Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Meniu Craciun

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
eu sincer m-am saturat de porcul traditional gatit in 7 mii de feluri
mai bine iau 10 pui si ii fac la sticla, cu garnitura
ceva usor
sau 2-3 curcani

#20
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Tochitura e cea mai buna idee de mancare ce poate ingloba preparatele traditionale. Si carnati trandafiri, si carne de porc cu sos, si o mamaliguta cu smantana si branza rasa...

Bai, ia gata, mi-a dat femeia termen sa slabesc si ma compromit pe aici.

#21
GinnyB

GinnyB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.11.2008
eu daca tin minte bine, mama prepara sarmalute...chiar daca mie nu imi plac...un pui la cuptor cu sos....de ciuperci.....delicios.....si in rest...nu stiu exact aperitive, si cred ca si o supa de galuste sau de taietei...fiind printre favorite...dar nu e neaparat un meniu impus, fiecare gateste dupa propriul gust masa de craciun

#22
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
O masa de Craciun, la mine in familie consta de obicei in preparate de porc, pentru ca-l taiem atunci, nu? Asadar, la pranz exista o ciorba cu carne de porc (Taraneasca cu legume si carne de porc, de perisoare, de os etc), felul doi poate consta intr-un gratar proaspat (cu toate ca nu ma omor dupa carnea aia rosie a porcului abia taiat), sarmalute cu kaiser fiert in aceeasi oala (personal favourite :P ). Desigur, toate salatele alea atat de populare, de boeuf, orientale etc. Seara parca ar merge o friptura de pui la cuptor cu piure de cartofi. Seara nu mananc niciodata porc, de-aia recomand asta.

#23
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Cinstit vorbind, mie în perioada sărbătorilor mi se întâmpla următorul lucru: mă agitam să gătesc, să pun pe masă de toate și constatam că apetitul familiei era în scădere când frigiderul gemea. Așa că acum îi pun să cugete ce ar prefera să mănânce de la Crăciun până la Sf. Ion și distribui în mod echitabil preparatele pe această perioadă.

#24
rebel78

rebel78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 12.06.2008
vazui doar feluri de mancare, dar aperitive (ceva mai special) ?! sau prajituri, ce prajituri faceti?!
ca doar nu o sa mancam doar cozonac (mie nici nu prea imi place)

#25
andreeatrifu

andreeatrifu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.05.2008
O supa de usturoi ar merita incercata de ce nu :D

#26
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

View Postrebel78, on Nov 12 2008, 08:56, said:

vazui doar feluri de mancare, dar aperitive (ceva mai special) ?! sau prajituri, ce prajituri faceti?!
ca doar nu o sa mancam doar cozonac (mie nici nu prea imi place)
Cremșnit cu foi de cumpărat și cornulețe umplute cu gem și nucă.

#27
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

View Postrebel78, on Nov 12 2008, 09:56, said:

vazui doar feluri de mancare, dar aperitive (ceva mai special) ?! sau prajituri, ce prajituri faceti?!
ca doar nu o sa mancam doar cozonac (mie nici nu prea imi place)

Intre atatea preparate de porc ( grele tata) eu ma bag si o salata de ton cu porumb si lamaie.
Cat despre prajituri, in afara de traditionalul cozonac, merg fie niste cornulete, fie o placinta cu branza si stafide.

#28
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Prajitura cu crema de lamaie (Alba ca Zapada) sau tarta cu fructe.

#29
ana-kiraly

ana-kiraly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.07.2008
De Craciun , incerc sa gatesc in asa fel incat masa de sarbatoare sa fie cat mai colorata . De obicei aperitive pregatesc mai multe , de ex : oua umplute , salata de bof , chiftelute , rondele de ardei umpluti cu branza, vinete , rosii umplute si  ton cu porumb si ceapa rosie . In felul acesta am asigurata si cina si micul dejun doua-trei zile.
Supa de gaina cu galuste  nu lipseste de pe masa de Craciun (cu zarzavaturi multe , din care pregatesc salata de bof).
Felul doi este o friptura de porc si carnati de casa prajit, pireu si ardei copti.
Lamaita si negresa ne place la toti asa ca nu  lipsesc de la nici o sarbatoare.

Pentru cei interesati pot sa descriu si modul de preparare (nu vreau sa plictisesc cu detalii neinteresante)

Singura mare problema a mea este ca imi place sa gatesc si sa mananc bunataturi ceeace nu ma ajuta sa-mi mentin silueta :-))

#30
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

View PostMoaca, on Nov 12 2008, 11:46, said:

Prajitura cu crema de lamaie (Alba ca Zapada) sau tarta cu fructe.

Aia cu foile coapte pe dosu tăvii? Bună rău. Bine că mi-ai adus aminte de ea  :OK:

#31
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Ia sa treceti, ma, si pe la mine cu cate-o tava ca prea mi-ati facut pofta, mama voastra de gospodine mici si sexy!  :inlove:

#32
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postamonra_71, on Nov 12 2008, 13:55, said:

Aia cu foile coapte pe dosu tăvii? Bună rău. Bine că mi-ai adus aminte de ea  :OK:
Aia ; mai taie din grasimea de la de-ale porcului ;)

#33
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

View Postsnipest, on Nov 12 2008, 12:29, said:

Ia sa treceti, ma, si pe la mine cu cate-o tava ca prea mi-ati facut pofta, mama voastra de gospodine mici si sexy!  :inlove:

Se poate diversifica cu : Negresă, Greta Garbo.  :notangel:
Chiar că sună sexy!  :lol:

#34
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Înghețată de lămâie!  :notangel:
Fursecuri de toate felurile + tort de ciocolată.

#35
rebel78

rebel78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 12.06.2008

View Postamonra_71, on Nov 12 2008, 13:55, said:

Aia cu foile coapte pe dosu tăvii? Bună rău. Bine că mi-ai adus aminte de ea  :OK:
:w00t: si este ea un pic acrisoara?!

buna rau  :D
numai ca nu am eu rabdare sa fac foile :notangel:

View PostCICI&Co, on Nov 12 2008, 15:19, said:

Înghețată de lămâie!  :notangel:
Fursecuri de toate felurile + tort de ciocolată.
tort o sa fac dupa Craciun , de sf. Stefan  :proud:

#36
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

View Postrebel78, on Nov 12 2008, 09:56, said:

vazui doar feluri de mancare, dar aperitive (ceva mai special) ?! sau prajituri, ce prajituri faceti?!
ca doar nu o sa mancam doar cozonac (mie nici nu prea imi place)
Eu fac "turte" (cred ca se fac numa-n zona Moldaviei): un soi de baclavale, numai ca foile de placinta se coc individual, inainte (dupa care se-nsiropeaza, se pune nuca si se lasa peste noapte). Mai face cineva? :P

In functie de chef, mai fac un tort amandina, o prajitura cu foi de bezea sau un tort cu frisca si fructe (stiu torturile se fac de revelion, da' eu le fac mai mereu, ca prefer sa ornez un tort decat 10 prajituri :D )

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate