Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Aveți o problemă de rezolvat, cum ar fi de exemplu un C.V.?

- - - - -
  • Please log in to reply
11331 replies to this topic

#2125
dyadee09

dyadee09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.04.2011
multumesc AERDEM. m-ai salvat (din nou). multumesc mult :*:*:*

#2126
flavius0789

flavius0789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 22.04.2007
@HahaDenisa:
Cred ca ai uitat sa arati si care e figura alăturată.

#2127
UsagiTsukino

UsagiTsukino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.05.2011
Am postat si eu o problema de vreo 3 zile si nici macar nu v-ati uitat un pic peste ea,ce impresie frumoasa mi-ati facut de''bun venit'...in fine

#2128
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu e nimeni dator sa sara urgent la fiecare solicitare, daca doreste lumea, raspunde, daca nu, asta e.

#2129
amykiss26

amykiss26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.04.2011
am si eu ceva probleme carora nu le dau de capat . puteti sa ma ajutati?

1. la amonooxidarea a 24 kg metan se consuma un vol de amoniac egal cu ?
2. cu care procente se reduce volumul unui amestec echimolar ed etan, etena si hidrogen daca peste el este trecut un catalizator de nichel, la temp si presiune ridicata?
3. se obtin 1,15 litrii alcool etilic(densitate=0,80g/ml) folosind ca materie prima etena.admitand ca jumatate din alcoolul etilic este oxidat la aldehida cu oxigenul rezultat prin actiunea dicromatului de potasiu asupra ac sulfuric 4M, precizati, in ipoteza ca reactiile au loc cantitativ, volumul sol de acid sulfuric folosit.

#2130
MIKI3000

MIKI3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.02.2007
Salut! Am si eu o problema de matematica pe care nu prea reusesc sa o rezolv! Poate ma ajuta cineva.

Se considera functia f:[3,infinit)->R, f(x)=1/2*ln(patrat) x, oricare ar fi x>=3.
a) Sa se arate ca 0<=f '(x)<=1,oricare ar fi x>=3.
B) Sa se arate ca f '(k+1)<f(k+1)-f(k)<f '(k), oricare ar fi k>=3.


P.S. Am observat numai probleme de chimie si fizica...sper sa nu fi gresit rubrica...

#2131
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
Stie cineva Access? Ma puteti ajuta cu niste probleme simple? :D

#2132
un mare dijei

un mare dijei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 28.07.2006
Instalații de protecție și automatizare pentru spații comerciale

stie cineva unde pot gasii ceva despre chestia asta? imi trebuie pentru examenul de certificare a competențelor profesionale nivelul3
tot caut pe net dar nu gasesc nimic pe nicaieri

Va rog sa ma ajutati biggrin.gif daca stie cineva, cat mai repede.
Multumesc anticipat.

Edited by Lucian_M, 11 May 2011 - 12:52.


#2133
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View PostMIKI3000, on 11th May 2011, 11:09, said:

Salut! Am si eu o problema de matematica pe care nu prea reusesc sa o rezolv! Poate ma ajuta cineva.

Se considera functia f:[3,infinit)->R, f(x)=1/2*ln(patrat) x, oricare ar fi x>=3.
a) Sa se arate ca 0<=f '(x)<=1,oricare ar fi x>=3.
B) Sa se arate ca f '(k+1)<f(k+1)-f(k)<f '(k), oricare ar fi k>=3.


P.S. Am observat numai probleme de chimie si fizica...sper sa nu fi gresit rubrica...
La a) nu sti sa derivezi???
Daca esti in stare sa derivezi, f`(x)=lnx/x, functie contiuna pe 3 si infinit. Limita in 3 e mai mare ca zero si mai mica ca 1, limita in infinit tinde spre zero. Limita cand x tinde spre zero din lnx/x se face cu l`hopital si iti da limita  cand x tinde la infinit din 1/x adica 0.
Alta solutie. lnx si x sunt doua functii elementare, mai precis cea logaritmica si cea polinomiala. In orice situatia lnx<x, oricare x apartine lui 3 si infinit.
B ) Se face cu teorema lui lagrange.

Edited by errai, 11 May 2011 - 13:00.


#2134
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
@bb girl: da si tu niste detalii... Access-ul e destul de mare si de stufos... "Stie" si "poate" multe...

CE anume vrei, in CAT timp etc. Vrei problemele gata facute (ca exemple) sau ai o tema si nu stii de unde sa o incepi si cum sa o faci si ai niste intrebari punctuale si vrei ajutor?

#2135
HahaDenisa

HahaDenisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.04.2009

View Postflavius0789, on 10th May 2011, 13:23, said:

@HahaDenisa:
Cred ca ai uitat sa arati si care e figura alăturată.


Stiu ca am uitat, dar oricum nu mai am nevoie de rezolvare.

#2136
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

View Postamykiss26, on 11th May 2011, 10:46, said:

1. la amonooxidarea a 24 kg metan se consuma un vol de amoniac egal cu ?
2. cu care procente se reduce volumul unui amestec echimolar ed etan, etena si hidrogen daca peste el este trecut un catalizator de nichel, la temp si presiune ridicata?
3. se obtin 1,15 litrii alcool etilic(densitate=0,80g/ml) folosind ca materie prima etena.admitand ca jumatate din alcoolul etilic este oxidat la aldehida cu oxigenul rezultat prin actiunea dicromatului de potasiu asupra ac sulfuric 4M, precizati, in ipoteza ca reactiile au loc cantitativ, volumul sol de acid sulfuric folosit.
Attached File  la_amonooxidarea_a_24_kg_metan_se_consuma_un_vol_de_amoniac.doc   29.5K   59 downloads

Te rog sa imi spui daca sunt bune rezultatele

#2137
Ph@ntom

Ph@ntom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2007

View PostMIKI3000, on 11th May 2011, 11:09, said:

Salut! Am si eu o problema de matematica pe care nu prea reusesc sa o rezolv! Poate ma ajuta cineva.

Se considera functia f:[3,infinit)->R, f(x)=1/2*ln(patrat) x, oricare ar fi x>=3.
a) Sa se arate ca 0<=f '(x)<=1,oricare ar fi x>=3.
B) Sa se arate ca f '(k+1)<f(k+1)-f(k)<f '(k), oricare ar fi k>=3.


P.S. Am observat numai probleme de chimie si fizica...sper sa nu fi gresit rubrica...
La a faci cu tabel de variatie al derivatei si la b aplici teorema lui Lagranje.

Edited by Ph@ntom, 11 May 2011 - 18:57.


#2138
MIKI3000

MIKI3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.02.2007

View Posterrai, on 11th May 2011, 13:53, said:

La a) nu sti sa derivezi???
Daca esti in stare sa derivezi, f`(x)=lnx/x, functie contiuna pe 3 si infinit. Limita in 3 e mai mare ca zero si mai mica ca 1, limita in infinit tinde spre zero. Limita cand x tinde spre zero din lnx/x se face cu l`hopital si iti da limita  cand x tinde la infinit din 1/x adica 0.
Alta solutie. lnx si x sunt doua functii elementare, mai precis cea logaritmica si cea polinomiala. In orice situatia lnx<x, oricare x apartine lui 3 si infinit.
B ) Se face cu teorema lui lagrange.
Esti...foarte tare! Multumesc frumos! Stiu sa derivez dar nu eram sigur daca asa se face la a).

View PostPh@ntom, on 11th May 2011, 19:54, said:

La a faci cu tabel de variatie al derivatei si la b aplici teorema lui Lagranje.
Nu am auzit pana acum de tabel de variatie. Sunt clsa 11a probabil o sa fac la anu! Nu ma asteptam sa gasesc rezolvare la prob pe forum :|...


Scz ca va intreb dar sunteti...profesori? :)

#2139
Roby_Alien

Roby_Alien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 11.05.2011
in atasament se afla scanarea cu problemele la matematica-(cele marcate cu pixul) punct

as vrea sa imi explicati modul de rezolvare pas cu pas (de la profesoara nu am inteles absolut nimic )si eventual rezolvarea.
mii de multumiri.

(Materie de cls. a IX-a)

Attached Files


Edited by Lucian_M, 11 May 2011 - 20:34.
majuscule, te rog.


#2140
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View PostMIKI3000, on 11th May 2011, 20:30, said:

Esti...foarte tare! Multumesc frumos! Stiu sa derivez dar nu eram sigur daca asa se face la a).
Nu am auzit pana acum de tabel de variatie. Sunt clsa 11a probabil o sa fac la anu! Nu ma asteptam sa gasesc rezolvare la prob pe forum :|...
Scz ca va intreb dar sunteti...profesori? :)
Eu sunt elev si nu ti-am zis cu rautate. Puteai sa spui cum ai facut si iti spuneam daca e bine. Sunt multi useri care nu fac nimic si cer rezolvari asa ca nu citesc nici macar teoria... exemplu e cel de deasupra mea.
Tabelul de variatia o sa il inveti la rolul derivate intai cat de curand, daca termina materia profesorul tau la timp.

Edited by errai, 11 May 2011 - 20:50.


#2141
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008

View Postcolombo2003, on 11th May 2011, 14:25, said:

@bb girl: da si tu niste detalii... Access-ul e destul de mare si de stufos... "Stie" si "poate" multe...

CE anume vrei, in CAT timp etc. Vrei problemele gata facute (ca exemple) sau ai o tema si nu stii de unde sa o incepi si cum sa o faci si ai niste intrebari punctuale si vrei ajutor?
Am dat niste detalii cu o pagina inainte :D Din moment ce vreau sa ma ajute cineva la tema aia, nu pot avea pretentii sa mi-o rezolve pana la data x, ora y, cu toate ca mi-ar placea sa le am cat mai repede posibil. Deci, reiau: o sa dam teza la info din probleme de Access toata clasa, chiar si cei care nu-si fac atestatul la info (adica eu), deci care n-au invatat acest program in timpul anului. Am un fisier PDF care contine niste probleme din care cred ca vom primi si nu sunt grele, doar ca n-am avut de ce sa invat programul asta, nu stiam ca o sa ne ceara acum sa-l stim. Daca poti sa-mi rezolvi 2,3 probleme o sa fiu arhi multumita, pt ca toata sunt la fel. O sa pun fisierul din nou, problemele care ma intereseaza pe mine incep pe la pag 29 sau ceva de genul asta.

Attached Files



#2142
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Am nevoie urgent de ajutor.

Am de facut niste exercitii la matematica:

- Sa se calculeze in R urmatoarea ecuatie: log2x + log4x + log8x = 11/6 ; x=2 (dar nu sunt sigur daca e de la exercitiul acesta sau de la un altul)

- f:R->R    f(x)=2x^2 - 5x + 2
Sa se rezolve inecuatia f(2x)<= 0     x apartine [1/x , 1]


Multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate