Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Telefoane fixe (home use și publice) fabricate în România

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
469 replies to this topic

#271
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
În numărul 4/1965 al revistei "Telecomunicaţii" se găseşte prezentarea telefonului R.S. 70.533. Modelul a fost conceput în 1962 (dacă nu a fost copiat cumva) şi introdus în producţie în 1963. Avea 1,6 kg (comparativ cu 2,150 kg. cât avea R.S.-7340).
Printre culorile în care era livrat: ivoar, vernil, albastru, roşu, negru.

#272
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Da' EM-72 nu a apărut în 1972? Că m-am uitat pe numere din 1971-1973 ale "Revista transporturilor şi telecomunicaţiilor" şi nici urmă de EM-72 sau telefon public.

#273
AndreiRinea

AndreiRinea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.10.2016
Salutare tuturor,

Am un telefon din ebonită (nu știu cum se numește, când a fost fabricat șamd) și mă bate gândul să îl pun cumva în funcțiune. Eu am telefonia fixă de la UPC printr-un ConnectBox (care nu dă doar internet ci are și două RJ-11 în fund). Contractul de la RomTelecom l-am reziliat prin portarea numărului de telefon la UPC.

A mai încercat cineva?

Am citit ca merge si pe VoIP dar nu sună.

Aveti idee cum determin care fire cablez unde in RJ-11?

Cablul telefonului are patru fire. Am fotografiat telefonul și pe exterior și pe interior, unde surpriză (plăcută) există o schemă a aparatului.

Attached File  rsz_wp_20161026_20_16_58_pro.jpg   111.44K   19 downloads

Attached File  rsz_1wp_20161026_20_15_51_pro.jpg   298.82K   23 downloads

Attached File  rsz_wp_20161026_20_12_37_pro.jpg   253.67K   26 downloads

Attached File  rsz_wp_20161026_20_12_15_pro.jpg   278.3K   26 downloads

#274
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Vă/îţi trebuie un adaptor V.o.I.P. - linie telefonică clasică. În lb. engleză se numesc V.o.I.P. - landline adaptar sau V.o.I.P. - analogical telephone adapter. Mai mult ca sigur se găsesc şi prin Italia, Germania, Franţa, dar nu ştiu cum sunt denumite în acele ţări.
Telefonul e ceva de dinainte de 1944. Piesele erau produse probabil în Belgia, telefonul probabil fiind asamblat în România.

Edited by djl, 27 October 2016 - 01:16.


#275
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Ai nevoie de DTMF [ tonuri ]. Telefoanele "clasice" foloseau/folosesc impulsuri. Tre' sa existe p'undeva un convertor intre impulsuri [mod "PULSE"] si DTMF [mod "TONE"].
2. Ar trebui sa sune nativ - din ce stiu, standardul "de sunat" (cei >50V alternativi care vin pe fire - daca retin bine) nu s-a schimbat. Desigur, partea cu sunatu' se poate testa foarte simplu daca domnu' telefonu' se conecteaza pe firele din mijloc de pe mufele RJ11... Sau, mai simplu, se cumpara un cablu RJ11<->RJ11 cu 2 fire (verifici in mufa sa fie doar 2), se taie si se conecteaza direct pe telefon. Daca domnu' cablu e cu 4 fire, se folosesc doar cele 2 din mijloc.

#276
AndreiRinea

AndreiRinea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.10.2016
Mulțumesc pentru informații @djl si @dexterash !

La RJ11 am aflat că firele utilizate sunt cele două din centru, durerea mea este acum să mă prind care sunt cele utilizate din cele patru care sunt in cablul ce iese din aparat (telefon).. O să scot o reproducere mai clară a schemei electronice.
Din ce am citit pe net am aflat și că se pot înseria amplificator de sonerie (ring voltage booster) care ridică tensiunea de pe canal doar când detectează semnal de sunat. Doar că sub 130 USD nu am găsit nimic. Bine, nu e o sumă să mă descurajeze de tot... Am văzut cel mai ok la http://phoneman.com/

Pentru început o să văd care sunt cele două fire "câștigătoare", le leg la un RJ11 și o să văd ce se întâmplă mai departe...

Edited by AndreiRinea, 28 October 2016 - 17:11.


#277
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Fa 2 poze: una cu schema de pe carcasa si a doua cu conectarea catre linie, ca poa' ma prind ce si cum.

#278
cristianromania

cristianromania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.01.2008
Am gasit in sfarsit un TM2! Nu arata el prea bine ,dar ....e un TM 2!
Este un model care functiona cu fisa de 1 Leu. Eu stiam ca TM 2 nu apucase fisele de 1 Leu. Le casasera cand inca functionau cu 25 bani. Cam ciudat....TM 3 da,functionau cu 1 leu (am un TM3 care functiona cu 50 LEI!) Atat crescuse de mult inflatia dupa 1990.Am si o caseta plina cu fise....cine mi l-a dat nu a mai scos fisele din el.
Acum vreau sa gasesc ptr TM2 un receptor din fonta (asta al meu are unul din plastic).Ciudat este faptul ca si furca este adaptata ptr receptor din plastic. Cele cu receptor de fonta aveau un fel de carlig unde se agata receptorul, pe cand asta al meu are chiar un fel de furca unde se agata .Habar n'am ....o fi modificat. Nu cred ptr.ca nu pare.
Nici discul nu este intr-o stare buna....dar macar este.O sa vad daca se poate repara.
Oricum il voi baga intr-o restaurare totala.
As pune niste poze dar nu stiu cum. Nu vad nicaieri agrafa aia ptr atasat poze.Aaaa! am gasit-o-frate trebuie sa fi inginer ca sa sti sa umbli pe site-ul asta!
Daca se intampla sa aveti de vanzare vre-un receptor,sunt interesat.

Attached Files


Edited by cristianromania, 19 March 2017 - 19:34.


#279
alin12alin

alin12alin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.09.2017
Salut prieteni (consider ca de vreme ce m-am inregistrat suntem prieteni, nu?Posted Image ) Am si   eu un em-72 cu baza rosie si restul crem. Intrebarea este: De unde pot lua un microfon  nou, pentru ca asta vechi are membrana dusa. Am incercat un microfon de la un siemens optipoint si nu a mers. Da, stiu, sunt nebun ca am incercat, mai ales ca e mic cat un purice pe langa asta original. Deci, are cineva din iasi un microfon de em-72 care nu ii trebuie? Si inca ceva: cum as putea face rost de un telefon public din asta portocaliu cu cartela fara sa ma duc cu ranga sa il smulg din perete?Posted Image Posted Image

Edited by alin12alin, 22 September 2017 - 17:22.


#280
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Dăm un telefon? https://forum.softpe...2#entry21732347
Telefonul din poze (adică din ăla portocaliu cu cartelă) este de vânzare pe aici: https://www.olx.ro/o...html#540008b1cb
Microfon ... caută în talcioc sau pe olx. Mai bune sunt alea "Tesla", însă ai nevoie de un inel adaptor, că au diametru mai mic.
Îmi cer scuze că răspund aşa de târziu, dar forumul are prostul obicei să te dezaboneze de la subiecte   Posted Image

@ cristianromania : cât ai dat pe T.M. 2?
Ai şi T.M. 3? Telefoanele care erau pt. convorbiri interurbane mergeau şi cu monede de 100 Lei. Posibil ca şi TM 3-urile să fi ajuns la asta. Din păcate ultima dată când am folosit un TM 2 (1996 sau 1997) nu mai ştiu exact cu ce monede mergeau... probabil de 50 Lei. Aveam 2 la parterul şcolii... după aia numai cu cartelă am folosit   Posted Image
Asta a fost şi motivul desfiinţării telefoanelor cu monede: din cauza inflaţiei tot trebuiau să umble la sistemul de taxare. Interesant că tocmai un telefoanele cu monede ar fi putut salva serviciul de telefoane publice.
Hai că devin iară prea nostalgic  :(

Dacă cineva mă întreba dacă colecţionez şi telefoane publice, poate puneam mâna pe un rarimisim din ăsta (cică ulterior ar fi fost "tunate" ca să meargă cu cartele, deşi eu nu am văzut vreunul - bine, erau rare).
https://www.2600.com...nia&prev=europe

Attached File  Telefon public cu moneder, dar cu taste ro003.jpg   57.73K   44 downloads

Edited by djl, 25 September 2017 - 09:20.


#281
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

 AndreiRinea, on 28 octombrie 2016 - 17:10, said:

Mulțumesc pentru informații @djl si @dexterash !

La RJ11 am aflat că firele utilizate sunt cele două din centru, durerea mea este acum să mă prind care sunt cele utilizate din cele patru care sunt in cablul ce iese din aparat (telefon).. O să scot o reproducere mai clară a schemei electronice.
Din ce am citit pe net am aflat și că se pot ĂŽnseria amplificator de sonerie (ring voltage booster) care ridică tensiunea de pe canal doar când detectează semnal de sunat. Doar că sub 130 USD nu am găsit nimic. Bine, nu e o sumă să mă descurajeze de tot... Am văzut cel mai ok la http://phoneman.com/

Pentru ĂŽnceput o să văd care sunt cele două fire "câștigătoare", le leg la un RJ11 și o să văd ce se ĂŽntâmplă mai departe...

Galben si Verde sunt firele de linie . Incearca sa te conectezi pe ele.

#282
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
De pe coperta 4 a "Revistelor tehnice A.G.I.R." Anul I nr. 1 iulie 1947 (număr dedicat electricității)

Attached File  Revistele tehnice ale AGIR nr. 1 anul I iul 1947 coperta 4.jpg   267.54K   19 downloads

#283
cipri21

cipri21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 18.09.2005
Salutare, caut si eu un telefon public romanesc din perioada comunista, am ceva sanse? Stie cineva ceva? :)

#284
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Numai să scoată un colecţionar sau vreun fost lucrător aşa ceva la vânzare.
Sunt pe facebook unele grupuri gen Obiecte vechi de colecţie, Retrotech... mai întreabă pe acolo. Sau mai caută pe olx, okazii că poate apare.

#285
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Un telefon public T.M.-2 (via Asociația Muzeul Jucăriilor din București)

Attached File  Telefon public model TM-2 26219274_909483399211334_6952591688887139792_n.jpg   119.45K   113 downloads

#286
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 djl, on 25 septembrie 2017 - 08:54, said:

Dacă cineva mă întreba dacă colecţionez şi telefoane publice, poate puneam mâna pe un rarimisim din ăsta (cică ulterior ar fi fost "tunate" ca să meargă cu cartele, deşi eu nu am văzut vreunul - bine, erau rare).
https://www.2600.com...nia&prev=europe

Telefon public cu moneder, dar cu taste ro003.jpg
Poate te frigeai... atunci, caci acum slabe sanse. Din ce retin, au fost printre primele telefoane care au avut monitorizare: ciordeste'l, contecteaza'l la linie si sa vezi bucurie cand suna "singur" in centrala ca sa isi raporteze statusul. Nu retin ca telefoanele publice sa fi fost vandute-valorificate, intr-un mod legal, catre populatie / utilizatorul "de rand". Cel putin nu la noi.

P.S. Dupa carcasa arata a fi din generatia portocaliilor care au folosit si cartela. Si da, era ceva pe albastru cu cartela jos, daca retin bine.

Edited by dexterash, 15 January 2018 - 07:37.


#287
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Pe oliță (olx) cineva vinde 2 telefoane produse artizanal. Majoritatea componentelor sunt Românești.

#288
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Un telefon public T.M. 2 la Gara de Nord din București. Din filmul 3 al "combinației" "De trei ori București" (1967).
A trebuit să fac fișierul .ZIP pentru că altfel nu mi-l uploada.

Attached File  De trei ori Bucuresti (1967) - color - telefon public TM 2 la Gara de Nord Bucuresti.zip   13.56MB   10 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate