Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Apocalipsa studiu biblic si interpretare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
408 replies to this topic

#343
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

 Guzunoi, on 24th February 2010, 18:36, said:

Cum as putea sa stiu daca am acelasi Duh ca si Ioan?
Si cum as sti daca interpretarea mea este sau nu este una personala? Si de ce interpretarea personala in lumina Bibliei ar fi de inspiratie satanica?

Ptr ca asa zice Biblia ;
2Petru 1;
19. Și avem cuvântul profetic făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă și va răsări luceafărul de dimineață în inimile voastre.
20. Fiindcă mai întâi de toate, să știți că nici o prorocie din Scriptură nu se tâlcuiește arbitrar.
21. Căci nici o prorocie n-a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, inspirati de Duhul Sfânt.

#344
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 17.10.2006

 mizerabilu, on 24th February 2010, 22:36, said:

21. Căci nici o prorocie n-a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, inspirati de Duhul Sfânt.

ei na. toti care au proorocit pana acum, au spus adevarul ?? nu cred. nu stiu ce context are aceasta expresie, dar este sigur pentru un anume moment.

#345
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 yo8tyn, on 24th February 2010, 23:52, said:

ei na. toti care au proorocit pana acum, au spus adevarul ?? nu cred. nu stiu ce context are aceasta expresie, dar este sigur pentru un anume moment.

....Scriptura da niste indicii exacte cu privire la proorocii adevarati sau
cei falsi....oricum Biblia este referinta.... :rolleyes:

#346
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 MacBookAir, on 24th February 2010, 00:06, said:

De data aceasta nu cred ca forteaza. Sunt doua planuri:

-cel literal-istoric: porunca valabila pentru biserici (propovaduire + botez cu apa)
-cel spiritual: valabil pentru credinciosi in toate timpurile (propovaduirea in urma careia vine salvarea=botezul cu Duh)

APOSTOLIA adica trimiterea este general valabila pentru oricine este salvat ca sa propovaduiasca. Insa, cifra 12 ne trimite la notiunea de Israel-custodele Cuvantului Rom 3:2- biserica Galateni 4.

Insa, aceasta trimitere fizica va inceta odata cu urcarea pe tron a uraciunii pustiirii.

Prietene, adventistu' vorbea de DARUL apostoliei. Darul = carisma si nu este egal cu marea trimitere sa merem sa evanghelizam. DARUL apostoliei l-au avut cei 12 in prinicpiu, azi nu sunt apostoli decat din aia falsi.

#347
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 overseas, on 25th February 2010, 11:33, said:

Prietene, adventistu' vorbea de DARUL apostoliei. Darul = carisma si nu este egal cu marea trimitere sa merem sa evanghelizam. DARUL apostoliei l-au avut cei 12 in prinicpiu, azi nu sunt apostoli decat din aia falsi.

....asadar...dupa tine...de la apostoli incoace...indemnul....mergeti si propavaduiti
Evanghelia....nu mai are sens.... :coolspeak:

#348
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 leoluke, on 25th February 2010, 12:56, said:

....asadar...dupa tine...de la apostoli incoace...indemnul....mergeti si propavaduiti
Evanghelia....nu mai are sens.... :coolspeak:

Asadar, desi fracturezi logic discutia pentru a-ti salva pielea, marea trimitere nu este egal cu apostolia.
Asadar darul de apostolie era rezervat celor care l-au cunoscut personal pe Domnul.
Asadar, pe acelasi principiu prost al tau, avem mai multe evanghelii deoarece pentru tine daca-ti intra salariul pe card e tot o 'veste buna'  :naughty:

#349
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 overseas, on 25th February 2010, 13:59, said:

Asadar, desi fracturezi logic discutia pentru a-ti salva pielea, marea trimitere nu este egal cu apostolia.
Asadar darul de apostolie era rezervat celor care l-au cunoscut personal pe Domnul.
Asadar, pe acelasi principiu prost al tau, avem mai multe evanghelii deoarece pentru tine daca-ti intra salariul pe card e tot o 'veste buna'  :naughty:

.....daca nu mai poti justifica.....macar fi logic in ceea ce spui...... :coolspeak:

#350
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

DARUL apostoliei l-au avut cei 12 in prinicpiu, azi nu sunt apostoli decat din aia falsi.

Fals ....

8. Isus Hristos este același ieri și azi și în veci!Evrei 13.
Apostolul Pavel a avut o intalnire supranaturala cu EL ....si asa poate oricine este Apostol sa primeasca trimiterea.Fapte 9.

#351
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 pamant, on 25th February 2010, 15:02, said:

Fals ....

8. Isus Hristos este același ieri și azi și în veci!Evrei 13.
Apostolul Pavel a avut o intalnire supranaturala cu EL ....si asa poate oricine este Apostol sa primeasca trimiterea.Fapte 9.

Exact, apostol este cine l-a vazut pe Domnul, iar Pavel a fost instruit de Domnul in desertul Arabiei. De aia am spus 'in principiu', pt ca nu voiam sa detaliez.

Deci, adventistii au darul apostoliei adica au membri care l-au vazut pe Domnul la fel la ca Pavel, Ioan si ceilalti ? Mmmmm, bun de tot...

#352
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Exact, apostol este cine l-a vazut pe Domnul, iar Pavel a fost instruit de Domnul in desertul Arabiei. De aia am spus 'in principiu', pt ca nu voiam sa detaliez.

Pavel a fost instruit prin luminarea Cuvantului profetic ...prin Duhul ...caci Domnul deja era intr-o alta dimensiune spirituala ,era deja dupa inaltarea la cer .

#353
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 mizerabilu, on 24th February 2010, 08:38, said:

Ioan primise această descoperire dumnezeiască într-un mod supranatural, prin trimiterea Îngerului Său. Îngerii sunt în general duhuri slujitoare (Evrei 1, 14), care în diferite situații se pot arăta în chip vizibil.
Stimabile, Scriptura nu trebuie comentata. Dovedesti lipsa cunostintelor biblice, insa dai sfaturi si explicatii.

Cuvantul TRADUS inger in koine este AGGELOS care inseamna MESAGER.
In VT este MALAK, ce inseamna, ca sa vezi coincidenta, tot MESAGER.

Dumnezeu Insus se numeste pe Sine MESAGER, insa nu ai timp de studiu:

Maleahi 3

1Iată, voi trimete pe solul Meu; el va pregăti calea înaintea Mea. Și deodată va intra în Templul Său Domnul pe care -L căutați: Solul legămîntului, pe care -L doriți; iată că vine, -zice Domnul oștirilor. -

In nici un vers nu apar intalniri cu ingerii din Evrei 1:14, si ca proba vedem ca cei salvati se inchina lor, deci este chiar Dumnezeu.

Mesageri sunt si cei salvati.

Matei 13

39Vrăjmașul, care a sămănat -o, este Diavolul; secerișul, este sfîrșitul veacului; secerătorii, sînt îngerii.

Ioan 4

38Eu v'am trimes să secerați acolo unde nu voi v'ați ostenit; alții s'au ostenit, și voi ați intrat în osteneala lor.``

Deci, concluzia biblica este ca MALAK sau AGGELOS reprezinta:

  • cei salvati care propovaduiesc
  • alta creatie a lui Dumnezeu: duhuri
  • chiar Dumnezeu


#354
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

Cuvantul TRADUS inger in koine este AGGELOS care inseamna MESAGER.
In VT este MALAK, ce inseamna, ca sa vezi coincidenta, tot MESAGER.

Dumnezeu Insus se numeste pe Sine MESAGER, insa nu ai timp de studiu:

Te repezi ca fecioara la maritat ....
Sunt mesageri pamantesti si ceresti ...Mihail & Gavril (Gabriel)sunt mesageri ceresti .
Tu crezi ca esti unicul de pe terra care stie ceva din Scripturi .
Hai ca mai ai un an ...si te declaram ca EGW ...PROFETUL DIN FERENTARI ... :console:

#355
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

cei salvati care propovaduiesc
alta creatie a lui Dumnezeu: duhuri
chiar Dumnezeu

asa e zexe ...da-i pace lui mizerabilu ...ca habar nu are ,nu se poate compara cu doctorul in zexologie ,care stie si anul reveniri Domnului Isus ...

apropo mai stie unul ...MacBookAir...anul revenirii ..deci nu ai exclusivitate cu Tatal ... :thumbup:

vezi ca te cheama la o bere ..MacBookAir...sa va pregatiti ptr revenirea Domnului . :console:

#356
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 mizerabilu, on 26th February 2010, 08:23, said:

Te repezi ca fecioara la maritat ....
Sunt mesageri pamantesti si ceresti ...Mihail & Gavril (Gabriel)sunt mesageri ceresti .
Tu crezi ca esti unicul de pe terra care stie ceva din Scripturi .
Hai ca mai ai un an ...si te declaram ca EGW ...PROFETUL DIN FERENTARI ... :console:
Lipsa de studiu si graba la copiat se vede.

Arhanghelul MIHAIL ce inseamna? ARHOS AGGELOS MIHAIL=care este Dumnezeu

"Intaiul mesager care este Dumnezeu"

Iar ARHOS AGGELOS GABRIEL inseamna "Intaiul mesager Om-Dumnezeu"

Iar cei salvati li se inchina....... Cui se inchina cei salvati? Nu stii, sunt sigur: numai lui Dumnezeu, nu si lui cap de cauciuc.

Edited by zexelica, 01 March 2010 - 01:26.


#357
adrian1253

adrian1253

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.02.2010

 zexelica, on 1st March 2010, 01:25, said:

Lipsa de studiu si graba la copiat se vede.

Arhanghelul MIHAIL ce inseamna? ARHOS AGGELOS MIHAIL=care este Dumnezeu

"Intaiul mesager care este Dumnezeu"

Iar ARHOS AGGELOS GABRIEL inseamna "Intaiul mesager Om-Dumnezeu"

Iar cei salvati li se inchina....... Cui se inchina cei salvati? Nu stii, sunt sigur: numai lui Dumnezeu, nu si lui cap de cauciuc.


Orice nume din Biblie ,avea corespondent si se traduce in legatura cu El sau cu Yah ,dar asta nu inseamna ca era Dumnezeu .

Isaiah =Domnul este Dumnezeu .
Jeremiah =Domnul arunca .
Daniel =Dumnezeu este judecatorul .
etc...etc...

Mihail spune ;Domnul sa te mustre Satan ,deci e clar ca nu e el DOMNUL .

#358
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 adrian1253, on 1st March 2010, 08:21, said:

Orice nume din Biblie ,avea corespondent si se traduce in legatura cu El sau cu Yah ,dar asta nu inseamna ca era Dumnezeu .

Isaiah =Domnul este Dumnezeu .
Jeremiah =Domnul arunca .
Daniel =Dumnezeu este judecatorul .
etc...etc...

Mihail spune ;Domnul sa te mustre Satan ,deci e clar ca nu e el DOMNUL .
Corect. Acum te rog sa-mi aratai si mie versurile unde sunt numiti ARHANGHELUL ISAIA, DANIEL, IEREMIA............

Eu nu le-am vazut. Iar poate tot atunci imi arati unde li se inchina lor cei salvati, ca eu nu am gasit.

Edited by zexelica, 01 March 2010 - 13:11.


#359
angelsdesert

angelsdesert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.02.2009
,,In VT este MALAK, ce inseamna, ca sa vezi coincidenta, tot MESAGER,,


Cuv malak e din araba si inseamna inger

#360
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Limba arabă are foarte multe asemănări cu limba ebraică pentru că sunt din trunchiul limbilor semitice. Nu este niciun dubiu că termenul „înger” vine din greacă (ἀγγελος) via latină (angelus) însemnând „mesager” ca și echivalentul ebraic (malak).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate