Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Absolvent facaultate, angajat din somaj

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ionali

ionali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2007
Peste tot, mai ales la ANOFM, informatiile despre orice inseamna somaj sunt trunchiate si este greu sa pui cap la cap toate informatiile ca sa intelegi bine despre ce e vb sau ca sa ajungi sa beneficiezi de unele privilegii nepromovate.

Asadar, sunt absolvent de facultate si sunt in discutii cu un angajator pentru o angajare. Insa, as vrea sa stiu, care ar fi beneficiile mele, daca angajatorul ma ia de la somaj si ma angajeaza la el?

Stiu ca el, patronu, ar primi de pe urma mea (in conditiile in care eu sunt absolvent de facultate si sunt somer, inscris in baza celor de la AJOFM) 1,5 salarii medii/luna si este scutit timp de un an, de taxa spre somaj.

Cu mine insa nu stiu cum ramane, adica nu stiu ce beneficii pot avea eu din toata asta?

Si inca ceva, eu sunt domiciliat dintr-o zona defavorizata si parca era o lege prin care, daca un angajator din alt oras, ia pe cineva prin AJOFM dintr-o zona defavorizata, angajatul primeste o prima de relocare parca se chema echivalenta cu cateva salarii, daca pleaca in orasul in care-l solicita angajatorul.

Sper ca s-a inteles care este situatia mea si ce doresc sa aflu.

Va multumesc pentru raspunsuri!

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,067
  • Înscris: 24.02.2006
de legea privind prima de relocare n-am auzit (asta nu inseamna ca nu exista). cat despre beneficiile somerului angajat, salariul de la locul de munca nu e suficient?

#3
ionali

ionali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2007

View Post_Smiley_, on Oct 17 2008, 20:44, said:

de legea privind prima de relocare n-am auzit (asta nu inseamna ca nu exista). cat despre beneficiile somerului angajat, salariul de la locul de munca nu e suficient?


daca erai putin mai atent, observai ca SUNT DEJA IN DISCUTII cu un angajator, deci ma pot angaja! problema este ca angajatorul mi-a propus "un artificiu" prin care sa fiu angajat de catre el, din somaj, astfel incat el sa beneficieze de "neste treburi" si ramanea sa aflu de ce as beneficia eu.

sper ca ai inteles, totusi, care-i treaba.

totusi, are idee careva?
mersi!

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,067
  • Înscris: 24.02.2006
eu am inteles, dar tu n-ai inteles :)
statul vrea sa ajute somerii. pentru asta, ofera angajatorilor anumite beneficii daca angajeaza someri. pentur somer, se considera ca faptul ca si-a gasit un loc de munca e o rasplata suficienta.

#5
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

View Post_Smiley_, on Oct 18 2008, 13:24, said:

eu am inteles, dar tu n-ai inteles :)
statul vrea sa ajute somerii. pentru asta, ofera angajatorilor anumite beneficii daca angajeaza someri. pentur somer, se considera ca faptul ca si-a gasit un loc de munca e o rasplata suficienta.

deci m-am documentat. statul nu vrea sa ajute pe nimeni, asta i clar. poate nu traiesti pe planeta pamant. spun asta pt ca, am aflat, dupa lungi investigatii (adica drumuri la ajofm, intrebari, telefoane), cum ca, daca un angajator te ia din somaj si te plaseaza in munca in alt oras, primesti o prima de relocare, echivalenta cu valoarea a 7 salarii medii, adica vreo 37 de milioane lei vechi.

acum sa revin. spuneam ca STATUL NU VREA SA AJUTE PE NIMENI pentru ca legea asta exista, insa nu este promovata, mediatizata niciunde si mai mult decat atat, e foarte greu sa indeplinesti cerintele impuse de ei (de ex, sa te inscri la somaj in 60 de la admiterea facultatii, adica exact in iulie-august, adica exact cand nu gasesti pe nimeni pe la facultati pentru ceva acte de studii sau ce mai ai nevoie la dosar). era doar un exemplu

asadar, niciodata statul nu vrea sa ajute. se face doar ca ajuta. eventual, daca te chinui tu putin si afli de unele beneficii de care ai putea avea parte.

acum sper ca inteles.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,067
  • Înscris: 24.02.2006
pune si tu numarul legii, sa cercetam si noi

#7
ionali

ionali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2007

View Post_Smiley_, on Oct 22 2008, 23:41, said:

pune si tu numarul legii, sa cercetam si noi

asa este, bluesky_c3 are dreptate. am cercetat si am aflat acelasi lucru.

#8
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,455
  • Înscris: 20.02.2008
Eu am fost in situatia ta: Am intrat in somaj si o firma a vrut sa ma angajeze. Postul nu necesita studii superioare si salariul oferit a fost de 500 Lei net. Stiind de faptul ca firma avea sa incaseze lunar de pe urma mea in jur de 550 lei+ca nu mai platea niste taxe, le-am zis verde in fata ca EU vreau acei bani pe langa salariul oferit initial. Asa ca mi-au facut un salariu putin peste 1000 lei.
In situatia in care mai locuiesti si intr-o zona defavorizata...nu stiu

#9
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

View Postioppo, on Oct 23 2008, 16:21, said:

Eu am fost in situatia ta: Am intrat in somaj si o firma a vrut sa ma angajeze. Postul nu necesita studii superioare si salariul oferit a fost de 500 Lei net. Stiind de faptul ca firma avea sa incaseze lunar de pe urma mea in jur de 550 lei+ca nu mai platea niste taxe, le-am zis verde in fata ca EU vreau acei bani pe langa salariul oferit initial. Asa ca mi-au facut un salariu putin peste 1000 lei.
In situatia in care mai locuiesti si intr-o zona defavorizata...nu stiu

foarte tare, tot respectu! postu pe care ma angajeaza pe mine cere studii superioare si le am. deci voi fi incadrat la 1000 de lei. si pt ca sunt somer venit din facultate, angajatorul primeste pt mine 1,5 salarii medii pe luna, adica vreo 800 de lei. m-ai incurajat si cred ca o sa-i solicit si eu, o parte macar din banii aia, adaugati la salariu meu. el oricum nu ramane in pierdere, pt ca ii scutit de impozit pentru somaj pt mine

sper sa si reusesc.

legat de zona defavorizata, m-am interesat. nu are nicio legatura. pur si simplu daca te angajezi in alta zona fata de aia in care locuiesti, ti se acorda o prima de relocare in valoare de vreo 35 de milioane.

toate bune!

#10
tziggy

tziggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.01.2007

View Postbluesky_c3, on Oct 23 2008, 22:08, said:

foarte tare, tot respectu! postu pe care ma angajeaza pe mine cere studii superioare si le am. deci voi fi incadrat la 1000 de lei. si pt ca sunt somer venit din facultate, angajatorul primeste pt mine 1,5 salarii medii pe luna, adica vreo 800 de lei. m-ai incurajat si cred ca o sa-i solicit si eu, o parte macar din banii aia, adaugati la salariu meu. el oricum nu ramane in pierdere, pt ca ii scutit de impozit pentru somaj pt mine

sper sa si reusesc.

legat de zona defavorizata, m-am interesat. nu are nicio legatura. pur si simplu daca te angajezi in alta zona fata de aia in care locuiesti, ti se acorda o prima de relocare in valoare de vreo 35 de milioane.

toate bune!

vezi ca tb sa-ti schimbi si domiciliul ca sa iei cele 7 salarii

mai am si eu o intrebare: prima de relocare de 7 salarii minime brute este impozabila?

#11
wittman

wittman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.04.2006
o situatie oarecum asemenatoare:

absolvent de facultate, la ajofm figurez ca "persoana aflata in cautarea unui loc de munca". urmeaza sa ma angajez undeva unde nu imi sunt necesare studiile superioare. angajatorul are ceva beneficii pentru ca ma angajeaza?

#12
Klimt

Klimt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 12.11.2008

View Postwittman, on Nov 22 2008, 10:24, said:

absolvent de facultate, la ajofm figurez ca "persoana aflata in cautarea unui loc de munca". urmeaza sa ma angajez undeva unde nu imi sunt necesare studiile superioare. angajatorul are ceva beneficii pentru ca ma angajeaza?


Poate iti sunt utile aceste informatii:

                                Subventionarea locurilor de munca

Art. 78. - Din bugetul asigurarilor pentru somaj si din alte surse alocate conform prevederilor legale se pot subventiona cheltuielile cu forta de munca efectuate in cadrul unor programe care au ca scop ocuparea temporara a fortei de munca din randul somerilor, pentru dezvoltarea comunitatilor locale.*
__________
*Articolul a fost modificat prin art. I pct. 33 din Legea nr. 107/2004.


Art. 79. - (1) Subventiile prevazute la art. 78 se acorda, la solicitarea autoritatilor publice locale, angajatorilor carora li s-au atribuit contracte cu respectarea reglementarilor in vigoare privind achizitiile publice, pe o perioada de cel mult 12 luni pentru fiecare persoana incadrata, din randul somerilor, cu contract individual de munca pe perioada determinata de cel mult 12 luni.*
(2) Cuantumul lunar al subventiei acordate pentru fiecare persoana incadrata cu contract individual de munca din randul somerilor este:
a) in perioada 1 aprilie-31 octombrie, 70% din salariul de baza minim brut pe tara;
b ) in perioada 1 noiembrie-31 martie, un salariu de baza minim brut pe tara, la care se adauga contributiile de asigurari sociale datorate de angajatori, aferente acestuia.*
___________
*Alineatul 2 a fost modificat prin art. I, pct. 5 din O.U.G. nr. 124/2002.
- Alineatul (1) a fost modificat prin art. I pct. 34 din Legea nr. 107/2004.


Art. 80. - (1) Angajatorii care incadreaza in munca pe durata nedeterminata absolventi ai unor institutii de invatamant sunt scutiti, pe o perioada de 12 luni, de plata contributiei datorate la bugetul asigurarilor pentru somaj, aferenta absolventilor incadrati, si primesc lunar, pe aceasta perioada, pentru fiecare absolvent:*
a) 1 salariu de baza minim brut de tara, in vigoare la data incadrarii in munca, pentru absolventii ciclului inferior al liceului sau ai scolilor de arte si meserii;
b ) 1,2 salarii de baza minime brute pe tara, in vigoare la data incadrarii in munca, pentru absolventii de invatamant secundar superior sau invatamant postliceal;
c) 1,5 salarii de baza minime brute pe tara, in vigoare la data incadrarii in munca, pentru absolventii de invatamant superior.
(2) Angajatorii care incadreaza in munca pe durata nedeterminata absolventi din randul persoanelor cu handicap primesc lunar, pentru fiecare absolvent, sumele prevazute la alin. (1) pe o perioada de 18 luni.
(3) Nu beneficiaza de prevederile alin. (1) si (2) angajatorii care au obligatia, potrivit legii, de a incadra in munca absolventi ai institutiilor de invatamant, pentru absolventii din aceasta categorie.*
__________
*Articolul a fost modificat prin art. I pct. 35 din Legea nr. 107/2004.
- Partea introductiva de la alin. (1) a fost modificata prin art. I pct. 21 din O.U.G. nr. 144/2005.

Art. 83. - (1) Angajatorii care incadreaza absolventi in conditiile art. 80 sunt obligati sa mentina raporturile de munca sau de serviciu ale acestora cel putin 3 ani de la data incheierii.
(2) Angajatorii care inceteaza raporturile de munca sau de serviciu ale absolventilor, anterior termenului prevazut la alin. (1), sunt obligati sa restituie, in totalitate, agentiilor pentru ocuparea fortei de munca sumele incasate pentru fiecare absolvent plus dobanda de referinta a Bancii Nationale a Romaniei in vigoare la data incetarii raporturilor de munca sau de serviciu, daca incetarea acestora a avut loc din urmatoarele motive:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 55 lit. b ), art. 56 lit. c), e) si f) si art. 65 din Legea nr. 53/2003, cu modificarile si completarile ulterioare;
b ) incetarea raportului de serviciu in temeiul art. 84 alin. (1) lit. b ), alin. (2) lit. e) si alin. (4) lit. c) din Legea nr. 188/1999, republicata, cu modificarile ulterioare.*
(3) Abrogat.*
(4) Absolventii pot fi incadrati in conditiile art. 80, o singura data pentru fiecare forma de invatamant, in termen de 12 luni de la data absolvirii studiilor.
__________
*Alineatul (3) a fost abrogat prin art. I pct. 37 din Legea nr. 107/2004.
- Alineatul (2) a fost modificat prin art. I pct. 22 din O.U.G. nr. 144/2005.


Art. 84. - (1) In perioada celor 3 ani, prevazuta la art. 83 alin. (1), absolventii pot urma o forma de pregatire profesionala, organizata de catre angajator, in conditiile legii.
(2) Cheltuielile necesare pentru pregatirea profesionala prevazuta la alin. (1) vor fi suportate, la cererea angajatorilor, din bugetul asigurarilor pentru somaj.

Si inca ceva important:

Art. 72. - (1) Persoanele prevazute la art. 17 (vezi ca e mai jos) alin. (1) si alin. (2) lit. c) carora li s-a stabilit dreptul la indemnizatia de somaj potrivit legii si care se angajeaza pentru program normal de lucru, conform prevederilor legale in vigoare, si, ca urmare a angajarii, le inceteaza plata indemnizatiei de somaj beneficiaza, din momentul angajarii pana la sfarsitul perioadei pentru care erau indreptatite sa primeasca indemnizatia de somaj, de o suma lunara, acordata din bugetul asigurarilor pentru somaj, reprezentand 30% din cuantumul indemnizatiei de somaj, stabilita si, dupa caz, reactualizata conform legii.
(2) Nu beneficiaza de prevederile alin. (1) persoanele care se incadreaza la angajatori cu care au fost in raporturi de munca sau de serviciu in ultimii 2 ani, precum si persoanele pentru care plata indemnizatiei de somaj a fost suspendata potrivit art. 45 alin. (1) lit. c), iar ulterior, ca urmare a schimbarii duratei contractului individual de munca, plata indemnizatiei de somaj inceteaza potrivit art. 44 lit. a).*
__________
*Articolul a fost modificat prin art. I pct. 18 din O.U.G. nr. 144/2005.

Art. 73. - (1) Persoanele prevazute la art. 72 beneficiaza de aceasta suma si in situatia in care, in perioada pentru care au dreptul la indemnizatia de somaj, le inceteaza raportul de munca sau de serviciu la primul angajator si se incadreaza la un alt angajator.
(2) Suma platita din bugetul asigurarilor pentru somaj, in cuantumul stabilit la art. 72, se acorda pentru situatia prevazuta la alin. (1) pana la sfarsitul perioadei pentru care persoana era indreptatita sa primeasca indemnizatia de somaj.


Art. 17. - (1) In vederea stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj, somerii prevazuti la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot gasi in una dintre urmatoarele situatii:*
a) le-a incetat contractul individual de munca sau contractul de munca temporara din motive neimputabile lor;*
b ) le-au incetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;
c) le-a incetat mandatul pentru care au fost numiti sau alesi, daca anterior nu au fost incadrati in munca sau daca reluarea activitatii nu mai este posibila din cauza incetarii definitive a activitatii angajatorului;
d) a expirat durata pentru care militarii au fost angajati pe baza de contract sau li s-a desfacut contractul din motive neimputabile lor;*
e) le-a incetat raportul de munca in calitate de membru cooperator, din motive neimputabile lor;
f) au incheiat contract de asigurare pentru somaj si nu realizeaza venituri sau realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decat indemnizatia de somaj ce li s-ar fi cuvenit potrivit legii;
g) au incetat activitatea ca urmare a pensionarii pentru invaliditate si care, ulterior, au redobandit capacitatea de munca si nu au reusit sa se incadreze in munca;*
h) le-au incetat raporturile de munca sau de serviciu din motive neimputabile lor, in perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;*
i) Abrogat;*
j) reintegrarea in munca, dispusa prin hotarare judecatoreasca definitiva, nu mai este posibila la unitatile la care au fost incadrate in munca anterior, din cauza incetarii definitive a activitatii, sau la unitatile care au preluat patrimoniul acestora;
k) le-a incetat activitatea desfasurata exclusiv pe baza conventiei civile.
(2) Sunt asimilate somerilor persoanele aflate in situatiile prevazute la art. 16 lit. b ), daca indeplinesc urmatoarele conditii:
a) sunt absolventi ai institutiilor de invatamant, in varsta de minimum 16 ani, care intr-o perioada de 60 de zile de la absolvire nu au reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii profesionale;*
b ) sunt absolventi ai scolilor speciale pentru persoane cu handicap in varsta de minimum 16 ani, care nu au reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii profesionale;*
c) sunt persoane care, inainte de efectuarea stagiului militar, nu au fost incadrate in munca si care intr-o perioada de 30 de zile de la data lasarii la vatra nu s-au putut incadra in munca.
___________
*Litera d) de la alineatul 1 a fost modificata prin art. I, pct. 1 din O.U.G. nr. 124/2002.
- Partea introductiva si literele a), g) si h) de la alineatul (1) au fost modificate prin art. I pct. 2 din Legea nr. 107/2004.
- Litera i) de la alin. (1) a fost abrogata prin art. I pct. 3 din Legea nr. 107/2004.
- Literele a) si b ) de la alin. (2) au fost modificate prin art. I pct. 4 din Legea nr. 107/2004.



Articolele de mai sus sunt extrase din Legea somajului nr. 76/2002 din 16/01/2002, versiune actualizata la data de 01/01/2006 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, dar, daca te intereseaza, in Monitorul Oficial nr. 697/14.10.2008, a fost publicata OUG nr. 129 din 8 octombrie a.c. unde gasesti
modificarile recent facute. Nu am studiat-o, da nu cred ca sunt modificari majore.

Edited by Klimt, 22 November 2008 - 12:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate