Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Ati ramane in Romania dupa termianrea studiilor

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

Poll: Ati ramane in Romania dupa termianrea studiilor (145 member(s) have cast votes)

Ati ramane in Romania dupa termianrea studiilor

1. Da (34 votes [23.45%])

Percentage of vote: 23.45%

2. Nu (84 votes [57.93%])

Percentage of vote: 57.93%

3. Nehotarat (27 votes [18.62%])

Percentage of vote: 18.62%

Vote Guests cannot vote

Marius3k

Marius3k

Rechin de stepă, "United Gashka" member

• Grup: Senior Members
Sef, tie ti se pare ca eu as fi facut 5 ani de faculta, cursuri Cisco si MCSE doar pentru niste amarate de diplome?

ripper

ripper

Guru Member

Nu m-am referit la tine, m-am exprimat în general!
Câte mii de oameni termină într-un an în țară ce ai terminat tu? Dacă ești bun în ceea ce faci și cu un pic de noroc poți reuși foarte bine și aici! Dacă ești lacom și vrei mai mult decât îți poate oferi țara asta, go make your dream!

TheMoon

TheMoon

Junior Member

• Grup: Members

ripper, on Apr 4 2009, 18:25, said:

Asta e... mentalitatea românului, d-aia e țara cum e!
Ai dreptate insa nu uita ca parintii nostri au trudit din greu pentru noi pentru a urma o facultate,au luat de la gura lor sa avem noi o viata mai buna,de aia pleaca tot romanul pentru ca tara asta pute din ce  in ce mai rau este exact un peisaj Bacovian(sracie-mizerie),daunazi' mergeam cu un taximetrist si mi-a povestit prin ce greutati a trecut pentru a-si intretine cei doi copilasi ai sai:a cules capsune,a muncit pe santiere in Germania,a muncit prin Franta....omul avea si 2 facultati si nu a gasit de lucru.
Motivul:Nu avea pile sau bani pentru a-si gasi un serviciu pe masura policalificarii sale.Suntem o tara vanduta celui care plateste mai bine ai' de capu' nostru,ne compatimim in fata F.M.I-ului,in fata altora facem plecaciuni,puneti-va urmatoarele intrebari:
-De ce nu avem nici o Universitate in top 500?
-De ce sistemul isi bate joc de studenti?
-De ce se mai lucreaza in Universitati cu aparatura de muzeu?
-De  ce se cumpara diplomele universitare ca si cum ai merge la piata sa cumperi rosii?
-De ce avem parte de materie din anii 50'?
-De ce avem profesori slabi?
-De ce majoritatea celora care termina o Facultate ajung sa vanda  prin piete sau sa profeseze in alte domenii?
-De ce spaga este la momentul actual generalizata pana si la emiterea unei banale adeverinte in orice institutie?
-De ce sunt  tinuti in "palma" dinozaurii din Universitati(ma refer la profesorii pensionari care s-au uzat din orice punct de vedere(fizic&moral)...

Cand vom  scapa de aceste "practici" si vom incerca macar sa fim ca polonezii atunci vom putea pune urmatoarea intrebare:Tu de ce pleci din tara ?,pana atunci ramanem la nivelul anilor 45' in plina dezvoltare............ :huh:

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

ripper, on Apr 4 2009, 18:08, said:

Stomatologie, termin la anul!
Da, rămân! Dacă ești bun se câștigă foarte bine și aici!

Banul e cu siguranta un motiv important pentru un emigrare dar nu unicul.

Ioan76

Ioan76

Senior Member

ingersedat, on Sep 10 2008, 20:36, said:

Ati ramane in Romania dupa termianrea studiilor?

Studiile cam pălesc ca importanță în fața experienței de muncă dacă nu vrei o carieră strict academică.  :rolleyes:

Și riști ca "afară" să nu ți le prea recunoască nimeni - mai ales pe perioade ca cea de acuma ... :confuzzled:

bogdanan

bogdanan

devoted SoftNews member

studii my ass.. cati din domeniul it realizati bine au macar facultatea terminata ?:P

sqryn

sqryn

Member

treaba lor dar eu nu i-as angaja. e ca si cum ai lua in formatie un solist care canta dupa ureche.
nu zic ca nu poate sa cante dar cred ca unul care a facut conservatorul iese mult mai bine la rampa. cu conditia sa aiba ambii aceeasi dorinta de a invata si de a exersa.
nu prea inteleg de ce toata lumea are impresia ca o facultate trebuie sa te scoata geniu. experienta in munca si prerfectionarea definitiveaza oarecum ce s-a inceput in facultate.

Edited by sqryn, 06 April 2009 - 10:08.

hyperionx21

hyperionx21

Junior Member

Cred ca e greu de decis acum ce e mai bine: plecat in strainatate sau ramas acasa. Parerea mea insa e ca daca vreti asta, sa plecati, faceti-o cat mai repede dupa terminarea studiilor. Mai tarziu este mai dificil, nu imposibil, dar barierele sunt mai mari si acomodarea este mai grea.

beastie

beastie

Member

Parerea mea sincera e ca cine vrea sa plece va trebui sa isi faca un plan cu bataie lunga. Au fost, sunt si vor fi probabil inca multi cei care au plecat in afara cu un orizont de asteptari, cu niste tinte, dar mai ales cu o pregatire (incluzand aici limba vorbita) care nu au corespuns cu ceea ce au gasit la destinatie. Toti acestia, daca nu se pot adapta si face compromisuri uneori prea mari, mai devreme sau mai tarziu esueaza.
Incercati de asemenea sa va faceti o parere din cat mai multe surse cu putinta despre tot ce inseamna viata la destinatie (incluzand dar nu limitandu-va la oamenii de acolo, sistemul de sanatate, invatamant, petrecerea timpului liber, siguranta cetateanului). Asta fiindca s-ar putea sa nu va placa viata de acolo, chiar daca profesional totul e superb. Nu merita sa-ti sacrifici viata pentru 10-20 de mii in plus pe an. Pentru castiguri pe termen scurt exista variantele pe contract unde sunt bani mai multi, dar unde nu ai viata personala si in orice moment poti fi disponibilizat.
Depinde ce vrea fiecare de la viata pana la urma. Faceti-va o lista cu ce v-ar placea, ce nu v-ar placea sa vi se intample in urmatorii sa zicem 10-15 ani, dupa care incepeti sa va documentati si sa cantariti optiunile.

Al1

Al1

tata balamuc

Desigur că da. Și mâine aș lua-o din loc. Și-n Rusia m-aș duce.
Sigur, dorința de bază e un salariu bun. Altceva nu mă ține. Absolut nimic.
Dar, din păcate, în țările unde infrastructura e pusă relativ bine la punct, mai greu angajează ei ingineri constructori străini.
Mai trist este, că deși nu era asta părerea mea generală, încep să ajung la vorba unui prieten: "decât inginer în România, mai bine taximetrist în Germania". Sigur, era vorba strcit de aspectul social al lucrurilor când a zis asta.

kng

kng

Member

Am terminat facultatea acum 5 ani si am ramas in RO. Cum spuneau si alti colegi pe forum, poti realiza ceva si in Romania, nu doar afara.

richelieu

richelieu

Monsenior Members

ingersedat, on Sep 10 2008, 20:36, said:

Ati ramane in Romania dupa termianrea studiilor?

Daca raspundeti ar fi bine sa treceti si studiile efectuate.

Acum un an, ti-as fi raspuns un Da hotarat. Acum...incep sa ma indrept spre un NU la fel de hotarat. Nu merita tara asta sa ramai in ea. Daca nu e prea tarziu....pleaca. Fa-ti o viata in alta parte. Mai bine freci podeaua unei pizzerii in vest, decat sa fii angajat cu studii superioare (kkt) in romania.

L.E. Si ca sa nu fiu inteles gresit...financiar ma pot considera un om realizat si stabil in Romania, cu un venit mult peste medie. Cu toate astea, incep sa ma gandesc sa plec.

Edited by richelieu, 06 April 2009 - 14:29.

allyn1985

allyn1985

Senior Member

• Grup: Banned

ripper, on Apr 4 2009, 18:36, said:

Nu m-am referit la tine, m-am exprimat în general!
Câte mii de oameni termină într-un an în țară ce ai terminat tu? Dacă ești bun în ceea ce faci și cu un pic de noroc poți reuși foarte bine și aici! Dacă ești lacom și vrei mai mult decât îți poate oferi țara asta, go make your dream!

Nu ai inteles nimic.
Cine pleaca nu pleaca pentru bani.
Pleaca pentru alt mediu, pentru a locui intr-o tara NORMALA.
Romania e ANORMALA din toate punctele de vedere.
Si pana la noi descoperiri, omul are o singura viata si vrea sa si-o traiasca cum poate mai bine.
Si sa asigure copiilor o viata cat mai buna.

sqryn

sqryn

Member

richelieu, on Apr 6 2009, 15:28, said:

Daca nu e prea tarziu....pleaca. Fa-ti o viata in alta parte. Mai bine freci podeaua unei pizzerii in vest, decat sa fii angajat cu studii superioare (kkt) in romania.

eu unu asa nu as pleca. si nu recomand nimanui. daca e sa pleci , sa o faci pe domeniul tau, in nici un caz sa o iei in jos pe scara sociala si profesionala. unii pot trai cu asta, eu personal nu .

allyn1985

allyn1985

Senior Member

• Grup: Banned

sqryn, on Apr 6 2009, 16:18, said:

eu unu asa nu as pleca. si nu recomand nimanui. daca e sa pleci , sa o faci pe domeniul tau, in nici un caz sa o iei in jos pe scara sociala si profesionala. unii pot trai cu asta, eu personal nu .

Nu e chiar asa.
in primul rand , ce esti afara?unul abia coborat din avion.Nu pleci de multe ori cu aceleasi sanse cu cei nascuti si crescuti acolo.
Unul care vine din Congo aici crezi ca are acelasi start cu tine in obtinerea unui loc de munca?
Uneori o poti lua de la zero, pana iti echivalezi studiile si pana inveti limba locului fluent.
Cata vreme esti tanar poti suporta mai bine si poti accepta compromisuri.si incet incet poti avansa in cariera.
Problema apare cand trece timpul si tot la spalat vase ramai.

sqryn

sqryn

Member

esti unul coborat din avion cu un contract in mana :P fara mai bine stai acasa.
plecati fara si o sa aveti in 90% din cazuri surpriza vietii :D

hugzabee

hugzabee

Junior Member

de unde asta 90%?
poti arata statistica ?

sqryn

sqryn

Member

da, e la www.statisticamea.com got my point?
apropo era un banc...
"Ai vazut ce misto ninge afara? Nu. Trimite-mi si mie linkul!"
nu e chiar oficiala dar asa am eu impresia. sincer as impinge-o spre 98% daca ar fi sa o iau dupa pregatirea profesionala dar un mare procent mai au si bafta.
mai era o faza cand s-a deschis piata muncii din finlanda, niste romani auzisera ca e de munca si au stata prin aeroport cu telefoane la ambasada ca ei vor sa munceasca.

ia de citeste
cam cat la suta din astai crezi ca pleaca pe afara ?
http://www.realitate...ucru_38651.html

funny nu? sa cazi pe spate

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate