Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ati ramane in Romania dupa termianrea studiilor

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

Poll: Ati ramane in Romania dupa termianrea studiilor (145 member(s) have cast votes)

Ati ramane in Romania dupa termianrea studiilor

  1. Da (34 votes [23.45%])

    Percentage of vote: 23.45%

  2. Nu (84 votes [57.93%])

    Percentage of vote: 57.93%

  3. Nehotarat (27 votes [18.62%])

    Percentage of vote: 18.62%

Vote Guests cannot vote

#37
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 sqryn, on Apr 6 2009, 23:40, said:

esti unul coborat din avion cu un contract in mana :P fara mai bine stai acasa.
Tu vorbesti probabil din pozitia celui plecat la munca. Mai devreme sau mai tarziu te vei intoarce, probabil, in Romania. De ce? Pentru ca vei prinde un contract mai gras decat cel de unde esti acum.
Din pozitia unuia care NU a plecat la munca, ci a plecat pur si simplu sa traiasca ALTFEL, te asigur ca gresesti grav, privesti prea ingust aspectul asta. Pe mine nu m-a atras niciodata sa plec cu contract de munca in Germania, Franta, Spania sau alta tara din Europa continentala. Iar ca sa ajungi cu contract de munca in Au, crede-ma prietene ca trebuie sa fii muuuult prea bazat, la cum isi protejeaza astia piata muncii.

 sqryn, on Apr 6 2009, 23:40, said:

plecati fara si o sa aveti in 90% din cazuri surpriza vietii :D
De surprize ai parte cat timp traiesti :) In cazul meu, ca si al multora, emigrarea, cu bunele si relele gasite dincolo, este per total o surpriza placuta si o alegere buna.
Ar trebui sa mai deschizi un pic ochii, lucrurile nu sunt doar asa cum se vad ele din Germania sau de pe site-urile romanesti, unde 99% din stirile despre diaspora sunt negative.

#38
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 Al1, on Apr 6 2009, 13:16, said:

Mai trist este, că deși nu era asta părerea mea generală, încep să ajung la vorba unui prieten: "decât inginer în România, mai bine taximetrist în Germania". Sigur, era vorba strcit de aspectul social al lucrurilor când a zis asta.
lunea trecuta a trebuit sa repar ceva la munci si am plecat d-abia dupa miezul noptii acasa, avand schimbul de seara.
nu mai mergea nici un tren in directia mea pana pe la 3 jumate, asa ca luai un taxiu catre casa. soferul, un vietnamez, mi-a povestit printre altele, ca ia cam 7,50 /ora. asta-i scor cam naspa intr-un oras mai scump, ca Frankfurt.
cam atata iau si paznicii de noapte (sau "peronalul de security" cum isi zic ei). asta daca esti mai luminat.

#39
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004

 beastie, on Apr 6 2009, 17:55, said:

Tu vorbesti probabil din pozitia celui plecat la munca. Mai devreme sau mai tarziu te vei intoarce, probabil, in Romania. De ce? Pentru ca vei prinde un contract mai gras decat cel de unde esti acum.
Din pozitia unuia care NU a plecat la munca, ci a plecat pur si simplu sa traiasca ALTFEL, te asigur ca gresesti grav, privesti prea ingust aspectul asta. Pe mine nu m-a atras niciodata sa plec cu contract de munca in Germania, Franta, Spania sau alta tara din Europa continentala. Iar ca sa ajungi cu contract de munca in Au, crede-ma prietene ca trebuie sa fii muuuult prea bazat, la cum isi protejeaza astia piata muncii.
De surprize ai parte cat timp traiesti :) In cazul meu, ca si al multora, emigrarea, cu bunele si relele gasite dincolo, este per total o surpriza placuta si o alegere buna.
Ar trebui sa mai deschizi un pic ochii, lucrurile nu sunt doar asa cum se vad ele din Germania sau de pe site-urile romanesti, unde 99% din stirile despre diaspora sunt negative.

am plecat la munca si pentru o viata mai buna. nu am catsigat la loto ca sa nu mai trebuiasca sa traiesc fara sa muncesc dar nici nu as fi plecat asa ca sa ma aflu in treaba. imi permiteam destule concedii in afara si cand traiam in tara, am avut ocazia sa si muncesc in strainatate.
de intors nu m-as intoarce, cred ca am plecat din aceleasi motive cu ale tale dar prietene, mai citeste si restul posturilor mele inainte sa faci afirmatii gratuite. ce treaba au stirile cu ce am scris eu? nu prea vad legatura.
poate te refereai la stirea aia din link. aia venea sa imi sustina afirmatiile cum ca cei care pleaca la "ghici" pot si chiar au parte de surprize.

Edited by sqryn, 06 April 2009 - 17:30.


#40
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 sqryn, on Apr 7 2009, 01:26, said:

ce treaba au stirile cu ce am scris eu? nu prea vad legatura.
Legatura e simpla. Am incercat si eu, ca si hugzabee inaintea mea, sa ne dumirim cum de ai venit tu cu procentul ala de 90% looseri, care de fapt ar bate spre 98%. Cum nu ai binevoit sa il justifici, am incercat eu sa deduc de unde-ti iese.

#41
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005

 Pengoon, on Apr 6 2009, 18:03, said:

lunea trecuta a trebuit sa repar ceva la munci si am plecat d-abia dupa miezul noptii acasa, avand schimbul de seara.
nu mai mergea nici un tren in directia mea pana pe la 3 jumate, asa ca luai un taxiu catre casa. soferul, un vietnamez, mi-a povestit printre altele, ca ia cam 7,50 /ora. asta-i scor cam naspa intr-un oras mai scump, ca Frankfurt.
cam atata iau si paznicii de noapte (sau "peronalul de security" cum isi zic ei). asta daca esti mai luminat.

Păi la 8 ore /zi și 20 zile lucrătoare, înseamnă, desigur în medie întrucât nu cred să câștigi chiar la fiecare oră 7,5 euro, 1200 euro. Să zicem 4,3 lei = 1 euro, deși nu merge să compari așa, înseamnă 5160 RON. De vis, ce să mai.  :)  Glumesc, desigur.
Așa cum am spus, ideea era alta. Vorbeam, cu băiatul respectiv, care-i stabilit la Munchen de 3 ani, despre aspectul social al lucrurilor. Adică cum arată societatea românească în ansamblu față de cea germană. Comparația a venit din altă direcție. El a plecat tot ca inginer în Germania, cu un contract semnat încă de când lucra aici, și acuma, de când cu marea criză, fiind și străin a fost dat afară. L-am întrebat, normal, dacă se întoarce, iar el mi-a dat acest răspuns. Și, sincer, chiar e un om sănătos la cap, asta pentru cine are încredere în judecata mea.  :)
Adevărul este că eu devin pe zi ce trece mai sătul de ceea ce se întămplă aici și, neținându-mă nimic aici, parcă aș încerca, măcar ca experiență, altceva. Desigur, nu mă duc să culeg căpșuni în Spania. Dacă plec, aș pleca direct cu un contract de aici.

#42
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 sqryn, on Apr 6 2009, 16:18, said:

eu unu asa nu as pleca. si nu recomand nimanui. daca e sa pleci , sa o faci pe domeniul tau, in nici un caz sa o iei in jos pe scara sociala si profesionala. unii pot trai cu asta, eu personal nu .

Accese din astea de orgoliu si mandrie, am avut si eu pana dupa 30 de ani ....dar recent mi s-a cam taiat. Maine as pleca de aici, numai sa nu mai traiesc in mitocania care ne inconjoara. Degeaba castig bine aici, daca banii n-au valoare. Si-n plus, degeaba castig bine si am o functie de conducere, daca nu sunt multumit cu ce se intampla in jur. Dupa o varsta, incepi sa apreciezi mult mai mult stabilitatea si linistea, decat o functie apreciata ...sau alte chestii efemere.

#43
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

 sqryn, on Apr 6 2009, 16:40, said:

esti unul coborat din avion cu un contract in mana :P fara mai bine stai acasa.
plecati fara si o sa aveti in 90% din cazuri surpriza vietii :D


Daca pleci cu un contract semnat de acasa, GOOD FOR YOU.

Intra aici sa vezi cati pleaca cu contract in State, de exemplu

http://www.paginalot...tilor.ro/forum/

pana ajung sa aiba SSN, carnet de conducere si job pot trece si cateva luni.
Ca sa nu spun ca majoritatea angajatorilor  vor "experienta americana" si diplomele de aici nu fac 2 bani acolo.

Si experienta americana poti castiga acceptand si joburi sub calificarea ta, initial.

Mai erau unii pe un forum :"Ce-mi da mie America ca sa beneficieze de experienta si valoarea mea?" "Astept cazare ,serviciu si cursuri de limba de cum aterizez".
Nu merge cu atitudinea asta.

Edited by allyn1985, 07 April 2009 - 10:10.


#44
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Scolile romanesti nu mai sunt demult garantia calitatii asa cum era dupa revolutie cand plecau absolventii pe capete in tari straine. Depinde acum de la om la om, insa eu n-as lasa o experienta solida si un job care imi place in linii mari pentru un job cu mult sub calificarea mea doar ca acolo societatea e altfel. Sa pleci ca tanar absolvent de facultate cu perspective in Romania ca sa o iei de la sub zero acolo mi se pare cam riscant. Depinde acum insa si de zona, ca una e sa termini Automatica in Suceava si alta e sa o termini in Bucuresti; ma refer la posibilitati de angajare nu la calitatea invatamantului.

#45
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
oameni buni in caz ca nu ati observat e criza.
in tarile in care vreti sa emigrati e criza.
sunt someri, oameni pregatiti cu experienta de cativa ani in domenii care pe deasupra mai sunt si vorbitori nativi de limba.
vii tu, absolvent roman de scoala care teoretic este recunoscuta doar de catre patronii firmelor la care vrei sa te angajezi daca ai bafta. teoretic recunoasterea e egal cu 0. poti sa ai super recunoasteri si de la Haga , daca patronului nu ii suna bien ca ai terminat facultatea in romania, ghini.
daca vrei sa te angajezi, poate mai ai si ceva experienta, conteaza foarte putin daca diploma e recunoscuta sau nu (in afara cazurilor in care lucrezi la stat sau in domeniul medical). mai mult conteaza experienta trecuta in CV, recomandari scrise si semnate de la fostele locuri de munca, impresia pe care o faci la interviu.
revenind.
vii tu roman increzator, fara contract. cam in cat timp iti gasesti ceva de munca, jobul mult visat? ce faci intre timp? curatenie? taxi? lucrezi la turc la shaoermerie?
cam cati bani din cei cu care vii de acasa crezi ca ii vei cheltui in primele luni pe cazare, mancare, abonament la transportul in comun, comisioane si garantii la inchirierea unei locuinte (ca doar nu a inventat romanul roata) pana vei gasi un job. si cati dintre voi sunt dispusi sa riste min 3000 euro ca poate le va merge mai bine?
in romania aveam 3 ani de experienta in sw, angajat si eu si sotia, ap in buc, masina...mai lipsea un copil si gata, eram o familie fericita de romani. sanatate sa fi avut ca restul venea de la sine.
am vrut ca atunci cand plec in o tara straina sa pot face si sa ne putem permite macar acelasi nivel de trai cu care eram obisnuiti din romania.
sa plec si sa mananc salam cu paine, sa nu pot sa beau o bere in oras, sa nu imi permit macar o seara pe saptamana sa mananc la un restaurant, sa ma gandesc ca azi poate am cheltuit cam mult pe mancare si ca saptamana viitoare ar trebui sa reduc din cheltuieli sa ies pe 0, sa nu pot sa fac o excursie in weekend cu masina. iti trimiti sotia care pana atunci a lucrat in birou, avea unghiile facute, era aranjata si cocheta sa dea cu matura, sa spele pe jos si sa stearga praful in casele unora? niciodata.
da, nu am vrut sa fac sacrificii si sunt orgolios. am vrut ceva mai bun decat aveam si am obtinut dar nu m-am aruncat cu capul inainte, la primul job gasit, la prima oferta. am avut oferte din praga, un oras superb de altfel, irlanda si finlanda, dar destul de mult sub asteptari si am fost nevoit sa renunt. nu am vrut sa imi bat joc de mine si de familia mea.
cu cat mai bine te simti daca lumea e mai civilizata dar tu nu iti permiti sa te bucuri de ceea ce tara ta adoptiva iti ofera.
daca ai in romania un job bun, o situatie buna, nu merita sa risti, ca poate pica ceva,  mai ales acum cand situatia economica este de rahat. mai inchizi un ochi sa nu vezi jegul, iti pui castile in urechi sa nu auzi frumoasele cuvinte debitate de ciobanii mioritici si mai asteapta, pana se termina rahatu asta de criza. sunt romani care se gandesc sa se intoarca in tara, au fost dati afara si nu isi mai gasesc de lucru in italia, spania, uk credeti ca voi aveti mai multe sanse ca ei plecand fara ceva sigur?

Edited by sqryn, 07 April 2009 - 11:55.


#46
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Pai evident ca, in situatia asta, nu prea e momentul pentru a emigra. Dar, va trece si criza asta intr-un final, iar atunci, Romania tot Romania va ramane :).
Eu ...nu intentionez chiar o ...emigrare, in adevaratul sens al cuvantului, ci mai mult sa ma mut din Romania si sa-mi cheltui banii pe unde voi considera eu ca merita. Deocamdata acumulez aici.

#47
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Sincer, eu unul ma felicit ca nu m-a prins criza in Romania :)
Plecarea din tara e de regula plan cu bataie lunga. Criza e trecatoare, cei care vor sa plece nu trebuie sa ia decizia bazandu-se exclusiv pe o situatie de moment.

#48
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Cam da. Sora-mea, e in Toronto. Are un job mediu, nimic spectaculos. Are si ipoteca de platit..si altele. Se plange de cat de nasol i-a lovit criza. S-a plans si inainte ...si dupa.....vacanta de o saptamana in Jamaica, din care s-a intors acum 2 saptamani :lol:

#49
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Tare asta cu Jamaica... mama ei de criza ca ar fi stat vre-o 3 saptamani probabil. :lol: Ideea e ca eu cunosc oameni care au lucrat in telecom in UK si dupa ce i-a disponibilizat si au stat 3 luni pe bara cautand de lucru acum s-ar angaja si la Tesco la casierie ca sa-si acopere cheltuielile si ipotecile. In situatia actuala e greu si ca localnic sa-ti gasesti ceva bine platit, insa ca student roman sansele tind spre zero.

#50
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

 richelieu, on Apr 7 2009, 08:47, said:

Accese din astea de orgoliu si mandrie, am avut si eu pana dupa 30 de ani ....dar recent mi s-a cam taiat. Maine as pleca de aici, numai sa nu mai traiesc in mitocania care ne inconjoara. Degeaba castig bine aici, daca banii n-au valoare. Si-n plus, degeaba castig bine si am o functie de conducere, daca nu sunt multumit cu ce se intampla in jur. Dupa o varsta, incepi sa apreciezi mult mai mult stabilitatea si linistea, decat o functie apreciata ...sau alte chestii efemere.
Faci parte din categoria celor care nu ar pleca pentru bani, mai degraba pentru motive care nu sufera comparatie financiara. Civilizatia fiind unul dintre ele.

Referitor la subiect - am plecat din Romania la numai 6 saptamani inainte de a-mi da bacul. Am avut posibiliatea sa plec in Anglia si nu am ratat ocazia pentru ca in '93 lucrurile stateau altfel. Dupa ce am primit permisul de munca am lucrat la un hotel - primeam lenjeria de pat, prosoape, halate le bagam in masinile de spalat, dupa acea in uscator, le impachetam si asteptam sa vina sa fie preluate de cameriste. Cand masinile mergeau, eu invatam engleza, citeam sau barfeam cu cine avea mai mult timp liber.
Dupa un timp m-am mutat cu locuinta in alt cartier al Londrei si nu mi-a mai convenit naveta. Am cautat munca mai local si am gasit in North Wembley la Victory Lighting. Spalam filamente de becuri (ma rog, viitoarele becuri) cu acid. Nu in conditii de Romania dar un mediu toxic nevertheless.  Acest loc de munca, mai bine zis oamenii de acolo, mi-au schimbat total viata.
1. Find o companie mica (pe atunci) sefu cel mare a pus mana pe CV-ul meu. In primele zile de la angajare a venit sa ma intrebe cum ma simt, cum m-am acomodat...chestii englezesti. Printre altele a ramas mirat cum faceam munca pe care o faceam cu "calificarea" mea (trecusem in CV, liceul economic ca terminat!). I-am replicat ca nimeni nu e nebun sa-mi dea o munca mai buna la nivelul de engleza pe care-l am. S-a oferit voluntar sa faca pe "nebunul" asa ca m-a dus in magazie, mi-a pus in fata tot felul de facturi si documente si m-a intrebat daca stiu ce sunt. Piece of cake. Dupa care a picat intrebarea traznet - stii la lucrezi cu PC-ul? In '93 inca mai faceam confuzie intre PC si cuptorul cu microunde asa ca.....raspunsul a fost negativ. M-a intrebat daca sunt dispus sa sacrific pauza de masa si, timp de o luna sa fac pregatire cu secretara in arta PC-ului. In fine, dupa doar 3 sapamani de la angajare din munctior necalificat am ajuns magazioner iar salariul..dublu. La toate aceastea intervine si factorul noroc. Adica un noroc chior. Fostul magazioner se pensionase de curand si ei inca nu gasisera un inlocuitor pe masura. La doar doua luni de la "noua pozitie" incep sa curga contracte mari. Si mai mari. Compania incepe sa aiba nevoie de mana de lucru suplimentara. Cum ar fi si un ajutor de contabil. Si cum eu aveam ceva timp liber in magazie...a picat tot pe mine. Plus 1.50/ora in plus. De la 8:30 la 12:30 in magazie, de la 13:30 la 16:30 in birou la contabil si de la 16:30 la 17:30 inapoi in magazie. Aici intervine partea a doua.
2. Contablul sef (sa-i dea Dumnezeu sanatate) a descoperit ca "i like to work with figures" si "i have an eye for details". Asa ca a inceput sa tatoneze terenul: "daca tot iti place de ce nu te duci la o scoala si aici", "e buna o calificare in plus", bla bla blah. Cum aveam inca complexul limbii engleze, vorbea cu mine ca la pereti. Scotianul tot scotian. Incapatanat. Du-te si du-te. Mai mult sa scap de gura lui, m-am dus la un centru de informatii pe probleme educationale. Raspunsul? Nu se poate, pentru ca diplomele din Romania nu sunt recunoscute. DAR se poate merge un an la un curs de echivalare si, in functie de rezultate, se poate merge mai departe. Chiar si la facultate. Huh?!? Facultate? Gogule, calca frana ca ma ametesti! Eu nu am dat nici bacul in Romania si tu vorbesti de facultate. In plus de unde bani? Pai nu, ca dupa terminarea cursului faci 3 ani de Anglia. Si conform legii, dupa 3 ani de stat si munca in Anglia te poti duce la facultate pe banii statului(Am prins ultimul tren. Din '96 a venit la putere "partidul muncitorilor" si au avut grija sa dea la temelie claselor sociale pe care, cica, le reprezentau). Basca student loan si student grant. Si asa...am ajuns si la facultate.Cum in Romania o luasem pe economie si contabiliate, am continuat asa. In ultimul an de facultate lucram deja la American Express. Pe urma la Ernst & Young. M-am profilat total pe contabiliate si, satul de stressul din marile companii am tras la Thermo Electron. Tot companie mare dar stress mai putin. Dupa care m-am saturat sa lucrez pentru altii si mi-am deschis propria companie de consultanta financiara.
Ar fi avut viata acelasi parcurs daca faceam studiile in Romania? Posibil, dar ma indoiesc. Chiar si acum, cand sunt unele facultati din Romania recunoscute pe plan international e greu sa cred ca ar fi fost. Noi stim cum iau unii diplomele in Romania. Chiar si altii stiu chiar daca le accepta. Le accepta statul dar nu si companiile. Ai facut facultate? Unde? In Romania? Bravo tie! Ceva, un curs pe aici pe la noi? Nu? Neeeext! Nu ti-o spun in fata dar....la final e angajat altcineva. Si nu ai ce sa faci pentru ca nu poate fi catalogata drept discriminare.
Englezii si alte natiunii de origine saxona nu vor sclavi cu o mie si una de aptitudinii medii dar nici una majora ca italienii, grecii sau spaniolii.
Ei vor o persoana care e capabila sa faca un lucru, maxim doua DAR sa le faca mai bine ca orice alt potential angajat. Si asta nu prea poti invata decat in scolile lor. Iar cei care cred ca au depasit varsta facultatii....THINK AGAIN! Am avut colegi de curs in varsta de 40 - 45 de ani. Comparativ cu Romania, acolo nu esti privit ca un ciumat sau ca un retard daca faci facultate la o varsta inaintata. Chiar daca e prima. Dimpotriva, esti privit ca o persoana care nu s-a plafonat si care tinde spre mai bine. iar uneori esti mai bine vazut si ca un pusti cu facultate. Factorii maturitate si experienta (chiar si de viata) conteaza.
Asa ca, daca vreti sa ramaneti in Romania, faceti facultate in Romania. Daca visati sa plecati afara, cam pierdeti timpul. Mergeti direct la "sursa". Nu trebuie sa fi proasta lui Basescu sau copilul lui Prigoana ca sa ajungi la facultate in strainatate. In Anglia, italienii si grecii veneau printr-un program de educatie sprijnit SI finantat de UE. La care are dreptul orice cetatean UE. Interesati-va. Partea proasta e ca se plateste numai scolarizarea asa ca, tot ai nevoie de ceva cheag in buzunar.

#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 richelieu, on Apr 9 2009, 13:05, said:

Cam da. Sora-mea, e in Toronto. Are un job mediu, nimic spectaculos. Are si ipoteca de platit..si altele. Se plange de cat de nasol i-a lovit criza. S-a plans si inainte ...si dupa.....vacanta de o saptamana in Jamaica, din care s-a intors acum 2 saptamani :lol:

Criza i-a lovit pe cei care au ramas fara loc de munca.
Am un prieten in Romania, cu care mai vorbesc pe Messenger, la fel se plange si el:

E jale aici frate, e criza
Aha, si cu ce te afecteaza, ti-ai pierdut locul de munca?
Nuuu, ca lucrez la stat, n-am probleme
Atunci ti-au micsorat salariu?
Nuuu, e tot atata
Pai atunci de ce e jale?
Ca spune la televizor ca se inchid fabrici si scad preturile la terenuri si case. Deci nu mai merge economia. E jale, frate!

Nu prea am inteles mare lucru dar cred ca e vorba de influenta pe care mass media o are asupra psihicului uman.
Daca toti se vaita ca e criza incepi si tu sa te vaiti printr-un subtil mecanism de empatie.
Dar daca intr-adevar ai ramas fara slujba si nu iti rapid gasesti altceva, e jale cu adevarat (poate cu exceptia tarilor cu sisteme avansate de protectie sociala).




 MagicTouch, on Apr 9 2009, 18:19, said:

Asa ca, daca vreti sa ramaneti in Romania, faceti facultate in Romania. Daca visati sa plecati afara, cam pierdeti timpul. Mergeti direct la "sursa". Nu trebuie sa fi proasta lui Basescu sau copilul lui Prigoana ca sa ajungi la facultate in strainatate. In Anglia, italienii si grecii veneau printr-un program de educatie sprijnit SI finantat de UE. La care are dreptul orice cetatean UE. Interesati-va. Partea proasta e ca se plateste numai scolarizarea asa ca, tot ai nevoie de ceva cheag in buzunar.

Subscriu!

#52
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005

 Bogdan R, on Apr 4 2009, 21:09, said:

Banul e cu siguranta un motiv important pentru un emigrare dar nu unicul.

Mare dreptate ai...
Nu as pleca pentru bani, dar cand vad bizonul cum deschide portiera la semafor si scutura scrumiera, marlanul manelist in BMW de sapte mii de euro amarati, animalele care arunca PET-urile in apa sau intre copaci dupa ce au teminat gratarul, incompetentii de functionari bugetari, magariile politicienilor, justitia mizera, mentalitatea romanului simplu DAR TANAR... imi vine sa fug si sa las tot.

#53
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Ar fi avut viata acelasi parcurs daca faceam studiile in Romania? Posibil, dar ma indoiesc. Chiar si acum, cand sunt unele facultati din Romania recunoscute pe plan international e greu sa cred ca ar fi fost. Noi stim cum iau unii diplomele in Romania. Chiar si altii stiu chiar daca le accepta. Le accepta statul dar nu si companiile. Ai facut facultate? Unde? In Romania? Bravo tie! Ceva, un curs pe aici pe la noi? Nu? Neeeext!
io am facut poli in RO si din 4 employeri care i-am avut in ultimii cca 10 ani in germany, toti privati, nu mi-a comentat nimeni si nici nu stiu pe vreunul din RO plecat cu poli, la care sa i se fi spus "deh, facultate de timbre".

#54
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

 floraur, on Apr 10 2009, 18:27, said:

Mare dreptate ai...
Nu as pleca pentru bani, dar cand vad bizonul cum deschide portiera la semafor si scutura scrumiera, marlanul manelist in BMW de sapte mii de euro amarati, animalele care arunca PET-urile in apa sau intre copaci dupa ce au teminat gratarul, incompetentii de functionari bugetari, magariile politicienilor, justitia mizera, mentalitatea romanului simplu DAR TANAR... imi vine sa fug si sa las tot.

Hmmm ... acuma nu referitor la aruncatul PET-uri dar s-ar putea să ai surpriza ca odată ajuns "afară" ( depinde acuma probabil și de țară/zonă sau pur și simplu de noroc ) să realizezi după ceva vreme că lucrurile nu sunt chiar așa de radical diferite precum îți imaginai - mai ales nu în zonele care sunt accesibile unui "imigrant proaspăt".  :rolleyes:

Quote

Ideea e ca eu cunosc oameni care au lucrat in telecom in UK si dupa ce i-a disponibilizat si au stat 3 luni pe bara cautand de lucru acum s-ar angaja si la Tesco la casierie ca sa-si acopere cheltuielile si ipotecile.

Din păcate cam așa e - "clasa de mijloc" din Occident/SUA/România e în majoritatea cazurilor teribil de vulnerabilă la astfel de întreruperi ...  :confuzzled:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate