Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Aveți o problemă de rezolvat, cum ar fi de exemplu un C.V.?

- - - - -
  • Please log in to reply
11331 replies to this topic

#19
PILLS

PILLS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.10.2006

View PostAprilia, on Dec 9 2006, 08:36, said:

reactia este : fenol + acid azotic --> nitrofenol (orto si para, dar la calcule nu ne interseaza)
MM    fenol 94     ac.azotic 63  nitro fenol 139

Nitrofenolul  are 14/139= 10,07% azot (informatia asta ti-au dat-o ca sa stii daca se obtine nitro fenol sau di-nitro fenol)

Cu regula de trei simpla  afli cantitate de fenol care a intrat in reactie 1,39*94/139=0,94 kg si cantitate de HNO3 pur 0,63 kg, asta la randament 100%.
Cu aceeasi regula afli si  cantitatea de solutie de HNO3 consumata   0,63*100/40= 1,575  kg      
La randament 85%, adica doar 85% din fenol reactioneaza cu HNO3   0,94*100/85=1.1 kg fenol
La HNO3 randamentul este 100%.

ms, dar o rezolvasem dupa 10 min dupa ce am postat aici, dar nu mai aveam net ca sa scriu ca am rezolvat-o si ca nu imi mai trebuie ... oricum ms ca a raspuns cineva la problema mea  :D

#20
PILLS

PILLS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.10.2006
salut inca o data... as vrea daca se poate sa ma ajutati la 2 probleme
Joi dau teza la chimie si am si eu problemele care ni le da (sunt 2 usoare)
Le-am rezolvat, dar vreau daca se poate sa le mai faceti si voi ca sa fiu sigur ca sunt bine facute... si daca se poate sa le desenati pe o foie sau ceva (ma refer aici mai mult la izomerie)

PROBLEMA NR1
Determina formula moleculara a unui compus aromatic care contine 77,77%C si 7,40%H, si are masa moleculara egala cu 108.
Care sunt izomerii corespunzatori acestei formule moleculare? Care dintre izomeri sunt fenoli? (mai ales astea 2 intrebari daca s-ar putea raspunde pls)

PROBLEMA NR2
Determina formula de structura a unui derivat bromurat care contine 22,22%C si are masa molara 216g/mol. Compusul bromurat se obtine dintr-o alchena care are un atom de carbon cuaternar. Scrie structurile izomere de obtinere si ecuatia reactiei de obtinere a compusului bromurat utilizand izomerul alchenei, care corespunde datelor problemei


daca le-ati rezolva si m-ati ajuta mi-ati fi de foarte mare ajutor

#21
roxanitus

roxanitus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.01.2007
problema urmatoare imi da mare bataie de cap...daca stiti sa o faceti nu va sfiiti sa-mi spuneti si mie pls....... :confuzzled: Sa se afle cantitatea de clorura de argint ce se obtine prin reactia dintre azotat de argint si 200 g solutie 20% clorura de sodiu.
R:98 g(asta e raspunsul final)

#22
roxanitus

roxanitus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.01.2007
cine stie sa faca problema asta????? :peacefingers: ajutati-ma si pe mine va rog
O solutie de c=24% cantareste 400 g. Sa se calculeze numarul de apa evaporata  pentru ca sa se dubleze concentratia solutiei initiale.
Rezultatul care trebuie sa dea este 200 g.  :mellow:

#23
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View Postroxanitus, on Jan 13 2007, 17:31, said:

cine stie sa faca problema asta????? :peacefingers: ajutati-ma si pe mine va rog
O solutie de c=24% cantareste 400 g. Sa se calculeze numarul de apa evaporata  pentru ca sa se dubleze concentratia solutiei initiale.
Rezultatul care trebuie sa dea este 200 g.  :mellow:
Da, trebuie sa dea 200 g. Pentru a se dubla concentratia substantei trebuie sa se injumatateasca apa (cantitatea) continuta.
Daca stii deja raspunsul de ce mai intrebi?

#24
roxanitus

roxanitus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.01.2007

View PostTabu, on Jan 13 2007, 17:35, said:

Da, trebuie sa dea 200 g. Pentru a se dubla concentratia substantei trebuie sa se injumatateasca apa (cantitatea) continuta.
Daca stii deja raspunsul de ce mai intrebi?
Pentru k asa scria la raspunsuri dar nu stiam exact de ce da asa. Multumesc mult.

#25
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View Postroxanitus, on Jan 13 2007, 18:45, said:

Pentru k asa scria la raspunsuri dar nu stiam exact de ce da asa. Multumesc mult.
Cu placere.
Incearca sa nu mai scrii cu k, sh, tz, te rog (vezi regulament).

Edited by Tabu, 13 January 2007 - 18:47.


#26
roxanitus

roxanitus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.01.2007
Calculati masa de sare pura continuta intr-un zacamant de 420 g de sare cu 12% impuritati.
Care ma mai ajuta si pe mine la problema asta mica de chimie????? ;)

#27
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
c= m pur / m solutie
(100 - 12) / 100  = m pur / 420
m pur = 369.6 grame

#28
jessi_16

jessi_16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.01.2007
va rog ajutati-ma si pe mine cu o problema:
Se supun pirolizei  4000 mcubi de CH4.Gazele ce parasesc cuptorul contin 15% C2H2,60% H2 si restul metan nereactionat .Se cere:
a)calculeaza volumul de acetilena (masurat in conditii normale) obtinut
b)calculeaza cat metan s-a transformat in acetilena ,cat in elemente si cat a ramas netransformat (in procente molare)

#29
Cosminapusa

Cosminapusa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.02.2007
TE ROG DIN SUFLET AJUTA-MA SIPE MINE SA REZOLV CATEVA PROBLEME !!! AM EXAMEN DIN ELE PESTE CATEVA ZILE SI NU STIU CUM SA LE REZOLV.

  1)Un volum de 500cm cubi solutie contine 120g NaOHsi are p(ro)=1,22g/cm cub.Ce concentratie procentuala are solutia? Dar concentratia molara,normala?


  2)Calculati concentratia procentuala si concentratia molara daca in 500cm cubi solutie se 60g NaOH.(p=1,22g/cm cub)


  3)Cate grame de HCL se gasesc intr-o solutie,daca pt neutralizarea acesteia sunt necesari40cm cubi de solutie de NaOH 2,5 x 10la puterea -1 n.

#30
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Spune formula molaritatii si a normalitatii la baze .

#31
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005

View PostCosminapusa, on Feb 9 2007, 21:46, said:

TE ROG DIN SUFLET AJUTA-MA SIPE MINE SA REZOLV CATEVA PROBLEME !!! AM EXAMEN DIN ELE PESTE CATEVA ZILE SI NU STIU CUM SA LE REZOLV.

  1)Un volum de 500cm cubi solutie contine 120g NaOHsi are p(ro)=1,22g/cm cub.Ce concentratie procentuala are solutia? Dar concentratia molara,normala?
  2)Calculati concentratia procentuala si concentratia molara daca in 500cm cubi solutie se 60g NaOH.(p=1,22g/cm cub)


  3)Cate grame de HCL se gasesc intr-o solutie,daca pt neutralizarea acesteia sunt necesari40cm cubi de solutie de NaOH 2,5 x 10la puterea -1 n.
1) densitatea = masa solutiei/volumul solutiei

=> densitatea = x/500 cm cubi => x=1,22 g/cm cub * 500 cm cub = 610 grame.

cp= md *100/ms => cp = 120 * 100 /610

Cm= md / Vs * M

Cn= md / Eg (echivlent gram) *Vs

Eg pentru baze = M / numarul de grupari OH ( in cazul asta.. )

in cazul NaOH cmolara = cnormala = md / M*Vs = ....

la fel se fac si celelalte 2 probleme..

Edited by katsuchyo, 10 February 2007 - 09:08.


#32
Cosminapusa

Cosminapusa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.02.2007
quote iti multumesc din suflet.M-ai facut un mare bine. :kisstogether:  :coolspeak:

#33
Cosminapusa

Cosminapusa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.02.2007
Calculati cantitatea de acid oxalic necesara prepararii a 100ml solutie 0,1N.precizati etapele de lucru. Va rog sa ma ajutati sa oa rezolv!

#34
Cosminapusa

Cosminapusa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.02.2007

View Postkatsuchyo, on Feb 10 2007, 08:59, said:

1) densitatea = masa solutiei/volumul solutiei

=> densitatea = x/500 cm cubi => x=1,22 g/cm cub * 500 cm cub = 610 grame.

cp= md *100/ms => cp = 120 * 100 /610

Cm= md / Vs * M

Cn= md / Eg (echivlent gram) *Vs

Eg pentru baze = M / numarul de grupari OH ( in cazul asta.. )

in cazul NaOH cmolara = cnormala = md / M*Vs = ....

la fel se fac si celelalte 2 probleme..
iti multumesc pt ajutor!!! esti o scumpa si o desteapta :kisstogether:

#35
ionut.tabacaru

ionut.tabacaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.08.2005
Cine ma ajuta si pe mine la niste probleme?

1. Amestecul gazos obtinut la piroliza metanului contine 120 kmoli C2H2 , 60 kmoli CH4 si 440 kmoli H2. Calculati volumul de metan introdus in reactor (c.n.)
2. Calculati volumul de CO2 care se degaja la arderea unui amestec de butan si propan stiind ca raportul molar , in amestec, este 2:1.

Multumesc!

#36
dvd4me

dvd4me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.03.2007
Salutare,

Uite ma uitam dupa niste chestii de chimie ca am miine un interviu pentru un post de tehnician aici in Montreal (quebec), post la stat, unde de obicei emigrantii nu prea au ce cauta, decit citiva de saminta, sa cada bine la statistici, imaginati-va dupa sapte ani de canada, inginer fiind, sper sa ocup un post de tehnician mai bine platit decit postul pe care lucrez acum.
In fine, ideea era ca imi pare rau din multe motive ca am venit aici, m-am luat si eu dupa anunturi d'astea imbietoare, dar sa vedeti voi odata ajunsi aici ce e aia rasism si alte lucruri care ajung sa te frustreze de te cam saturi.
Sa nu ziceti ca n-ati stiut. Eu daca stiam realitatea, n-as mai fi venit.

Salutari din Montreal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate