Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

doi provaideri intro retea.

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006
am 2 provaideri un router cu un singur wan si 3 calculatoare.
                           router
                       _____________
calc 1----------|  lan1              |                    inet1
                      |               wan |------------------
calc 2----------|  lan2              |                    inet2
                      |               lan4 |------------------
calc3-----------| lan3               |
                      |_____________|

vreau ca calcul 1 sa lucreze pe ambele retele inet iar calc2 si calc3 doar pe inet1. la moment toate merg pe inet1.

un sfat please. vreau sa fac pe windows xp, pot sa fac pe linux dar asta inseamna sa mai tin un calc in casa.

#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,235
  • Înscris: 05.01.2006
NU am aplicat niciodata dar am vazut in firmware-ul dd-wrt (care se pune pe router) ca poti aloca unui port LAN sa fie wan si poti creea VLAN-uri virtuale... Probabil ca tot pe el ai putea seta conditiile pentru care calculator pe unde sa iasa, dar pentru a iesi cu un calc pe doua legaturi diferite probabil ca trebuie sa setezi rute (cu route add) pentru fiecare site in parte...

Nu garantez logica celor spuse de mine... si sper sa ma corecteze vreun forumist...

Bafta!

Edited by Ravy, 07 October 2008 - 16:31.


#3
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,235
  • Înscris: 05.01.2006
Pune si tu un desen in paint ceva cum este facuta reteaua, deorece am senzatia ca si fara ca router-ul sa stie 2 wan se poate ca tu sa iesi pe anumite situri (din pacate nu cred ca se poate pentru anumite aplicatii ci doar catre domeniile unde se conecteaza) sa stabilesti rute cu "route add"

Bafta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate