Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Acces resurse in LAN

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Nu cred ca e cel mai potrivit titlu dar hai sa va spun care-i problema.
La servici am un LAN de x calculatoare (aprox. 50).
Sa zicem ca cineva din acest LAN acceseaza un fisier de la mine din calculator. Bun. Termina de lucrat, salveaza fisierul si il inchide. Eu la sfarsitul programului cand vreau sa inchid calculatorul imi zice ca este conectat cineva la calculator, desi nu este. El tine minte ca a fost cineva conectat. Nu pot sa stau sa ii intreb pe fiecare daca are deschis ceva din calculatorul meu. Chestia asta nu mi se intampla numai mie ci mai multora (nu stiu daca tuturor ca nu i-am intrebat pe toti).
Pana acum cateva zile nu ma deranja dar atunci s-a intamplat ca cineva sa aiba cu adevarat ceva deschis din calculatorul meu si eu sa il inchid si el sa piarda ce-a muncit.
Intrebarea este cum sa fac sa imi arate doar daca este cineva cu adevarat conectat la calculator in momentul in care il inchid si sa nu imi mai arate ca cineva e conectat la mine cu toate ca nu e, el fiind conectat cu ceva timp in urma.

In sparanta ca am fost destul de explicit, astept sugestii.
Mersi anticipat.

#2
jely

jely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 20.05.2002
Se rezolva usor cu netwatcheru din win 95-98 nu stiu de win 2000 daca are ,Xp nu are sigur nu stiu dc lau scos baietii de la microsoft sau o fii sub o alta infatiseare ca io nu lam gasit sau instalezi netwatcherpro de la adresa:
http://www.nthelp.co...atcherpro22.zip
Spune-mi daca a mers!!

#3
HorNet

HorNet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 17.03.2002
Are si XP-ul ceva asemanator (chiar identic). Daca te uiti la computer management>system tools>shared folders>sessions iti arata ce sesiuni ai deschise si la open files iti arata si ce fisiere a deschis.

P.S.: In viitor da ceva mai multe detalii utile.

#4
jely

jely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 20.05.2002
Scrisesem mai mult da mi a dat win un blocaj peste fata si mi a fost lene sa mai scriu dinnou!!!!!!!

#5
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Sau poti folosi oricand NETSTAT care este inclus in win. Pentru mai multe detalii netstat /? sau help netstat

EP

#6
HorNet

HorNet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 17.03.2002
In netstat iti apare doar cine e conectat si la ce port. Nu si ce face, daca mai foloseste o resursa de-a ta sau nu. Daca respectivul a terminat de lucrat la un fisier share-uit conexiunea nu este inchisa imediat ci dupa un interval de timp prestabilit. (AFAIK-scuze daca ma insel)

#7
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Thanks jely!
A mers cu Netwatcherpro. OS-urile sunt numai Win98SE si Win95.

Acum as vrea sa va mai intreb ceva: unii nu vor sa stie celilalti cand intra in calculatorul lor si acceseaza un fisier. Ideea e ca atunci cand il inchid vede ca a intrat cineva.
Cum se poate sa nu-i mai arate celui care inchide compu sau il restarteaza ca a fost cineva conectat la el? Bineinteles ca atunci cand il inchide nu e nimeni conectat, dar fusese. Si cel care intra nu vrea sa se stie.
Se poate???

#8
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Cel care intra intr-un alt calculator, dupa ce se deconecteaza sa dea logoff pe computerul lui.

Eu tot nu pricep de ce trebuie oprite calculatoarele?  :confused: Cel mai bine e sa le lasi sa mearga non-stop. Nu iti fie frica, nu se strica. E suficient sa inchizi monitorul.

#9
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Cel care intra intr-un alt calculator, dupa ce se deconecteaza sa dea logoff pe computerul lui.
Dar daca cel care intra la altcineva pleaca dupa el? Adica daca nu pleaca el primul si nu da log off?

Quote

Eu tot nu pricep de ce trebuie oprite calculatoarele?  Cel mai bine e sa le lasi sa mearga non-stop.
Nu pot sa-ti raspund. Asta-i regula.

#10
jely

jely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 20.05.2002
Ma treaba ca iti arata la sfarsit ca cineva a fost conectat la pc tau nu o inteleg,nu ar trebui sa arate .De ex. am si eu retea si mai stau astia calare pe hdd meu alealealea da cand inchid IMI ARATA NU MAI DACA E CINEVA CONECTAT LA PC MEU ALTFEL NU IMI ARATA NIMIC.

#11
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
Eu folosesc un program pe nume Sharewatch care arata daca cineva are accesat vreun fishier de la tine din caculator.
Daca asi shtii sa pun atasamente ti l-as trimite cu placere...

Poate ma ajuta cineva...!!

:cya:

#12
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Worm >> ce "regim" are programashul tau ? (sharewatch) ... Daca e freeware, OK, daca nu ...

#13
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
HorNet ... in comp manag la sessions nu arata ce trebe ... io patesc asat intr-o retea de bloc ... unu copiaza de la mine si dupa 1 ora imi apare ca ala inca e conectat dewsi se deconectase de nu stiu cat timp !!!!

#14
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
lLIVIU
ii freeware programu... nu expira, nu se instaleaza, nu are chesti de genu "register now".... ii pur shi simplu un executabil de vreo 70 de kilo shi care nu necesita configurare...

:cya: bye bye!

#15
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
worm >> trimite-l atasat la mail pe adresa [email protected]. Va ajunge unde trebuie...


Programul a sosit pe mail, multumesc, worm ! Va fi facut public.

#16
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
rugaminte, cc la [email protected]

#17
HorNet

HorNet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 17.03.2002
Mai bine sa fie pus pe SN

#18
QwertY

QwertY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 03.05.2002
Avetzi idee de ce gestioneaza win-ul conexiunile atat de prost?

Mi se intampla des sa ma uit sa vaz Open Sessions shi sa observ conexiuni cu idle time de 30+ min. Win-ul nu shtie sa le inchida din principiu daka nu se intampla nimik pe ele?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate