Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Ceață

- - - - -
  • Please log in to reply
361 replies to this topic

#235
andreiuc88

andreiuc88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 21.09.2007
@calexe: imi place atmosfera din prima, si pentru mine aproape ca e destul. Dar parca privirea ar vrea sa se agate de mai mult, parca stabilopozii respectivi nu sunt destul. Imi place diferenta de luminozitate (si culoare) data de soare, cred ca e bine ca l-ai inclus in cazul acesta. Per total imi place pentru ce e, un cadru minimalist, dar parca totusi e prea minimalist. Ironic, nu? :D
A doua mi se pare cea mai buna. Din nou atmosfera (data si de reflexia soarelui in apa), dar acum ai si pasarile care umplu cadrul cu ceva, si arata bine. Si astea ajuta la randul lor la atmosfera. Se potriveste ce am spus si la prima, doar ca acum nu mai e prea minimalista.
Sunt curios daca sunt culori naturale date de ceata+rasarit ori sunt ajutate in postprocesare. Si ca sa clarific de la inceput, o sa imi placa aceste cadre la fel de mult indiferent de raspuns.

Just a glympse:

Attached Files



#236
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Ce finuta e poza ta - frumos!

La ale mele: mersi de atentie.
1)  Din pacate nu am putut cadra exact cum mi-as fi dorit. Dar tot minimalista trebuia sa iasa, si tot cu un soare si doi pelicani in ceata (apropos, sunt pelicani, nu stabilopozi :) ).
2) Aici ma apropiasem deja. Cand au zburat pelicanii abea am mai apucat sa declansez. La tanc.

Culori: RAW-urile sunt nerelevante dpdv al culorilor intrucat trag cu Auto WB. Daca pun pe originalele neprelucrate WB = Shadow atunci cam aceea era lumina de la fata locului. Mai departe - evident ca pozele sunt intens procesate. Era o ceata deasa de tot. Cu greu vedeam pelicanii, si mai greu focalizam. Si mai trebuia sa indrept si barca spre ei spre a-mi pune clientii in pozitie optima. Eu am fotografiat numai dupa ce si-au facut ei pozele. Sper ca ei sa aiba cadre mai bune ca ale mele, inca nu le-am vazut.

Apropos de prelucrare: mai am cateva precum celor de mai jos. Lucrate cu sliderele pe la extreme.
Attached File  300K_20110524_TDD02_061_Cristi.jpg   159.79K   222 downloadsAttached File  300K_20110524_TDD02_044_Cristi.jpg   177.38K   210 downloadsi.jpg]
Facute tot pe ceata intensa, inaintea rasaritului. Eu unul am dubii cu privire la ce a iesit. Nevasta-mea zice ca arata ca pozele de nunta de la tara, de pe vremuri :)

Edited by calexe, 28 June 2011 - 20:43.


#237
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010
@ andreiuc88 : silueta aceea de caprioara face toata poza :) foarte faina.

@ calexe : din ultimele puse, imi place prima. delicata.

Attached Files



#238
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007

View Postcalexe, on 28th June 2011, 21:42, said:

Facute tot pe ceata intensa, inaintea rasaritului. Eu unul am dubii cu privire la ce a iesit. Nevasta-mea zice ca arata ca pozele de nunta de la tara, de pe vremuri :)
Sunt absolut superbe. Felicitări.

#239
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
@bubus - sa presupun ca masina respectiva nu avea viteza prea mare, din moment ce ai apucat sa postezi cadrul...?

#240
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010

View Postshmu, on 29th June 2011, 17:01, said:

@bubus - sa presupun ca masina respectiva nu avea viteza prea mare, din moment ce ai apucat sa postezi cadrul...?

avea viteza mai mare, decat cea cu care am postat eu cadrul :)

#241
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
Calexe - cele 2 poze sunt extraordinare. Foarte frumoasa atmosfera.

Adaug si eu una cu aburi dupa ploaie.

Attached Files



#242
odinro

odinro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 09.06.2010
Ce fain ai prins aburii aceia!

#243
shad0_w_master

shad0_w_master

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.09.2006
Aceasta am facut-o in gradina botanica din Iasi,intr-o zi de toamna.
Attached File  grbot.jpg   78.16K   152 downloads

#244
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010
mie imi place :)

#245
ovidiuplayer

ovidiuplayer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.07.2011
salut,
bubus8 : Poza arata bine,e bine incadrata si de ce nu ar fi una deosebita.
shad0_w_master :E o poza reusita cu un singur amanunt:trebuia sa saturezi un pic culoarea(sa nu fie prea soft de la ceata)...sau daca nu obisnuiesti sa editezi poze tot e bine.
VanBasten: Ai avut un peisaj superb si ai realizat o poza buna intr-un peisaj tipic(acuma daca e poza sau fotografie decid altii nu eu). Pe unde e locatia ?
Imi postez si eu ceva poze cu ceata.Sper sa am parte de ceva critici.
Attached File  SANY4108.jpg   85.93K   81 downloads
Attached File  SANY5982_22_ausgurs_Stanci_Nicula_.jpg   55.68K   79 downloads
Attached File  SANY5987.jpg   121.26K   69 downloads
Attached File  DSCF4396.jpg   81.81K   77 downloads

Edited by ovidiuplayer, 13 July 2011 - 17:17.


#246
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005

View Postandreiuc88, on 28th June 2011, 21:05, said:

Just a glympse:
Multumesc.

View Postcalexe, on 28th June 2011, 21:42, said:

Prima e "tablou", ireala. :)

#247
andreiuc88

andreiuc88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 21.09.2007
@Calexe - mie imi plac mult imaginile soft cu pasari si ceata. Au atmosfera si arata foarte bine, de vis. E altceva, nu-s doar pasari. La tine am observat de mai multe ori asta: reusesti sa faci peisaje cu pasari, nu doar pasari.

@Bubus & VanBasten - cadre ok, dar nu sunt foarte speciale.

@shad0_w_master - imi place, are atmosfera. Nu-s foarte sigur de culoare, cred ca eu l-as fi lasat A/N, dar e alegerea ta.

@ovidiuplayer - in prima imagine nu prea ai nici subiect, nici lumina. Poate era mai bine daca incadrai mai jos, nu stiu ce era acolo. Poate era ceva interesant?
In a doua imagine mi-ar fi placut sa ai ceva mai multe detalii pe ceata, texturi, etc. Asa ceata e cam neinteresanta si acopera aproape tot. Incadrarea imi pare buna, la fel as fi incadrat si eu. Pur si simplu nu te-au ajutat destul conditiile.  
A treia mi se pare cea mai buna, e ok cum ai gandit-o, poate cu mai mult foreground ar fi fost si mai bine, dar aici ma deranjeaza lumina prea tare. Probabil ca era o ora mai inaintata. Si aici nu e vina ta, e ok cadrul dar nu te-au ajutat pe deplin conditiile.
In ultima nu vad mai nimic, abia disting cateva forme. Exista imagini minimaliste foarte bune, dar aici nu e cazul. E pur si simplu goala, neinteresanta.
Esti pe drumul cel bun, ceata te rasplateste de multe ori. Ai grija la incadrari si la ora la care le faci. Incearca sa arati lumii momentul special pe care l-ai vazut tu, si sa ii faci sa simta ce ai simtit tu cand ai vazut peisajul respectiv.

#248
ovidiuplayer

ovidiuplayer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.07.2011

View Postandreiuc88, on 18th July 2011, 18:38, said:

@Calexe - mie imi plac mult imaginile soft cu pasari si ceata. Au atmosfera si arata foarte bine, de vis. E altceva, nu-s doar pasari. La tine am observat de mai multe ori asta: reusesti sa faci peisaje cu pasari, nu doar pasari.

@Bubus & VanBasten - cadre ok, dar nu sunt foarte speciale.

@shad0_w_master - imi place, are atmosfera. Nu-s foarte sigur de culoare, cred ca eu l-as fi lasat A/N, dar e alegerea ta.

@ovidiuplayer - in prima imagine nu prea ai nici subiect, nici lumina. Poate era mai bine daca incadrai mai jos, nu stiu ce era acolo. Poate era ceva interesant?
In a doua imagine mi-ar fi placut sa ai ceva mai multe detalii pe ceata, texturi, etc. Asa ceata e cam neinteresanta si acopera aproape tot. Incadrarea imi pare buna, la fel as fi incadrat si eu. Pur si simplu nu te-au ajutat destul conditiile.  
A treia mi se pare cea mai buna, e ok cum ai gandit-o, poate cu mai mult foreground ar fi fost si mai bine, dar aici ma deranjeaza lumina prea tare. Probabil ca era o ora mai inaintata. Si aici nu e vina ta, e ok cadrul dar nu te-au ajutat pe deplin conditiile.
In ultima nu vad mai nimic, abia disting cateva forme. Exista imagini minimaliste foarte bune, dar aici nu e cazul. E pur si simplu goala, neinteresanta.
Esti pe drumul cel bun, ceata te rasplateste de multe ori. Ai grija la incadrari si la ora la care le faci. Incearca sa arati lumii momentul special pe care l-ai vazut tu, si sa ii faci sa simta ce ai simtit tu cand ai vazut peisajul respectiv.
In prima poza eram la "inceputuri" cu genul asta de fotografie si nu prea stiam cum sa surprind mai bine ceata aia.
In a 2-a poza nu aveam cum sa incadrez altfel deoarece pe langa mine numa ceata era si nu putea prinde acele texturi,repere in fotografie cum zici tu.
In a 3-a poza era o ora mai inaintata prin toamna anul trecut.
In a 4-a poza nu ma ajutat aparatul care este unul compact si care nu te ajuta la atatea diferente cromatice cum a fost acolo.Imi mai incerc norocul cu poze de langa orasul meu Gherla.
Attached File  DSCF3963.jpg   124.42K   39 downloads
Attached File  DSCF3970.jpg   130.19K   33 downloads
Poza asta e din muntii Apuseni( prin zona Ghetarului Scarisoara)
Attached File  SANY5398.jpg   93.11K   49 downloads
Attached File  DSCF2795.jpg   94.84K   44 downloads
Attached File  DSCF2825.jpg   94.03K   50 downloads

#249
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010
mie mi se par un pic prea incarcate, iar ceata nu pare a fi pusa foarte ok in evidenta

singur in ceata :

Attached Files



#250
ACatalinn

ACatalinn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 20.06.2011

View Postbubus8, on 31st July 2011, 20:20, said:

mie mi se par un pic prea incarcate, iar ceata nu pare a fi pusa foarte ok in evidenta

singur in ceata :

Incearca un crop sus si in stanga iar copacul putin luminat

#251
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Postbubus8, on 31st July 2011, 21:20, said:

mie mi se par un pic prea incarcate, iar ceata nu pare a fi pusa foarte ok in evidenta

singur in ceata :


Ideea unui cadru simplist e buna, dar realizarea ba. Poza este tare subexpusa, WB e un pic prin balarii, iar subiectul este unul banal.

...de prin Maramures.

Attached Files


Edited by alexis4tm, 11 August 2011 - 21:46.


#252
ACatalinn

ACatalinn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 20.06.2011
Frumos, pacat de stalpi

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate