Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

RDS Wireless ?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
adi-10

adi-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.08.2008
Salut,

Treaba sta cam asa : am vorbit cu cineva care mi-a spus ca el are de un timp relatov scurt internet wireles de la RDS si nu prin router wireless.  :coolspeak:

Am stat sa ma gandesc - mult - si am zis ca nu se poate. Mai zice cineva ca nu se poate ? :D
Mai multe detalii nu stiu.

All the best. Z

#2
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005
Eu nu am auzit de internet wireless de la RDS inca, dar am sa intreb pe cativa care lucreaza acolo si daca aflu ceva interesant, voi posta.


Stima.

#3
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,391
  • Înscris: 05.09.2005

View Postadi-10, on Oct 5 2008, 22:37, said:

Salut,

Treaba sta cam asa : am vorbit cu cineva care mi-a spus ca el are de un timp relatov scurt internet wireles de la RDS si nu prin router wireless. :coolspeak:

Am stat sa ma gandesc - mult - si am zis ca nu se poate. Mai zice cineva ca nu se poate ? :D
Mai multe detalii nu stiu.

All the best. Z


Apropo de acest lucru. Sa va povestesc ceva foarte ciudat. Momentan , stau in podul ros ( Iasi) si aici, am wireless . Ideea este ca , atunci cand ma conectez, nu merge internetul. Cum ma duc pe conexiune PPOE si ma conectez cu username-ul si parola de la fiberlink, surpriza! MERGE!.
Am ramas uimit! se poate asa ceva?

Edited by a_d_y, 05 October 2008 - 22:33.


#4
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 09.03.2006

View Posta_d_y, on Oct 5 2008, 23:31, said:

Apropo de acest lucru. Sa va povestesc ceva foarte ciudat. Momentan , stau in podul ros ( Iasi) si aici, am wireless . Ideea este ca , atunci cand ma conectez, nu merge internetul. Cum ma duc pe conexiune PPOE si ma conectez cu username-ul si parola de la fiberlink, surpriza! MERGE!.
Am ramas uimit! se poate asa ceva?

Inseamna ca au montat AP-uri prin zona sau vecinii tai si-au montat un rooter wireless prin casa si asa reusesti sa te conectezi la retea. Ai placa de retea wireless? Eu stau in nicolina si nu am auzit inca sa mearga si prin zona asta.

#5
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,391
  • Înscris: 05.09.2005
sunt pe laptop . am wireless integrat. Oricum nu am semnal bun si raman pe vodafone .

#6
adi-10

adi-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.08.2008
Haideti va rog eu sa ramanem la subiect.

#7
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,391
  • Înscris: 05.09.2005

View Postadi-10, on Oct 5 2008, 23:43, said:

Haideti va rog eu sa ramanem la subiect.


pai nu-i legat de subiect?  Poate sunt teste  wireless de la rds . In loc de cablu,  intrii doar cu user si parola.

Edited by a_d_y, 05 October 2008 - 22:45.


#8
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Posta_d_y, on Oct 5 2008, 23:31, said:

Apropo de acest lucru. Sa va povestesc ceva foarte ciudat. Momentan , stau in podul ros ( Iasi) si aici, am wireless . Ideea este ca , atunci cand ma conectez, nu merge internetul. Cum ma duc pe conexiune PPOE si ma conectez cu username-ul si parola de la fiberlink, surpriza! MERGE!.
Am ramas uimit! se poate asa ceva?
Sa intelegem ca la tine este semnal de la o retea wireless la care merge sa te autentifici cu username/parola de la FL. Ce nume poarta reteaua?

#9
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postadi-10, on Oct 5 2008, 22:37, said:

Salut,

Treaba sta cam asa : am vorbit cu cineva care mi-a spus ca el are de un timp relatov scurt internet wireles de la RDS si nu prin router wireless.  :coolspeak:

Am stat sa ma gandesc - mult - si am zis ca nu se poate. Mai zice cineva ca nu se poate ? :D
Mai multe detalii nu stiu.

All the best. Z
Cum se conecteaza la internet? ce setari / configurari, etc, de unde a contractat el acest internet wireless de la RDS?

Cu siguranta a prins vreo retea nesecurizata din blocurile / case, etc din imprejurimi. RDS nu ofera nici un internet wireless asa cum sugerezi tu dar mai ales nu la intamplare ... asa de la un timp  -_-

#10
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,391
  • Înscris: 05.09.2005

View PostBlackhawk, on Oct 5 2008, 23:46, said:

Sa intelegem ca la tine este semnal de la o retea wireless la care merge sa te autentifici cu username/parola de la FL. Ce nume poarta reteaua?


EXACT!. Eu am contract la Bacau pentru fiberlink si folosesc user si parola + wirelessu pentru a ma conecta la net. Practic , prima data ma conectez la wireless iar apoi la Pppoe. Daca raman doar cu wirelessu deschis, nu-mi merge . Ma rog, in poza sunt conectat la vodafone.


[ http://img46.imageshack.us/img46/7828/wirelessbi7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by a_d_y, 05 October 2008 - 23:02.


#11
tu_bizon

tu_bizon

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.10.2008

View PostBobby_ro, on Oct 5 2008, 23:47, said:

Cu siguranta a prins vreo retea nesecurizata din blocurile / case, etc din imprejurimi.
Daca ar fi fost asa, nu crezi ca datele de conectare prin PPPoE ar fi trebuit date in setarile AP-ului?

#12
adi-10

adi-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.08.2008
Nu, ca are desktop, nu laptop si mai multe detalii nu stiu. Doar ca are wireless d ela rds, ceea ce nu se poate INCA.

#13
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Iar subiecte de genul "am auzit că cât de curand" bla bla...?

#14
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002

Quote

Daca ar fi fost asa, nu crezi ca datele de conectare prin PPPoE ar fi trebuit date in setarile AP-ului?
AP-ul ala face doar conversia de la ethernet (semnal pe cablu) la unde electromagnetice. In el e bagat direct un cablu ce vine din cutia RDS-ulu. Autentificarea o face calculatorul.

#15
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
In perioada cat am stat in Dristor, in spate la pizzeria TipTop, timp de 3-4 luni, am avut internet wireless de la rds. gratuit.
era in zona in hot spot cu acces liber, neparolat.
iar viteza nu era buna ci era foarte buna. prindeam metropolitan si 6-7mB/s la fel si extern. (pentru necunoscatori bytes, dinaia mari ! ) :)
nivelul semnalului era ridicat, ceea ce insemana ca ap-ul era undeva destul de aproape de mine.

sa fie aiba legatura ce spui tu cu ce am beneficiat eu ? :)

Edited by FireEyes, 06 October 2008 - 10:59.


#16
adi-10

adi-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.08.2008

View PostFireEyes, on Oct 6 2008, 11:56, said:

In perioada cat am stat in Dristor, in spate la pizzeria TipTop, timp de 3-4 luni, am avut internet wireless de la rds. gratuit.
era in zona in hot spot cu acces liber, neparolat.
iar viteza nu era buna ci era foarte buna. prindeam metropolitan si 6-7mB/s la fel si extern. (pentru necunoscatori bytes, dinaia mari ! ) :)
nivelul semnalului era ridicat, ceea ce insemana ca ap-ul era undeva destul de aproape de mine.

sa fie aiba legatura ce spui tu cu ce am beneficiat eu ? :)

Da, foarte posibil. Stii cumva unde era hot spot-ul de care ziceai ?. Ca de ex daca era in pizzerie era al pizzeriei si e alta treaba aia.

#17
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002

View Postadi-10, on Oct 6 2008, 19:17, said:

Da, foarte posibil. Stii cumva unde era hot spot-ul de care ziceai ?. Ca de ex daca era in pizzerie era al pizzeriei si e alta treaba aia.

Cred ca era pe un bloc sau pe terasa unui apartament din zona, din spatele blocului. (semnalul era mereu bun 70-90% )
Eu stateam spre sud si nu vedeam bulevardul ci doar parcarea dintre blocuri.

Edited by FireEyes, 06 October 2008 - 23:12.


#18
w3b3r

w3b3r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.08.2009
Hmmm...motiv de fericire! Si eu trec prin acelasi fenomen...si fiti atenti ca treaba nu are cum sa fie facuta decat de cei de la rds.Eu acasa am conexiune rds prin ftp...insa de cand mi-am luat laptop am observat ca merge sa am net wireless folosind pppoe.Routerul sau acces point-ul la care ma conectez eu se numeste la fel("default"), ca si in cazul lui a_d_y.Nu tin sa cred ca e o simpla coincidenta...si eu care aveam de gand sa-mi cumpar router B)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate