Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Dezvoltare zona Frumusani

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#37
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

View PostCalculici, on Sep 25 2008, 09:31, said:

Ce de lucruri interesante am aflat. Dupa desenele voastre ar parea ca am luat un teren pe DC36 care va fi asfaltat. Sa stiti ca mai e un proiect despre care se spune ca va asfalta un drum care pleaca din spatele comunei Frumusani (de pe undeva de pe langa primarie) si va merge catre Vasilati.
Salut,
  Daca stii mai multe despre acest proiect, da si tu te rog mai multe amanunte...link,poze,detalii....Din ce spui tu reiese ca drumul care se va asfalta si care pleaca din spatele comunei Frumusani (de pe undeva de pe langa primarie) si merge catre Vasilati este fix portiunea de DJ412 care este neasfaltata...
Numai bine.

#38
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
Nu pot sa dau detalii pt ca nici eu nu stiu. Persoana de la care am cumparat mi-a aratat niste schite cu zona care cred ca erau facute de MC MC Architectural. Tot el mi-a spus de chestia cu drumul din spate de la Frumusani. Uitandu-ma pe schita pe care ati pus-o voi se pare ca cei de la imobilis au alte informatii despre ce drum va fi asfaltat.

#39
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

View PostCalculici, on Sep 25 2008, 15:07, said:

Nu pot sa dau detalii pt ca nici eu nu stiu. Persoana de la care am cumparat mi-a aratat niste schite cu zona care cred ca erau facute de MC MC Architectural. Tot el mi-a spus de chestia cu drumul din spate de la Frumusani. Uitandu-ma pe schita pe care ati pus-o voi se pare ca cei de la imobilis au alte informatii despre ce drum va fi asfaltat.
Pai, acesta este si unul din motivele pentru care am deschis acest topic, pentru a centraliza si pune "cap la cap" informatiile pe care le avem despre Frumusani, orice idee, sugestie sau informatie fiind binevenita pentru a reusi sa ne facem o imagine asupra zonei si potentialului ei.Ar fi bine daca s-ar adauga acestui plan si reprezentatii firmelor sau persoanele care au investitii si planuri in aceasta zona, deoarece reprezinta factorii cei mai in masura si direct interesati sa posteze aici.

#40
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

View PostCalculici, on Sep 25 2008, 15:07, said:

Nu pot sa dau detalii pt ca nici eu nu stiu. Persoana de la care am cumparat mi-a aratat niste schite cu zona care cred ca erau facute de MC MC Architectural. Tot el mi-a spus de chestia cu drumul din spate de la Frumusani. Uitandu-ma pe schita pe care ati pus-o voi se pare ca cei de la imobilis au alte informatii despre ce drum va fi asfaltat.
Dezvoltatorii imobiliari cu planuri in sudul Capitalei intentioneaza sa construiasca infrastructura la 18 kilometri de oras, in zona Frumusani. In aceasta arie, compania Premier Business, finantata de parteneri turci, care are trei ansambluri rezidentiale in zona, impreuna cu alti sapte investitori cu proiecte imobiliare in zona intentioneaza sa construiasca strada de la Drumul National 4 spre comuna Nuci. In zona exista un Plan Urbanistic de Detaliu, in care este prevazut un traseu rutier. Astfel, o parte dintre investitori vor fi expropriati de teren pentru a construi strada. Pe langa infrastructura rutiera, investitorii vor aloca sume si pentru reteua electrica amplasata in jurul traseului. O parte din investitia pentru infrastructura va fi finantata din fonduri de la Banca Europeana pentru Dezvoltare. Investitorii le-au acordat autoritatilor sprijin si pentru realizarea studiilor de fezabilitate necesare pentru construirea infrastructurii.
Primul proiect al Premier in zona Frumusani, pe raza comunei Vasilati, este estimat la o valoare de 25 de milioane de euro, fiind amplasat pe un teren cu o suprafata de 6,5 hectare, fiind numit South Park Residence. Ansamblul va cuprinde aproape 330 de locuinte, dintre care peste 300 de apartamente. Lucrarile de constructie vor incepe in primavara si prima parte a acestuia, cu 103 apartamente, va fi finalizata in 2010. Pe langa acesta, compania intentioneaza sa construiasca in zona un al doilea cartier rezidential, cu peste 400 de locuinte, majoritatea fiind apartamente. Noul cartier va ocupa un teren cu o suprafata de peste 7,6 hectare. Terenurile pentru cele doua complexuri rezidentiale au fost achizitionate in 2004.In plus, in apropierea celor doua arii, compania mai detine terenuri, reprezentand peste 5,3 hectare, care sunt lotizate, fiind destinate construirii de vile. Parcelele au suprafete cuprinse intre 360 si 1.000 de metri patrati, iar preturile variaza intre 30 si 60 euro/metru patrat + TVA, incluzand in aceasta suma drumul de acces si reteaua de apa....

Ati observat ceva "miscari" in zona respectiva?

Edited by eusebiu79, 29 September 2008 - 13:10.


#41
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001

View Posteusebiu79, on Sep 29 2008, 14:08, said:

Dezvoltatorii imobiliari cu planuri in sudul Capitalei intentioneaza sa construiasca infrastructura la 18 kilometri de oras, in zona Frumusani. In aceasta arie, compania Premier Business, finantata de parteneri turci, care are trei ansambluri rezidentiale in zona, impreuna cu alti sapte investitori cu proiecte imobiliare in zona intentioneaza sa construiasca strada de la Drumul National 4 spre comuna Nuci. In zona exista un Plan Urbanistic de Detaliu, in care este prevazut un traseu rutier. Astfel, o parte dintre investitori vor fi expropriati de teren pentru a construi strada. Pe langa infrastructura rutiera, investitorii vor aloca sume si pentru reteua electrica amplasata in jurul traseului. O parte din investitia pentru infrastructura va fi finantata din fonduri de la Banca Europeana pentru Dezvoltare. Investitorii le-au acordat autoritatilor sprijin si pentru realizarea studiilor de fezabilitate necesare pentru construirea infrastructurii.
Primul proiect al Premier in zona Frumusani, pe raza comunei Vasilati, este estimat la o valoare de 25 de milioane de euro, fiind amplasat pe un teren cu o suprafata de 6,5 hectare, fiind numit South Park Residence. Ansamblul va cuprinde aproape 330 de locuinte, dintre care peste 300 de apartamente. Lucrarile de constructie vor incepe in primavara si prima parte a acestuia, cu 103 apartamente, va fi finalizata in 2010. Pe langa acesta, compania intentioneaza sa construiasca in zona un al doilea cartier rezidential, cu peste 400 de locuinte, majoritatea fiind apartamente. Noul cartier va ocupa un teren cu o suprafata de peste 7,6 hectare. Terenurile pentru cele doua complexuri rezidentiale au fost achizitionate in 2004.In plus, in apropierea celor doua arii, compania mai detine terenuri, reprezentand peste 5,3 hectare, care sunt lotizate, fiind destinate construirii de vile. Parcelele au suprafete cuprinse intre 360 si 1.000 de metri patrati, iar preturile variaza intre 30 si 60 euro/metru patrat + TVA, incluzand in aceasta suma drumul de acces si reteaua de apa....

Ati observat ceva "miscari" in zona respectiva?

N-am mai fost de mult pe acolo, nu stiu daca se mai face ceva. De unde ai informatiile astea?

#42
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004

View PostCalculici, on Sep 30 2008, 14:39, said:

N-am mai fost de mult pe acolo, nu stiu daca se mai face ceva. De unde ai informatiile astea?


Este vorba de un articol din luna mai in Financiarul.

#43
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

View Postgoesalajan, on Sep 30 2008, 16:04, said:

Este vorba de un articol din luna mai in Financiarul.

Am gasit in acest site un topic despre proiectul celor de la Premier, dar din pacate nu este chiar asa de "uzitat"...in asa fel incat sa aflam si noi mai multe informatii...

#44
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008
Am gasit o chestie interesanta care nu se refera direct la Frumusani, dar in mod indirect, daca se va materializa o sa influenteze cresterea dezvoltarii in zona...

http://www.standard....energetice.html

#45
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008
Buna,
Postez o harta mai complexa a zonei Frumusani, in cazul in care doriti sa faceti adaugiri/modificari pe ea cu informatiile pe care le aveti...
Numai bine.

Attached Files



#46
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Nu am mai fost prin zona de aprox. 2 saptamani. Ceva noutati?

Intre timp, un articol interesant care este o veste buna pentru cei care vor sa construiasca in zona (mai ales ca nu prea exista gaze decat la vreo 5-7 km de intrarea in frumusani, din cate am auzit).

#47
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
si eu sunt proprietar imediat dupa frumusani, poate tinem legatura ca doar o sa fim vecini. si eu am planuri de casa dar in vreo 2-3 ani.

#48
calin_muntenita

calin_muntenita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.01.2007
Buna ziua la toata lumea. Sunt un proaspat proprietar de teren in Vasilati, ma refer la zona vecina cu Frumusani, sola 117/4. Nu am aflat nimic nou de pe acest forum dar tinem legatura daca aflu ceva nou. Eu as vrea sa-mi trasez terenul si sa-l ingradesc. In rest, imi fac planuri pentru inceperea casei. Sper sa ne cunoastem si sa avem ce discuta. Numai bine si mai vb.

#49
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

View Postcalin_muntenita, on Oct 26 2008, 04:51, said:

Buna ziua la toata lumea. Sunt un proaspat proprietar de teren in Vasilati, ma refer la zona vecina cu Frumusani, sola 117/4. Nu am aflat nimic nou de pe acest forum dar tinem legatura daca aflu ceva nou. Eu as vrea sa-mi trasez terenul si sa-l ingradesc. In rest, imi fac planuri pentru inceperea casei. Sper sa ne cunoastem si sa avem ce discuta. Numai bine si mai vb.
Bine ai venit si felicitari pentru achizitie!Daca vrei, poti sa-ti marchezi terenul pe harta pe care am postat=o putin mai sus.Ai curent electric in apropiere?
Ati mai auzit ceva despre proiectul South park?Am vaga impresie ca nu se mai face nimic.Acelasi lucru si despre Imobilis...ideea este ca in momentul de fata este o situatie delicata pentru dezvoltarile imobiliare...

#50
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
eusebiu79 si eu ma gandeam la fel. E de rau daca nu mai fac South Park. Problema mare e cu energia electrica si drumul principal de acces. Cu restul ne mai descurcam noi. O sa incerc sa iau legatura cu cei de la Premier zilele astea, poate aflu informatii noi ceva.

#51
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008
Buna tuturor,
  Am mai gasit pe net un alt proiect anuntat in zona... http://www.frumusanipark.ro/index.php .
Stiti cumva, ceva mai multe detalii despre el?
Numai bine si o zi buna!

#52
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
eusebiu79 l-am mentionat si eu aici in postul #20. Am vorbit cu cineva de la Premier ieri si din cate am inteles, cica nu sunt afectati de criza, sa asteptam pana la anul si ca South Park se va face. Referitor la drumul principal de acces (DC 36), au zis ca acum e de 12 metri si vor sa il lateasca la 18 metri si d-asta mai dureaza si cu asfaltarea si cu energia electrica. Trebuie sa finalizeze planurile.

#53
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

View Postgoesalajan, on Oct 28 2008, 10:34, said:

eusebiu79 l-am mentionat si eu aici in postul #20. Am vorbit cu cineva de la Premier ieri si din cate am inteles, cica nu sunt afectati de criza, sa asteptam pana la anul si ca South Park se va face. Referitor la drumul principal de acces (DC 36), au zis ca acum e de 12 metri si vor sa il lateasca la 18 metri si d-asta mai dureaza si cu asfaltarea si cu energia electrica. Trebuie sa finalizeze planurile.
Corect, ai dreptate cu postarea,uitasem:)).
Ideea este ca mai devreme sau mai tarziu or sa inceapa si proiectul asta (sa speram ca mai devreme) deoarece este destul de aproape de Bucuresti, iar criza asta nu poate sa tina la nesfarsit, iar faptul ca sunt interesati de infrastructura este foarte bine, deoarece nu o sa se ajunga la fel ca-n zona de nord in care drumurile sunt de 4 m latime...

#54
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008
Buna,
Am mai gasit un site dedicat unui proiect care se realizeaza in zona Frumusani...
aici
Numai bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate