Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Dezvoltare zona Frumusani

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#55
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Cei de la imobilis au inceput constructia proiectului 2 de pe site-ul lor. Am fost duminica pana acolo si deja era ridicata o fundatie + stalpii de beton.

#56
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008
poate va intereseaza.... aici

Edited by eusebiu79, 06 November 2008 - 16:53.


#57
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008
Buna,
Am gasit pe net o prezentare mai complexa a zonei Frumusani, prezentare pe care consider ca este binevenita in cadrul acestui topic.
PREZENTARE ZONA FRUMUSANI:

la 20 km distanta de centrul Bucurestiului, in zona de S-E;


acces direct la DN4 Bucuresti-Oltenita;


la 50 km distanta de Dunare (Portul Oltenita);


com. Frumusani este inclusa in Zona Metropolitana a Bucurestiului;


la 2 km distanta de Raul Dambovita;


la 10 km distanta de Primul Inel de Centura al Bucurestiului ;

la 1 km distanta de Noul Inel de Centura al Bucurestiului;


foarte aproape (10km) de Autostrada Soarelui Bucuresti-Constanta;


zona pitoreasca datorita aglomeratiei de paduri din zona si Raului Calnau impreuna cu meandrele formate de acesta;

Oportunitatile de investitii provin din urmatoarele:


acces facil in Centrul Bucurestiului (limita de Municipiu pe iesirea catre Oltenita este cea mai apropiata de centru);


infrastructura buna a zonei (DN4, Autostrada Soarelui, Inelul de Centura);


noul Aeroport International al Bucurestiului se va construi in zona de Sud, la o distanta de maxim 10km de zona Frumusani


in urmatorii ani urmeaza finalizarea canalului navigabil Bucuresti_Oltenita catre Dunare, cu port la Glina, la numai 5km de zona


drumul de iesire Bucuresti-Oltenita complet reabilitat si reasfaltat in 2007;

TNUVA Corporation a deschis de curand cea mai mare fabrica de lactate, pe DN4, aproape de terenuri;


alte parcuri logistice si cladiri de birouri sunt in curs de constructie in zona Frumusani;


fabrica de mezeluri Korani are unitatea de productie in Frumusani


cel mai mare Mall din Bucuresti (Sun Plaza) se contruieste la Piata Sudului, zona de iesire catre Frumusani;


cel de-al doilea inel de centura va face zona din ce in ce mai accesibila si mai atragatoare pentru investitori.

mai multe Proiecte Rezidentiale s-au dezvoltat deja in zona in ultimii doi ani(Allegria Residence, Frumusani.eu etc);

preturi in continuare mici la terenuri (in medie 10Euro/mp, in timp ce in zona de N, la o distanta comparabila, pretul este mai mare de 120 Euro/mp);

Edited by eusebiu79, 13 November 2008 - 09:20.


#58
coolraven

coolraven

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.02.2007
Salutare.
Si eu sunt din primavara posesorul unui teren situat pana in Frumusani, mai exact lipit de livada din zona satului Orasti, si la 200 m de DN4, tocmai pt a fugi de zgomotul si praful de la "sosea". Nu am sperante sa ma apuc prea devreme de casa (2-3 ani), dar deocamdata am achizitionat terenul.
Zilele trecute am fost pe acolo, si in drumul meu spre teren am oprit la popasul de la centura unde mi s-a facut mila de un muncitor (era frig de crapau pietrele) pe care l-am luat pana in Frumusani. Din discutia cu el am aflat ca lucreaza la Apa si Canal(muncitor necalificat) si in primavara spera sa ajunga pana in Frumusani (in prezent erau cu lucrarile pe la Allegria). De asemenea, gazele am inteles ca ajung tot in primavara in Frumusani, iar in urma unei vizite la Electrica Oltenita am aflat ca zona mea va beneficia de o retea electrica noua. Deci, teoretic avem toate premisele pt a ne apuca de case, avnd in vedere ca vom beneficia de toate utilitatile. mai ramane sa vedem in ce masura se vor realiza...daca nu ne mananca criza asta, vom trai si vom vedea. Numai bine

#59
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
am fost in weekend in frumusani, pt ca au venit parintii prietenei mele si vroiam sa le aratam terenul. La noi se prezinta problema, cam asa:
fostul proprietar de la care am cumparat a pus niste stalpi si panouri ca e proprietate privata. (e mai usor de recunoscut). Pretul a crescut la 40-65euro/mp (cam mult zic eu) dar problema lui. Am vazut ca cei de la Imobilis au ridicat un schelet de casa ceva, un pic mai incolo spre POPESTI. Am fost pana in Vasilati de unde apartine pamantul pe care l-am cumparat si am ramas surprins. Este cam mult de mers la iesirea din frumusani pe drumul asfaltat pana la teren, decat cel imediat dupa fabrica de mezeluri. Ma bucura faptul ca au aparut si mai multe constructii la strada, sper sa asfalteze drumul ca sa poti ajunge mai repede din Frumusani pana in Vasilati.
Sa vedem cu criza asta, cum se mai misca lucrurile prin zona.

In rest numai de bine. ;)

#60
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Noutati ceva?

#61
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

 goesalajan, on Dec 11 2008, 17:25, said:

Noutati ceva?
Salutare,
Am gasit ceva in legatura cu racordarea comunei Frumusani la reteaua de gaze.
Pentru mai multe amanunte va atasez articolul respectiv...
Numai bine.

Attached Files

  • Attached File  pag7.pdf   152.07K   39 downloads


#62
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
Dar de asta ce ziceti....

Aeroportul din sudul Bucurestiului, un proiect mult discutat ce urma sa duca la reducerea traficului de pe cele doua aeroporturi deja existente, nu este printre prioritatile viitorului guvern, avand in vedere ca programul de guvernare al coalitiei PDL-PSD nu face referire la acest proiect. In schimb, in acest program este prevazuta finalizarea terminalului de pasageri de la Aeroportul Otopeni pentru atingerea unei capacitati de cinci milioane de pasageri pe an.

Conform informatiilor vehiculate pana in prezent de autoritati, aeroportul urma a fi amplasat la circa 20 de kilometri de Bucuresti, in apropierea localitatii Adunatii Copaceni din judetul Giurgiu.

De altfel, Guvernul a si adoptat in luna august a acestui an un act normativ pentru construirea acestui aeroport, care urma a fi finantat de la bugetul de stat. Ministerul Transporturilor ar fi trebuit sa realizeze in acest an un studiu de fezabilitate pentru construirea aeroportului, insa, luna trecuta, oficiali din cadrul MT au precizat ca elaborarea studiului de fezabilitate a fost amanata pentru 2009, din lipsa de fonduri.

Municipiul Bucuresti este deservit, in prezent, de doua aeroporturi internationale, avand ca actionar majoritar statul roman, reprezentat de Ministerul Transporturilor. Potrivit NewsIn, in 2007, pe aeroportul Henri Coanda traficul pasagerilor a fost in numar de peste patru milioane, iar pe aeroportul Bucuresti Baneasa de aproape un milion.

Previziunile de trafic efectuate de Organizatia Europeana  pentru Siguranta Navigatiei Aeriene (Eurocontrol) rezulta ca, pentru Romania, in perioada 2008-2014 urmeaza sa se inregistreze o crestere medie anuala a traficului aeroportuar de 6,9%, cu o rata de crestere mai mare in zona municipiului Bucuresti.

#63
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008
Buna,

Stiti cumva mai multe detalii despre proiectul rezidential DONALD (250 de vile) pozitionat in Frumusani- Padurea Filastache?
Am cautat mai multe detalii pe net ,dar in afara de prezenta mentionarii lui in cateva anunturi imobiliare de vanzari terenuri in zona nu am gasit nimic prin care sa aflu mai multe detalii...

Numai bine.

#64
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008
Salut,

Am gasit pe site-ul de prezentare fazele constructiei SouthPark Residence:

Faza 1: 1Q 2009 - 1Q 2010: 9600 mp construiti
Faza 2: 3Q 2009 - 3Q 2010: 9300 mp construiti  
Faza 3: 1Q 2010 - 3Q 2011: 12800 mp construiti  + 4200 mp facilitati

Ati mai auzit ceva in legatura cu acest proiect?Se mai face sau nu? Cei de la Premier sustin ca totul decurge conform planului...

#65
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Mda, nici eu nu stiu ce sa zic. Asteptam primavara 2009 sa vedem daca se tin de cuvant.

#66
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008
Craciun fericit tuturor!

#67
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
Inainte de sarbatori am fost sa ma intalnesc cu persoana de la care am cumparat terenul pt ca mai erau cateva acte de luat. Anul viitor vor sa se apuce de cateva case la rosu. Se pare ca mare parte din terenuri sunt luate de niste persoane care au cunostiinte pe la ENEL. Sper ca anul viitor poate sa se materializeze in ceva ....
Mi-a mai spus ca acolo in zona de imediat dupa Frumusani vor sa faca un fel de minioras adica cineva se ocupa de un PUG si au lasat loc pt politie, scoala, etc.....

Numai bine si La multi ani! Sa fim vecini si sa ne bucuram de terenurile si de casele noastre.

#68
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

 Calculici, on Dec 31 2008, 02:18, said:

Inainte de sarbatori am fost sa ma intalnesc cu persoana de la care am cumparat terenul pt ca mai erau cateva acte de luat. Anul viitor vor sa se apuce de cateva case la rosu. Se pare ca mare parte din terenuri sunt luate de niste persoane care au cunostiinte pe la ENEL. Sper ca anul viitor poate sa se materializeze in ceva ....
Mi-a mai spus ca acolo in zona de imediat dupa Frumusani vor sa faca un fel de minioras adica cineva se ocupa de un PUG si au lasat loc pt politie, scoala, etc.....

Numai bine si La multi ani! Sa fim vecini si sa ne bucuram de terenurile si de casele noastre.

Inseamna ca este vorba despre proiectul Southpark...Tu de unde ti-ai luat terenul,de la Premier cumva?Ei se ocupa de acest proiect...
Oare putem vedea si noi pe undeva PUG-ul asta cand o sa fie gata?Sunt curios de cum or sa evolueze lucrarile,poate or sa ajunga utilitatile si pe langa mine...
Numai bine si un an cat mai reusit!

#69
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008
Salutare.
Am gasit pe net ceva mai multe informatii despre:
Imbunatatire tensiune electrica in sat Padurisu, comuna Frumusani,beneficiar:SC ENEL DISTRIBUTIE –UTR Calarasi si extindere retea energie electrica-JT-in comuna Frumusani-beneficiar : Primaria Frumusani.
Atasez documentul pentru cunoscatori....:))
Numai bine!

Attached Files



#70
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Cateva vesti bune asa ca de sfarsit de an. Sper sa se concretizeze ce zice Calculici mai sus.
Va urez un an mai bun si multa sanatate!

#71
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008
Buna dimineata tuturor!
Am gasit un articol din Cancan care face referire la inca un "potential" proiect ce se va realiza in Frumusani...
Pentru mai multe detalii : http://www.cancan.ro/2009-01-05/Fortareata-politistilor.html

Edited by eusebiu79, 05 January 2009 - 08:29.


#72
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
nu am luat terenul de la premier business, am luat de la altcineva. discutand in weekend cu niste colegi mi-am dat seama ca poate pe acolo trece vreo conducta de titei ceva? cineva stie de asemenea chestii pe acolo. Pt ca daca ar exista asa ceva va fi aproape imposibil de facut vreo constructie pe acolo.
Pt goesalajan, nu am aflat decat ca tipul de la care am cumparat a dat peste niste italieni care au relatii la Enel Italia si atunci s-ar putea sa se propage si in RO. Cam asta am aflat...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate