Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Apocalipsa studiu biblic si interpretare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
408 replies to this topic

#325
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
http://81.196.64.198...pte_peceti.html

CINE doreste sa aprofundeze Revelatia ;

#326
Guzunoi

Guzunoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.02.2010

 MacBookAir, on 21st February 2010, 23:28, said:

Nu sunt in masura, insa nici nu ai citit topicul cu "interpretarile" omului: "se refera", etc.... Nu are o demonstratie biblica. Copiaza dupa altii.
Pai ce? Studiu nu inseamna sa isi expuna fiecare intelegerea proprie asupra unui text, si apoi sa fie comentat de toti?
Demonstratia biblica nu o are nimeni in totalitate. Doar un nebun poate crede ca el are raspunsuri biblice la toate intrebarile...
Treaba cu copiatul...e naspa intr-adevar. Si mie mi-ar placea sa vad pareri proprii in interpretarea biblica...nu copy/paste.

#327
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on 15th February 2010, 13:38, said:

Alt martor al viziunii doamnei White despre planete



Mitomana a spus ca a vazut poporul pe Saturn, nu Bates :lol: :lol:  Iar, nebuna nu a incercat sa nege imediat, ci lasat minciuna asa, ca poate nu se prinde nimeni.

.....nici ucenicul lui Elisei n-a vazut ostirile D-lui in carele de ,,foc,, ..pana
nu s-a rugat profetul....de multe ori o magarita poate vedea un inger ...dar
majoritatea oamenilor nu.....se cheltuiesc o droaie de bani pt. telescoape si
alte ,,urechi,, sau,,ochi,, ..care sa intalneasca extraterestrii....care de fapt
sunt printre noi....stau si pe marte sau saturn...si oriunde vor ei...fara sa-i vedem... :rolleyes:

#328
MacBookAir

MacBookAir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.02.2010
@leolukei
Adica tu vezi extraterestrii printre noi? Hmm....
Si Dumnezeu are ostire care merge cu caruta iar americanii au tancuri........ Pai, suntem mai tari ca ostirea Domnului?

In Ezechiel 10 Dumnezeu are si ochi, sta pe scaun, scoate fum..... Totul este literal la tine.

Iar tu si cu adventistii vedeti extraterestrii. Exista, deci, un popor pe Saturn, da?
Not bad........ :clapping:

Edited by MacBookAir, 22 February 2010 - 11:19.


#329
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 MacBookAir, on 22nd February 2010, 12:16, said:

@leolukei
Adica tu vezi extraterestrii printre noi? Hmm....
Si Dumnezeu are ostire care merge cu caruta iar americanii au tancuri........ Pai, suntem mai tari ca ostirea Domnului?

In Ezechiel 10 Dumnezeu are si ochi, sta pe scaun, scoate fum..... Totul este literal la tine.

Iar tu si cu adventistii vedeti extraterestrii. Exista, deci, un popor pe Saturn, da?
Not bad........ :clapping:

.....gandesti la fel ca cei care l-au intrebat pe primul cosmonaut....daca L-a
vazut pe D-zeu.....care.... iti amintesc... este DUH..... :rolleyes:
.....mai citeste....de exemplu capitolul cu Elisei si ucenicul sau.....cand au
fost inconjurati de filisteni.....daca si Biblia crezi ca minte....continua tu atunci
sa-i cauti..... :coolspeak:

Edited by leoluke, 22 February 2010 - 13:38.


#330
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Si mie mi-ar placea sa vad pareri proprii in interpretarea biblica...nu copy/paste.

Orice interpretare arbitrara este pe langa Revelatie ,daca nu ai acelasi Duh Sfant ca si Ioan ,...interpretarea personala este de inspiratie satanica.

#331
MacBookAir

MacBookAir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.02.2010
Da, comparand SCRIPTURA CU SCRIPTURA, nu vise cu Scriptura............... Se pare ca asta nu=ti convine deloc.

Iar proba veridicitatii este daca acea concluzie contrazice sau nu Scriptura.

#332
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

 MacBookAir, on 23rd February 2010, 02:25, said:

Da, comparand SCRIPTURA CU SCRIPTURA, nu vise cu Scriptura............... Se pare ca asta nu=ti convine deloc.

Iar proba veridicitatii este daca acea concluzie contrazice sau nu Scriptura.

Orice profetie se talmaceste prin implinirea ei ....nu prin pareri sau interpretari proprii.
Astept 2011 ...sa vad daca esti un mincinos sau nu ?

#333
MacBookAir

MacBookAir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.02.2010

 pamant, on 23rd February 2010, 08:51, said:

Orice profetie se talmaceste prin implinirea ei ....nu prin pareri sau interpretari proprii.
Astept 2011 ...sa vad daca esti un mincinos sau nu ?
Deocamdata ai gresit personajul. Spune celui in cauza.

#334
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 CatunStelian, on 27th November 2008, 17:33, said:

overseas, overseas, darul apostoliei exista cat timp exista trimiterea din Matei 28.

Fortezi sensul extins al termenului.
Sensul biblic este de martor ocular la viata lui Cristos.

#335
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

darul apostoliei exista cat timp exista trimiterea din Matei 28.

Totusi nici un apostol nu s-a botezat conform trimiterii din Matei 28 ;19 ?Vezi Fapte 2;38...8;16...10;48 ...19;5...22;16...Colos 3;17 ..Rom 6;3.
De ce ?

#336
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 MacBookAir, on 23rd February 2010, 13:23, said:

Deocamdata ai gresit personajul. Spune celui in cauza.

Domnule ma bucur sa te aud. Sa te auda si Dumnezeu .Esti pe drumul bun.

#337
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 leoluke, on 22nd February 2010, 10:34, said:

se cheltuiesc o droaie de bani pt. telescoape si
alte ,,urechi,, sau,,ochi,, ..care sa intalneasca extraterestrii....care de fapt
sunt printre noi....stau si pe marte sau saturn...si oriunde vor ei...fara sa-i vedem... :rolleyes:

M-am prins, OZN-urile aduc delegatii de pe Saturn in vizita la adventisti, numai ca se face totul cu fereala.
Voi nu sunteti normali !

#338
MacBookAir

MacBookAir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.02.2010

 overseas, on 23rd February 2010, 13:30, said:

Fortezi sensul extins al termenului.
Sensul biblic este de martor ocular la viata lui Cristos.
De data aceasta nu cred ca forteaza. Sunt doua planuri:

-cel literal-istoric: porunca valabila pentru biserici (propovaduire + botez cu apa)
-cel spiritual: valabil pentru credinciosi in toate timpurile (propovaduirea in urma careia vine salvarea=botezul cu Duh)

APOSTOLIA adica trimiterea este general valabila pentru oricine este salvat ca sa propovaduiasca. Insa, cifra 12 ne trimite la notiunea de Israel-custodele Cuvantului Rom 3:2- biserica Galateni 4.

Insa, aceasta trimitere fizica va inceta odata cu urcarea pe tron a uraciunii pustiirii.

#339
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Fapte 2:43  Fiecare era plin de frică, și prin apostoli se făceau multe minuni și semne.  


12:28   Și Dumnezeu a rînduit în Biserică, întîi, apostoli; al doilea, prooroci ; al treilea, învățători; apoi, pe ceice au darul minunilor ; apoi pe cei ce au darul tămăduirilor, ajutorărilor , cîrmuirilor , și vorbirii în felurite limbi.


12:29   Oare toți sînt apostoli? Toți sînt prooroci? Toți sînt învățători? Toți sînt făcători de minuni?
    

12:30   Toți au darul tămăduirilor? Toți vorbesc în alte limbi? Toți tălmăcesc?


Nu toti au aceleasi atributii dupa cum spune daca este vorba de daruri             1 Corinteni 12:11  Dar toate aceste lucruri le face unul și acelaș Duh, care dă fiecăruia în parte, cum voiește.

Edited by husand, 24 February 2010 - 01:21.


#340
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Fiecare descoperire care vine de la Dumnezeu, concordă întotdeauna cu mărturia Duhului Sfânt. Astfel noi ca oameni failibili, avem acces la Cuvântul infailibil. Duhul Sfânt care i-a călăuzit și i-a inspirat pe scriitori, mai călăuzește și astăzi în adevărul Cuvântului.

Ioan primise această descoperire dumnezeiască într-un mod supranatural, prin trimiterea Îngerului Său. Îngerii sunt în general duhuri slujitoare (Evrei 1, 14), care în diferite situații se pot arăta în chip vizibil. În cap. 22, 8-9 Ioan vorbește despre efectul covârșitor al acestei trăiri supranaturale: el s-a aruncat la picioarele îngerului pentru a i se închina, dar acesta i-a spus: Ferește-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună slujitor cu tine, și cu frații tăi, proorocii, și cu cei ce păzesc cuvintele din cartea aceasta. Închină-te lui Dumnezeu.

#341
Guzunoi

Guzunoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.02.2010

 pamant, on 22nd February 2010, 15:01, said:

Orice interpretare arbitrara este pe langa Revelatie ,daca nu ai acelasi Duh Sfant ca si Ioan ,...interpretarea personala este de inspiratie satanica.
Cum as putea sa stiu daca am acelasi Duh ca si Ioan?
Si cum as sti daca interpretarea mea este sau nu este una personala? Si de ce interpretarea personala in lumina Bibliei ar fi de inspiratie satanica?

#342
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 17.10.2006
Oameni buni, nu stiu ce va chinuiti atata sa va tot contraziceti. religia este optionala in ziua de azi. nu este impusa de nimeni.

    Cei care au chef de contraziceri, nu stiu de ce stati pe aici, eu poate vreau sa inteleg ceva, si stau sa citesc contrazicelrile voastre de atatea pagini...

am avut un coleg adventist si unul penticostal. Nici unul din ei nu mi'a spus sa ma duc la ei ca la ei e adevarul. Dar prin comportamentul lor, se vedea foarte clar ca sunt diferiti. Ciudat e ca ambii erau oameni buni. Acuma nu stiu daca adevarul maxim, sau adevarul total exista la vre'o biserica. Citesc multe in ultimul timp.. si sunt derutat. E nasol sa intri in unele doctrine, care mai sunt si infiintate de anumite biserici.

Important e sa iubesti pe Dumnezeu, parerea mea, si restu, vom afla atat cat avem nevoie (daca vrem.)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate