Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...
 metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website
 Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch
 

Blitz Nissin Digital Speedlite Di622 pentru Nikon

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
26 răspunsuri în acest subiect

#19
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.442
  • Înscris: 27.04.2006

 Lucian_M, on Jan 10 2009, 00:46, said:

Fara suparare, dar vivitarul ala are o constructie infecta. Nu zic de nissin ca e monument, insa e mult superior (cel putin la materiale) vivitarului. Zoom manual, doar 4 trepte de expunere etc. Sincer- nu ma incanta deloc. Si la 100 dolari + tva + vama- trec de pretul unui nissin aici, in ro. Deci CLAR nu merita. Si nu cred ca ar fi mai buna "treaba" pe care o face. Daca ziceai de un Metz la 100 dolari- mai ziceam.
Deci fara suparare.
Deci.
1. E o discutie veche de vreo 3 luni.
2. Vivitarul 'ala' se foloseste ca slave (off-camera), nu pe camera, declansat prin radio cu un Cactussau ceva similar. Si-si face treaba bine.

Azi mi-au venit si mie niste Cactusi iar i622 nu merge cu ele - legat cu adaptoare PC->hot-shoe in timp ce SB-600 merge brici, insa merge ca sclav optic. Merge si TTL la fel de bine cu SB-600, chiar daca nu are multe alte functii.
Eu zic ca e de preferat unui SB-400, chiar daca e cu ~30% mai scump.

Editat de Ixtl, 10 ianuarie 2009 - 01:03.


#20
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.408
  • Înscris: 09.09.2006
Stiam cum se foloseste. Insa nu am folosit vreun Cactus pana acum.
Pe mine 622 ma tine cu acm de 2700 incarcati cum da Domnu' (adica 12-14 ore) cam 600 de declansari. Eu zic f bine. Clar fata de un sb400 e mai bun. Credeti ca nu voiam si eu un sb600? Insa cand "n-ai ci ce, ba"... Bun si asta, inca am primit cadou un omnibounce in valoare de 70 si ceva de lei (nu dadeam atata pe o bucata de plastic alb, sincer). face treaba buna, am lumina buna in cam orice situatie (nu compar cu alte blitz-uri), se incarca repede, e rabatabil in orice directie. L-am luat impreuna cu un acumulator pt d40 si cu un trepied pentru un coleg. M-a costat putin si transportul (45 ron la curier, dat in doua cu colegul.
Nu mai zic , ca are functie test- iar dat pe manual la full power in pozitie bounce verticala poti chiorî pe cineva care te oftica (un vornic la o nunta- mi-a schimbat masa si i-am tras o flama fix in ochi cand a trecut pe langa mine- a oscilat cu sticlele in mana, a clipit des si a trecut mai departe, clatinandu-se).
Are talpa care poate fi montata pe trepied- declanseaza bine cu blitz-ul camerei.

#21
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.408
  • Înscris: 09.09.2006
Poate pune cineva un scan cu manualul de la nissin? L-am pierdut pe al meu.

Edit - 9 feb 2009 - l-am gasit- era la naiba-n praznic, prin niste hartii. Il voi pune in cutia lui.

Editat de Lucian_M, 09 februarie 2009 - 14:56.


#22
agapieadr

agapieadr

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 11.05.2007
Mda...
Va multumesc mult pentru comentarii si pareri...
Pana la urma cred ca imi voi lua un NISSIN DI622. Din spusele lui Lucian M. sunt destul de multumit de ce stie sa faca mai ales ca il voi folosi pe und NIKON D40.
Nu sunt dispus momentan sa dau 900 RON pe un SB-600...mai ales ca e primul meu blitz pentru D-SLR. Fac mai intai ceva experimenta cu DI-622 si daca imi vor creste pretentiile imi voi lua un SB-600.
Inca odata va multumesc si multa bafta.

P.S.: Daca mai aveti pareri le astept aici.

#23
fotografiasi

fotografiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 22.07.2009
Am acest blitz de vreo 2 ani in care si-a facut treaba relativ bine. E putin inconsistent totusi.

Ieri l-am pus pe trepied cu umbrela, declansat prin radio. A batut vantul in umbrela care a cazut cu tot cu trepied si blitz. Patina blitului (doar partea care e fixata in aparat) s-a rupt. Blitul funtioneaza bine mai putin patina. Astfel nu mai am cum sa il pun pe aparat.

De unde gasesc sa cumpar alta patina sa pot inlocui? E vorba doar de partea care vine prinsa de aparat si contine si filetul si saiba de prindere.

#24
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.453
  • Înscris: 05.01.2007

 fotografiasi, on 16th May 2010, 22:46, said:

Ieri l-am pus pe trepied cu umbrela, declansat prin radio.
cum il declansai prin radio? ai pus firmware nou pe el? din cate stiu eu, cu cel vechi nu merge.

#25
CopiluI

CopiluI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 67
  • Înscris: 04.02.2010

 VanBasten, on 19th May 2010, 13:32, said:

cum il declansai prin radio? ai pus firmware nou pe el? din cate stiu eu, cu cel vechi nu merge.

Fara firmware nou nu avea cum sa il puna pe "cactusi" deci singura solutie e update! Pacat ca nu exista si pentru canon ca detin si eu un astfel de blit si inca nu a aparut update...

Imi poate spune si mie posesorii daca au facut poze cu el afara cu sau fara difuzor? Am inteles ca supraexpune foarte mult si nu ai cum sa faci cu el poze chiar si cu difuzor....si se mai si incalzeste foarte tare....

#26
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.922
  • Înscris: 25.04.2006
Nu se incalzeste foarte tare, nu stiu de unde ai aflat chestia asta. Nissinul are probleme in general cu expunerea, in sensul ca daca faci mai multe poze la rand, insa nu burst, scoate expuneri diferite la fiecare :) Folosindu-l te poti obisnui cu problemele lui si ajungi sa poti compensa din setari destul de mult. La fotografii afara poti spuraexpune usor cu orice blitz daca nu stii cum sa-l dai, asa ca nu vad o problema majora la acest blitz in fotografia outdoor. Un blitz cat de cat echivalent la Canon ca tot ziceai ca detii e mai mult decat dublu. Diferenta la calitate zic eu ca nu e dubla in nici un caz, decat poate daca dai aparatul pe auto si blitul pe ttl si tu doar apesi butonul de declansare.

#27
kiphtea69

kiphtea69

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 609
  • Înscris: 03.08.2006
Confirm si eu ca nu se incalzeste si cu putina rabdare e un blitz f bun.
Eu am facut update de firmware la baietii de la f64 si nu declanseaza cu Cactusi. La voi e altfel ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate