Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dezvoltare zona Frumusani

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#19
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
Am fost si am fost tare dezamagit de toate proiectele. Poate stam mai mult de vb pe mess daca te intereseaza.

#20
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Am fost si eu sambata la ambele targuri. Din cate am observat sunt 4 firme care vindeau terenuri in zona frumusani.

Premier Business
MC & MC ARHITECTURAL
Frumusani Park
si inca unul care aveau site-ul in constructie, dar nu mai stiu adresa (o trec diseara aici cand ajung acasa).

#21
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Am ajuns acasa si am vazut pliantul, ultimul este Imobilis.

#22
livtot

livtot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.09.2008

View Postgoesalajan, on Sep 22 2008, 10:53, said:

Am fost si eu sambata la ambele targuri. Din cate am observat sunt 4 firme care vindeau terenuri in zona frumusani.

Premier Business
MC & MC ARHITECTURAL
Frumusani Park
si inca unul care aveau site-ul in constructie, dar nu mai stiu adresa (o trec diseara aici cand ajung acasa).

MC & MC se mai ocupa si cu proiectele privind PUZ-urile in zona. Cred ca tot ei au facut si proiectele pt drumurile care au aparut pe acolo.

#23
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

View Postlivtot, on Sep 23 2008, 17:43, said:

MC & MC se mai ocupa si cu proiectele privind PUZ-urile in zona. Cred ca tot ei au facut si proiectele pt drumurile care au aparut pe acolo.
Salut,
Postez un atasament despre cum arata infrastructura zonei la un moment dat...
Nu stiu daca au mai aparut ceva modificari importante, dar daca sesizati ceva "inadvertente" va rog sa va incercati talentul aristic si sa "schitati" ce a mai aparut in plus...
Numai bine.

Attached Files


Edited by eusebiu79, 24 September 2008 - 07:31.


#24
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Am observat ca au bagat ceva pe site si cei de la imobilis. Ei vin dinspre Popesti cu proiectele. "Becurile" din dreptul proiectelor 2, 3 si 4 reprezinta cica curent electric, dar eu am fost duminica in zona si am mers cu masina pana la intrarea in Popesti. Nu am vazut nici un stalp de electricitate pana acolo.

#25
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

View Postgoesalajan, on Sep 24 2008, 09:58, said:

Am observat ca au bagat ceva pe site si cei de la imobilis. Ei vin dinspre Popesti cu proiectele. "Becurile" din dreptul proiectelor 2, 3 si 4 reprezinta cica curent electric, dar eu am fost duminica in zona si am mers cu masina pana la intrarea in Popesti. Nu am vazut nici un stalp de electricitate pana acolo.
Le-or baga subteran...
Mi se pare mie sau au "mutat" in prezentarea lor, putin DJ412 mai inspre proiectul lor?

Edited by eusebiu79, 24 September 2008 - 09:35.


#26
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
Nu ma prind, dar vad ca pot ajunge la teren si din partea dinspre Cernica, ceea ce este un lucru foarte bun.

#27
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

View PostCalculici, on Sep 24 2008, 12:57, said:

Nu ma prind, dar vad ca pot ajunge la teren si din partea dinspre Cernica, ceea ce este un lucru foarte bun.
pai, in poza cu "infrastructura"pe care am postat-o eu , DJ 412 incepe pe partea stanga in interiorul comunei Frumusani, pe cand in poza lor de pe site acelasi DJ incepe tot pe partea stanga dar, dupa ce se termina comuna...si in reprezentarile grafice pe care le au postate pe site-urile lor, majoritatea firmelor care vand terenuri in zona(euroest,premier,neoland,etc) traseaza acest DJ412 ca incepand in interiorul Frumusaniului si nu dupa terminarea comunei...
In legatura cu accesul dinspre Cernica, intradevar este un lucru foarte bun, dar oare este drumul ok pe aceasta "varianta"?

#28
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Sa dea D-zeu sa se dezvolte zona, dar eu am mari rezerve ca va fi la nivelul la care va asteptati voi. Este ok ca si zona, dar nu pentru tineri (din punctul meu de vedere) - este prea departe de Bucuresti. Si ca sa stai la bloc la 25-30Km de Bucuresti - este de evitat. Daca esti stramtorat cu banutii si altceva nu iti permiti, da, poate fi o solutie. Altfel..nu stiu.
Si eu imi puteam lua super teren in Frumusani, dar am ales Popesti, tocmai pentru a evita naveta cu masina.
Ca si dezvoltare...nu stiu ce se poate face pe acolo, adica drumul nu cred ca se va largi la 4 benzi in viitorul apropiat, pentru ca traficul nu este problematic acolo (cel putin deocamdata). Poate doar o pasarela peste Centura, dar...cine stie cat va dura pana se face si asa ceva. In rest se va dezvolta usor usor: gaze, apa, etc..

#29
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

View PostCristiALF, on Sep 24 2008, 14:46, said:

Sa dea D-zeu sa se dezvolte zona, dar eu am mari rezerve ca va fi la nivelul la care va asteptati voi. Este ok ca si zona, dar nu pentru tineri (din punctul meu de vedere) - este prea departe de Bucuresti. Si ca sa stai la bloc la 25-30Km de Bucuresti - este de evitat. Daca esti stramtorat cu banutii si altceva nu iti permiti, da, poate fi o solutie. Altfel..nu stiu.
Si eu imi puteam lua super teren in Frumusani, dar am ales Popesti, tocmai pentru a evita naveta cu masina.
Ca si dezvoltare...nu stiu ce se poate face pe acolo, adica drumul nu cred ca se va largi la 4 benzi in viitorul apropiat, pentru ca traficul nu este problematic acolo (cel putin deocamdata). Poate doar o pasarela peste Centura, dar...cine stie cat va dura pana se face si asa ceva. In rest se va dezvolta usor usor: gaze, apa, etc..
Eu ma refer in primul rand la constructia de case.
In zona Frumusani pretul terenurilor chiar si intravilan comparativ cu celelalte zone limitrofe Bucurestiului este foarte mic,iar cel extravilan cu sanse reale de a intra in intravilan este chiar super ok. Daca facem o comparatie d.p.d.v. al distantei de 10km pana la centura sau de 17km pana in Bucuresti, pe un DN4 nu foarte aglomerat(in acest moment) gasim intradevar preturi mici. Problema nu se pune sa te muti in cartiere de blocuri care se vor construi, daca se vor construi in zona (vezi proiectul South PARK) oricat de tentant ar suna pretul lor de finisare,la un simplu calcul reiese ca tot mai buna este achizitia unui teren si construirea pe el a unei case. Ideea este sa-ti cumperi un teren pentru ca in viitor, odata cu crearea infrastructurii sa incepi sa-ti construiesti in regie proprie o locuinta. Cu siguranta, in aceasta zona nu o sa se faca aceeasi greseala ce s-a facut in celelalte zone vecine Bucurestiului, d.p.d.v al infrastructurii.Ma uitam la proiectul celor de la "imobilis", iar faptul ca se vor lasa intre 9-12 m drum de servitute spune multe despre intentiile celor din zona, de a realiza cartiere cat mai aerisite.Pana la urma or sa inceapa si sa finalizeze si al doilea inel de centura, deoarece este o solutie foarte buna pentru decongestionarea traficului si atunci o sa fie mai usor de ajuns in Bucuresti.
Spui ca ti-ai luat teren in Popesti pentru a evita naveta cu masina.Imi poti spune si mie ce alternativa este acolo din punct de vedere al transportului,oricum Frumusani-ul comunica cu Popesti-ul (te referi la satul Popesti sau la orasul Popesti Leordeni)?
Numai bine.

#30
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
In acest moment, teren bunicel intravilan in Frumusani costa cam 60 EUR/mp parca, fara gaze ca nu sunt. Daca iti iei in camp, da, probabil ca iesi la 30-35 EUR/mp. Daca nu te grabesti insa, in aceesi idee, poti lua extravilan in Popesti cu 70-75 EUR/mp, care este la doar 300m distanta de case si utilitati in acest moment de ex. Zici ca e ieftin..pai cat ai vrea sa fie teren intravilan la 20Km de Bucuresti?? 100 EUR/mp ?!
Mi-am luat teren in Popesti "oras" nu in sat. Ce alternative ai? Pai maxi taxi 10 minute pana la metrou la Big Berceni, cu masina personala poti ajunge la 3 statii de metrou apropiate: IMGB, Aparatori, Berceni, etc
Sincer, mai bine decat Frumusaniul (dar si mai scump) mi se pare Berceniul (comuna) ca si apropiere fata de Bucuresti si fata de metrou (7-12Km pana la IMGB Depou).

Edited by CristiALF, 24 September 2008 - 14:44.


#31
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

View PostCristiALF, on Sep 24 2008, 15:43, said:

In acest moment, teren bunicel intravilan in Frumusani costa cam 60 EUR/mp parca, fara gaze ca nu sunt. Daca iti iei in camp, da, probabil ca iesi la 30-35 EUR/mp. Daca nu te grabesti insa, in aceesi idee, poti lua extravilan in Popesti cu 70-75 EUR/mp, care este la doar 300m distanta de case si utilitati in acest moment de ex. Zici ca e ieftin..pai cat ai vrea sa fie teren intravilan la 20Km de Bucuresti?? 100 EUR/mp ?!
Mi-am luat teren in Popesti "oras" nu in sat. Ce alternative ai? Pai maxi taxi 10 minute pana la metrou la Big Berceni, cu masina personala poti ajunge la 3 statii de metrou apropiate: IMGB, Aparatori, Berceni, etc
Sincer, mai bine decat Frumusaniul (dar si mai scump) mi se pare Berceniul (comuna) ca si apropiere fata de Bucuresti si fata de metrou (7-12Km pana la IMGB Depou).
Pai, eu ma refer la ieftin intravilan la 40 euro/mp cu deschidere la DN 4 in afara comunei si nu la 60euro / mp cu cat se vinde in sat(chiar in sat),iar extravilan, ma refer la cel de 8-12 euro/mp in camp (in zona padurilor) si nu la 30-35 euro/mp cat cer cei care care au teren in camp,in imediata apropiere a satului.

#32
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004

View Posteusebiu79, on Sep 24 2008, 13:28, said:

pai, in poza cu "infrastructura"pe care am postat-o eu , DJ 412 incepe pe partea stanga in interiorul comunei Frumusani, pe cand in poza lor de pe site acelasi DJ incepe tot pe partea stanga dar, dupa ce se termina comuna...si in reprezentarile grafice pe care le au postate pe site-urile lor, majoritatea firmelor care vand terenuri in zona(euroest,premier,neoland,etc) traseaza acest DJ412 ca incepand in interiorul Frumusaniului si nu dupa terminarea comunei...
In legatura cu accesul dinspre Cernica, intradevar este un lucru foarte bun, dar oare este drumul ok pe aceasta "varianta"?


Drumul acela este pe stanga dupa ce se termina comuna, imediat dupa fabrica de mezeluri (am vizitat zona). Dar pe site-ul asta drumul are denumirea DC36. DJ412C este mult mai in stanga (nu are legatura cu frumusani) in apropiere de Popesti care se duce pe langa padure spre Nuci.
Atasez harta de pe site.
Attached File  harta.jpg   351.15K   80 downloads

Edited by goesalajan, 24 September 2008 - 15:11.


#33
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

View Posteusebiu79, on Sep 24 2008, 15:58, said:

Pai, eu ma refer la ieftin intravilan la 40 euro/mp cu deschidere la DN 4 in afara comunei si nu la 60euro / mp cu cat se vinde in sat(chiar in sat),iar extravilan, ma refer la cel de 8-12 euro/mp in camp (in zona padurilor) si nu la 30-35 euro/mp cat cer cei care care au teren in camp,in imediata apropiere a satului.
OK, am inteles la ce te referi tu. Da, eu ma refeream la 60 EUR care este in sat. Tare mi-e ca la DN4 nu e 40, ci mai mult (asta chiar langa sat unde sa ai utilitatile). Daca iei in afara mult, posibil sa fie 40, dar nu stiu daca gasesti parcele mici. Si mai intervine o problema cu deschiderea la DN4: pai trebuie sa iei teren mult, cu adancime cat mai mare (macar un 60m adancime, daca nu chiar mai mult). Ceea ce inseamna ca iti trebuie min 1000mp, pentru ca vrei sa pui casa cat mai in spate departe de praf si zgomot. De asemenea mai trebuie sa stii cont de faptul ca poate, peste ani, va trebui sa cedezi din teren catre stat pentru latirea drumului...caz in care vei "veni" cu casa mai aproape de sosea. Bottom line - iti trebuie teren mult, implicit si banii vor fi importanti, pentru ca vei ajunge sa dai cam 50.000 EUR pe teren cel putin.

#34
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

View PostCristiALF, on Sep 24 2008, 16:23, said:

OK, am inteles la ce te referi tu. Da, eu ma refeream la 60 EUR care este in sat. Tare mi-e ca la DN4 nu e 40, ci mai mult (asta chiar langa sat unde sa ai utilitatile). Daca iei in afara mult, posibil sa fie 40, dar nu stiu daca gasesti parcele mici. Si mai intervine o problema cu deschiderea la DN4: pai trebuie sa iei teren mult, cu adancime cat mai mare (macar un 60m adancime, daca nu chiar mai mult). Ceea ce inseamna ca iti trebuie min 1000mp, pentru ca vrei sa pui casa cat mai in spate departe de praf si zgomot. De asemenea mai trebuie sa stii cont de faptul ca poate, peste ani, va trebui sa cedezi din teren catre stat pentru latirea drumului...caz in care vei "veni" cu casa mai aproape de sosea. Bottom line - iti trebuie teren mult, implicit si banii vor fi importanti, pentru ca vei ajunge sa dai cam 50.000 EUR pe teren cel putin.
Ai dreptate, in privinta evolutiei terenului cu deschidere la DN de peste ani.La un moment dat or sa trebuiasca a largi si acest DN si atunci trebuie cedat statului o anumita "bucata" de teren.In acest caz, merita sa dai mai putin bani,chiar si pe unul extravilan care o sa intre in intravilan (aproximativ 10-15euro/mp) si sa-ti iei la o distanta de 400-500ml fata de DN si iesi mai convenabil atat d,.p.d.v al pretului cat si al...poluarii de orice fel.Oricum, merita de luat, dar nu in sat...la iesirea din el(zona baltilor) sau in spatele lui( la paduri, ca de aceea vrei sa "fugi" din Bucuresti) este mult mai ok.

#35
eusebiu79

eusebiu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.09.2008

View Postgoesalajan, on Sep 24 2008, 16:10, said:

Drumul acela este pe stanga dupa ce se termina comuna, imediat dupa fabrica de mezeluri (am vizitat zona). Dar pe site-ul asta drumul are denumirea DC36. DJ412C este mult mai in stanga (nu are legatura cu frumusani) in apropiere de Popesti care se duce pe langa padure spre Nuci.
Atasez harta de pe site.
Attachment harta.jpg
Aha, inseamna ca sunt doua drumuri diferite, unul DC 36 pe care o sa-l asfalteze in curand si unul DJ412 (paralel cu DC36 din imagine ) care este asfaltat pana la iesirea din Frumusani (in spatele comunei) , dupa care urmeaza o portiune prin camp pana la padure dupa care care se reia asfaltat (DJ412C)....Hai c-am lamurit-o pana la urma!:))
Ps. In atasament se vede si comuna Berceni, dar principalul avantaj al Frumusani-ului il constituie padurile si "baltile de peste" care nu se regasesc in Berceni.Este un atu important in cazul in care vrei sa scapi de...rutina cotidianului si de poluarea din Bucuresti.

Attached Files


Edited by eusebiu79, 24 September 2008 - 17:38.


#36
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
Ce de lucruri interesante am aflat. Dupa desenele voastre ar parea ca am luat un teren pe DC36 care va fi asfaltat. Sa stiti ca mai e un proiect despre care se spune ca va asfalta un drum care pleaca din spatele comunei Frumusani (de pe undeva de pe langa primarie) si va merge catre Vasilati.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate