Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Dezvoltare zona Frumusani

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#1
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008
Buna,
  Deschid acest topic in ideea de a "centraliza" planurile de dezvoltare care exista in derulare sau urmeaza a fi demarate in zona Frumusani, pentru a avea o privire mai ampla a zonei si a potentialului ei de dezvoltare in contextul in care o sa fie inclusa in Zona Metropolitata Bucuresti.
Localitatea este pozitionata in zona de sud a Bucurestiului la o distanta de aproximativ 17km, iar de curand au inceput sa apara investitii in domeniul imobiliar si in aceasta zona.
Orice initiativa de implicare a dumneavoastra in dezvoltarea acestui topic este binevenita, atat planuri concrete, existente sau care vor fi dezvoltate.
Numai bine si astept cu interes post-urile.

#2
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
E foarte buna ideea. Eu mi-am luat teren in zona aceea, imediat la iesirea din Frumusani langa fabrica de mezeluri si chiar ma intereseaza de dezvoltarea zonei. Stiu ca vis-a-vis de terenul meu se va construii un complex rezidential de catre o agentie imobiliara din sud.
Zona zic eu ca este foarte buna avand in vedere ca a doua centura a capitalei cred ca va trece destul de aproape de Frumusani. Vom vedem...
Spor si astept si altii sa-ti spuna parerea....

#3
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008
Un prim proiect care se va realiza in zona vad ca este proiectul South Park Residence pe o suprafata de 35.900mp,dezvoltat de Premier Business Group la km 27 pe DN4, Bucuresti-Oltenita, o investitie de 25 mil. euro.

#4
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
din auzite se apre ca va rasari si un aeroport in zona

#5
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

 dacadrean, on Sep 16 2008, 15:55, said:

din auzite se apre ca va rasari si un aeroport in zona
Nu prea cred ca o sa se faca in zona Frumusani.Din cate am inteles o sa se realizeze in Adunatii-Copaceni.Cel putin asa au anuntat cei de la Ministerul Transporturilor (Ludovic Orban), iar primarul de acolo a iesit in presa acum o saptamana si declara ca in proportie de 90% se va face acolo...Mai degraba proiectul fantasmagonic al celor de la Ministerul Educatiei cu privire la Campusul Universitar sau mai nou cu Hipodromul celor de la Romsilva...

Edited by eusebiu79, 16 September 2008 - 15:30.


#6
Mattei

Mattei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.06.2007
mai bine va bazati pe investitiile private pentru dezvoltarea zonei. ce spun astia in campanie electorala nu e de bagat in seama.

ce stiti despre DN4 ? au vre-un plan sa il largeasca la 2 benzi pe sens ?

#7
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

 Mattei, on Sep 16 2008, 16:38, said:

mai bine va bazati pe investitiile private pentru dezvoltarea zonei. ce spun astia in campanie electorala nu e de bagat in seama.

ce stiti despre DN4 ? au vre-un plan sa il largeasca la 2 benzi pe sens ?
Ok, dezvoltarile private se refera la dezvoltarea zonei din punct de vedere al constructiilor de locuinte sau logistice, dar de infrastructura se ocupa totusi autoritatile, chiar si-n parteneriat public-privat....
Uitati niste planuri..."guvernamentale", daca mai gasiti si voi,postati linkurile aici...

http://www.mt.ro/tra...0DIACRITICE.pdf
http://www.andnet.ro/ispa/moder.pdf

#8
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

 Calculici, on Sep 15 2008, 09:50, said:

E foarte buna ideea. Eu mi-am luat teren in zona aceea, imediat la iesirea din Frumusani langa fabrica de mezeluri si chiar ma intereseaza de dezvoltarea zonei. Stiu ca vis-a-vis de terenul meu se va construii un complex rezidential de catre o agentie imobiliara din sud.
Zona zic eu ca este foarte buna avand in vedere ca a doua centura a capitalei cred ca va trece destul de aproape de Frumusani. Vom vedem...
Spor si astept si altii sa-ti spuna parerea....

Salut,
Ne poti spune si noua despre ce anume proiect rezidential este vorba?


Intre cele doua paduri (Filastache si Vladiceasca, chiar la coltul celei de-a doua) am aflat ca se construieste un complex de 11 vile cu piscina dar persoana respectiva nu stia cine este initiatorul priectului, dar mi-a spus ca deja au inceput sa construiasca.
Faza este ca s-au apucat sa construiasca in plin camp, pana acolo nefiind un drum nici macar pietruit sau curent electric...
Stiti cumva ceva mai multe despre acest proiect?

#9
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Si eu am luat un lot de casa tot acolo in zona la iesirea din Frumusani. Proiectul rezidential este South Park care va fi demarat la anul din cate am inteles.

#10
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

 goesalajan, on Sep 17 2008, 15:39, said:

Si eu am luat un lot de casa tot acolo in zona la iesirea din Frumusani. Proiectul rezidential este South Park care va fi demarat la anul din cate am inteles.

   Proiectul South Park este la iesirea din Frumusani pe partea stanga, langa baltile de peste,vis-a-vis de Popasul Frumusani , pe cand proiectul cu cele 11 vile este chiar in camp, intre cele doua paduri, oarecum in spatele comunei, iar accesul pana la un anumit punct se face pe un drum asfaltat anul acesta ,drum care este pe langa releul care se afla pe partea stanga imediat dupa intrarea in Frumusani, pana in benzinarie...Cred ca sunt doua proiecte diferite.

#11
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Da sunt doua proiecte diferite. eu am raspuns la intrebarea ta. nu m-am referit la proiectul de case. proiectul de care zic se face vis-a-vis de terenul lui Calculici si al meu.

#12
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

 goesalajan, on Sep 17 2008, 16:22, said:

Da sunt doua proiecte diferite. eu am raspuns la intrebarea ta. nu m-am referit la proiectul de case. proiectul de care zic se face vis-a-vis de terenul lui Calculici si al meu.
Atasez un "desen" cu locatiile celor doua proiecte.Scuze pentru realizarea artistica...

Attached Files



#13
livtot

livtot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.09.2008
salut,

Cunosc mai multi care au deja terenuri in zona si am facut si eu cateva vizite pe-acolo. O zona frumoasa unde mi-as lua macar un lot de casa...
Un alt zvon (auzit la cineva care vinde in zona) este ca se va construi inca un drum care sa lege zona de soseaua de centura, cel mai probabil din zona South park.

Poate nu toate sunt adevarate, dar eu consider ca zona are potential.
Totul depinde de infrastructura

#14
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

 livtot, on Sep 18 2008, 19:19, said:

salut,

Cunosc mai multi care au deja terenuri in zona si am facut si eu cateva vizite pe-acolo. O zona frumoasa unde mi-as lua macar un lot de casa...
Un alt zvon (auzit la cineva care vinde in zona) este ca se va construi inca un drum care sa lege zona de soseaua de centura, cel mai probabil din zona South park.

Poate nu toate sunt adevarate, dar eu consider ca zona are potential.
Totul depinde de infrastructura

Salut,

  Tocmai din acest motiv am deschis acest topic pentru a "centraliza" informatiile pe care le avem in legatura cu aceasta zona.Chiar daca sunt doar la nivel de zvonuri, atata timp cat sunt mai multi care scriu despre un anumit zvon inseamna ca exista o urma de adevar.
In legatura cu drumul ce o sa lege zona de centura sunt curios pe unde se va construi, daca se va construi, dar mai ales de care centura este vorba, de cea existenta sau de cea care o sa se construiasca.In zona, exista un drum judetean DJ412, dupa iesirea din sat se termina undeva in camp,  inspre padurea Vladiceasca, dar drumul respectiv duce intr-un alt sat, parca Nuci se numeste, care nu are treaba cu centura...
   Am vazut ca au descarcat mai multe persoane "schita" pe care am realizat-o, dar nu au incercat sa o comenteze, asa ca-i rog pe cei care sunt interesati de aceasta zona sa-si posteze parerile,impresiile,informatiile sau ideile pe care le au despre aceasta zona...

#15
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
South Park-ul este al companiei Premier Business, un oarecare turc. Firma are mai multe loturi de teren in zona aceea. Eu am cumparat de la cineva care are si el loturi pe acolo. Despre ce vb eu sunt loturi la iesirea din Frumusani pe partea stanga se face un drum imediat dupa fabrica de mezeluri. Loturi sunt impartite sunt si pe dreapta si pe stanga depinde la cine nimeriti.
Zona este foarte frumoasa. Noi am fost si am vazut terenul cand erau macii infloriti si era superb.
Terenurile nu apartin de Frumusani, ele apartin de comuna Vasilati.
Acum sa va spun teoriile exotice care umbla prin zona:
1. Podul care sa fluidizeze traficul - Pentru cei care trec prin zona sunt niste pancarde mari ale Ministerului Transportului despre o pasarela care ar urma sa fie finalizata parca in 2010 - 2011 daca nu ma insel.
2. Se va asfalta un drum din comuna de la Frumusani spre Vasilati. Eu am vazut un proiect dar nefiind domeniul meu nu pot sa zic ca era ok sau nu sau daca era autentic sau nu. Cert era ca nu era inca semnat de toti de acolo de pe foaie.
3. Aeroportul din zona de sud. Mai mult ca sigur acesta va fi in Adunatii Copaceni pentru ca ....... sunt destule interese, zona spre Giurgiu e mult mai importanta.
4. Foarte probabil Frumusani-ul va fi inclus in zona Metropolitana a Bucurestiului - 60% posibil.
5. Centura Bucurestiului a inceput deja sa fie largita (va dura pana cand imi fac eu casa la Frumusani).
6. Cea de-a doua centura a Bucurestiului va fi cam la 15-20km distanta de actuala centura, deci undeva destul de aproape de frumusani.

Astea fiind zise astept pareri...si sper sa fie bine si sa putem in 2-3 ani sa avem utilitati sa putem sa construim case.......

Spor,
Calculici

#16
livtot

livtot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.09.2008

 Calculici, on Sep 19 2008, 13:32, said:

South Park-ul este al companiei Premier Business, un oarecare turc. Firma are mai multe loturi de teren in zona aceea. Eu am cumparat de la cineva care are si el loturi pe acolo. Despre ce vb eu sunt loturi la iesirea din Frumusani pe partea stanga se face un drum imediat dupa fabrica de mezeluri. Loturi sunt impartite sunt si pe dreapta si pe stanga depinde la cine nimeriti.
Zona este foarte frumoasa. Noi am fost si am vazut terenul cand erau macii infloriti si era superb.
Terenurile nu apartin de Frumusani, ele apartin de comuna Vasilati.
Acum sa va spun teoriile exotice care umbla prin zona:
1. Podul care sa fluidizeze traficul - Pentru cei care trec prin zona sunt niste pancarde mari ale Ministerului Transportului despre o pasarela care ar urma sa fie finalizata parca in 2010 - 2011 daca nu ma insel.
2. Se va asfalta un drum din comuna de la Frumusani spre Vasilati. Eu am vazut un proiect dar nefiind domeniul meu nu pot sa zic ca era ok sau nu sau daca era autentic sau nu. Cert era ca nu era inca semnat de toti de acolo de pe foaie.
3. Aeroportul din zona de sud. Mai mult ca sigur acesta va fi in Adunatii Copaceni pentru ca ....... sunt destule interese, zona spre Giurgiu e mult mai importanta.
4. Foarte probabil Frumusani-ul va fi inclus in zona Metropolitana a Bucurestiului - 60% posibil.
5. Centura Bucurestiului a inceput deja sa fie largita (va dura pana cand imi fac eu casa la Frumusani).
6. Cea de-a doua centura a Bucurestiului va fi cam la 15-20km distanta de actuala centura, deci undeva destul de aproape de frumusani.

Astea fiind zise astept pareri...si sper sa fie bine si sa putem in 2-3 ani sa avem utilitati sa putem sa construim case.......

Spor,
Calculici

Am trecut pe la primaria Vasilati in urma cam cu 2 luni si am mai intrebat pe acolo, de Premier, de una, de alta, etc.
La momentul respectiv, cei de la Premier erau blocati cu niste acte (certificate de urbanism, etc).
Saptamana trecuta am aflat de la cineva care are terenuri in zona ca cei de la Premier mai au un an pana le expira autorizatia pt a baga curent in zona lor. Avand in vedere prin cata birocratie treci ca sa obtii autorizatia pt curent, nu cred ca vor astepta sa le expire. Deci daca treaba e pe bune, ar trebui intr-un an sa fie curent in zona. asta daca e adevarat zvonul...

#17
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
E bine atunci, sper sa se apuce anul asta. Am fost la targurile imobiliare in weekend si nu i-am vazut cu proiectul pe acolo sper sa nu fie asa si sa se retraga.

#18
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

 Calculici, on Sep 22 2008, 08:21, said:

E bine atunci, sper sa se apuce anul asta. Am fost la targurile imobiliare in weekend si nu i-am vazut cu proiectul pe acolo sper sa nu fie asa si sa se retraga.
Salut,
  Chiar doream sa va intreb daca ati reusit sa ajungeti pe la targurile imobiliare care au fost luna asta in Bucuresti si daca ati vazut cumva, ceva proiecte pentru aceasta zona...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate