Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#4123
lucianroma

lucianroma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.07.2013
In sfârșit , vesti bune ,

http://www.jurnalden...isa-cersetoria/

#4124
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Uh ... mai la est oare nu se extinde treaba asta ?

#4125
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007
Cam stransa diferenta la voturi. Ati citit in articol:si cersetorii sint oameni ;)

#4126
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

View Postnaurul, on 04 septembrie 2014 - 14:11, said:

Salut.  Eu dau la tarnacop pt AIbel. Si noi am renuntat in primavara-vara la consultati si acum incepem cu staful. Asa ca nu prea vad ce avantaj este sa fi staff.

Aibel s-a intins mult. Ca si Aker de altfel.

Unul dintre avantaje tocmai l-ai mentionat-Consultantii au onoarea primii.
Sau pleaca maine in loc de 3 luni notice. Cand treaba merge cu adevarat dificil pentru o firma, este de cele mai multe ori preluata de alta, dar in general doar staful.

In Iulie in departament eram 24 acum suntem 25. Unul a plecat intre timp si au venit alti doi absolventi.

Din cei 24, 16 erau consultanti. Din cei 16 consultanti acum doar 7 mai sunt consultanti restul trecand pe pozitie de staf. Acelasi trend este si in celelalte departamente si asta in conditiile in care firma are de lucru si nu are suficienti oameni sau sa zicem ca ar avea acuma ca au angajat masiv.
Ciudat este ca tocmai unii consultanti care ma cam luau la misto ca trec pe staf sau nu intelegeau de ce trec pe staf in urma cu doi ani au trecut la randul lor pe staf in ultimele doua luni.

@bubalus: s-a eliberat pe naiba spre Forus :D

#4127
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postnosferyk, on 05 septembrie 2014 - 07:35, said:

@bubalus: s-a eliberat pe naiba spre Forus Posted Image
da, am observat...am facut 1 oa si 20 de minute de la aeroport pana in Tasta (17 km)...pe la ora 4 dupa-amiaza....
sa-i trag in teapa

#4128
naurul

naurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 07.06.2006
bubalus stai in Tasta? esti vecin cu mine?

Edited by naurul, 05 September 2014 - 11:14.


#4129
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Pai acum e deviat si traficul dinspre Kristiansand spre Haugesund pe acolo pentru ca se lucreaza la tunel.

#4130
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postnaurul, on 05 septembrie 2014 - 11:13, said:

bubalus stai in Tasta? esti vecin cu mine?
tot timpul am stat in tasta, mai putin primele 2 luni
eu macar lucru in Dusavik, dar pe tine nu te inteleg sa stai in Tasta si sa lucrii in Forus.
cand am fost in discutii cu unii de prin Forus deja imi cautam apt. prin Sola sau macar Lura

Edited by bubalus, 05 September 2014 - 12:57.


#4131
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007

View Postadrian80, on 05 septembrie 2014 - 12:02, said:

Pai acum e deviat si traficul dinspre Kristiansand spre Haugesund pe acolo pentru ca se lucreaza la tunel.

Tunelul e deschis de imediat o luna si tot la fel de aglomerat e de dimineata. Poate ca acum sa terminat si cu ONS-ul o sa fie mai bine.
Oricum, pana in 2019 tot asa o sa fie in zona. Poate cand se vor deschide noile tuneluri o sa fie mai aerisit, desi nu cred. Peste tot in lume, nr de masini creste mai repede decit numarul de km noi de sosea.

Ps: Ca si fapt divers, azi in Brasov ( in jur de ora 12-13 ) se mergea bara la bara pe 3 benzi prin centru , sint curios in cat timp o sa fie si in Stavanger asa.

#4132
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Pai mai intai sa aibe Stavangerul 3 benzi pe sens, suprapuse poate, in 2079. :D

2 benzi...lux taica.

#4133
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
salariile mari din Norvegia incep sa se intoarca impotriva lor....
GE-ul nu mai poate face fata si  muta EPC-ul din Sandivka & Trondheim la Bristol unde costurile cu forta de munca vor fi mai mici. aproape 230 de oameni sunt afectati din 450. aprox 100 vor fi relocati la Bristol (proabil straini pentru ca nu-i vad pe norvegieni sa mearga la munca in UK). momentan divizia nostra din Stavanger nu e afectata....dar  e timp si pentru asta....

Edited by bubalus, 09 September 2014 - 16:01.


#4134
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

salariile mari din Norvegia incep sa se intoarca impotriva lor....
Nu este vorba de salariu. Aici ci se aplica legea fundamentala a economiei: atunci cand cheltui mai mult decat produci te duci la vale. Iar asta se intampla datorita putorilor pe salarii nesimtite. Orice firma daca nu stie sa isi cearna angajatii usor usor o ia la vale. Din fericire pentru multe firme exista emigrantii care trag si pentru putori. Eu nu ii suport neam si mereu cum ii prind ca ma fura la ore pe proiect, cum le fac raport si vad ca au inteles ca pe proiectul meu ori muncesc ori cauta de munca pe alt proiect unde o ard la relantiu.
Din pacate, asa cum spunea si nosferyk ceva timp in urma, putorile lor sunt bine protejate de legea muncii si odata instalat parazitul e destul de greu sa il dai afara daca nu o faci in cele 3 luni pe perioada de proba.

Din pacate generatia care vine din urma nu stie decat sa manance, sa bea, sa ragaie, sa bese si sa doarma. Parca imi suna in ureche vorba aia romaneasca: Dormi puiule in pace, tara inginer te face.

Edited by tehnics, 11 September 2014 - 07:54.


#4135
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Ca tot s-a adus vorba de generatia noua. E cu dus si intors.
Posibil sa fie putori in general dar la mine in firma au luat vreo 15 absolventi, anul asta, care zbarnaie. Sunt buni, muncesc. Vin la 8 pleaca la 5. Dedicati. Nu comenteaza, pleaca unde li se zice, fac ce li se zice.

Sunt alesi pe spranceana unul si una. Sunt sociabili cu norvegienii dar aroganti cu strainii. Nu stau la taclale cu strainii dar ii vezi hahaind intre norvegieni.

Astia se bat cu emigrantul cu experienta si ei castiga si-ti fac programul peste 3-5 ani.

Si asta pleaca tot de la guvern. Firmele care angajeaza absolventi sunt scutite de taxe in primul an sau 2 ani? Nu retin.
Un emigrant cu experienta le face pregatirea dupa care sta drepti in fata lui :)

Oho, cati lead/supervisori/manageri de 27-30 ani sunt in firma... Managerul inginerilor avea 32 si s-a mutat in Oslo la firma mama pe un post si mai bun.

La mariri salariale primesc mai mult. De multe ori sunt angajati pe acelasi salariu ca si emigrantul cu experienta.

Ei isi gasesc repede de lucru in alta parte si vin cu o oferta mai buna de la alta firma iar ca sa nu plece firma le mai da un extra la baza.

Am discutat cu multi si unii sunt mai deschisi cu mine cand sunt in particular si mai dau detalii. Ar trebui sa avem grija ce/cum/cand facem.

#4136
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Posttehnics, on 11 septembrie 2014 - 07:50, said:

Nu este vorba de salariu. Aici ci se aplica legea fundamentala a economiei: atunci cand cheltui mai mult decat produci te duci la vale. Iar asta se intampla datorita putorilor pe salarii nesimtite. Orice firma daca nu stie sa isi cearna angajatii usor usor o ia la vale. Din fericire pentru multe firme exista emigrantii care trag si pentru putori. Eu nu ii suport neam si mereu cum ii prind ca ma fura la ore pe proiect, cum le fac raport si vad ca au inteles ca pe proiectul meu ori muncesc ori cauta de munca pe alt proiect unde o ard la relantiu.
Din pacate, asa cum spunea si nosferyk ceva timp in urma, putorile lor sunt bine protejate de legea muncii si odata instalat parazitul e destul de greu sa il dai afara daca nu o faci in cele 3 luni pe perioada de proba.

Din pacate generatia care vine din urma nu stie decat sa manance, sa bea, sa ragaie, sa bese si sa doarma. Parca imi suna in ureche vorba aia romaneasca: Dormi puiule in pace, tara inginer te face.
tu crezi ca prin UK sau alte tari nu se freaca duda? numai ca se freaca pe salarii mai mici, asta-i diferenta....

si ca tot vorbesti de economie, orice firma globala tinde sa-si mute afacerile in tari mai ieftine...asa a fost de multi ani si o sa mai fie....
de ce sa-i dea unui inginer 6000 de euro in scandinavia cand poate sa-i dea 3000 in Uk sau 1000 in Romania, sau chiar 500 in China.

anul trecut am fost la un supplier in Romania, la Cluj. Au mutat 90% din business din Trondheim la Cluj.....in norvegia a mai ramas ceva adminsitratie....si cazuri mai sunt.
companiile Norvegiene nu prea sunt afectate, dar cele globale cu busineesuri in norvegia ar putea sa se orienteze...

Edited by bubalus, 11 September 2014 - 09:34.


#4137
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Posibil sa fie putori in general dar la mine in firma au luat vreo 15 absolventi, anul asta, care zbarnaie. Sunt buni, muncesc.
Asa este peste tot in lume...este o chestie generala ca firmele sa ii ia pe cei buni. Si eu cand eram in anul 4 de facultate am facut practica la o firma de profil din domeniu. Dupa practica m-au luat la ei sa lucrez part time si acea firma a fost rampa mea de lansare...asa este si aici exact cum ai spus: Sunt alesi pe spranceana unul si una.

Quote

Astia se bat cu emigrantul cu experienta si ei castiga si-ti fac programul peste 3-5 ani.
Posibil, pana acum nu m-a dovenit nici unul Posted Image. Pentru ca degeaba au studii eu ii bat la fund cu experienta si le inchid gura.

Quote

Ar trebui sa avem grija ce/cum/cand facem.
Asta depinde de fiecare cat de curva stie sa fie cu norvegienii si in firma in general. Eu zilnic ma perfectionez si pana acum este ok.

Desi toata lumea ma stie ca sunt mai coleric ( am avut clinciuri si cu managerii si le-am zis ca daca nu le convine sa ma concedieze ca eu oricum imi gasesc in secunda 2 de lucru  - oricum am unde si neoficial am avut si propuneri ) , multi stiu ca asa cum zic eu sunt printre cele mai bune solutii desi pana acum foarte rar mi-au recunoscut-o. La fel, cand am dat-o in bara ( ca mai sunt si situatii de genul asta ) am recunoscut verde in fata ca a fost decizia mea si o sa o rezolv cumva. Spre norocul meu, am si sustinerea polonezilor cu care ma inteleg foarte bine. La fel s-a intamplat si cu cativa polaci care erau bazati ...cum nu le-a convenit in secunda 2 au parasit corabia la firma concurenta iar firma ramane cu putorile asa ca au inceput sa invete ca fara capete luminate nu pot produce ceva de calitate asa ca vor, nu vor, vor trebui sa ma inghita.

Quote

de ce sa-i dea unui inginer 6000 de euro in scandinavia cand poate sa-i dea 3000 in Uk sau 1000 in Romania, sau chiar 500 in China.
da, ai dreptate, dar inginerul ala sigur se va duce la alta firma unde va produce exact atat cat stie.

Edited by tehnics, 11 September 2014 - 09:49.


#4138
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
Salutari!

Pentru regiunea More og Romsdal care ar fi cel mai stabil si rapid provider de internet? (Molde)

#4139
CristinaDK

CristinaDK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2014
Stie cineva daca am nevoie si de copia legalizata a diplomei de bacalaureat pt a mi echivala diploma de licenta la Nokut?  Va multumesc anticipat. :)

#4140
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Conform paginii lor ai nevoie: http://www.nokut.no/...tation/Romania/

Cel mai simplu ar fi sa te interesezi strict pe cazul tau ca poate diferi de la o persoana la alta iar cei in masura sa-ti raspunda sunt aici: http://www.nokut.no/...ing/Contact-us/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate