Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Bacalaureat 2009

- - - - -
  • Please log in to reply
1118 replies to this topic

#73
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006

 4nDr3i, on Nov 19 2008, 22:58, said:

Azi am stat și am învățat vreo 5 ore, cred :) Acum m-am lăsat că nu mai intră nimic în cap :(.
Mâine dau simulare la română (scris). Pentru subiectul III am poezii moderniste (Eu nu strivesc corola de minuni a lumii + Autoportret de Blaga, Flori de mucigai de Arghezi... astea mai merg, am înțeles despre ce e vorba <_<, dar mai este și Riga Crypto și lapona Enigel de Ion Barbu... din asta nu am înțeles nimic :angry:... Eh, poate nu a da chiar asta :D ) Doamne'ajută!

La altceva încă nu m-am apucat...


...este timp... oare?

5 ore ? pff ce sa zic bravo (serios) .

este timp ;)

#74
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Gata, am scăpat ?i de simularea asta :D. A fost destul de ciudat... nu prea mi-au plăcut subiectele. La partea I am avut o poezie de Blaga, pe urmă un eseu despre prietenie... cam nasol nu prea îmi veneau idei. La subiectul III mi-a picat ce mă a?eptam mai pu?in "Flori de mucigai"... oricum, am în?eles poezia ?i am scris vreo 3 pagini ?i ceva :). Să dau un pronostic, zic că mă a?tept la 8 ?i ceva :).


Am stat 5 ore mai mult pentru că nu în?elegeam ce scrie în foile alea cu analize, că nu erau scrise de mine ?i mai erau ?i xeroxate... trebuiau descifrate  :angry:


Ca să mă laud cu ceva... azi a adus profa de matematică testele pe care le-am dat luni. Am luat cea mai mare notă din clasă... 6,75  :notangel: Puteam ?i mai mult dar am gre?it ca bou' la ni?te calcule aiurea...
oricum, e jale la mate <_<, profa zicea că 6,75 trebuia să fie cea mai mică notă, nu cea mai mare :lol:

Edited by 4nDr3i, 20 November 2008 - 16:55.


#75
hazzeleyesz

hazzeleyesz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 20.09.2008

 mykeyboy, on Oct 31 2008, 21:33, said:

Ma alatur si eu celor ce dau BAC-ul acum.
Eu sunt la mate-info, dau la romana scris/oral, engleza, matematica, biologie(9-10),...si cam atat.
Va urez succes, de luni ma apuc si eu de invatat :P


Asa ve-ti zice mereu.De luni ma apuc de invatat...pe urma dupa sarbatori ma apuc de invatat.O sa treaca sarbatorile,vin Pastele(dupa Pasti ma apuc de invatat)...si o sa vezi ca mai este o luna pana la BAC...wtf?!?! Acuma chiar tre sa ma pun sa invat si eu....:)) asa am facut si eu.Nu m-am stresat prea tare....oricum l-am luat,si o fost fff bine

#76
RussianRocker

RussianRocker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 12.11.2006

 hazzeleyesz, on Nov 20 2008, 18:50, said:

Asa ve-ti zice mereu.De luni ma apuc de invatat...pe urma dupa sarbatori ma apuc de invatat.O sa treaca sarbatorile,vin Pastele(dupa Pasti ma apuc de invatat)...si o sa vezi ca mai este o luna pana la BAC...wtf?!?! Acuma chiar tre sa ma pun sa invat si eu....:)) asa am facut si eu.Nu m-am stresat prea tare....oricum l-am luat,si o fost fff bine
Felicitari!  :D Nu ma asteptam.

#77
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

 4nDr3i, on Nov 20 2008, 16:52, said:

Gata, am scăpat ?i de simularea asta :D. A fost destul de ciudat... nu prea mi-au plăcut subiectele. La partea I am avut o poezie de Blaga, pe urmă un eseu despre prietenie...
De prietenie? Crede-mă că e mai ușor decât alte minuni de subiecte filosofice. Vei găsi și din astea prin subiecte și te vei ruga să-ți pice unele mai banale. Un hint pentru punctaj maxim, să încerci să te legi mereu și de ceva texte în care găsești cuvântul cheie, în unul din cele 2 paragrafe pe care probabil le vei scrie.

Edited by Dida, 21 November 2008 - 13:33.


#78
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
După părerea mea, la limba și literatura română, singurul subiect care are vre-un sens, este 2, textul argumentativ.

Restul sunt complet aiurea puse acolo, și fără nici o logică.

#79
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
De variante se mai aude ceva? Se mai publică / nu se mai publică? Chiar ar fi nasol fără ele <_<

#80
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Trebuie sa anunt la scoala la ce m-am hotarat sa dau bac-ul, si inca nu stiu ce sa fac...

romana oral/engleza oral/romana scris/mate/ ... /sport + ...

Nu stiu ce sa aleg la proba E dintre biologie si informatica, avand in vedere ca nu stiu niciuna din ele (bine, nu stiu absolut nimic la nicio materie), si nici ce sa aleg pe langa sport, ca materie de rezerva. :samui: La biologie ma gandesc ca 2 manuale de invatat, de tocit este mult, este greu, inseamna mult timp pierdut, insa la info trebuie sa inteleg logica la C++, ceea ce mi se pare iarasi foarte greu. Offf...  :death:

#81
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006

 d4m4g3, on Nov 26 2008, 23:00, said:

Trebuie sa anunt la scoala la ce m-am hotarat sa dau bac-ul, si inca nu stiu ce sa fac...

romana oral/engleza oral/romana scris/mate/ ... /sport + ...

Nu stiu ce sa aleg la proba E dintre biologie si informatica, avand in vedere ca nu stiu niciuna din ele (bine, nu stiu absolut nimic la nicio materie), si nici ce sa aleg pe langa sport, ca materie de rezerva. :samui: La biologie ma gandesc ca 2 manuale de invatat, de tocit este mult, este greu, inseamna mult timp pierdut, insa la info trebuie sa inteleg logica la C++, ceea ce mi se pare iarasi foarte greu. Offf...  :death:

Cea mai bună alegere mi se pare totuși info, cu toate că trebuie să te chinui un pic la început să înțelegi cumva cum se face un algoritm și... d-astea dacă nu ai înclinație, să-i spun așa, pentru că materia e destul de puțină. De cealaltă parte, la biologie mi se pare exagerat de multă materie. Doar dacă vrei să dai medicină ar fi rentabil că trebuie să înveți oricum pentru admiterea la facultate. Eu personal nu pot să învăț atât... am avut azi un test pentru care trebuia să învăț cam 20 de pagini de caiet (A5). ce să-nvăț <_< că nu înțelegeam nimic, așa că am trecut la planul B: copiuțele :D

Eu am altă dilemă... mai trebuie să dau o teză (Bio/Chimie/Fizică). Bio a picat din start, plus deja a fost azi teza. La fizică nu am înțeles nimic anul ăsta, dar chiar nimic... cu toate că până într-a 12-a mi-a plăcut și am ales-o de fiecare dată. La chimie nu am înțeles niciodată nimic... am o profă care predă pe derost; parcă-i robot. intră-n clasă zice bună ziua, trântește un titlu pe tablă și începe...
Oricum, la ultimele 2 teza se dă după vacanța de sărbători așa că mai am timp de gândire :D

#82
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Da, si eu cred ca o sa dau pana la urma la info... Tocmai m-am uitat pe niste subiecte de BAC la bio si la info. Sunt greute toate, DAR la bio trebuie invatat, nu gluma, si oricum nu zice nimeni ca trebuie luat 10, asa ca merge si la info. Eu sa iau 5-6 la mate/info/romana scris sunt multumit. Nu de alta, dar important e sa fie luat BAC-ul, pentru ca media lui oricum nu conteaza pana la urma... :)

Cat despre teze, eu cred ca aleg Bio din alea, ca si eu sunt in aceeasi problema! Culmea! :D Chimie cade din start, fizica nu am inteles nimic cu relativitate, etc, asa ca a ramas bio. Nu o stiu, dar merg pe copiat, poate poate... :D

#83
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006

 d4m4g3, on Nov 27 2008, 00:03, said:

Da, si eu cred ca o sa dau pana la urma la info... Tocmai m-am uitat pe niste subiecte de BAC la bio si la info. Sunt greute toate, DAR la bio trebuie invatat, nu gluma, si oricum nu zice nimeni ca trebuie luat 10, asa ca merge si la info. Eu sa iau 5-6 la mate/info/romana scris sunt multumit. Nu de alta, dar important e sa fie luat BAC-ul, pentru ca media lui oricum nu conteaza pana la urma... :)

Cat despre teze, eu cred ca aleg Bio din alea, ca si eu sunt in aceeasi problema! Culmea! :D Chimie cade din start, fizica nu am inteles nimic cu relativitate, etc, asa ca a ramas bio. Nu o stiu, dar merg pe copiat, poate poate... :D
Eu am avut noroc azi că profa vorbea mult cu cei care dădeau teza și restul am stat mai relaxați...
Cel mai stresat sunt la mate... am foarte multe goluri, și prea puțin chef de muncă. Colac peste pupăză mai dau și teză vineri  :confuzzled:

#84
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Eu nu sunt pregatit la nimic. Dar cel mai frica tot la mate imi este, atata materie, am uitat si lucruri simple din clasa a5a...ehh,daca nu am lucrat.
La romana o sa ma apuc sa invat comentarii (ca de citit atatea zeci de carti nici nu se pune problema), la info nu stiu ce o sa fac, la sport/engleza nu fac nimic. :P
Vom vedea, va fi bine, i hope so. :)

#85
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 d4m4g3, on Nov 26 2008, 23:00, said:

Trebuie sa anunt la scoala la ce m-am hotarat sa dau bac-ul, si inca nu stiu ce sa fac...

romana oral/engleza oral/romana scris/mate/ ... /sport + ...

Nu stiu ce sa aleg la proba E dintre biologie si informatica, avand in vedere ca nu stiu niciuna din ele (bine, nu stiu absolut nimic la nicio materie), si nici ce sa aleg pe langa sport, ca materie de rezerva. :samui: La biologie ma gandesc ca 2 manuale de invatat, de tocit este mult, este greu, inseamna mult timp pierdut, insa la info trebuie sa inteleg logica la C++, ceea ce mi se pare iarasi foarte greu. Offf...  :death:
Iei un subiect de BAC de la info și unul de la bio. Le rezolvi, și la care faci  mai mult la aia dai.

#86
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Nu e relevant. Poate fi o simpla coincidenta sa-mi amintesc ceva acolo, si dincolo nu. M-am uitat pe subiecte oricum, si azi am decis (deja am trimis optiunile), dau la informatica, si ultima proba este sport+geografie(rezerva). :)

#87
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Am dat azi teza la mate :)
Subiectele au fost alese din variantele de bac 2008. Mă așteptam să fie mai greu, dar eu pentru că am învățat numai un pic aseară am uitat, evident, niște formule <_<.
Attached File  teza_mate1.jpg   545.53K   105 downloads

De la I nu am știut să fac 3 iar la 4 cred că am greșit ceva calcule sau am aplicat aiurea o formulă că nu mi-a ieșit la fel ca la alții :)
La II subpunctul 3 nu am scris decât deviniția subgrupului... nu știam ce trebuie să fac.
Iar la III am greșit la cea mai simplă (tot 3) că nu știam cât e integrală din 1 / (x^2 +a^2)... dar o să fiu punctat parțial.

Se pare că numărul 3 mi-a purtat ghinion :angry:. Dacă iau 8 sunt foarte mulțumit după cât am învățat. Cel mai bine e că am scăpat de ea. Partea proastă e că mai am 3 din și încă nu știu care o să fie ultima (fizică sau chimie <_< ).

Edited by 4nDr3i, 28 November 2008 - 14:44.


#88
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 4nDr3i, on Nov 28 2008, 14:43, said:

Am dat azi teza la mate :)
Subiectele au fost alese din variantele de bac 2008. Mă așteptam să fie mai greu, dar eu pentru că am învățat numai un pic aseară am uitat, evident, niște formule <_<.
teza_mate1.jpg

De la I nu am știut să fac 3 iar la 4 cred că am greșit ceva calcule sau am aplicat aiurea o formulă că nu mi-a ieșit la fel ca la alții :)
La II subpunctul 3 nu am scris decât deviniția subgrupului... nu știam ce trebuie să fac.
Iar la III am greșit la cea mai simplă (tot 3) că nu știam cât e integrală din 1 / (x^2 +a^2)... dar o să fiu punctat parțial.

Se pare că numărul 3 mi-a purtat ghinion :angry:. Dacă iau 8 sunt foarte mulțumit după cât am învățat. Cel mai bine e că am scăpat de ea. Partea proastă e că mai am 3 din și încă nu știu care o să fie ultima (fizică sau chimie <_< ).
V-a dat probleme de-a 9-a și de-a 10-a la teza într-a 12-a. Eu aș fi mulțumit cu așa ceva.

#89
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006

 m3th0dman, on Nov 28 2008, 17:13, said:

V-a dat probleme de-a 9-a și de-a 10-a la teza într-a 12-a. Eu aș fi mulțumit cu așa ceva.
Hai, prietene, că primitivele le-am făcut anul ăsta :) :D
Dacă ții minte toate chestiile făcute într-a 9-a și a 10-a nu ar fi nicio problemă... oricum, teza a fost ușoară, clar. Sunt convis că faci toate exercițiile de acolo 100% corect. Și eu le făceam dacă știam de unde să le iau :)
Vreau să văd teza ta să mă crucesc :)

#90
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Mie mi se pare grea teza... Avand in vedere ca din anii precedenti nu mai stiu nimic, iar acum sunt tot un pom.
Cand vad ca unii stiu atat de mult, iar eu habar nu am nimic la asta (nu e singura :P ), nu stiu ce sa ma fac, ce sa mai zic, incotro sa mai apuc. :crybaby:

Sa vedem ce nota iei Andrei. :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate