Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6975 replies to this topic

#6805
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
Scuze....nu am avut timp sa editez,,,pentru ultimele poze ..

Attached Files


Edited by ciobi_mar, 08 March 2024 - 16:11.


#6806
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
licap, sectiunea lamei briciului,cu cele doua parti concave ,nu e potrivita pt altoiri.Aduceti-l la o forma de V,asta fiind potrivita pt oculatii,sau despicari.Pt copulatii e mai potrivita sectiunea lamei care are o fata dreapta(paralela cu manerul) si una inclinata.

#6807
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
@gheo, așa este cum spui d-ta, dar mie îmi place cum taie briciul ăsta. După ce capeți un pic de experiență te joci cu tăieturile, aproape nu le simți atât de fin taie. Nu cred că se poate găsi un cuțit care să taie mai ușor. După ce-ți formezi mâna poți tăia în orice unghi vrei. Apoi este un oțel foarte dur iar tăișul ține mult timp.

#6808
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,588
  • Înscris: 10.01.2019
Zeama aia de sulfat de cupru cu soda nu se mai folseste (din cate stiu) pt ca e mai scumpa decat cu var si numai dezavantaje are. Intradevar in mediu bazic cupru nu e prea stabil pt ca se daca nu prinzi exact ph-ul corect (cca 8,2) cuprul se dizolva in solutie si nu mai adera pe planta. Mai sunt si alte probleme cu asta, n-are rost sa mai lungim discutia ca nu e de interes.
Ciobi la prepararea bordelezei nu prea condeza cum pui cele doua componente. In general se pune suspensie de var in solutie de sulfat de cupru, adica se trece de la acid la bazic. Mai importante sunt proportiile. Din punctul asta de vedere din ce am citit eu si din practica se utilizeaza extremele in privinta pH-ului. Extrema de jos este cu sulfat de cupru perfect neutralizat la pH ce cca 8,2 cand cu mare atentie se poate obtine cantitatea cea mai mare de precipitat. Asta corespunde unei proportii de cca  2 la 1 sulfat de cupru cristalizat la var de constructii praf. Proportia este aproximativa pt ca sulfatul de cupru poate sa aiba umiditate iar varul poate sa fie inactivat prin carbonatare sau sa nu fie ars prea bine. Practic se lucreaza la ochi ca sa prinzi momentul cand solutia se ingroasa , dar nu este usor, trebuie sa ai rabdare, sa amesteci continuu si sa adaugi suspensia de var in portiuni mici. Cam ai nevoie de experienta pt asta. Cealalta extrema este o solutie puternic bazica facuta la un raport invers de 1 la 2. Este ceea ce in mod traditional se utilizeaza prin zona mea. Este usor de preparat. Are avantajul ca varul in exces inglobeaza tot cuprul si il face sa adere pe planta un timp indelungat. Practic aproape ca nu se mai duce jos pana la cules. Prima varianta (cu neutralizare perfecta) se utilizeaza in general in solutii mai diluate de 0,5 % la inceputul vegetatiei pt a evita eventualele arsuri pe frunzele tinere iar a doua varianta se utilizeaza dupa legarea boabelor pana la compactare, in special in cazuri extreme, de atac puternic de mana in acesta perioada, avand o persistenta foarte mare pe planta. Zeama bordeleza poate fi amestecata cu sulf muiabil fiind eficienta in cazuri de atacuri masive de mana, insa eu nu o recomand decat in cazuri extreme deoarece cuprul sporeste fitotoxicitate sulfului (cuprul mentine mult timp sulful pe planta) si se pot produce arsuri foarte grave la temperaturi ridicate. Decand cu schimbarile de clima solutia de cupru cu sulf greu mai poate fi utilizata chiar si in zona mea.

#6809
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
Multumesc AlexD2, in timp ce citeam am vazut o recomandare catre  lichidul Burgundy  ca nu infunda duzele  si apoi directionarea catre o carte  cu bolile viei , din vremea sovetica  ...acolo am citit in acea carte  ce am pus mai sus ...nu cred ca ma voi apuca de facut preparate ..nu am dat niciodata cu zeama bordeleza,  pana acum ..singura boala care am vazut-o in bolta mea care ma marcat ...si nu am liniste pana ii dau de cap,  este fainarea ....
Chiar vroiam sa va intreb...Am stropit cu Polisulfura  de calciu ...sunt toate coardele colorate de la solutie ... dar fiind inca frig nu stiu daca am facut bine sa stropesc de pe acum ,,din ce am citit  pe la rusi nu prea sunt entuziasmati de aceasta metoda ...s-ar zice ca  nu ar avea cine stie ce efect find temperaturile mici in perioada cand e utilizata ...asa ca ma concentrez pe stopirile din vegetatie...in cartea sovetica baza pentru tratarii fainarii era sulful ...pulbere.
https://wine-histori...ro&_x_tr_pto=sc

Edited by ciobi_mar, 08 March 2024 - 18:18.


#6810
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,588
  • Înscris: 10.01.2019
Nu are neaparat treaba cu temperatura stropirea cu polisulfura de calciu in repaus vegetativ. Polisulfura de calciu este o substanta instabila si la temperaturi relativ reduse. Fiind data in concentratie mare ea elibereaza sulf si hidrogen sulfurat in cantitati mari chiar daca temperaturile sunt scazute. In plus are o actiune puternic caustica (arde tesuturile vii).

#6811
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
Eu cred ca m-am pricopsit cu Fainarea din cauza umiditatii ...cum vara nu ploua mai deloc ...mereu vezi pamantul crapat ..si curticica mea e impartita in doua  ..am vita de vie pe langa trotuar si pe langa casa ...si intre ele am gazon ...ca sa intretin cat de cat gazonul trebuie sa ud foarte des ..ca altfel se usuca imediat si se vede urat...nu stiu cum sa fac  sa ud gazonul fara sa afectez vita de vie ..de exemplu acum, vreau sa aranjez cat de cat pe unde am marcotat sa plantez gazon la loc ..si am nevoie sa ud...dar mie frica sa stropesc cu furtunul cu apa  sa  nu spal Polisulfura de calciu ce am dat-o pe corzile vitei de vie....ma gandesc sa nu mai folosesc stropitori si sa ud cu galeata ....

Edited by ciobi_mar, 09 March 2024 - 10:52.


#6812
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Marine, asta nu-i complicat. Instalează câteva conducte prin picurare pe lângă vița de vie.

#6813
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

Vizualizare mesajlicap, pe 09 martie 2024 - 14:49, a scris:

Marine, asta nu-i complicat. Instalează câteva conducte prin picurare pe lângă vița de vie.
D-l Lica ...nu via e greu de udat..si asa cred ca a avut prea multa apa  ...si strugurii crapa cand aproape sa se coaca ....Gazonul e problema,,, din cauza lui , ca trebuie sa-l ud mereu ...imi stric via cu mainile mele..si nici nu pot renunta la gazon...

Edited by ciobi_mar, 09 March 2024 - 14:56.


#6814
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

Vizualizare mesajlicap, pe 09 martie 2024 - 14:49, a scris:

Marine, asta nu-i complicat. Instalează câteva conducte prin picurare pe lângă vița de vie.
mia trasnit o ideie ...daca scap de Fainare si imi reusesc altoirile si tot voi avea probleme cu umezeala din cauza udarii gazonului ..trebuie sa renunt la ceva ...in cazul de fata gazonul ...si voi pune sintetic, artificial..
https://www.hornbach...xterior/S19848/

#6815
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Udă gazonul doar o dată sau de două ori pe săptămână. Abundent. Nu știu, dar eu îi dau apă viei fără limită. N-are nici pe dreacu.

Edited by licap, 09 March 2024 - 18:27.


#6816
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
Multumesc ,da,asa o sa fac ... tot ma gandesc la asta ...nu o sa  mai folosesc stropitori ca sa ajunga si pe vie  o sa ud doar cu furtunul ..il las pe gazon sa curga liber pana se imbiba pamantul in jurul furtunului ..in jurul a unui mp apoi il mut ...si tot asa...

#6817
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 06.01.2014
Am o vita de vie Aron, în ghiveci,  o țin în garaj sub casa, vad ca mugurii "au spart", pregătind câteva frunzulițe, vreo 3. Sa o plantez sau e prea devreme ? Zona e în vestul Cluujului .

#6818
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,588
  • Înscris: 10.01.2019
Mult prea devreme. Vezi o vita care e afara si cand aia are primele frunzulite o poti planta si pe a ta din garaj

#6819
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 21.11.2021
....si daca este doar ambalata si am si doi coacazi?

#6820
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,588
  • Înscris: 10.01.2019
Ambalate le poti planta acum. Este chiar recomandat sa o faci cat mai devreme atat timp cat solul nu este inghetat, evident cred ca nu e cazul la noi de sol inghetat acum.

#6821
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 21.11.2021
Asa gandesc si eu dar coacazii au deja frunzulite si nu-i pot musuroi pt eventuale temperaturi pe minus.

#6822
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 06.01.2014
Dezmușuroitul când se face ? Am vreo 6 vite de vie puse în toamna si astupate cu pamant.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate