OK: ) o sa „ajustezi” ingredientele in functie de cum a iesit prima si ce cantitate vrei sa obtii.





La capitolul asta nu ma pot lauda cu nimic special. Insa, daca iti place pestele si vrei sa diversifici meniul dominat, de regula, de produsele cu carne de porc, pot sa-ti dau o reteta (cighir - nu stiu daca chiar asa se numeste, dar asa mi s-a spus cand am mancat prima data- un amestec de peste cu orez fiert, verdeata, ceapa etc care se coace la cuptor).
:w00t: suna bine reteta ta

merci  :kisstogether:

si suna bine si reteta cu peste, astept reteta  :notangel:

View PostCICI&Co, on Nov 13 2008, 17:27, said:

Ăăăăăăăh....să-ți spun cum fac eu și chiar nu-i greu.  

Ai pistol de ornat torturi? Dacă nu, ia-ți. Al meu are, pe lângă floricele și nebunii, o formă mai lungă și ascuțită (acum caut poze pe net, poate găsesc ceva concludent). Umplu pistolul cu cremă, forma aia o înfig în ecler și țac! îl umplu!
Cu ornatul, chiar e și mai ușor. Ce glazură, nene? Borcanul cu nutella ținut în apă fierbinte. Iei cu o linguriță și spoiești eclerele... sau le îneci în nutella ca mine. :bigwhitegrin:
Cojile de eclere le faci tu, sau le cumperi gata facute?

#51
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

View Postrebel78, on Nov 27 2008, 10:34, said:

Cojile de eclere le faci tu, sau le cumperi gata facute?
Le fac eu, normal.
Alea de cumpărat sunt tari și n-au niciun gust.

#52
Klimt

Klimt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 12.11.2008

View Postrebel78, on Nov 27 2008, 10:34, said:

:w00t: suna bine reteta ta

merci  :kisstogether:

si suna bine si reteta cu peste, astept reteta  :notangel:

Rebel78,

Ti-am trimis un mesaj privat.

#53
rebel78

rebel78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 12.06.2008

View PostKlimt, on Nov 27 2008, 11:11, said:

Rebel78,

Ti-am trimis un mesaj privat.
Primit, notat  :kisstogether:

View PostCICI&Co, on Nov 27 2008, 10:36, said:

Le fac eu, normal.
Alea de cumpărat sunt tari și n-au niciun gust.
O singura data am incercat sa fac si eu si nu au vrut sa iasa deloc -_-
Care e secretul lor? Sau reteta mea nu a fost buna? :confuzzled:
Oricum, dupa acea experienta am rupt reteta si am aruncat-o (la cati nervi imi facusem...) :notangel:

#54
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

View Postrebel78, on Nov 27 2008, 11:36, said:

O singura data am incercat sa fac si eu si nu au vrut sa iasa deloc -_-
Care e secretul lor? Sau reteta mea nu a fost buna? :confuzzled:
Oricum, dupa acea experienta am rupt reteta si am aruncat-o (la cati nervi imi facusem...) :notangel:
Hai să-ți zic cum le fac eu.

100ml apă
120ml lapte
125 gr unt
1 lingură zahăr, un praf de sare
6 linguri făină
4 ouă

Se pun pe foc apa, laptele, zahărul, sarea și untul. După ce dau în clocot și untul s-a topit, se oprește focul, se adaugă făina și se amestecă bine. Se lasă compoziția la răcit câteva minute și se înglobează ouăle, unul câte unul.
Compoziția se pune în tavă cu pistolul, lingura, mâna ori ce vrei tu.  :bigwhitegrin:
Secretul constă în faptul că trebuie să fie foarte încins cuptorul, iar focul în primele minute (cca 5-7), să fie potrivit spre tare ca ele să se umfle,  după care se reduce la minim, să se usuce cojile.

Poate fac zilele astea, cu tot cu poze și îți arăt.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate