Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ati ramane in Romania dupa termianrea studiilor

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

Poll: Ati ramane in Romania dupa termianrea studiilor (145 member(s) have cast votes)

Ati ramane in Romania dupa termianrea studiilor

  1. Da (34 votes [23.45%])

    Percentage of vote: 23.45%

  2. Nu (84 votes [57.93%])

    Percentage of vote: 57.93%

  3. Nehotarat (27 votes [18.62%])

    Percentage of vote: 18.62%

Vote Guests cannot vote

#1
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007
Ati ramane in Romania dupa termianrea studiilor?

Daca raspundeti ar fi bine sa treceti si studiile efectuate.

Edited by ingersedat, 10 September 2008 - 19:37.


#2
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Postingersedat, on Sep 10 2008, 20:36, said:

Ati ramane in Romania dupa termianrea studiilor?

Daca raspundeti ar fi bine sa treceti si studiile efectuate.


...pai dute frate...la frecat podele in pitzerii...cam asta e soarta multora...cu studiile efectuate....acu depinde si de specializare...dar am intalnit inclusiv ingineri cu experienta lucrand prin statii de benzina

#3
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006

View PostLukkkkas, on Sep 10 2008, 21:44, said:

...pai dute frate...la frecat podele in pitzerii...cam asta e soarta multora...cu studiile efectuate....acu depinde si de specializare...dar am intalnit inclusiv ingineri cu experienta lucrand prin statii de benzina
Treaba difera de la caz la caz.
Degeaba ai studii daca nu te duce capul.
Uitate in ce hal is doctorii/profesorii/etc in ziua de azi in romania si le mai trebuie si salarii.
In UE nu mai merge vrajeala asta. Daca nu esti bun treci la maturat. Fiecare face ce poate el mai bine.

Daca esti pasionat de ceea ce faci poti sa te duci linistit prin franta/germania ca o sa traiesti mult mai bine.

Daca nu va merge bine ce vreau sa dezvolt in momentul de fata, mai mult ca sigur iau drumul spre franta.
Studii: Informatica-Engleza/UBB.

Edited by add2005, 10 September 2008 - 22:20.


#4
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007
Eu as pleca daca as fi platit mult mai bine ca in Ro.

Eu termin anul viitor Electronica si telecomunicati din Poli, Bucuresti.
Am ceva eperienta de programare de prin timpul facultati in VS.NET . Dar un alt domeniu care mi-a placut foarte mult a fost inteligenta artificiala si computer vision.
In SUA spre exemplu in IT se castiga intre 30.000 - 100.000+ pe an. Dar stiu ca asta e salariul brut din care ti se iau taxe si iti platesti asigurari.

#5
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postingersedat, on Sep 10 2008, 20:36, said:

Ati ramane in Romania dupa termianrea studiilor?

Daca raspundeti ar fi bine sa treceti si studiile efectuate.
Ar fi bine sa te trezesti sau sa te intorci pe partea cealalta. Ce bine suna "studii". Nu ca trei sferturi din populatia romanicii ar fi studenta la de-alde bioterra. Sunt tare curios ce fac aia dupa terminarea "studiilor".

#6
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007

View PostLED, on Sep 11 2008, 22:56, said:

Ar fi bine sa te trezesti sau sa te intorci pe partea cealalta. Ce bine suna "studii". Nu ca trei sferturi din populatia romanicii ar fi studenta la de-alde bioterra. Sunt tare curios ce fac aia dupa terminarea "studiilor".

Fac ce-i duce capul... Si de acolo se pot naste talente... cred :lol:

#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
On-topic: Depinde. Probabil. Nu stiu sigur inca. :D

Deocamdata studii in domeniul artelor vizuale.

Edited by AlexIP, 15 September 2008 - 16:41.


#8
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Evident NU. Am plecat cum am terminat facultatea. Parerea mea sincera: daca nu pleci din Romania dupa ce termini facultatea inseamna ca ai facut-o degeaba :)

#9
RussianRocker

RussianRocker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 12.11.2006
Ce rost e sa mai ramai in Romania? oricum e nevoie de vreo 10 generatii dupa a mea sa se civilizeze, desi eu nu vad sa se indrepte in sensul asta.
Totusi trebuie sa ne multumim cu faptul ca se poate pleca din tara, si chiar studierea la o facultate din strainatate este posibila...desi trebuie depus efort...
Stiu multe persoane care au plecat in alte tari sa munceasca, si chiar membri ai familiei. Nu o duc deloc rau, dar au stiut ce trebuie sa faca pentru a ajunge acolo, si au stiut sa faca bine meseria lor. Normal ca un student din ASE care merge de 2 ori pe luna la cursuri se descurca greu afara...dupa cum a mai spus cineva mai sus, in strainatate nu merg lucrurile ca in Romania...

#10
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
Nu.
am terminat o facultate la UB. mai am si o politehnica in carca.
as pleca si maine.
moemntan verificam terenul.. normal ca nu imi convine sa plec la spalat podele. cercetam 'ofertele'

#11
scorpio20

scorpio20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 25.01.2008
atunci eu sunt nebun ca vreau sa ma intorc? Am plecat la studii, mai am cam 8 luni pana termin ultimele examene de la cursuri si apoi imi caut firma sa-mi fac practica si licenta (1 an dureaza tot), si dupa licenta incep si eu munca de inginer. M-am gandit foarte mult la Romania, nu vreau salariul din strainatate caci cer cam mult fata de tara din care vin, vreau insa aceasi putere de cumparare. 1000 euro in practica si licenta si 2000euro dupa mi se pare ceva de bun simt pentru un inginer. La inginer nu ma refer la toti tancii care termina facultatea copiind sau prin pilele lui tata sau cine mai stie cum, care imi cumpara licenta si care dupa 4 ani nu s-a lipit nimic de ei.

#12
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postscorpio20, on Mar 19 2009, 22:30, said:

atunci eu sunt nebun ca vreau sa ma intorc? Am plecat la studii, mai am cam 8 luni pana termin ultimele examene de la cursuri si apoi imi caut firma sa-mi fac practica si licenta (1 an dureaza tot), si dupa licenta incep si eu munca de inginer. M-am gandit foarte mult la Romania, nu vreau salariul din strainatate caci cer cam mult fata de tara din care vin, vreau insa aceasi putere de cumparare. 1000 euro in practica si licenta si 2000euro dupa mi se pare ceva de bun simt pentru un inginer.

N-as spune ca esti nebun, ci doar rupt de realitate.

Succes !  :coolspeak:

P.S. Tare-s curios daca vei reusi sa te adaptezi la traiul din Romania.

#13
lazarvlad

lazarvlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.09.2006
Buna am terminat automatica si informatica industriala, lucrez in Italia, si DA m-as intoarce in Romania, pentru a lucra, daca mi se ofera un post in acelasi domeniu, si un salariu decent

#14
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Studii: Electronica si Telecomunicatii, UPB.

As pleca maine, daca as gasi un job platit decent intr-o tara decenta. Satul de jegul din Romania, din toate punctele de vedere.

#15
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Stomatologie, termin la anul!
Da, rămân! Dacă ești bun se câștigă foarte bine și aici!

#16
TheMoon

TheMoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.01.2009

View Postcrz, on Apr 4 2009, 17:57, said:

As pleca maine, daca as gasi un job platit decent intr-o tara decenta. Satul de jegul din Romania, din toate punctele de vedere.
Salut tuturor.
Termin si eu  in acest an Inginerie Chimica,subscriu la ce spune crz este penibil in ce situatie am ajuns sa exportam creiere in afara.....jalnic. :huh:

#17
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Politehnica, Informatica, 4 ani experienta in IT/Sys admin. Plec.

Ii feliciti pe cei care raman sa mosteneasca datoria publica a tarii, pentru curajul lor!

Edited by Marius3k, 04 April 2009 - 17:15.


#18
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Cine a făcut facultăți doar de dragul de a avea o diplomă, sau altele unde piața e suprasaturată, normal că nu le convine nimic și vor să plece! Afară aleargă câinii cu covrigi în coadă și plouă cu miere... plecați să vedeți ce bine e și acolo, cum veți duce dorul de țara asta împuțită și cum mai devreme sau mai târziu tot aici veți reveni!
Asta e... mentalitatea românului, d-aia e țara cum e!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate