Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8078 replies to this topic

#3727
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011

 jeav12, on 14 mai 2017 - 20:07, said:


De pe care ebay ? UK sau America ?
ebay.de
Sellerul se vede in poze.

#3728
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006

 rogue80, on 14 mai 2017 - 21:20, said:

Am o problema cu ceasul meu quart ... a inceput sa mearga cate 4 secunde repede apoi sta 4 secunde si iar repede se duce peste 4 secunde. Nu a ramas in urma sa fie o problema sau bateria da sa crape?
Functia respectiva se numeste EOL (End of Life), si se activeaza cand amperajul bateriei scade sub un anumit nivel. Atunci cand se intampla asta, este un indicator ca bateria nu mai rezista mult si ceasul se poate opri in orice moment. Se recomanda schimbarea bateriei cu una noua. Posted Image

#3729
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 rogue80, on 14 mai 2017 - 21:20, said:

Am o problema cu ceasul meu quart ... a inceput sa mearga cate 4 secunde repede apoi sta 4 secunde si iar repede se duce peste 4 secunde. Nu a ramas in urma sa fie o problema sau bateria da sa crape?

Ceasurile quartz mai pricopsite asa te anunta ca bateria este aproape consumata.
Am un Orient quartz (pe langa altele automatice) care dupa 4 ani a mai mers inca aproape 4 luni batand cate doua secunde odata, fara sa ramana in urma, pana am schimbat bateria.
La unele mecanismul bate 4 secunde, la altele 2 sec.
Si bateriile tin mai mult si sunt modele diferite de banalele AG4/AG1, etc.
La ceasurile mai ordinare nu vezi asa ceva.

Edited by loock, 15 May 2017 - 00:14.


#3730
Nik44

Nik44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 12.04.2014

 rogue80, on 14 mai 2017 - 21:20, said:

Am o problema cu ceasul meu quart ... a inceput sa mearga cate 4 secunde repede apoi sta 4 secunde si iar repede se duce peste 4 secunde. Nu a ramas in urma sa fie o problema sau bateria da sa crape?
Trebuie schimbată bateria. Oricum, și în această stare, bateria mai ține cca 3 luni...

#3731
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Mersi la toate lumea de raspuns. Asa ma gandeam si eu dar vroiam o confirmare.

#3732
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 25.05.2006
Am și eu o întrebare: am observat că indicatorul orar și minutar au un "mic joc" în așa fel încât ai impresia că bezele sunt așezate la ochi... Acum, ceasul a fost scăpat pe jos în magazin, înainte de a-l cumpără (acum două luni)! Eu trebuia să fiu mai atent, în fine, l-am luat... Am fost cu el înapoi ptr service dar a zis că pentru atâta nu are rost intervenția! Casio, quart. Voi ce ziceți?

#3733
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Mai scapa-l odata pe jos, pe muchia opusa, poate se indreapta la loc...Posted Image

#3734
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 25.05.2006
😄 hai mă! să încerc? 😄

#3735
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Exact, bă!

#3736
linbetwin

linbetwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 12.01.2007
Salutare !

Citind zeci de pagini în urmă, mi-am făcut o idee despre ce ar trebui să caut la un ceas, aşa că am căutat pe bb-shop după "safir", "WR100" şi "Eco-Drive". Un alt criteriu "vizual" al meu e să aibă un cadran simplu cu un bun contrast între indicatoare şi cadran, pentru că am vederea foarte proastă.

Ce părere aveţi de acest ceas ?
https://bb-shop.ro/c...rive_wr100.html

Kineticele cu safir şi WR100 sunt la preţ dublu şi nici nu-mi plac.

Înainte să mă luminez pe acest thread, mă uitam la emag după aşa ceva:
http://www.emag.ro/c...3/pd/DV58T2BBM/
http://www.emag.ro/c...0/pd/DHMP47BBM/

#3737
Nik44

Nik44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 12.04.2014

 linbetwin, on 22 mai 2017 - 14:11, said:

Salutare !

Citind zeci de pagini în urmă, mi-am făcut o idee despre ce ar trebui să caut la un ceas, așa că am căutat pe bb-shop după "safir", "WR100" și "Eco-Drive". Un alt criteriu "vizual" al meu e să aibă un cadran simplu cu un bun contrast între indicatoare și cadran, pentru că am vederea foarte proastă.

Ce părere aveți de acest ceas ?
https://bb-shop.ro/c...rive_wr100.html

Kineticele cu safir și WR100 sunt la preț dublu și nici nu-mi plac.

Înainte să mă luminez pe acest thread, mă uitam la emag după așa ceva:
http://www.emag.ro/c...3/pd/DV58T2BBM/
http://www.emag.ro/c...0/pd/DHMP47BBM/
Felicitări pentru alegerea ceasului. Raport imbatabil calitate/preț pentru Citizen Eco Drive. Ceasul arată foarte bine. Pentru o ținută office sau "de seara" îi poți pune o curea de piele, deși la rezistenta 10 ATM e ok brățara de inox (dacă te bate gândul să înoți).
Da'.... și Tissot de la Emag e fain, dar să dai 2000 RON pe un mecanism Quartz, doar pentru brandul în cauză, nțț, în niciun caz...

#3738
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Tissot e frumos rău, dar dacă ai vederea slaba, nu o sa vezi mai nimic pe el. Asa am eu un Timex cu 3 subcadrane, și ma chinui sa vad ziua săptămânii și data efectiva.
Pentru vizibilitate, Iti recomand un diver. La ala sigur vezi. Găsești divere elegante în banii aia (nu ca Citizen e urat, din contra)

#3739
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Nu mai pot edita, cred ca a trecut prea mult timp.
E mai ieftin aici Citizenu' si vezi ca ai o groaza de Seiko pe acolo, si Orient, dar vezi ca au cam putine cu safir.
Sau mai ai varianta asta

Edited by Aeryn, 22 May 2017 - 17:46.


#3740
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Aur roz???wtf, maica precista- făcătoare pe minuni, sa moara peștii mei etc.

#3741
linbetwin

linbetwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 12.01.2007
Diver am acum, de la "renumita" firmă Minister. Cred că am dat 80 de euro pe el într-o autogară, acum vreo 10 ani.

Cred că la acel Citizen e cadranul mai mare, pentru că lipsește inelul pentru cronometrat scufundările (de parcă m-aș putea scufunda cu jucăria asta la mână)

Attached File  IMG_3806.JPG   252.29K   46 downloads

#3742
linbetwin

linbetwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 12.01.2007

 Aeryn, on 22 mai 2017 - 17:44, said:

Nu mai pot edita, cred ca a trecut prea mult timp.
E mai ieftin aici Citizenu' si vezi ca ai o groaza de Seiko pe acolo, si Orient, dar vezi ca au cam putine cu safir.
Da, mai ieftin. Există două mici diferenţe: cadranele arată diferit, deşi ambele sunt descrise ca negre (probabil foto făcute în condiţii diferite); numele se termină în -88E şi -53H. Nu-ţi dai seama din specs care e diferenţa, iar pe site-urile Citizen (JP, DE, US, ITA - groaznice toate!) nici nu găseşti modelele cu acele numere exacte.
Dacă nu mă răzgândesc, cred că o să-l comand pe cel de la Bombastic.

#3743
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011

 QuickSpeed, on 22 mai 2017 - 17:50, said:

Aur roz???wtf, maica precista- făcătoare pe minuni, sa moara peștii mei etc.
Cred ca ai mare ciuda pe peștii aia, săracii...
Acu' sincer, nu m-am uitat la descriere, era contrastul mare, dar la mine apare galben...

#3744
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Salutare stimati colegi de Forum.

Am si eu o intrebare, o nelamurire personala, este vb de mecanismele quartz vs. automatic. De ce sunt mecanismele quartz asa de neapreciate? Mai ales cand este vb de un ceas de la un anumit pret in sus.
Citesc si aud des afirmatii de genul:

 Nik44, on 22 mai 2017 - 14:28, said:

Da'....  dar să dai 2000 RON pe un mecanism Quartz, doar pentru brandul în cauză, nțț, în niciun caz...
@Nikk44: te-am citat numai ca exemplu, no offence... Posted Image

Mentionez ca detin ceasuri cu ambele mecanisme, dar pentru mine personal, ceasul este un accesoriu care in primul rand:
- trebuie sa-mi placa cum arata
- sa fie comod la purtat (sunt un fan al ceasurilor de titan, sunt usoare si mai comode)
- daca este solar si mai bine, nu trebuie sa mergi sau sa trimiti undeva ptr schimbat bateria
- si desigur sa arate ora&data, cat de exact posibil
Mai putin ma intereseaza mecanismul. Okay, ptr diving este un Diver mecanic mai bun, altfel risti sa ramai fara baterie intr-un moment nepotrivit. Dar in rest, mie egal daca functioneaza cu baterie sau mecanic.
Sunt curios de parerile voastre.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate