Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Despre mantuire

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
117 replies to this topic

Poll: Mantuirea (42 member(s) have cast votes)

Apartinatorii carei religii se vor mantui? sau se vor mantui aparatinatori alor mai multe? sau a niciuneia?

  1. Ortodoxa (3,5% din populatia lumii in 2002 (5 votes [11.90%])

    Percentage of vote: 11.90%

  2. Romano-Catolica (17,4% din populatia lumii in 2002) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. Protestanta (5,6% din populatia lumii in 2002) (1 votes [2.38%])

    Percentage of vote: 2.38%

  4. Alte religii crestine (6,4 % din populatia lumii in 2002) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Mozaiaca (0,2% din populatia lumii in 2002) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  6. Islamica (19,8 % din populatia lumii in 2002) (1 votes [2.38%])

    Percentage of vote: 2.38%

  7. Nu exista mantuire (ateism)-(2,4% in 2002) (22 votes [52.38%])

    Percentage of vote: 52.38%

  8. Din mai multe religii (se vor selecta oameni) (13 votes [30.95%])

    Percentage of vote: 30.95%

Vote Guests cannot vote

#1
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007
Sursa datelor statistice din poll este Encyclopedia Britannica 2003, insa cam toate datele de atunci, indiferent de sursa sunt aproximativ la fel. Pana in 2008 nu s-au modificat cu mult procentele, am ales insa datele din 2002 pentru ca au fost mai detaliate (din ce am gasit pe internet). Puteti consulta sursa intr-o harta detaliata pe care am atasat-o la acest topic in format Jpg.
          Am sa incep cu parerea mea. Eu  aleg punctul 8 din acest topic, adica ''din mai multe religii''. Sunt ortodox, insa cand ma uit pe harta pe care am atasat-o (va rog sa faceti si voi acest lucru indiferent carei religii apartineti) si vad  3,5% ortodocsi, reprezentati cu visiniu intr-o mica portiune a globului, nu pot sa nu imi formez conceptii pe considerente ecumenice, astfel, incerc sa respect, sa urmez biserica careia apartin (si sa fiu in masura in care pot practicant al ei), dar si sa aflu mai multe si despre alte religii, sa le explorez si sa le inteleg. Cred ca indiferent in ce procente, oamenii s-ar putea mantui din diferite religii, posibilitatea ca ei sa apartina doar uneia este exclusa din punctul meu de vedere. De exemplu poate se vor mantui 90% ditnre ortodocsi, dar poate si 10 % dintre catolici, x% protestanti etc . Este un exemplu ''aleatoriu''. Ideea e ca nu sustin  extremismul religios. Poate prin faptul ca lumea se va converti intr-o anumita masura, in timp la ''o religie mare'', poate din alte motive, dar nu pot sa cred ca se poate mantui doar un foarte mic procent, o foarte mica ''pata'' de pe harta atasata. Cred totusi ca biserica este Casa Domnului si fiecare dintre noi are nevoie de biserica pentru mantuire, cum se mentioneaza si in biblie, unde se roaga mai multi, Dumnezeu este intre ei. Personal o sa mai cercetez chestiunea asta, nu am o conceptie batuta in cuie, incerc sa aflu mai multe, poate chiar si aici pe forum.
           Va rog sa va sustineti punctele de vedere, fie ele ''ecumenice'' sau nu. Sa argumentati de ce o religie ar oferi mantuirea si altele nu. Rog ateii sa nu-si bata joc de acest topic, sa reprezinte cu decenta procentul din care fac parte.
           Imi cer scuze ca nu am incadrat mai multe religii in poll, din considerente de spatiu am incadrat religiile care au subforumuri si pe Softpedia, aria Religie&Spiritualitate.
           Multumesc.

Edited by DayDreamer, 13 September 2008 - 17:06.


#2
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Ce inseamna cand te "mantuiesti"? Ce se intampla efectiv cu persoana proprie?

#3
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postmrproper, on Sep 13 2008, 18:07, said:

Ce inseamna cand te "mantuiesti"? Ce se intampla efectiv cu persoana proprie?



           Mantuirea se refera la acceptarea omului in imparatia Lui Dumnezeu, adica din punct de vedere religios prespune o viata pe pamant conforma cu dorintele Lui Dumnezeu-care finalmente, dupa moartea trupului ar asigura accederea in Imparatia Lui. Fiecare religie impune un stil de viata mai mult sau mai putin diferit fata de celelalte (desi sunt tangente  pe undeva - cel putin cele crestine), de aia am vrut sa fac topicul. Sa vad pareri ale unor reprezentanti ai diferitor religii in legatura cu asta: adica ce ofera religia lor si nu ofera altele in drumul spre mantuire. Cum spuneam, nici eu nu sunt expert in chestiunea asta, caut raspunsuri, poate chiar aici pe forum.

Edited by DayDreamer, 13 September 2008 - 17:14.


#4
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007
Dumnezeu nu s-a hotarat ce procentaj sa acorde fiecarei religii [ + celor din jungle care nu au auzit de religii ] , pana se decide , fac eu niste pronosticuri.              B)

1. se vor mantui doar Martorii lui Iehova deoarece doar ei respecta toate regulile inclusiv apostolatul....si cum nr. e limitat degeaba incercati si voi ca nu mai sunt locuri.              :P

2. se vor mantui doar cei ce nu au ochelari de cal [chiar daca apartin ..inca...unei religii].

3. se vor mantui doar cei ce cauta si vor....din toata inima...si creierul [chiar daca sunt atei...sau nu ].                       ;)  

4. ma voi mantui Eu si in Mine sunt toti.

Bless you, my children !

:notangel:

#5
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Sunt de acord cu tine, in privinta religiilor crestine si musulmane cu privire la conceptul de mantuire. Pe acea harta exista si religii (chiar cu acoperire mai mare decat ortodoxia), care nu considera posibila viata in rai dupa moarte.

Acum, eu facand parte din grupul de 2.4%, ma intreb: Ce se intampla daca:
- un om se naste intr-o familie de ortodocsi dar adera la religia mosaica?
- un om adera la mai multe religii de-a lungul vietii, inclusiv perioade fara religie?
- un om practica simultan mai multe religii?
- un om adera la o anumita religie in ultima zi a vietii sale?

Se poate pune problema mantuirii? Daca da, in care religie?

Presupun ca nu putem vorbi despre criteriile dupa care se face selectia in mantuire, sau sursa acestora?

#6
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postmrproper, on Sep 13 2008, 18:20, said:

Sunt de acord cu tine, in privinta religiilor crestine si musulmane cu privire la conceptul de mantuire. Pe acea harta exista si religii (chiar cu acoperire mai mare decat ortodoxia), care nu considera posibila viata in rai dupa moarte.

Acum, eu facand parte din grupul de 2.4%, ma intreb: Ce se intampla daca:
- un om se naste intr-o familie de ortodocsi dar adera la religia mosaica?
- un om adera la mai multe religii de-a lungul vietii, inclusiv perioade fara religie?
- un om practica simultan mai multe religii?
- un om adera la o anumita religie in ultima zi a vietii sale?

Se poate pune problema mantuirii? Daca da, in care religie?

Presupun ca nu putem vorbi despre criteriile dupa care se face selectia in mantuire, sau sursa acestora?



De acord cu tine: insa, atentie, am scris din start ca am inclus in poll doar religii care sunt in subforumuri in aria Religie&Spiritualitate. si din nou atentie: am mentionat ca eu sunt ortodox, deci din start am formulat intrebarile din punct de vedere al unui crestin. Si astept si de la crestini sau de la adepti ai religiilor care cred in viata de dupa moarte opinii despre religiile de care ziceai tu, care nu cred in viata dupa moarte. Si bineinteles raspunsurile lor, ale religiilor in cauza, daca se poate argumentate. Acele religii se regasesc undeva pe harta care am atasat-o deci le poate vizualiza oricine.
Repet insa, mi se pare normal ca eu sa pun problema dpdvd crestin, deoarece sunt crestin. Si sa nu uitam ca pana la urma crestinsimul este cea mai raspandinta religie.

SI, IMPORTANT: in principiu m-am referit la ultima religie a omului, cea cu care moare (dar apuca sa o urmeze in viata, nu moare cu 2 sec. dupa ce adera la ea :) ), insa nu am exclus nici posibilitatea ca fiecare sa se mantuiasca separat in alte religii sau finalmente, in urma unui fel de ''unificare'' a religiilor. in ce masura si in ce procente e de discutat si cercetat, de aia am creat topicul

Edited by DayDreamer, 13 September 2008 - 18:00.


#7
loryna

loryna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.09.2008
Nu exista mantuire pe criterii religioase.Ar fi mare nedreptate din partea lui D-zeu iar D-zeu e drept.Religia nu te face mai bun in fata lui D-zeu,daca esti baptist nu esti mai bun decat un musulman...tu ca entitate contezi, urmezi Binele sau Raul ( prin Bine inteleg sa preutiesti viata,umanitatea,sa-ti ajuti semenii etc nu fac filozofia binelui).

#8
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostDayDreamer, on Sep 13 2008, 18:31, said:

Repet insa, mi se pare normal ca eu sa pun problema dpdvd crestin, deoarece sunt crestin. Si sa nu uitam ca pana la urma crestinsimul este cea mai raspandinta religie.
Bine, incercam si eu sa aflu cum am putea noi vota sau prezice un eveniment viitor, dupa ce ne informam cu grija.

Si sa nu uitam ca pana la urma credinta intr-o religie este cea mai raspandita manifestare a modului de trai. (aici, ca sa intelegi de ce faptul ca esti ortodox intr-o minoritate crestina nu te face special)

Daca tu nu-mi poti raspunde la intrebari, slabe sanse sa poata altcineva... spor la discutie...

View Postloryna, on Sep 13 2008, 18:38, said:

Nu exista mantuire pe criterii religioase.Ar fi mare nedreptate din partea lui D-zeu iar D-zeu e drept.Religia nu te face mai bun in fata lui D-zeu,daca esti baptist nu esti mai bun decat un musulman...tu ca entitate contezi, urmezi Binele sau Raul ( prin Bine inteleg sa preutiesti viata,umanitatea,sa-ti ajuti semenii etc nu fac filozofia binelui).
Si atunci, de ce pune Dumnezeu pe oameni sa se inchine la el, sa mearga la biserica, sa isi modifice stilul de viata conform recomandarii preotilor?

Daca esti bun, si iti ajuti semenii neconditionat, fara sa te intereseze existenta unui Dumnezeu, vei fi mantuit?

#9
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postmrproper, on Sep 13 2008, 18:40, said:

Bine, incercam si eu sa aflu cum am putea noi vota sau prezice un eveniment viitor, dupa ce ne informam cu grija.

Si sa nu uitam ca pana la urma credinta intr-o religie este cea mai raspandita manifestare a modului de trai. (aici, ca sa intelegi de ce faptul ca esti ortodox intr-o minoritate crestina nu te face special)

Daca tu nu-mi poti raspunde la intrebari, slabe sanse sa poata altcineva... spor la discutie...


Si atunci, de ce pune Dumnezeu pe oameni sa se inchine la el, sa mearga la biserica, sa isi modifice stilul de viata conform recomandarii preotilor?

Daca esti bun, si iti ajuti semenii neconditionat, fara sa te intereseze existenta unui Dumnezeu, vei fi mantuit?


Am dat si un edit la postul anterior, in care ti-am raspuns partial la intrebari. Pai aici e problema. De ce unii afirma ca doar cei care apartin religiei lor se pot mantui? si dupa cum cunosti sunt multi, de ce altii afirma invers? si care sunt criteriile pe care se bazeaza ambele categorii?  Intrebarile sunt complexe, subiectul e delicat. Nu vreau sa ma pripesc si sa arunc raspunsuri in vant, aiurea, deci, fiindca acum nu mai am timp, cu alta ocazie. Insa reciteste postul meu anterior pana la final pentru a vedea in linii mari din ce perspectiva am pus problema mantuirii. ce-i drept cam ''vag'' continutul postului respectiv , altadata mai pe larg  ;)

#10
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007
eu sunt oficial catolica. am fost crescuta si in biserica catolica si in cea ortodoxa. am prieteni baptisti , evanghelisti , martori ai lui Iehova , penticostali , etc.....ce am observat la toti ? fiecare crede 100 % ca doar in credinta lor exista mantuire. poate exact aceasta privire de ansamblu mi-a dat ocazia sa inteleg ca totul e o iluzie omeneasca . aceasta separare + aceasta tendinta pe care o avem de cand ne nastem sa spunem ca ceea ce ne apartine sau carui apartinem, e mai bun decat ce se gaseste in alta parte. este o tendinta pur omeneasca ce nu are nimic de a face cu Dumnezeu. ce ne-am face atunci cu cei din jungla care nici macar nu au auzit cuvantul acesta. acum cand ii ascult pe unii sau pe altii cu cata forta si credinta exprima faptul ca religia , credinta lor e cea mai buna , imi trezeste un sentiment de...mila .

Edited by ryanna, 13 September 2008 - 18:04.


#11
iulianvalentin

iulianvalentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 11.06.2008
Treaba cu mantuirea este ceva relativ, si nu cred ca tine de religie ci mai degraba de om,

#12
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postryanna, on Sep 13 2008, 19:03, said:

eu sunt oficial catolica. am fost crescuta si in biserica catolica si in cea ortodoxa. am prieteni baptisti , evanghelisti , martori ai lui Iehova , penticostali , etc.....ce am observat la toti ? fiecare crede 100 % ca doar in credinta lor exista mantuire. poate exact aceasta privire de ansamblu mi-a dat ocazia sa inteleg ca totul e o iluzie omeneasca . aceasta separare + aceasta tendinta pe care o avem de cand ne nastem sa spunem ca ceea ce ne apartine sau carui apartinem, e mai bun decat ce se gaseste in alta parte. este o tendinta pur omeneasca ce nu are nimic de a face cu Dumnezeu. ce ne-am face atunci cu cei din jungla care nici macar nu au auzit cuvantul acesta. acum cand ii ascult pe unii sau pe altii cu cata forta si credinta exprima faptul ca religia , credinta lor e cea mai buna , imi trezeste un sentiment de...mila .
Scapa de acel sentiment de mila. Nu trebuie sa simti ceva doar pentru ca starea naturala a oamenilor este sa se nasca intr-o religie. Asta e realitatea, o accepti asa cum e, si ar trebui chiar sa te bucuri, pentru ca totul e normal. :)

#13
loryna

loryna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.09.2008

View Postmrproper, on Sep 13 2008, 09:40, said:

Si atunci, de ce pune Dumnezeu pe oameni sa se inchine la el, sa mearga la biserica, sa isi modifice stilul de viata conform recomandarii preotilor?

Daca esti bun, si iti ajuti semenii neconditionat, fara sa te intereseze existenta unui Dumnezeu, vei fi mantuit?

Nu D-zeu pune oamenii sa se inchine la el ci cartile "sfinte" biblia coranul etc scrise de om ( la insuflarea divina spun unii, aici e de comentat) si aceste carti luate drept legi de capatai fac brainwash prin biserici.Preotii sunt invatatori, nu au alt scop nu sunt auriti , nu sunt sfinti alegerea e a ta daca il aascult sau nu.Modifici stilul de viata cand observi ca incepi sa te indepartezi de Bine,iti dai seama ca provoci suferinta in jur sau chiar tie insuti.

Fii bun, ajuta-ti semenii,pretuieste viata si umanitatea si vei fi mantuit ...whatever that is ...Nu trebuie sa crezi in D-zeu sa faci toate astea, sunt atei mai buni si mai atasati de valorile umanitatii decat multi credinciosi care merg regulat la biserica.

#14
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

View Postmrproper, on Sep 13 2008, 18:08, said:

Scapa de acel sentiment de mila. Nu trebuie sa simti ceva doar pentru ca starea naturala a oamenilor este sa se nasca intr-o religie. Asta e realitatea, o accepti asa cum e, si ar trebui chiar sa te bucuri, pentru ca totul e normal. :)


nu e o mila fata de ei ca persoane, ei sunt superbi , minunati , prieteni de nadejde . am avut norocul sa cunosc oameni din diferite religii ...dar Oameni !
era vorba de acest mic [mare] obstacol intre niste oameni deosebiti ...obstacol care s-ar putea numi religie organizata ,ierarhizata cu reguli bine definite si fara drept de apel sau discutie. ele nu ar trebui sa existe sau chiar daca ar exista sa fie permanent conferinte internationale in care sa se dezbata asemanarile si ,,deosebirile" pt. a se ajunge la un numitor comun....cat de cat ....

#15
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postryanna, on Sep 13 2008, 19:03, said:

eu sunt oficial catolica. am fost crescuta si in biserica catolica si in cea ortodoxa. am prieteni baptisti , evanghelisti , martori ai lui Iehova , penticostali , etc.....ce am observat la toti ? fiecare crede 100 % ca doar in credinta lor exista mantuire. poate exact aceasta privire de ansamblu mi-a dat ocazia sa inteleg ca totul e o iluzie omeneasca . aceasta separare + aceasta tendinta pe care o avem de cand ne nastem sa spunem ca ceea ce ne apartine sau carui apartinem, e mai bun decat ce se gaseste in alta parte. este o tendinta pur omeneasca ce nu are nimic de a face cu Dumnezeu. ce ne-am face atunci cu cei din jungla care nici macar nu au auzit cuvantul acesta. acum cand ii ascult pe unii sau pe altii cu cata forta si credinta exprima faptul ca religia , credinta lor e cea mai buna , imi trezeste un sentiment de...mila .


Intr-adevar, tine in principiu de om treaba asta. referitor la oamenii aia din jungla, biblia releva ca sfarsitul lumii nu va avea loc pana cand evanghelia nu va fi cunoscuta in toata lumea. si e pe cale sa fie :). am citit recent un articol despre niste bastinasi din america de sud care erau pe cale sa devina crestini. stiu ca pare incredibil, dar e adevarat. Sa nu uitam nici ca principalele religii ale lumii (care reprezinta cel mai mare procent) au foarte mari similitudini, deci de aici nu e decat un pas pana la a adera una la alta. de  ex. poate o parte din islamisti o sa adere la crestinism fiindca e asemanator ca doctrine din vechiul testament cu islamul, dar se bazeaza pe iubire, nu pe razboi religios gen jihad, cu kamikaze etc. deja au aderat multi. au aderat si hindusi etc. Personal sunt crestin si gandesc din aceasta perspectiva. Din biblie stim ca nu se vor mantui multi oameni, deci nu trebuie sa ne asteptam sa se converteasca un numar impresionant de mare de oameni la crestinism. Ideea e ca toti au o sansa. Insa eu cred in mantuirea prin crestinism deoarece spre deosebire de alte religii, crestinismul are baze solide, civilizatia a ''explodat'' in tari crestine, mari inventatori, oameni de stiinta care au revolutionat lumea au facut parte din tari crestine (chiar daca nu toti erau practicanti ai religiilor aferente). Daca ne uitam putin in istorie crestinismul (cu exceptiile de rigoare, cazuri nefericite in care s-au luat decizii gresite, pt ca exista si opusul Lui Dumnezeu) a oferit lumii progres. repet, nu toti oamenii care au pus bazele progresului erau practicanti ai unor religii crestine, dar erau in mare parte din tari proclamate crestine. Binenteles, aici ma refer la perioada de dupa Hristos, in care s-a progresat foarte mult, in raport cu perioadele precedente. sa ne gandim, cat de mult a progresat omenirea in 2000 de ani,  raportat la alte cateva mii de ani dinaintea Lui Hristos. Si bineinteles sa nu lasam la o parte izvoarele istorice care atesta veridicitatea bibliei si a persoanelor din ea mai mult ca pe oricare alte carti/personaje similare ale altor religii sau ca pe alte religii in tot ceea ce inseamna ele. Asadar, personal cred in crestinism ca fiind calea mantuirii, in principiu prin convertire, insa, cu exceptiile de rigoare. La fel cum exista oamei buni si rai in toate tarile si religiile, exista si oameni care se vor mantui sau nu, nu sunt in masura sa judec daca ar trebui sa fie vreodata crestinizati sau nu. Doresc sa aflu, insa momentan incerc sa urmez calea crestinismului, deoarece cred ca din moment ce mi-a fost descoperita calea asta(prin parinti, studiu personal etc) as fi persecutat de 1000 de ori mai tare decat ala din jungla care poate o va cunoaste cu doar 2 ani inainte sa moara, in cazul in care nu as urma-o. Pentru ca e celebru enuntul asta: Daca nu cunosti pe Dumnezeu (daca nu ti-a fost descoperit de tine sau de terte persoane credincioase, experiente etc.), esti mult mai putin pedepsit decat daca Il cunosti si nu Il urmezi. Deocamdata incerc sa Il urmez, ferm convins fiind ca religia crestina ghideaza omul pe calea cea buna, fiind intemeiata pe iubire: de aproape, de lume in general, de tot ce exista. Succes tuturor.

Edited by DayDreamer, 13 September 2008 - 18:41.


#16
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postryanna, on Sep 13 2008, 19:34, said:

nu e o mila fata de ei ca persoane, ei sunt superbi , minunati , prieteni de nadejde . am avut norocul sa cunosc oameni din diferite religii ...dar Oameni !
era vorba de acest mic [mare] obstacol intre niste oameni deosebiti ...obstacol care s-ar putea numi religie organizata ,ierarhizata cu reguli bine definite si fara drept de apel sau discutie. ele nu ar trebui sa existe sau chiar daca ar exista sa fie permanent conferinte internationale in care sa se dezbata asemanarile si ,,deosebirile" pt. a se ajunge la un numitor comun....cat de cat ....
Un om normal merge mai ingreunat, si poate isi face mai mult rau daca foloseste o cârjã.

Dar sunt oameni, precum orbii si ologii care au nevoie de cârjã. Cine esti tu sa le refuzi dreptul de a folosi o cârjã?!

Nu toti oamenii pot trai fericiti si in armonie cu ceilalti, daca nu au un paradis la care sa se gandeasca cand fac fapte bune.

Nu toti parintii au timp sa isi educe copiii sa fie cuminti, cand e de ajuns sa le spuna ca Mos Craciun le aduce cadouri daca sunt cuminti, sau o bucata de carbune daca sunt obraznici...

Tu crezi ca poti sa faci ceva sa fii mantuita?

View PostDayDreamer, on Sep 13 2008, 19:37, said:

biblia releva ca sfarsitul lumii nu va avea loc pana cand evanghelia nu va fi cunoscuta in toata lumea. si e pe cale sa fie :).
Pai eu zic sa te bucuri :)

Si sa-mi spui unde e relevatia asta, sa ma interesez si eu. Nu vreau sa va mantuiti fara mine :P

#17
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postmrproper, on Sep 13 2008, 19:40, said:

Un om normal merge mai ingreunat, si poate isi face mai mult rau daca foloseste o cârjã.

Dar sunt oameni, precum orbii si ologii care au nevoie de cârjã. Cine esti tu sa le refuzi dreptul de a folosi o cârjã?!

Nu toti oamenii pot trai fericiti si in armonie cu ceilalti, daca nu au un paradis la care sa se gandeasca cand fac fapte bune.

Nu toti parintii au timp sa isi educe copiii sa fie cuminti, cand e de ajuns sa le spuna ca Mos Craciun le aduce cadouri daca sunt cuminti, sau o bucata de carbune daca sunt obraznici...

Tu crezi ca poti sa faci ceva sa fii mantuita?


Pai eu zic sa te bucuri :)

Si sa-mi spui unde e relevatia asta, sa ma interesez si eu. Nu vreau sa va mantuiti fara mine :P

In apocalipsa, crede-ma ca nu am vreme sa caut acum citatul, de o ora doresc sa plec pt. ca am treaba :). totusi am amanat ca sa mai raspund pe aici. sunt ferm convins insa ca un crestin de pe forum gaseste urgent...sau chiar tu ai gasi. poate chiar si introducand la ''keyword'' o propozitie asemanatoare.

#18
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
mantuire adica acceptarea in acea societate hipercivilizata fara munca silnica , boli , batranete ? :)
posibili candidati - Gandhi , Einstein , Dalai Lama , maica Tereza , Leonardo da Vinci ........

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate