Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Apartament in bloc nou

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
In scurt timp vreau sa ma mut in Bucuresti. Cum nu vreau sa platesc prea mult timp chirie vreau sa cumpar un apartament intr-un bloc nou. As vrea niste sfaturi. Eu vreau sa cumpar 3 camere si am cam 150.000-160.000  euro pentru asta. In ce zone pot cumpara ? Se face reducere faca fac plata pe loc fara credit ?

#2
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 telecomro, on Oct 4 2008, 16:11, said:

In scurt timp vreau sa ma mut in Bucuresti. Cum nu vreau sa platesc prea mult timp chirie vreau sa cumpar un apartament intr-un bloc nou. As vrea niste sfaturi. Eu vreau sa cumpar 3 camere si am cam 150.000-160.000  euro pentru asta. In ce zone pot cumpara ? Se face reducere faca fac plata pe loc fara credit ?

Din ce imi aduc aminte nu cred ca reusesti sa iei 3 camere in bloc nou la banii aia dar nu sunt la curent cu preturile.

Oricum sunt sigur ca nu vei gasi apartament cental in acel buget si atunci ar fi bine sa te orientezi spre o regiune(est, vest)/sector functie de locul unde iti vei desfasura activitatea (nu va fi foarte placut sa stai in Berceni si sa lucrezi in Baneasa de ex).

Nu in ultimul rand ce intelegi prin  "in scurt timp"? deoarece sunt f putine ansambluri finalizate dar mai sunt cateva unde lucrarile sunt avansate.

P.S. Poate era mai bine sa postezi aici: http://forum.softped...p?showforum=452 daca tot te-ai hotarat la ap nou.

Spor la cautat si selectat oferte.

#3
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003
Daca ai banii astia gasesti fara probleme 3 camere in zona decenta.

Acum nu vreau sa fiu rau dar la ce scandal faci tu pe forum nu prezinti incredere.
Din ce vad in posturile tale esti pus pe scandal si dai cu noroi in firmele concurente romtelecom.

RECOMAND ATENTIE cand vorbiti cu acest user. Duce o campanie murdara. Nu este demn de incredere.

#4
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Pot sa merg pana la 200.000 euro dar nu consider ca merita suma respectiva. Nu banii sunt problema, nu vreau sa platesc atat.
Eu nu stiu Bucurestiul. Aici am intrebat doar ca sa-si fac o idee.

Am vazut ca la "Rasarit de soare" nu sunt chiar asa de mari preturile. Nu vreau sa fie disponibil acum, pot sa astept si pana in 2010, nu e problema.

  terratec  daca poti sa-mi spui cateva nume proiecte e ok, daca nu mai bine taci.

Edited by telecomro, 04 October 2008 - 15:54.


#5
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

 terratec, on Oct 4 2008, 16:46, said:

RECOMAND ATENTIE cand vorbiti cu acest user. Duce o campanie murdara. Nu este demn de incredere.

Păi se pare că și demonstrează că scopul său e să facă reclamă "mascată" unora ...  :naughty:

#6
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 telecomro, on Oct 4 2008, 16:52, said:

Pot sa merg pana la 200.000 euro dar nu consider ca merita suma respectiva. Nu banii sunt problema, nu vreau sa platesc atat.
Eu nu stiu Bucurestiul. Aici am intrebat doar ca sa-si fac o idee.

Am vazut ca la "Rasarit de soare" nu sunt chiar asa de mari preturile. Nu vreau sa fie disponibil acum, pot sa astept si pana in 2010, nu e problema.

  terratec  daca poti sa-mi spui cateva nume proiecte e ok, daca nu mai bine taci.

Daca poti sa mergi pana la 200.000 euro si deasemeni sa astepti pana in 2010 eu zic sa plasezi banii in altceva si sa astepti (asta daca vrei neaparat ap nou) pana vei putea cumpara ceva finalizat (din ce am citit pe aria de rezidentiale situatie nu e deloc "roz").

#7
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Deci sa pun banii la banca pana in 2010. Daca cumpar finalizat nu este si pretul mai mare decat daca fac eu acum rezervarea si platesc avansul ?
Asa de la banca pana atunci mai mult de 15 mii euro nu iau dobanda.

#8
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 telecomro, on Oct 4 2008, 19:16, said:

Deci sa pun banii la banca pana in 2010. Daca cumpar finalizat nu este si pretul mai mare decat daca fac eu acum rezervarea si platesc avansul ?
Asa de la banca pana atunci mai mult de 15 mii euro nu iau dobanda.

Eu am spus sa bagi banii in altceva, (banca nu e pe primele locuri)... unde anume e doar problema ta pt ca e usor sa dai sfaturi din postura de privitor.

Daca vei achita in avans pretul va fi probabil mai mic DAR: avand in devere problemele celor care au procedat asa si evolutia pietei.. eu m-as mai gandi.

Daca ai banii cash vei putea negocia serios chiar si cu ap in stadiul final, inca nu e coada la apartamente  :D

#9
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
Un om cu 200 000 cash nu ar sta la discutii pe forum.
Daca cineva ar avea 200 de investit in casa inseamna ca deja are un business generator de bani grei. Daca nu, ar baga acei 200 000 intr-o mica-spre-medie afacere ca sa ii inmulteasca. Niciun om zdravan la cap nu s-ar gandi niciodata sa tina 200 000 in banca.

Deci, parerea mea... nu corespunzi profilului... dar nu e rau deloc sa iti imaginezi ca ai 200 000 de euro. Unii psihanalisti sunt de parere ca nu poti obtine ceva decat daca iti imaginezi ca ai deja acel lucru si stii ce vrei sa faci cu el.

#10
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007
@ cristeamax: mare mai e invidia in unii.

on topic: poti sa iei un apartament cu 3 camere in buc + loc de parcare subteran cu banii aia, dar de obicei in blocurile noi apartamentele se cumpara inainte de finalizarea constructiei.....deci sunt sanse cam mici sa te muti imediat cum ai dat banii.

succes

Edited by sphere, 06 October 2008 - 10:38.


#11
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Off. Aoleu. Vine Flavia in delegatie. Auzi, daca ajungi da o fuga pana la bimob. E aproape de mine. Poate iti gasesti casa. Phhhh.
On. Flavi, de 312000 euro gasesti 2 camere in bloc nou in Glina. Asta pot sa garantez. Dar poti sa mai astepti, sa mai scada preturile.

Edited by nicu13, 06 October 2008 - 14:31.


#12
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.05.2008

 telecomro, on Oct 4 2008, 18:16, said:

Deci sa pun banii la banca pana in 2010. Daca cumpar finalizat nu este si pretul mai mare decat daca fac eu acum rezervarea si platesc avansul ?
Asa de la banca pana atunci mai mult de 15 mii euro nu iau dobanda.


Eu zic ca poti sa jonglezi destul de mult cu banii cash.

Cauta particulari care au facut imobile mici de cateva apartamente si acum stau cu ele fara sa le vanda, ai sa ramai surprins ca unora le arde buza si bani lichizi le vin foarte bine.

Cum sa astepti pana iin 2010!!!? aberatii.....

#13
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005

 sphere, on Oct 6 2008, 11:31, said:

@ cristeamax: mare mai e invidia in unii.
succes
... invidia pe ce? sa ajung sa am 200 000 si sa cer sfaturi pe forumuri? :)) ... nu mi-as dori. Era si un banc... cica nu ar fi sa ai scula prea mare pentru ca ti se duce tot sangele in ea si nu mai functioneaza creieru sa ii spuna ce sa faca.

#14
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

 cristeamax, on Oct 6 2008, 15:38, said:

... invidia pe ce? sa ajung sa am 200 000 si sa cer sfaturi pe forumuri? :)) ... nu mi-as dori. Era si un banc... cica nu ar fi sa ai scula prea mare pentru ca ti se duce tot sangele in ea si nu mai functioneaza creieru sa ii spuna ce sa faca.


crezi ca daca ai o situatie materiala buna esti atotstiutor si nu ai nevoie sa intrebi? forumul e doar pentru "saraci", iar ceilalti au consultanti, sau cum?
normal ca nu o sa investesti 200.000 de mii de euro doar dupa ce ti-au raspuns unii pe un forum....dar iti faci si tu o idee inainte sa incepi sa cauti apartamentul.


parerea mea  :huh:

#15
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003
Iar ati dat-o in saraci si bogati. Relativitatea asta da dureri de cap.

Ideea este ca banii te desteapta. Cand vreau sa cumpar ceva scump si am suficienti bani ma informez si negociez la sange.
Cand ai bani, mai ales in perioada asta, esti pe o pozitie tare.
Vorbesc de bani cash, nu credite sau bani blocati intr-un apartament care nu se mai vinde la pretul dorit.

#16
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
aveti un topic despre blocuri noi pinuit in partea de sus a ariei. Dezvoltati discutii pe aceasta tema acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate