Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad
 Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K
 Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...
 Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8160 replies to this topic

#3763
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Ceva mai oribil decât omega ăla nu gaseai?

#3764
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

 Aeryn, on 24 mai 2017 - 15:55, said:


Si ca exemplu, pentru ca nu imi permit un Omega Planet Ocean, care imi place la max,
Concluzia: e frumos ce-mi place mie.
Cum sa dai 4100 de coco pe un ceas de ala ?
Concluzia: Degeaba e frumos si-ti place daca nu iti permiti :)

#3765
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Cu cat e mai portocaliu, cu atât este mai scump...

#3766
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
De aia am luat Casio 137$ all included.

#3767
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Portocaliu de casio... Slăban!

#3768
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,683
  • Înscris: 29.03.2006
Casio si de altfel cam toate brandurle japoneze cu rare exceptii pe la Orient, nu au treaba cu designul rafinat si elegant reusit.
Casio a avut acum cativa ani o singura semiexceptie, ceva hibrid intre casual si elegant, curea de piele, carcasa semirectangulara bombata, cadrane interioare discrete, design general curat, limpede, cat de cat rafinat. Nu l-am mai vazut in oferta si nici nu au mai reusit performanta sa scoata ceva rezonabil de elegant intre timp.
Nu am pretentii nici de la Grand Seiko, care sunt inchistate intr-un clasicism insipid si neoriginal, demodat si kitschos prin lipsa de originalitate.
La Orient apare cate unul elegant la 5000 de modele sau mai rar, insa macar ai sanse sa gasesti daca le vanezi si ai noroc.
Nu e cazul pt black ray care nu e ceas elegant, ci doar un exemplu mai pricopsit de hibrid de water resist si casual.
Am elegant unul rectangular din '90, automatic, carcasa comata si ornata cu niste caneluri longitudinal-verticale, colturi taiate, tot fara cifre, cu orele marcate cu mici diamante montate in inele fine din aur, limbi fine de aur, cadran crem-metal deschis periat longitudinal vertical, data cu litere si cifre la ora 3, rama sub cristal din aur, sigla in relief pe cadran aurita, automatic cu buton suplimentar pe langa coroana, ambele insa foarte discrete.
Din pacate carcasa cromata este din bronz sau alama si trebuie curatata si recromata dur.
Mecanismul e functional dar trebuie reconditionat schimbata partea inelului care arata data cu litere.
Si trebuie schimbat si cristalul zgariat si cureaua.
Asta a fost un ceas scumpicel in '90, probabil cel putin 2000 lei in banii de atunci.
Am si un Orient iar foarte elegant si rafinat,  quartz luat cu 399 lei, dressy elegant, curea de piele, carcasa rectangulara din stainless periat frontal si polish lateral, cadran alb mat texturat, fara cifre, cu limbile si orele marcate argintiu lucios.
La minusuri pt ca nimic nu e perfect - intra anse de 24mm si sigla imprimata, dar prima intra la sharmul particular si ultima la o forma de rafinament minimalist.
Ambele sunt destul de atipice si oarecum nereprezentative atat pt Orient cat si pt seria Dressy elegant - nu seamana cu alte modele, iar cel vechi este chiar extrem de atipic pt. Orient. Cel quart pe care am dat 399 lei bate la design ceasuri de mii de ori mai scumpe, in ciuda curelei de 24 la anse su 23 la catarama, care de fapt completeaza ironia postmoderna cu o caterinca adresata fabricantilor care nu mai reusesc sa faca ceasuri elegante cu toate ca pun curele de 19-20...

Edited by loock, 24 May 2017 - 17:30.


#3769
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Periat frontal și polish lateral? Ce înseamnă?

#3770
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 tehnics, on 24 mai 2017 - 16:38, said:

Cum sa dai 4100 de coco pe un ceas de ala ?
Concluzia: Degeaba e frumos si-ti place daca nu iti permiti Posted Image

Sunt distribuitori mai de incredere pe piata gri decat WatchMaxx sau cum ii cheama pe aia. Daca te duci in magazinul producatorului ajungi sa platesti si cu 50% in plus fata de pretul de acolo.

Eu am luat tot de pe piata gri, dar de la o firma recomandata pe WUS si am primit si garantia producatorului, cu toate datele reprezentantei care l-a vandut.

Edited by figo1988, 24 May 2017 - 17:31.


#3771
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,683
  • Înscris: 29.03.2006

 QuickSpeed, on 24 mai 2017 - 17:17, said:

Periat frontal și polish lateral? Ce înseamnă?

Finisarea suprafetii materialului, textura si procedeul simultan intr-un cuvant.
Periat inseamna o randelinare foarte fina, unidirectionala, iar polish inseamna lustruit oglinda.
Frontal - adica vazut din fata, perpendicular pe cadran, rama fina a carcasei vazuta din fata.
Lateral - pe lateralele carcasei, pe muchii.

Edited by loock, 24 May 2017 - 17:36.


#3772
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Adică o parte satinata și una oglinda. Ok!

#3773
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,683
  • Înscris: 29.03.2006

 QuickSpeed, on 24 mai 2017 - 17:37, said:

Adică o parte satinata și una oglinda. Ok!

Seamana cu satinarea, dar in general satinarea desemneaza o textura fina pointilista, la care in general nu este marcata o directie pt. textura. In general nu se realizeaza prin slefuire (incrucisata), ci prin alte metode : turnare in nisip, sablare cu granulatie mare, alte tratamente de suprafata, LASER, depunere metalica dirijata, etc.
Perierea este un fel de slefuire abraziva fina, unidirectionala, care lasa o textura fina vizibila.

Edited by loock, 24 May 2017 - 17:48.


#3774
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Ce puncte, nene? Intra pe un site vânzare produse inox și vezi acolo cum arata satinarea.

#3775
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
portocaliul la divere are un scop. ca si alte culori turbate sau lume/fosfor/izotopi.... dar ce sa stie taranul roman...

#3776
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
N-are nici un rol pe bezel.
Poate pe cadran.

Edited by don_dannielo, 24 May 2017 - 17:56.


#3777
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,683
  • Înscris: 29.03.2006
Termenul e folosit si dupa ureche, in special in RO...
In principiu nici macar nu este complet gresit sa denumesti perierea satinare, insa este o denumire vaga, neclara.
Perierea este unidirectionala, se vad linii fine, paralele.
Eu prefer sa folosesc termeni diferiti pt nuante diferite, anume pt. clarificare.
Din fericire nu sunt singurul.

Oricum asta e o chestie relativ nesemnificativa.
Si satinarea granulata arata bine dar e mai dificil/costisitor de realizat pe stainless de o maniera ultra-uniforma corespunzatoare cu designul unui ceas elegant. Daca era o teava de instalatii sau un robinet, era OK si de la nisipul de turnare, dar pt o carcasa de ceas elegant mai greu...

Sunt alti termeni folositi mult mai aiurea in RO.
De ex. kaki pt oliv, eroare facuta si de nemti, dar care in general in alte tari este cu totul altceva.
Kaki e un crem-bej, cafea cu lapte, ceai pe panza, si nu reda verde nici macar sub forma de iluzie optica de genul galben grizat cu negru.
In Larousse scrie - culoarea desertului, a pustiului, nisipului, pamantului uscat. Si ei o dau in bara cu brun-galbui - nu e brun si nici galbui...
E orange grizat cu alb si negru, dar mai putin omorat fata de bej, are un strop in plus de saturatie, un strop mic dar care se vede si conteaza. Bejul e un orange complet omorat cu alb si negru, trist si inexpresiv. Se poate rezolva doar in compozitie prin contrast de calitate de ex., punand o culoare saturata cu raport de cantitate langa el.
Vine atat din hindi cat si din somaleza, si este preluat de englezi atat din India cat si din Somalia.
Este culoarea uniformelor indienilor din armata coloniei engleze, apoi prima arma pasiva uniforma de camuflaj in Somalia dupa 1890.
Cele oliv sunt foarte diferite, gri colorat din verde dominant si rosu de grizare, cu nuante diferite.
In RO s-a perpetuat aberatia prin utilizarea denumirii mozaic la uniformele de camuflaj pt. orientul mijlociu, o denumire iar vaga care nu comunica nimic despre culoare.

M-am abtinut sa comentez bezelul orange...
Evident nu e un ceas elegant, deci nu avea rost discutia.
La diver sunt modele care au pe cadran, inclusiv Orient are un model de orange monster.
La ceasuri cool/sic am vazut ceva cat de cat rezonabil la doxa, sunt si reclame.
Mai plasticos au mai facut si altii insa nu ma grabesc sa recomand.
Unele nu sunt rele. Pot sa fie cool, tineresti, etc. Elegante mai greu...Nimic nu e imposibil, dar inca astept sa vad un ceas elegant cu orange...

Edited by loock, 24 May 2017 - 18:12.


#3778
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Ba are! Vine pestele atras de culoare, iar tu ii dai cu harponu-n gingii...

#3779
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 QuickSpeed, on 24 mai 2017 - 18:03, said:

Ba are! Vine pestele atras de culoare, iar tu ii dai cu harponu-n gingii...

Mai repede recunosc niste toale de firma la 10% din valoare decat un ceas :lol: Buna metafora totusi

#3780
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Metafora că metafora, da' vreau să știu ce a fumat colegul loock! Sunt invidios!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate