Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Apocalipsa studiu biblic si interpretare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
408 replies to this topic

#361
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Si cine a fost ingerul Domnului ? :rolleyes:

#362
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008

View Postmizerabilu, on 3rd April 2010, 00:12, said:

Si cine a fost ingerul Domnului ? :rolleyes:

Un inger al Domnului, in ebraica mesager al lui Iehova. In nici un caz Isus care nu se nascuse pe vremea aia.
Un asemenea inger i-a dat lui Moise Legea pe Sinai, iar Evrei 2:2, 3 arata ca ingerul NU era Domnul Isus.

Edited by logic1, 04 April 2010 - 20:08.


#363
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Corect !

Isus s-a nascut pe pamant !Nu in cer ....

In cer era Dumnezeu ,pe pamant era in Fiul .....

Lamureste-l si pe CMVD ...in topicul Sf treime de la Generalitati !

http://forum.softped...p;#entry8031366

Edited by mizerabilu, 04 April 2010 - 20:29.


#364
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

View Postlogic1, on 4th April 2010, 20:07, said:

Un inger al Domnului, in ebraica mesager al lui Iehova. In nici un caz Isus care nu se nascuse pe vremea aia.
Un asemenea inger i-a dat lui Moise Legea pe Sinai, iar Evrei 2:2, 3 arata ca ingerul NU era Domnul Isus.
Domnule logic1,
Probabil doriti sa afirmati ca Iisus este numele istoric. Era Fiul lui Dumnezeu, sau Logosul.
As dori sa supuneti atentiei dvs. cateva versete:

I
1 Corinteni 10:4 "și toți au băut aceeași băutură duhovnicească, pentru că beau dintr-o stâncă duhovnicească ce venea după ei; și stânca era Hristos."
Exod 17:6 "Iată, Eu voi sta înaintea ta pe stânca Horebului; vei lovi stânca, și va țâșni apă din ea, și poporul va bea. Moise a făcut așa, în fața bătrânilor lui Israel."

II
Ioan 12:37 "Măcar că făcuse atâtea semne înaintea lor, tot nu credeau în El,
12:38 ca să se împlinească vorba, pe care o spusese prorocul Isaia: Doamne, cine a dat crezare propovăduirii noastre? Și cui a fost descoperită puterea brațului Domnului?
12:39 De aceea nu puteau crede, pentru că Isaia a mai zis:
12:40 Le-a orbit ochii, și le-a împietrit inima, ca să nu vadă cu ochii, să nu înțeleagă cu inima, să nu se întoarcă la Dumnezeu, și să-i vindec.
12:41 Isaia a spus aceste lucruri când a văzut slava Lui, și a vorbit despre El.
12:42 Totuși, chiar dintre fruntași, mulți au crezut în El; dar de frica Fariseilor nu-L mărturiseau pe față, ca să nu fie dați afară din sinagogă.
12:43 Căci au iubit mai mult slava oamenilor decât slava lui Dumnezeu.
12:44 Iar Isus a strigat: Cine crede în Mine, nu crede în Mine, ci în Cel ce M-a trimis pe Mine."

Isaia 6:1 "În anul morții împăratului Ozia, am văzut pe Domnul șezând pe un scaun de domnie foarte înalt, și poalele mantiei Lui umpleau Templul.
6:2 Serafimii stăteau deasupra Lui, și fiecare avea șase aripi: cu două își acopereau fața, cu două își acopereau picioarele, și cu două zburau.
6:3 Strigau unul la altul, și ziceau: Sfânt, sfânt, sfânt este Domnul oștirilor! Tot pământul este plin de mărirea Lui!
6:4 Și se zguduiau ușiorii ușii de glasul care răsuna, și casa s-a umplut de fum.
6:5 Atunci am zis: Vai de mine! Sunt pierdut, căci sunt un om cu buze necurate, locuiesc în mijlocul unui popor tot cu buze necurate, și am văzut cu ochii mei pe Împăratul, Domnul oștirilor!
6:6 Dar unul din serafimi a zburat spre mine cu un cărbune aprins în mână, pe care-l luase cu cleștele de pe altar.
6:7 Mi-a atins gura cu el, și a zis: Iată, atingându-se cărbunele acesta de buzele tale, nelegiuirea ta este îndepărtată și păcatul tău este ispășit!
6:8 Am auzit glasul Domnului, întrebând: Pe cine să trimit, și cine va merge pentru Noi? Eu am răspuns: Iată-mă, trimite-mă!
6:9 El a zis atunci: Du-te și spune poporului acestuia: Într-una veți auzi și nu veți înțelege; într-una veți vedea, și nu veți pricepe!
6:10 Împietrește inima acestui popor, fă-l tare de urechi, și astupă-i ochii ca să nu vadă cu ochii, să n-audă cu urechile, să nu înțeleagă cu inima, să nu se întoarcă la Mine, și să nu fie tămăduit."

Pofetul Isaia a văzut slava lui Iisus Christos.

#365
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Origen era primul care susține clar ideea că există trei persoane veșnice. El susținea că Fiul “este născut veșnic” de către Tatăl (un proces continuu, nicidecum un act încheiat).

Spre sfârșitul acestei ere, tot mai mulți scriitori au început să-și exprime credințele lor despre Dumnezeu în termeni trinitarieni. Desigur, ei încă vedeau în Fiul și în Duhul fințe inferioare Tatălui. Doar doi dintre scriitorii acestei perioade se pare că au scris ceva asemănător conceptului Trinitarian de astăzi. Aceștia sunt Gregory Thaumaturgus și Dionysius din Roma.

Cea mai mare parte a secolului IV a trecut fără ca doctrina Trinității să se fi întocmit. Rețineți că Trinitarian-ismul a fost inițiat de persoane care nu credeau în divinitatea absolută a lui Isus Hristos. Dar Trinitarienii de astăzi nu mai sunt de acord nici măcar cu ce credeau inițiatorii acestei doctrine!



Encyclopedia Larouse of Mythology ;<<Crestinismul nu a distrus paganismul ,ci l-a preluat in sine .Inchipuirile despre o trinitate provine de la vechii egipteni ,,,Triada marilor dumnezei ,,,>>

Encyclopedia of Religion and Ethics ;<<La inceputul crestinismului primar ,nu exista credinta trinitara si nici in perioada urmatoare ,aceasta credinta a aparut doar in sec II-cu aportul parintilor bisercii ,acestia fiind influentati de misticismul filozofiilor deja existente >>

#366
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Nu te CRED:

1 Ioan 5:7 (Trei Sint cari mărturisesc Tatăl, Cuvîntul ȘI Duhul Sfânt, SI acești Trei Una Sint.)


Nu accelera pe o singura fila.

Edited by husand, 06 April 2010 - 21:48.


#367
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

View Posthusand, on 6th April 2010, 22:44, said:

Nu te CRED:

1 Ioan 5:7 (Trei Sint cari mărturisesc Tatăl, Cuvîntul ȘI Duhul Sfânt, SI acești Trei Una Sint.)


Nu accelera pe o singura fila.

Orice student in biblie stie ca acest verset a fost adaugat de catre biserica trinitara .In Biblia cornilescu apare in paranteza,iar in multe traduceri nici nu apare .Exact ca si Matei 28;19 .Versete adaugate .Religia voastra e asezata pe falsificari ,deci sub ANATEMA!

#368
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Domnule m.,
V-am prins cu dracul în sân.
Nu există dovezi că Matei 28:19 este adăugat!!!
Este o dorință a antitrinitarienilor ca acest verset să dispară. Ei sunt mai ai dracului pentru că strică Cuvântul scoțând.
Mai mult rău fac cei care scot ca antitrinitarienii, decât cei care adaugă ca unii trinitarieni.
Și dacă versetele incriminate ca adaosuri au existat și în textul inițial?

#369
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

Nu există dovezi că Matei 28:19 este adăugat!!!

Serios ...

În edițiile anterioare ale Bibliei, în vers. 7 și 8, sunt scrise următoarele cuvinte: Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul și Duhul Sfânt, și acești trei una sunt., care nu se găsesc nici în scrierile grecești și nici în traducerea proprie a lui Luther.

În Novum Testamentum Graece et Latine de Nestle este redată într-o notă din josul paginii versiunea originală din Matei 28:19, așa cum a fost dată de unul din părinții bisericii, Eusebiu: En to onomati mou = înăuntru, în Numele Meu. Aceeași observație este scrisă și în ;Greek New Testament, Second edition, 1954, London, Bible House.

Porunca botezului formulată astfel:  și botezați-i înăuntru în Numele Meu, ar fi exclus de la început orice rătăcire, orice tâlcuire ulterioară. Totuși, Matei 28:19 poate rămâne așa cum este, căci noi știm că Tată, Fiu și Duh Sfânt nu sunt nume, ci denumiri și că trebuie botezat pe sau în Nume (singular), înăuntru, și anume în Numele de Legământ nou-testamentar în care Dumnezeu s-a descoperit ca Tată, în Fiul, prin Duhul Sfânt. Acesta este DOMNUL Isus Hristos. De aceea rămâne adevărat acest lucru:En to onomati mou = înăuntru în Numele Meu.


#370
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Domnule m.,
1. Faimoasa commă ioanină este o interpolare. Toată lumea știe.
2. Matei 28:19 - Eu am ultima ediție a Novum Testamentum Graece et Latine de Nestle-Aland. Puteți verifica în ea. Dar ca și în edițiile mai vechi toate manuscrisele existente atestă în unanimite prezența formulei baptismale trinitariene. Nu e niciun dubiu.
3. Asta e o minciună. Este mai mare păcatul să scoți Cuvântul lui Dumnezeu, decât să adaugi la el.

Doar că dracul vrea să îl scoată din Scriptură prin antitrinitarieni, și știe el de ce.
Asta e domnule m., dacă nu cercetați.

Edited by CatunStelian, 07 April 2010 - 08:53.


#371
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Satan mereu isi bazeaza doctrina printr-un singur verset izolat si acela interpolat de catre filozofii vremii sa le iasa pasenta .

Luca 24 ;47
Fapte Apost 2;38...8;16...10;48 ...19;5...22;16...Rom 6;3...Colos 3;17 ...

Toate aceste versete desfinteaza minciuna satanica romana .Nu mai exista nici un verset care sa corespunda cu falsificarea din Matei 28;19 ...nici unul ...totusi "parintii bisercii"s-au gandit sa bage din buzunar 1Ioan 5;7 ...ca sa aiba inca un verset .

Tot fundamentul bisercii de stat ,e asezat pe minciuna si fals .
Stiu e greu sa o inghititi si pe asta ...dar in curand ...se vor demasca toate falsificarile .
Anatema este peste biserica apostata inca din anul 381 .

Învățătorii bisericii care au venit din păgânitate, au rămas la temă, dar nu și la singurul adevăr mărturisit în întreaga Scriptură. Cu concepțiile lor babiloniene, egiptene și grecești despre zei, ei au produs o greșeală de neiertat, care nu a mai putut fi corectată niciodată și care a ajuns regulă de învățătură adoptată de aproape toate bisericile.
Ei au stabilit teza paradoxală, dar total nebiblică, că Fiul a existat deja în cer ca persoană divină individuală și că Fiul preexistent a fost născut apoi pe pământ. Unde este scris acest lucru în Biblie? Desigur, nicăieri! Din aceasta a rezultat mai departe, prin amestecul cu mitologia orientală-mesopotamiană, expresia »mama lui Dumnezeu« folosită pentru Maria. Așa a fost ea declarată de Conciliul din Efes (431 d. Hr.), dar pentru care nu există nici măcar o singură dovadă în Biblie.

Edited by mizerabilu, 07 April 2010 - 13:24.


#372
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmizerabilu, on 7th April 2010, 14:20, said:

Satan mereu isi bazeaza doctrina printr-un singur verset izolat si acela interpolat de catre filozofii vremii sa le iasa pasenta .

Ce dreptate mai ai, de parca ai o oglinda în fata ta :thumbup:

#373
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

View Postmizerabilu, on 7th April 2010, 14:20, said:

Satan mereu isi bazeaza doctrina printr-un singur verset izolat si acela interpolat de catre filozofii vremii sa le iasa pasenta .
De ce nu 99% adevăr și 1% minciună? De ce nu pe 99 de versete dintr-o sută?
Domnule m.,
Biblia trebuie luată ca un tot. Dacă există un singur verset care contrazice o învățătură care se bazează pe 99 de versete, atunci acea învățătură este incompletă, nu reflectă adevărul biblic. Dacă un singur verset contrazice sabelianismul înseamnă că sabelianismul este fals și nu înseamnă că acel verset care e Cuvântul lui Dumnezeu este fals.

View Postmizerabilu, on 7th April 2010, 14:20, said:

Luca 24 ;47
Fapte Apost 2;38...8;16...10;48 ...19;5...22;16...Rom 6;3...Colos 3;17 ...
Toate aceste versete desfinteaza minciuna satanica romana .

Aceste versete nu contrazic doctrina Triunității, ci din contră unele o susțin.

View Postmizerabilu, on 7th April 2010, 14:20, said:

Nu mai exista nici un verset care sa corespunda cu falsificarea din Matei 28;19 ...nici unul ...totusi "parintii bisercii"s-au gandit sa bage din buzunar 1Ioan 5;7 ...ca sa aiba inca un verset .
Blasfemie!!! Numiți Cuvântul lui Dumnezeu fals. Sunteți blestemat de Dumnezeu.

Cum rămâne cu întrebările din Biblie care stau căscate și mă rog de săptămâni să le răspundeți, dar nu puteți face față adevărului?
Credeți că doctrina Triunității stă într-un verset pe care Satan a reușit să vă orbească precum că ar fi adăugat?
Cum vă permiteți să scoateți din Biblie? Nu aveți nicio frică de Dumnezeu.

View Postmizerabilu, on 7th April 2010, 14:20, said:

Tot fundamentul bisercii de stat ,e asezat pe minciuna si fals .
Stiu e greu sa o inghititi si pe asta ...dar in curand ...se vor demasca toate falsificarile .
Anatema este peste biserica apostata inca din anul 381 .
Domnule m., aici, dar și mai jos, aveți habar cui vă adresați?

#374
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Mărturia unanimă din timpul apostolilor este copleșitoare și clară. După pogorîrea Duhului Sfînt, apostolul Petru a ținut prima predică și le-a spus celor ce au fost mișcați lăuntric:  Pocăiți-vă, și fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre (Fap. 2, 38). Aici, la înființarea Bisericii primare creștine, li s-a spus celor deveniți credincioși ce trebuie să facă: să se pocăiască, și cum trebuie să se lase botezați. Petru știa, prin descoperire, despre care Nume este vorba, și l-a exprimat. Prin aceasta practica botezului apostolic a fost stabilită și ancorată în adevăr, de la început.

În Samaria, Filip a vestit Evanghelia și i-a botezat pe cei credincioși, cum este scris: ...ci fuseseră numai botezați în Numele Domnului Isus Hristos (Fap. 8, 16). Pentru că orice lucrare trebuie să fie bazată pe mărturia a doi sau trei martori, noi vrem să vedem în ce mod a botezat apostolul Pavel: Cînd au auzit ei aceste vorbe, au fost botezați în Numele Domnului Isus (Fap. 19, 5). Fie în Ierusalim, fie în Samaria sau Efes, fie Petru, fie Filip sau Pavel - toți au botezat în Numele Domnului Isus Hristos. Duhul Sfînt poate să descopere numai în același fel.

Pentru o înțelegere mai bună, trebuie să mai amintim următoarele: dacă un învățător pune o problemă, de exemplu  Cît fac trei ori trei , atunci elevii nu au voie să răspundă Trei ori trei fac trei ori trei  . Ei trebuie să dea răspunsul, să spună rezultatul. Este de neconceput cum întreaga preoțime repetă doar porunca din Mat. 18, 19, ca pe o formulă magică și o aplică fără a cunoaște rezultatul acestei porunci. Petru, Pavel, toți apostolii și bărbații lui Dumnezeu, pînă la primele secole creștine, au cunoscut rezolvarea - Numele.

Cine dorește să verifice sau să trateze o lucrare trebuie să se apropie de aceasta fără prejudecăți și aversiuni. Dacă teologul Carl Schneider scrie: Falsificările încep în vremea noutestamentară și nu au încetat niciodată . (K. Deschner, Der gefälschte Glaube, pag. 20), atunci și el are dreptate.


Învățătorii bisericii care au venit din păgânitate, au rămas la temă, dar nu și la singurul adevăr mărturisit în întreaga Scriptură. Cu concepțiile lor babiloniene, egiptene și grecești despre zei, ei au produs o greșeală de neiertat, care nu a mai putut fi corectată niciodată și care a ajuns regulă de învățătură adoptată de aproape toate bisericile.
Ei au stabilit teza paradoxală, dar total nebiblică, că Fiul a existat deja în cer ca persoană divină individuală și că Fiul preexistent a fost născut apoi pe pământ. Unde este scris acest lucru în Biblie? Desigur, nicăieri!

Edited by mizerabilu, 07 April 2010 - 20:56.


#375
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmizerabilu, on 7th April 2010, 20:45, said:

Mărturia unanimă din timpul apostolilor este copleșitoare și clară. După pogorîrea Duhului Sfînt, apostolul Petru a ținut prima predică și le-a spus celor ce au fost mișcați lăuntric:  Pocăiți-vă, și fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre (Fap. 2, 38).

S-a mai explicat ca În Numele în greaca mai înseamna si Cu Autoritatea, deci:

tu trebuiesti botezat cu autoritatea lui Isus Hristos în numele Tatalui, a Fiului si a Sfântului Duh!

tu mai ai ceva nou sau sursele deja s-au epuizat?!

#376
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Domnule m.,
Ce prezentați dvs. nu sunt dovezi că Matei 28:19 ar fi o interpolare. Toate manuscrisele care conțin Evanghelia după Matei conțin acest verset, vă convine sau nu vă convine. Ce faci dvs. este o urâciune.

Vă adresez și dvs. această problemă privind preexistența lui Christos:

View PostCatunStelian, on 6th April 2010, 12:58, said:

I
1 Corinteni 10:4 "și toți au băut aceeași băutură duhovnicească, pentru că beau dintr-o stâncă duhovnicească ce venea după ei; și stânca era Hristos."
Exod 17:6 "Iată, Eu voi sta înaintea ta pe stânca Horebului; vei lovi stânca, și va țâșni apă din ea, și poporul va bea. Moise a făcut așa, în fața bătrânilor lui Israel."

II
Ioan 12:37 "Măcar că făcuse atâtea semne înaintea lor, tot nu credeau în El,
12:38 ca să se împlinească vorba, pe care o spusese prorocul Isaia: Doamne, cine a dat crezare propovăduirii noastre? Și cui a fost descoperită puterea brațului Domnului?
12:39 De aceea nu puteau crede, pentru că Isaia a mai zis:
12:40 Le-a orbit ochii, și le-a împietrit inima, ca să nu vadă cu ochii, să nu înțeleagă cu inima, să nu se întoarcă la Dumnezeu, și să-i vindec.
12:41 Isaia a spus aceste lucruri când a văzut slava Lui, și a vorbit despre El.
12:42 Totuși, chiar dintre fruntași, mulți au crezut în El; dar de frica Fariseilor nu-L mărturiseau pe față, ca să nu fie dați afară din sinagogă.
12:43 Căci au iubit mai mult slava oamenilor decât slava lui Dumnezeu.
12:44 Iar Isus a strigat: Cine crede în Mine, nu crede în Mine, ci în Cel ce M-a trimis pe Mine."

Isaia 6:1 "În anul morții împăratului Ozia, am văzut pe Domnul șezând pe un scaun de domnie foarte înalt, și poalele mantiei Lui umpleau Templul.
6:2 Serafimii stăteau deasupra Lui, și fiecare avea șase aripi: cu două își acopereau fața, cu două își acopereau picioarele, și cu două zburau.
6:3 Strigau unul la altul, și ziceau: Sfânt, sfânt, sfânt este Domnul oștirilor! Tot pământul este plin de mărirea Lui!
6:4 Și se zguduiau ușiorii ușii de glasul care răsuna, și casa s-a umplut de fum.
6:5 Atunci am zis: Vai de mine! Sunt pierdut, căci sunt un om cu buze necurate, locuiesc în mijlocul unui popor tot cu buze necurate, și am văzut cu ochii mei pe Împăratul, Domnul oștirilor!
6:6 Dar unul din serafimi a zburat spre mine cu un cărbune aprins în mână, pe care-l luase cu cleștele de pe altar.
6:7 Mi-a atins gura cu el, și a zis: Iată, atingându-se cărbunele acesta de buzele tale, nelegiuirea ta este îndepărtată și păcatul tău este ispășit!
6:8 Am auzit glasul Domnului, întrebând: Pe cine să trimit, și cine va merge pentru Noi? Eu am răspuns: Iată-mă, trimite-mă!
6:9 El a zis atunci: Du-te și spune poporului acestuia: Într-una veți auzi și nu veți înțelege; într-una veți vedea, și nu veți pricepe!
6:10 Împietrește inima acestui popor, fă-l tare de urechi, și astupă-i ochii ca să nu vadă cu ochii, să n-audă cu urechile, să nu înțeleagă cu inima, să nu se întoarcă la Mine, și să nu fie tămăduit."

Pofetul Isaia a văzut slava lui Iisus Christos.

Sper să vă intre în minte o dată pentru totdeauna Cuvântul acesta. Dacă nu, în spațiul rămas liber se culcușește dracu care vă inspiră să scoateți verste din Scriptură.

#377
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

Ce prezentați dvs. nu sunt dovezi că Matei 28:19 ar fi o interpolare.

Daca nu ar fi o intrpolare ,acesta porunca trinitara s-ar fi gasit si in celelate Evanghelii ///
Luca 24;47 ...au uitat "parintii bisericii imperiale "sa -l modifice ...
Credeti ca Petru ,in ziua cincizecimii ,...citea Matei 28;19 ?

Ma distrez din ce in ce mai bine .///
Sunt sigur ca nu dormiti linistit noaptea....si e normal ,ziua judecatii ...este aproape ..si cei care au ca baza o fantezie ,au cosmaruri noaptea .Somn usor !

Referitor la Isaia ..unde apare scris in VT despre Numele Isus Hristos ...?
Dar aici il las pe BenGal ..sa va demonteze ..inchipuirile trinitare .
Se mai distreaza si el ..

#378
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Deci recunoașteți că este o poruncă trinitară deși acum 2 minute la alt topic spuneați că nu este. Dvs. ce aveți în căpățână?
Mergând pe logica dvs. orice nu se găsește într-o altă evanghelie este interporlare. Ca de ex. Ioan 1:1.
Petru făcea cum a înteles. El la Cincizecime credea că Evanghelia trebuie vestită tot evreilor și nu neamurilor.

Păcat că vă distrați ca un om de nimic, cu vorbele pe seama Cuvântului lui Dumnezeu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate