Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Amintiri despre Romtelecom

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3137 replies to this topic

#2071
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Telefoanele publice din Bucureşti pe care le-am mai văzut au receptorul spart sau descompletat... sunt curios dacă am să mai dau peste vreunul întreg.

#2072
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View Postdjl, on 04 octombrie 2016 - 20:15, said:

Telefoanele publice din Bucureŗti pe care le-am mai vćzut au receptorul spart sau descompletat... sunt curios dacć am sć mai dau peste vreunul Ć®ntreg.

Dar mai exista telefoane publice in Bucuresti? Nu am vazut unul in ultimii 2-3 ani.

#2073
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mai există, dar nu ştiu dacă mai e vreunul funcţional.

#2074
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Cred ca inca mai existau daca nu se duceau pe cartele...

Sunt sigur ca inca mai existau daca erau pe fise.

#2075
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă nu era inflaţia prea mare în anii '90, poate mai supravieţuiau. Aşa tot trebuiau să umble la partea de taxare...

#2076
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
In America e ok, ca in dulcele stil clasic, peste tot exista telefoane publice cu fisa. Ei nu au cartele pt telefoanele publice.

Edited by Rao633, 05 October 2016 - 00:05.


#2077
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,194
  • Înscris: 18.04.2008

View PostRao633, on 04 octombrie 2016 - 22:15, said:


Dar mai exista telefoane publice in Bucuresti? Nu am vazut unul in ultimii 2-3 ani.
Am īn Facultate, dar sunt cam vandalizate

#2078
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Le-au cam strâns pe toate…

#2079
Zexion

Zexion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.10.2015
Cu siguranta telefoanele publice supravetuiau daca erau cu fise. In orasele din europa si din sua oamenii inca le folosesc.

#2080
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă pe cei de la Reziliecom i-a durut undeva.

#2081
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Si felul romanului de a vandaliza tot ce nu e al lui a contribuit.

#2082
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
În locurile supravegheate mai puteau rămâne.

Edited by djl, 11 October 2016 - 11:01.


#2083
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mai demult pusesm din revista "Moda" nr. 98 primăvară-vară 1980 de la pg. 2-3 o poză cu o cabină telefonică. Neavând pe atunci scanner A3, am cam tăiat din ea. Acum o pun full. Telefonul din cabină, judecând după receptor, cred că era un T.M.-2.â
Acum băgai de seamă că virgulă cabina avea pereţii de sticlă   :w00t:   Pe urmă probabil s-au tot săturat să pună sticlă şi au băgat şi metal.

[ http://oi68.tinypic.com/20jn7mw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Dacă tot am pus o poză în care apare un telefon public cu monede: nu ştiu cum de am observat că dacă împing mai tare o monedă de 20 reuşeam să păcălesc telefonul public, făcându-l să creadă că am băgat o monedă de 50 lei. Nu mergea întotdeauana, dar uneori mai făceam economie.

Edited by djl, 21 October 2016 - 14:47.


#2084
jbljbl

jbljbl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.09.2016

View PostSuno, on 04 octombrie 2016 - 19:50, said:

Precizari pentru Braila
In 2012, la etajul II vechea Statie de Frecventa avea dezafectate 90% din echipamente (ramasesera cateva echipamente PCM in functiune)
In alta sala a fost dezafectata Centrala Telegrafica Rotary, care facea un zgomot infernal. Usile la etaj erau inchise pentru ca mai erau in alta sala si echipamentele noi digitale, dar si o parte din spatiul etajului era pregatit pentru inchiriere.
La etajul III a fost candva Centrala Pentaconta Interurbana, iar la etajul I Pentaconta Urbana. Acum in cladire sunt tot felul de firme de divertisment ce au inchiriat spatii.
Amintiri. La  Mareata Revolutie, eram cu colegii pe cladire si demolam reclamele cu TRAIASCA.......FIUL.... POPOULUI... si unii nebuni trageau in noi.....si altii au devenit revolutionari pentru ca s-au ascuns acasa pentru ca erau sefi..

Dar si celelalte cladiri cu centrale din oras au avu aceiasi soarta.

Mersi mult de informatie,dar mai am si alte intrebari . Centrala de pe str Imparatul Traian ce sa intamplat cu ea ? cladirea pare cam paraginita si din cate am inteles era o centrala rotary de la alti telefonisti care au lucrat la telefoane si a fost printre primele din tara.
Cea de pe galati s-a cam transformat (in garsoniere pt ultimul drum),la fel si ce-a de pe calarasi de langa ciocarlia.

#2085
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Poză cu cea de la Galaţi?   :huh:
Acum nici nu mai ştiu dacă în 1995 sau 1996 am folosit pentru ultima dată serviciile unei centrale manuale sau când am sunat în Bistriţa-Năsăud prin 1998-1999 la primărie erau conectaţi printr-o centrală manuală.

#2086
jbljbl

jbljbl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.09.2016

View Postdjl, on 21 octombrie 2016 - 19:49, said:

Poză cu cea de la Galaţi?   Posted Image
Acum nici nu mai ştiu dacă în 1995 sau 1996 am folosit pentru ultima dată serviciile unei centrale manuale sau când am sunat în Bistriţa-Năsăud prin 1998-1999 la primărie erau conectaţi printr-o centrală manuală.

scuze ,nu am specificat eu in braila pe Calea Galati este o centrala sau ma rog daca o mai fi ceva?Posted Image

#2087
zmeulcelrau

zmeulcelrau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.05.2004

View PostRao633, on 18 iunie 2016 - 12:32, said:

Un clip foarte frumos, de promovare a serviciilor Apel in asteptare, Redirectionare si Conferinta in 3, din anul 1977. Noile centrale digitale instalate in USA incepand cu 1968 ofereau aceste servicii de retea inteligenta, care au devenit in scurt timp extrem de populare si iubite de catre abonati.

Totul creat ca un filmulet cu un mic scenariu, asa incat sa fie si mai catchy si convingator.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rXGI0jdv5Aw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Centralele montate in SUA incepind cu 1968 nu erau digitale! Simplul fapt ca o linie telefonica accepta apelul in DTMF si stie niste servicii suplimentare cum ar fi redirijarea apelurilor, apel in asteptare, conferinta in 3 nu inseamna ca este digitala. In 1968 nci macar nu se inventase digitalul..totul era analogic. Acelea erau centrale analogice electronice.

Ceea ce Romtelecomul numeste centrale analogice sint de fapt centrale electromecanice....care nu au de-a face nimic cu electronica. Electronica este de doua feluri analogica si digitala. Dar ceea ce nu este electronic nu este nici analogic, nici digital. Este cam acelasi lucru cu a numi aparatele foto pe film ca fiind analogice....NU sint analogice pentru ca stocarea imaginii nu se face pe principii electronice. Doar fotochimice si atit. Centralele electromecanice de tip rotary sau pantaconta (crossbar) au niste contacte actionate de relee si sau motoare. Si atit. Cele electronice stiu apel DTMF unele servicii suplimentare, etc...dar ca sa fie digitala trebuie sa si converteasca semnalul audio analog la digital sa foloseasca semnalizare SS7, care SS7 a aparut abia in 88, sa permita ISDN....etc.

In alta ordine de idei ma poate ajuta cineva cu o informatie? Si anume ma intereseaza daca la ora actuala romtelecomul mai are in functiune centrale asa zis "analogice". Electromecanice in realitate. Sau cu alte cuvinte daca mai exista abonati Romtelecom pe linii telefonice care accepta doar apelul de tip impuls (pulse)? Se pare ca nu gasisc aceasta inforamtie pe internet. Doar articole de presa in care se spune: "Ultima centrala analogica din judetul Sibiu a fost scoasa din uz", "Ultima centrala analogica din Bucuresti a fost scoasa din uz, etc". Dar pentru a fi convins ca nu mai exista nici una ar trebui sa gasesc articole de genul referitoare la toate judetele din tara....si nu am gasit. Asa ca spuneti-mi voi....Stiti pe cineva care mai este conectat in ziua de azi (noiembrie 2016) pe o linie telefonica care accepta doar "pulse"?

Edited by zmeulcelrau, 14 November 2016 - 21:02.


#2088
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
nu mai exista niciuna

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate