Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Amintiri despre Romtelecom

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3138 replies to this topic

#2053
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
M-am uitat pe revista "Telecomunicaţii" din 1967 şi 1968 şi am găsit referinţe la centrale Penta şi telefonie automată interurbană în revistele din a 2-a jumătate a anului 1967, deci e posibil ca atunci să fie apărut telefonia automată interurbană. În februarie sau martie 1968 deja exista (am văzut reclamă la acest serviciu).

În revista "Dreptul" nr. 10/2002 se menţionează la modul juridic despre frauda cu cartele telefonice. Judecătorul care face descrierea juridică spunea că infracţiunea ar aparţine mai mult de alineatul ar articolului 215 al C.P. (Codului Penal) decât de alineatul 2 al art. 208 din C.P.; spunea de asemenea că ar trebui umblat la partea legislativă. La început puteai să falsfifci cartelele uşor, după aia au băgat detecţie şi te prindeau.

#2054
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View Postdjl, on 14 septembrie 2016 - 18:24, said:

M-am uitat pe revista "Telecomunicații" din 1967 și 1968 și am găsit referințe la centrale Penta și telefonie automată interurbană Ăźn revistele din a 2-a jumătate a anului 1967, deci e posibil ca atunci să fie apărut telefonia automată interurbană. În februarie sau martie 1968 deja exista (am văzut reclamă la acest serviciu).

În revista "Dreptul" nr. 10/2002 se menționează la modul juridic despre frauda cu cartele telefonice. Judecătorul care face descrierea juridică spunea că infracțiunea ar aparține mai mult de alineatul ar articolului 215 al C.P. (Codului Penal) decĂąt de alineatul 2 al art. 208 din C.P.; spunea de asemenea că ar trebui umblat la partea legislativă. La Ăźnceput puteai să falsfifci cartelele ușor, după aia au băgat detecție și te prindeau.

In 1965 s-au instalat primele automate interurbane, in zonele: Bucuresti, Cluj, Brasov, Bacau, Constanta, Timisoara. Tot atunci s-a creat si conceptul de prefix interurban. Pe urma s-a extins reteaua automata interurbana si in Craiova, Iasi, Galati, Braila, Arad, Oradea. Dar nodurile de backbone au ramas in orasele din prima lista. Iasi-ul de pilda era deservit de centrala automata din Bacau. Nici in anii '90 Iasi-ul nu avea o centrala interurbana proprie.


#2055
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
1) Dacă a fost introdus serivciul în 1965, de ce nu este menţionat în Lista din 1966, dar în cea din 1967 da? Am să mă uit totuşi pe numerele din 1966 ale revistei;
2) Iaşul era conectat la reţeaua automată interurbană încă din anii '70.

#2056
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View Postdjl, on 15 septembrie 2016 - 08:18, said:

1) Dacă a fost introdus serivciul Ăźn 1965, de ce nu este menționat Ăźn Lista din 1966, dar Ăźn cea din 1967 da? Am să mă uit totuși pe numerele din 1966 ale revistei;
2) Iașul era conectat la rețeaua automată interurbană Ăźncă din anii '70.

Djl, hai sa gandim putin:

1. Daca serviciul a fost implementat in 1965, e firesc sa nu apara informatii in anuarele din 1966.

2. Una e sa ai acces interurban automat, alta e sa ai automat interurban (adica centrala Penta dedicata traficului interurban). Iasi-ul n-a avut in vremea aceea centrala interurbana proprie, era deservit de centrala interurbana a Bacaului.

La Cluj centrala interurbana era instalata la Dej, ca sa poata deservi si judetele BN, SJ, SM si MM. Dupa 1989, aceasta centrala a fost inlocuita cu un Ericsson AXE-10 care inca functioneaza si asigura legatura judetelor din Ardeal cu restul tarii.

Edited by Rao633, 15 September 2016 - 08:34.


#2057
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Pe vremea aia se anunţau repede realizările şi mai ales dacă abonatul putea beneficia de un serviciu, i se făcea reclamă.

#2058
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View Postdjl, on 15 septembrie 2016 - 08:33, said:

Pe vremea aia se anunțau repede realizările și mai ales dacă abonatul putea beneficia de un serviciu, i se făcea reclamă.

Ok atunci, a fost instalat cand vrei tu. Esti mai rau ca o soacra. :)

#2059
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Oare de unde o ști Rao633 cât de rea poate fi o soacră?

#2060
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
M-am uitat pe numere din 1965 şi 1966 ale revistei "Telecomunicaţii" şi Centrale Penta existau în 1965 (dacă daţi de revistă, vedeţi numerele 8 şi 10 din acel an). Dar de introducerea serviciului în sine nu am găsit nimic menţionat.
Nu uitaţi de acest topic (thread): http://forum.softped...a/page__st__270

#2061
jbljbl

jbljbl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.09.2016
Din intamplare am dat peste acest subiect, cautand altceva si anume niste tipuri de relee pe care le-am gasit in palatul telefoanelor Braila.
In urma unei lucrari de demolare si modernizare a etajului 1 al cladirii,in timpul pauzei de masa m-am apucat sa explorez cladirea.urc la etajul 2 inchis cu niste lacate babane,mai departe la etajul 3 usile mari deschise,parca ma asteptau.intru intr-o sala mare si pustie plina de hartii vechi si un miros de lemn vechi de la parchetul de pe jos ,in dreapta o camera cu usi metalice pe care scria mare Grup Cogenerare si inauntrul ei era plina de dulapuri metalice dar unul mai era functional(era ceva legat de radio,asa scria pe o placuta).
Ma uit in ele (erau deja "lucrate"de cautatorii de cupru dar nu in totalitate)relee, contactori,si multe cable taiate.Imi vine la indemana un releu OMRON TYP MK2P si inca unul care facea parte dintrun bloc de relee pe care scrie SAR3  61262.(am cochetat cu electronica ceva timp in urma si inca mai am habar ce sunt piesele)
Plec dezamagit ca nu  am putut lua si afla mai multe despre ce a fost inainte acolo,tin minte era prin vara lui 2012 .
si in prezent la etajul 2 se mai vede de afara daca te uiti bine rastele cu aparatura si cabluri atarnate.

#2062
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Din ziarul "Informaţia Bucureştiului" anul XIX (ziarul costa 30 de bani pe atunci) nr. 5.715 Ma 11 ian. 1972, rubrica "Post restant" - "Box cu telefoanele publice". Caricatura este realizată de Ando.

[ http://oi67.tinypic.com/24f00gz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2063
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Și totuși, mi-e foarte dor de un telefon public. :(

Din acela cu fise :(

#2064
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,958
  • Înscris: 14.10.2008
Niciodata. Doar de fixul cu taste si de fax mi s-ar face dor, dar nu mi se face pentru ca le am, am chiar fax si acasa si la birou, acasa e fara hartie dar tot baga ton cand sun pe el.

#2065
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
In Anglia telefoanele publice sunt inca populare. Si in zonele rurale exista telefoane publice.

#2066
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,198
  • Înscris: 18.04.2008
Sunt emblemele orașelor :)

#2067
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Mai bine zis cabinele rosii alea sunt.

Edited by djl, 30 September 2016 - 22:00.


#2068
alchimistul2100

alchimistul2100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 03.05.2006

View Postandroholic, on 30 septembrie 2016 - 19:40, said:

Și totuși, mi-e foarte dor de un telefon public. :(

Din acela cu fise :(

Am gasit unul, e drept, cu cartela, functional, la Autogara Filaret din Bucuresti. Adica am format nr. afisat sub receptor, a sunat, a raspuns nevasta mea si se auzea. Dar asta era in 2014, in toamna.

Din clasa a 5-a (1993) mergeam din Margeanului la liceul Cosbuc si sunam cateodata la serviciul maica-mii de la telefoanele publice de la Foisorul de Foc sa-i spun ca merg la bunici. Era ceva pana gaseam fise de 20 lei, erau rarisime.

Edited by alch3mist, 01 October 2016 - 16:13.


#2069
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011

View Postjbljbl, on 24 septembrie 2016 - 20:30, said:

Din intamplare am dat peste acest subiect, cautand altceva si anume niste tipuri de relee pe care le-am gasit in palatul telefoanelor Braila.
In urma unei lucrari de demolare si modernizare a etajului 1 al cladirii,in timpul pauzei de masa m-am apucat sa explorez cladirea.urc la etajul 2 inchis cu niste lacate babane,mai departe la etajul 3 usile mari deschise,parca ma asteptau.intru intr-o sala mare si pustie plina de hartii vechi si un miros de lemn vechi de la parchetul de pe jos ,in dreapta o camera cu usi metalice pe care scria mare Grup Cogenerare si inauntrul ei era plina de dulapuri metalice dar unul mai era functional(era ceva legat de radio,asa scria pe o placuta).
Ma uit in ele (erau deja "lucrate"de cautatorii de cupru dar nu in totalitate)relee, contactori,si multe cable taiate.Imi vine la indemana un releu OMRON TYP MK2P si inca unul care facea parte dintrun bloc de relee pe care scrie SAR3  61262.(am cochetat cu electronica ceva timp in urma si inca mai am habar ce sunt piesele)
Plec dezamagit ca nu  am putut lua si afla mai multe despre ce a fost inainte acolo,tin minte era prin vara lui 2012 .
si in prezent la etajul 2 se mai vede de afara daca te uiti bine rastele cu aparatura si cabluri atarnate.

Precizari pentru Braila
In 2012, la etajul II vechea Statie de Frecventa avea dezafectate 90% din echipamente (ramasesera cateva echipamente PCM in functiune)
In alta sala a fost dezafectata Centrala Telegrafica Rotary, care facea un zgomot infernal. Usile la etaj erau inchise pentru ca mai erau in alta sala si echipamentele noi digitale, dar si o parte din spatiul etajului era pregatit pentru inchiriere.
La etajul III a fost candva Centrala Pentaconta Interurbana, iar la etajul I Pentaconta Urbana. Acum in cladire sunt tot felul de firme de divertisment ce au inchiriat spatii.
Amintiri. La  Mareata Revolutie, eram cu colegii pe cladire si demolam reclamele cu TRAIASCA.......FIUL.... POPOULUI... si unii nebuni trageau in noi.....si altii au devenit revolutionari pentru ca s-au ascuns acasa pentru ca erau sefi..

Dar si celelalte cladiri cu centrale din oras au avu aceiasi soarta.

Edited by Suno, 04 October 2016 - 19:53.


#2070
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

View Postdjl, on 30 septembrie 2016 - 21:59, said:

Mai bine zis cabinele rosii alea sunt.
Care sunt in centru.
Cartierele marginase au niste cabine telefonice vai de ele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate