Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Citroen C-Crosser

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
alex63

alex63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.12.2007
Salutari,
Am parcurs discutiile legate in special despre Mitsubishi Outlander,si as fi curios sa citesc pareri avizate despre "fratele" acestuia, C-Crosser.Nu ca ar fi ceva diferente notabile ,din pct-ul meu de vedere,insa poate cei care posteaza aici,fiind mai documentati pot avea pareri interesante,pina la urma, pt toti.
Eu am inceput aceasta parcurgere dupa ce mi-am luat o rulota  :coolspeak: ,si pt ca masina mea (A6 sport)nu este potrivita pt asa ceva...Astept pareri in acest sens,si nu numai.Multumesc anticipat

#2
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
E frumusel, dar pretul e cam mare! Totusi nu il poti compara cu un Mitsubishi!

#3
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,203
  • Înscris: 13.07.2005
E in fapt aceeasi masina cu Outlander-ul.
Aceeasi platforma tehnica, aceleasi motoare si sunt fabricate in aceeasi fabrica, pe linii paralele (Mitsubishi, Citroen si Peugeot).
Ba, daca nu ma insel, Outlander-ul este fabricat (si) in Europa in timp ce Citroen-ul si Peugeot-ul sunt fabricate in Japonia.

Singura diferenta intre ele este la caroserie (partea din fata) si sigla de pe capota.

#4
iceweasel

iceweasel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.10.2008

 marr, on Oct 18 2008, 10:08, said:

Outlander-ul este fabricat (si) in Europa in timp ce Citroen-ul si Peugeot-ul sunt fabricate in Japonia.

serios?

#5
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,203
  • Înscris: 13.07.2005
Daca bine-mi aduc aminte, am citit undeva cum ca Outlander-ul s-ar fabrica (si) in Belgia in schimb C-Crosser si 4007 (sau cum se cheama echivalentul de le Peugeot) se fabrica numai in Japonia.

E ceva legat de taxele vamale pt. piata UE.
Nu bag mana-n foc ca este asa, dar parca asta-mi amintesc si este plauzibil.

#6
iceweasel

iceweasel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.10.2008
Daca Outlander e facut in europa si c-crosser in japonia, atunci merita sa te uiti si la c-crosser.
In orice caz sa nu iei outlander cu motorul de 2 tdi pt ca-i cam varza.

#7
alex63

alex63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.12.2007
Nu ,nici vorba de 2.0 !Daca e sa fie va fi un 2.2,motor PSG.Am stat de vorba cu u  posesor de Peugeot 4007,si de la el am inteles ca revizia este la 15000 km,fata de 20000 km cit o promoveaza ceilalti doi.E vreo smecherie aici sau cei de la Peugeot sint mai realisti iar celalti doar fac valuri?In fond trebuie sa fie diferente in afara de insigna si fata capotei!Apropo,caroseria se face "la comun" sau fiecare in parte la ei acasa?
Multumesc anticipat in eventualitatea continuarii discutiilor!

#8
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
La Citroen revizia se poate face la regimul severizat la 15.000km sau 1 an iar la regimul normal de utilizare la 20.000km sau 1 an.
Clientii sunt liberi sa-si aleaga planul de intretinere. Caroseria este facuta in acelasi loc, suspensiile sunt setate diferit, preturile sunt diferite.

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
toate se fac in aceeasi fabrica cu piese de la aceeasi furnizori.

#10
alex63

alex63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.12.2007

 petman, on Oct 22 2008, 14:25, said:

suspensiile sunt setate diferit, preturile sunt diferite.[color="#FF0000"]
Poti sa dai si ceva amanunte in ceea ce priveste setarile suspensiilor?(eventual avantaje/dezavantaje din pct-ul tau de vedere in functie de modelele pe care le cunosti)
Multumesc

#11
anackonda

anackonda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.01.2009
stima domnilor,

din septembrie am un c-crosser. super masina. serios.
consumul mic, demaraj puternic. inca de la test drive am fost socat de demaraj. 2.2 - 160 hp
tinuta super. din septembrie socializez pe autostrada sau prin benzinarii ori parcari=)) :D
interior frumusel.
un minus cred ca asteptati... este
geamurile fatza nu sunt atermice, o mare tampenie pe care nu reusesc sa o inteleg. dupa 120 km/h se aude un shuierat pe la geamurile din fatza. pe spate sunt atermice. cam atat

super suspensii. super manevrabilitate.
eu am varianta cu 7 locuri, camera pe parcare, etc.
super faza la c-crosser. are gps. super. numai ca nu are romania :D  si nimeni nu stie sa imi spuna daca pot instala eu romania.
alta tampenie...am cerut si telefon, dar trebuia sa mai astept inca 8 luni. super baieti. in rest numai de bine....deocamdata :)

#12
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
-un C-crosser EXCLUSIVE(aproape full, 2.2 HDI 156 cp, piele and shit) conf. site ATS costa 31.500 Euro.
-un Outlander 2.0 instyle (aproape full, 2.0 motorina (probabil clasicul TDI), 140 cp, piele and shit) conf. site M CAR Trading costa 36.000 euro

foarte mare diferenta de pret, desi motorul Citroen e mai puternic si sincer sa fiu arata si mai bine.

#13
ncristi

ncristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 10.12.2006
C-crosser si 4007 se fabrica in Japonia si - paradoxal - outlanderul se fabrica in Olanda  :). Ironic ... nu?

Legat de cele 3 surori stiu ca HDI-ul de 2.2 este mult mai bun de cat motorul de 2L de la W. Am inteles ca pana la urma si Outlander va veni echipat cu aceasta motorizare.

#14
alex63

alex63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.12.2007

 anackonda, on Jan 4 2009, 21:43, said:

geamurile fatza nu sunt atermice, o mare tampenie pe care nu reusesc sa o inteleg. dupa 120 km/h se aude un shuierat pe la geamurile din fatza. pe spate sunt atermice. cam atat
Atermic dupa mine are legatura cu termic ,deci cu fenomene gen cald-rece,si nu prea inteleg ce legatura ar avea cu shuieratul,deci zgomot...Sigur la asta faceai referire?

#15
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,684
  • Înscris: 26.11.2001
Asta e SUV-ul francezului.

Primavara trecuta era un adevarat trend in Paris.. pentru mamicile ce se respecta si nu vor sa arate rau intr-un SUV ;p

Un SUV undercover = C-Crosser

#16
anackonda

anackonda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.01.2009
Laudam ceva timp in urma c-crosser. f multumit, dar prima data cand am intrat pe nisip am ramas blocat, iar dupa 4 min s a ars ambreiajul fara sa fie fortat la max. Citroen romania refuza sa schimbe ambreiajul in garantie pe motiv ca nu aveam ce cauta pe nisip.

Masina are fix 12.000 km.

C-Crosser MARE TEAPA.
REPET - MARE TEAPA.

DE RETINUT..........CU C-CROSSER NU AVETI VOIE DECAT PE ASFALT.

4X4 SAU LOCK NU SUNT RECUNOSCUTE DECAT PE ASFALT.

AU SPOT PUBLICITAR PE INTERNET UNDE ARATA CLAR CA POTI INTRA IN NOROI, NISIP, ZAPADA FARA PROBLEME. TEAPA. CITESTE SA DA MAI DEPARTE.

NU MERITA SA PIERZI SI TU CUM AM PIERDUT EU.


#17
Nitroglicerine

Nitroglicerine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 10.09.2004
Daca e asa cum spui tu ai putea sa-i dai in judecata pentru reclama mincinoasa. Sunt sigur ca ar prefera sa-ti plateasca ambreiajul decat sa aiba parte de un scandal/reclama negativa. Si-asa nu stau ei prea bine la capitolul imaginea marcii.

#18
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
incearca si la alt service...
trebuie sa se rezolve. si nu trebuie sa le zici de nisip.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate