Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Bacalaureat 2009

- - - - -
  • Please log in to reply
1118 replies to this topic

#37
ccameleon

ccameleon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 16.05.2006
@ don_alej, din cate am auzit la toate obiectele
dau anul asta, poate si iau anul asta :)
mate, info, romana, engleza, psihologie

#38
Iuli_1990

Iuli_1990

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.10.2008
Bac,here i come :))  (dammit,mi-e putin frica de mate)
Romana - scris & oral
Mate - M2
Eng - Oral
Sport
Biologie

#39
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Deja a devenit subiect important. :D

#40
cr1s71_13

cr1s71_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 15.09.2007

View PostAdrianMar, on Oct 27 2008, 15:04, said:

  • Romana scris+oral
  • O limba straina oral
  • Matematica
  • Chimie/Biologie/Fizica/Info
  • O alta limba straina (moderna)/Istorie/Geografie/Logica/Psihologie/Economie/Filosofie/Ed. Antreprenoriala/Sport (de asta nu sunt sigur).

Daca nu zic bine, sa ma corectati.

Pentru mai multe informatii in privinta celorlalte profile vedeti .pdf-ul de mai jos.

Merci mult ... si mai am inca o intrebare: la biologie am de ales dintre materia de clasa 9,10 si cea de clasa 11,12 nu ?? :D ... sigur dau din cea de clasa 11,12 daca e asa ... doar nu ma apuc de anu' asta sa invat  :lol: ... la romana cred ca ma descurc ... la sport nu am cum sa nu iau cel putin 10 ... la mate iau si yo acolo un 6-7-8 ... dar la limba straina am cam pus-o ... aici am o problema ... la englez sunt cel mai paralel in clasa ... la franceza stau mai bine raportat la ceilalti din clasa ... dar stiu sa vorbesc mai bine engleza ca franceza :)) la ce imi sugerati sa dau bacul ??

#41
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
Engleza normal ;)

#42
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
cine v-a zis ca nu se mai publica? se publica, stati linistiti.

#43
hcv

hcv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 29.07.2006
hai ca ma bag si eu pe aici  :lol:
dau din romana - oral,scris eng-oral mate m2 sport si specialitate
la mate e problema mai mare ca nu stiu nimic :) la restu ma descurc

#44
RussianRocker

RussianRocker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 12.11.2006
Ce parere aveti de bacul la sport? ma rog in afara faptului ca e cam riscant, ca ar putea interveni un accident inainte de bac.  :rolleyes:
Ma refer la chestii gen dificultatea, de alergat la viteza nu am probleme, nici cu saritaura in lungime (2.40-2.50m) etc. Dar ma intreb cum e cu basket-ul, adica eu joc in timpul liber basket, cunosc regulile, dar ce ti se cere sa faci la bac?

Edited by RussianRocker, 28 October 2008 - 17:46.


#45
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

View PostRussianRocker, on Oct 28 2008, 17:37, said:

Ce parere aveti de bacul la sport? ma rog in afara faptului ca e cam riscant, ca ar putea interveni un accident inainte de bac.  :rolleyes:
Ma refer la chestii gen dificultatea, de alergat la viteza nu am probleme, nici cu saritaura in lungime (2.40-2.50m) etc. Dar ma intreb cum e cu basket-ul, adica eu joc in timpul liber basket, cunosc regulile, dar ce ti se cere sa faci la bac?

Pai inveti ceva si la geogra/istorie/altceva ca sa ai "back-up".


La basket trebuie sa dai o pasa primesti mingea inapoi mergi cu mingea pana la cos si apoi inscrii.(pentru informatii exacte cauta pe net programa.)

#46
jejeje

jejeje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 25.06.2007
Voi la biologie (11-12) din ce invatati teoria? :mellow: ..Din ce v-a dat profesorul la clasa sau din manuale.Ce manuale considerati ca sunt mai bune?..ce edituri? :) ..Ms anticipat.

#47
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View PostRussianRocker, on Oct 28 2008, 17:37, said:

Asta e cea mai mica problema...
Dar oricum, sportul mi se pare cel mai potrivit pentru ultima proba. Viteza,abdomene/flotari/saritura,baschet/volei/handbal,gimanastica/capra...E ok.
E usor ce ti se cere sa faci, stai linistit ca nu trebuie sa stii sa joci baschet, ci doar sa bati mingea de 2 ori si sa nimeresti patratul alb de pe panou. Nici macar sa dai cos nu e necesar.


View Postjejeje, on Oct 28 2008, 18:46, said:

E mai usoara biologia 9-10 pentru ca din cate imi amintesc esta cu plante, animale...chestii. Pe cand 11-12 anatomie/genetica/etc e mult mai greu, foarte multe detalii ciudate si greu de retinut! Eu chiar de as da la bio nu as avea cum sa invat din caiet deoarece nu preda deloc. Doar facem noi conspect. Ehh...

#48
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006

View Postd4m4g3, on Oct 28 2008, 19:07, said:

E mai usoara biologia 9-10 pentru ca din cate imi amintesc esta cu plante, animale...chestii. Pe cand 11-12 anatomie/genetica/etc e mult mai greu, foarte multe detalii ciudate si greu de retinut! Eu chiar de as da la bio nu as avea cum sa invat din caiet deoarece nu preda deloc. Doar facem noi conspect. Ehh...
Apropo de biologie. La mine în clasă la început cam 20 ziceau că dau bac la biologie.... până când a început profa să le dea de învățat și au văzut ei cam cum stă treaba :). Au mai rămas doar 5 care dau la biologie... clasele 11-12. Și ăia dau doar pentru că vor să se ducă la facultatea de medicină și oricum trebuie să învețe bio. Ceilalți s-au orientat ba pe fizică ba pe informatică sau chimie (una singură)n. Mie mi se pare logic, nu are rost să tocești așa mult la biologie când poți învăța o foaie de formule la fizică și să faci niște probleme de antrenament ca să dai la fizică. Părerea mea.

#49
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Baftă, succes, memorie multă, gândire logică tuturor colegilor de generație care dau BAC-u vara viitoare! Am uitat să vă urez.

View Postpimpey, on Oct 27 2008, 19:01, said:

e chestia ca da stau aproape tot timpul la PC , nu pot sa traiesc fara el :D parca

si ma duc la meditatii  ( matematica + economie ) si nici pt el nu-mi fac temele

sunt intr-o situatie critica
Fă cumva și distruge-ți cablu de alimentare (asta înainte cu vreo 2-3 săptămâni de BAC). Țin minte că s-a stricat și la mine pe a 8-a (fără să vreau eu) chiar cu 2 săptămâni înainte de testele naționale și am învățat destul de mult în acea perioadă.

View Post4nDr3i, on Oct 27 2008, 19:03, said:

Off... vin și eu aici
Sunt mate-info deci am M1 la BAC... m-am supt la direcție. Trebuie să iau măsuri neapărat.
În rest mai dau informatică, engleză oral și sport :D Baftă la toți

PS: Voi chiar v-ați apucat serios de învățat de pe acum? Pregătiri, una-alta? Eu deocamdată nu simt nici un stres, plus că parcă mă preocupă mai tare școala de șoferi decât bac-ul
Eu m-am apucat de mate anu trecut; dar pentru admitere.
Și eu îmi bat acum capul cu școala de șoferi. Mai îi de învățat și acolo... De ce nu m-am născut mai devreme? :(

View Postdon_alej, on Oct 27 2008, 21:24, said:

imi raspunde si mie careva?
Numai la mate, din câte știu eu.

View PostSyncron, on Oct 27 2008, 23:21, said:

Deja a devenit subiect important.
Să vezi ce fain discutăm varianta dată, la română, apoi la mate... Abia aștept.

View Postcr1s71_13, on Oct 28 2008, 11:42, said:

Merci mult ... si mai am inca o intrebare: la biologie am de ales dintre materia de clasa 9,10 si cea de clasa 11,12 nu ?? ... sigur dau din cea de clasa 11,12 daca e asa ... doar nu ma apuc de anu' asta sa invat  ... la romana cred ca ma descurc ... la sport nu am cum sa nu iau cel putin 10 ... la mate iau si yo acolo un 6-7-8 ... dar la limba straina am cam pus-o ... aici am o problema ... la englez sunt cel mai paralel in clasa ... la franceza stau mai bine raportat la ceilalti din clasa ... dar stiu sa vorbesc mai bine engleza ca franceza la ce imi sugerati sa dau bacul ??
Îi mult mai ușoară materia din clasele IX-X, la bio, din câte spun colegii care dau la bio. Din clasele XI-XII (fiziologia umană) dau doar cei care oricum învață așa ceva pentru admiterea la medicină.

View PostRussianRocker, on Oct 28 2008, 17:37, said:

Ce parere aveti de bacul la sport? ma rog in afara faptului ca e cam riscant, ca ar putea interveni un accident inainte de bac.  :rolleyes:
Ma refer la chestii gen dificultatea, de alergat la viteza nu am probleme, nici cu saritaura in lungime (2.40-2.50m) etc. Dar ma intreb cum e cu basket-ul, adica eu joc in timpul liber basket, cunosc regulile, dar ce ti se cere sa faci la bac?
Îi ușor la sport.
Sunt 4 probe:
1.La alegere viteza (7s B, 8s F) sau săritura în lungime de pe loc. Viteza mi se pare cea mai bună alegere.
2.Forță (27 flotări B) sau vreo 30 de abdomene contra cronometru. Flotările sunt fără limită de timp.
3.Gimnastică, exercițiu impus (cumpănă, rostogolire ghemuit->depărtat și invers pe față și pe spate, lumânarea, revenit în semisofară) + stat în cap la B și podul de sus la F. S-au scos roata și statul în mâini. Sau se mai poate da din săritura la capră.
4.Joc sportiv: volei, baschet, fotbal sau handbal.

#50
cr1s71_13

cr1s71_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 15.09.2007
si eu m-as gandi sa dau la medicina ... chiar imi place anatomia, chestii d-astea ... imi plac mai mult ca plantele ;)) ... anul trecut chiar am fost la olimpiada la bilogie (ram clasa a 9-a) ... nu va ganditi ca sunt tocilar ... imi place biologia ... nu mai mult ca sportul ... da imi place (la sport scot in jur de 6 secunde pe 50 m, sar 2,50 fara probleme dupa loc, la gimnastica anul trecut am luat 9,60 :D ... am stat in cap tot ... chiar nu stiu unde am gresit de nu mi-a dat 10  :( ... fotbal joc de mic ... sper pana atunci doar sa nu se scoata sportul din probele pentru bac)
dar aici intervine o problema foarte mare: ca sa intru la medicina dau admitere ?? daca da ... la ce ?? (daca se da la chimie renunt la idee :lol: )

#51
nicu022003

nicu022003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 13.07.2006
Si eu am bacul anul acesta :(( sunt la profil de Stiinte ale naturii si mi-am ales sa dau la Romana Mate(M2) Engleza Biologie(inca nu m-am hotarat ce clase sa dau) si Istorie

#52
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006

View Postm3th0dman, on Oct 28 2008, 21:30, said:

Îi ușor la sport.
Sunt 4 probe:
1.La alegere viteza (7s B, 8s F) sau săritura în lungime de pe loc. Viteza mi se pare cea mai bună alegere.
2.Forță (27 flotări B) sau vreo 30 de abdomene contra cronometru. Flotările sunt fără limită de timp.
3.Gimnastică, exercițiu impus (cumpănă, rostogolire ghemuit->depărtat și invers pe față și pe spate, lumânarea, revenit în semisofară) + stat în cap la B și podul de sus la F. S-au scos roata și statul în mâini. Sau se mai poate da din săritura la capră.
4.Joc sportiv: volei, baschet, fotbal sau handbal.

Eu zic că dacă poți sări 2.40 m (la băieți) nu are rost să te obosești cu viteza. Te duci, bagi o săritură (sau 2 dacă nu-ți iese din prima) și treci mai departe

#53
ioana90

ioana90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 06.07.2008

View Postcr1s71_13, on Oct 29 2008, 11:45, said:

si eu m-as gandi sa dau la medicina ... chiar imi place anatomia, chestii d-astea ... imi plac mai mult ca plantele ;)) ... anul trecut chiar am fost la olimpiada la bilogie (ram clasa a 9-a) ... nu va ganditi ca sunt tocilar ... imi place biologia ... nu mai mult ca sportul ... da imi place (la sport scot in jur de 6 secunde pe 50 m, sar 2,50 fara probleme dupa loc, la gimnastica anul trecut am luat 9,60 :D ... am stat in cap tot ... chiar nu stiu unde am gresit de nu mi-a dat 10  :( ... fotbal joc de mic ... sper pana atunci doar sa nu se scoata sportul din probele pentru bac)
dar aici intervine o problema foarte mare: ca sa intru la medicina dau admitere ?? daca da ... la ce ?? (daca se da la chimie renunt la idee :lol: )
La Medicina se da admitere :D De exemplu la Bucuresti se da anatomie+chimie organica sau fizica.La Iasi se da la alegere intre anatomie si chimie organica.Uite aici un topic despre UMF Bucuresti
UMF Carol Davila
On-topic:
Si eu dau bacul in 2009 :rolleyes:
Lb.Romana-scris+oral
Lb.Engleza-oral
Matematica M1 <_<
Biologie
Geografie

#54
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006

View Postioana90, on Oct 29 2008, 20:38, said:

La Medicina se da admitere :D De exemplu la Bucuresti se da anatomie+chimie organica sau fizica.La Iasi se da la alegere intre anatomie si chimie organica.Uite aici un topic despre UMF Bucuresti
UMF Carol Davila
On-topic:
Si eu dau bacul in 2009 :rolleyes:
Lb.Romana-scris+oral
Lb.Engleza-oral
Matematica M1 <_<
Biologie
Geografie

Subiectele de anul trecut la mate au demoralizat multă lume : :nonobad:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate