Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Telefonie MOBILA by Romtelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
615 replies to this topic

#73
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006

View Posttelecomro, on Sep 27 2008, 18:34, said:

Grecii au spus destul de clar : Noi nu ne uitam in spate, ne uitam doar la Orange si Vodafone.

Romtelecom nu concureaza retele minuscule ca Zapp sau DigiMobil. Vor intra cu oferte foarte agresive pe date pentru a ajunge din urma Orange si Vodafone.

Este posbil insa sa nu forteze prea mult nota si sa implementeze si WiMAX.

Mamii, iar ai dat cu bata in balta. In momentul de fata romtelecom sunt chiar ultimii, neavand nici o antena montata. Iar te-ai dat in stamba ca sa te faci de rasul forumului si sa arati cat de foame poate sa ii fie unui angajat al lor care nu si-a mai luat salariul de ceva vreme si vrea sporuri pe viitor.
Avand in vedere cat trebuie inca sa scoata romtelecom din buzunar ca sa acopere pagubele facute de "gaura verde-neagra" a ote, taaaaaare sunt curios cand vor fi in stare sa lanseze o oferta comerciala. Doi, trei ani? Pana una alta au inceput sa se inunde cu apa de ploaie antenele alcatel deja existente ale cosmote si trebuie remediata situatia. Mai au angajatii ote pana sa treaca la montatul celor noi (inca neachizitionate) pt romtelecom.

Edited by nicu13, 27 September 2008 - 21:22.


#74
vodafonitza

vodafonitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttelecomro, on Sep 27 2008, 20:51, said:

pai nu e normal sa nu lasi sa participe o firma care detine deja o licenta? Sau unu are 10 licente si altii nimic ?

O luam altfel. La cine era bine sa ajunga licenta asta ?

La cine era bine sa ajunga licenta?
Competitia presupune un concurs in care toti sa aiba voie sa participe si sanse egale.
Statu a inventat o licenta,a cerut 2 bani pe ea si a desemnat o licitatie in care sa nu aiba voie sa participe cei care stiu in domeniu.Doar el (statul) prin romtelecom.
Asta e cinstit? La cit a furat romtelecomul si mai fura prin inca monopolul care il au,tarife de abonamente calculate  la un barbut   :lol: .Eu sper sa nu li se acorde aceasta pomana ca oricum nu au bani sa faca ceva.Nu au bani de salarii decente,in sediile lor zici ca bantuie ciuma

Edited by vodafonitza, 27 September 2008 - 23:36.


#75
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Nu te mai agita ca nu o scoti la capat cu Flavia. Ii este devotata RTC-ului. In plus, ne vor fi sterse posturile!

#76
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
vodafonitza

Macar Romtelecom sta in sediile lui nu in chirie. Vodafone plateste chirii destul de mari.
Daca nici grupul DT(probabil ai auzit ca acum controleaza Romtelecom si Cosmote) nu are bani sa implementeze o amarata de retea in Romania....
Ai tupeu sa vobesti de salarii decente la Vodafone? Doamne ....asta e chiar cea mai josnica afirmatie pe care o vad.

Parca mai mult fura Vodafone cand vrea 14 centi pe minut in retea dar le pica de 2 -3 ori pe luna reteaua la nivel national. Oricum sunt pe locul 1 la picaje. Intelegem ca nu au bani sa-si faca reteaua cu producatori seriosi si apeleaza la chinezi dar sa nu mai vorbiti de calitate. Este bataie de joc. Macar Romtelecom nu pica.

nicu13 Cosmote nu foloseste Alcatel !
joystick 2 exemple sunt mai sus.

Edited by Rangerul, 28 September 2008 - 21:49.


#77
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Posttelecomro, on Sep 28 2008, 08:05, said:

vodafonitza

Macar Romtelecom sta in sediile lui nu in chirie. Vodafone plateste chirii destul de mari.
Daca nici grupul DT(probabil ai auzit ca acum controleaza Romtelecom si Cosmote) nu are bani sa implementeze o amarata de retea in Romania....
Ai tupeu sa vobesti de salarii decente la Vodafone? Doamne ....asta e chiar cea mai josnica afirmatie pe care o vad.

Parca mai mult fura Vodafone cand vrea 14 centi pe minut in retea dar le pica de 2 -3 ori pe luna reteaua la nivel national. Oricum sunt pe locul 1 la picaje. Intelegem ca nu au bani sa-si faca reteaua cu producatori seriosi si apeleaza la chinezi dar sa nu mai vorbiti de calitate. Este bataie de joc. Macar Romtelecom nu pica.

nicu13 Cosmote nu foloseste Alcatel !
joystick chiar m-am saturat sa incerc sa discut cu niste retardati. 2 exemple sunt mai sus.


lol sediile alea erau ale romtelecomului din vremuri imemoriale, nu au fost date grecilor pe 2 parale? A construit romtelecom sedii noi de cand a fost preluat de greci? Oricum eu sunt de acord cu vodafonitza, ce dracu, eliminarea concurentilor vi se pare masura buna?

#78
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 05.05.2005

View Posttelecomro, on Sep 27 2008, 21:34, said:

Grecii au spus destul de clar : Noi nu ne uitam in spate, ne uitam doar la Orange si Vodafone.

Romtelecom nu concureaza retele minuscule ca Zapp sau DigiMobil. Vor intra cu oferte foarte agresive pe date pentru a ajunge din urma Orange si Vodafone.

Este posbil insa sa nu forteze prea mult nota si sa implementeze si WiMAX.
Flavia aici nu includ Zapp dar hai sa ne uitam la RDS.Ai vazut ce harta de acoperire au dupa atat de putin timp de la oferirea licentei si cata lumea are telefon de la Digi?RDS trebuie sa zica doar GATA! astazi incepem ofensiva pe date cu noua retea 3G si o sa depaseasca si Orange si Vodafone pe date pentru ca eu am ramas uimit de ce poate RDS.

#79
ekumax

ekumax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 01.02.2008

View Postromaximusro, on Sep 28 2008, 10:27, said:

lol sediile alea erau ale romtelecomului din vremuri imemoriale, nu au fost date grecilor pe 2 parale? A construit romtelecom sedii noi de cand a fost preluat de greci? Oricum eu sunt de acord cu vodafonitza, ce dracu, eliminarea concurentilor vi se pare masura buna?
sigur ca nu...a fost o mare ,,manareala,, la mijloc... :D  asta e ...ce a fost a fost...acum sa vedem ce vor face si cu licenta...sa vina si Digi pe date cu oferte bune sa lase si restul operatorile tarifele mai jos si atunci va fi ok...mai e si Zapp care dupa parerea mea asteapta oferta Digi pe date si apoi lanseaza si ei...ce sa zic...concurenta e mare.

#80
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Ca si putere de investitii si stabilitate, RTC depaseste RDS, si este normal. RDS nu "poate" prea multe, fata d "grei" insa sunt constienti ca daca nu vin cu oferte mai bune nu au nici o sansa...uita-te si la cosmote! Oricum, astia de la RDS ori sunt tampiti ori se fac. Asteapta oare sa lanseze ZAPP inaintea lor, sau ce au de gand?

#81
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 05.05.2005

View Postjoystick, on Sep 28 2008, 11:50, said:

Ca si putere de investitii si stabilitate, RTC depaseste RDS, si este normal. RDS nu "poate" prea multe, fata d "grei" insa sunt constienti ca daca nu vin cu oferte mai bune nu au nici o sansa...uita-te si la cosmote! Oricum, astia de la RDS ori sunt tampiti ori se fac. Asteapta oare sa lanseze ZAPP inaintea lor, sau ce au de gand?
Pai Zapp deja a lansat inaintea lor si pe vremea cand reteaua RDS era operationala Zapp nici nu se apucase de ea...

#82
vodafonitza

vodafonitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttelecomro, on Sep 28 2008, 08:05, said:

vodafonitza

Macar Romtelecom sta in sediile lui nu in chirie. Vodafone plateste chirii destul de mari.
Daca nici grupul DT(probabil ai auzit ca acum controleaza Romtelecom si Cosmote) nu are bani sa implementeze o amarata de retea in Romania....
Ai tupeu sa vobesti de salarii decente la Vodafone? Doamne ....asta e chiar cea mai josnica afirmatie pe care o vad.

Parca mai mult fura Vodafone cand vrea 14 centi pe minut in retea dar le pica de 2 -3 ori pe luna reteaua la nivel national. Oricum sunt pe locul 1 la picaje. Intelegem ca nu au bani sa-si faca reteaua cu producatori seriosi si apeleaza la chinezi dar sa nu mai vorbiti de calitate. Este bataie de joc. Macar Romtelecom nu pica.

nicu13 Cosmote nu foloseste Alcatel !
joystick chiar m-am saturat sa incerc sa discut cu niste retardati. 2 exemple sunt mai sus.

Romtelecom mai  pica si el  cu orele,dar babele care inca-l mai folosesc nu stau pe forum sa anunte
Grupul ala de care zici aici nu controleaza nimic,poate doar mintea ta bolnava.Daca au 25 % din actiunile de la greci si grecii au 55 % din Romtelecom,atunci "grupul" are 13-14% din Romtelecom,grecii (statul grec) merg spre 40 si statul roman are 45 %.Controleaza un actionar cu 13-14% ceva? Ma mir ca nu ti-e rusine sa minti si sa inventezi cai verzi pe pereti.
Si apropo,daca lucrezi la romtelecom,invata-i pe babalicii care sunt marea majoritate sa tasteze si ei ceva la ordinator  :lol: .Oare oamenii astia trecuti in majoritate de 40-50 ani vor fi operatori de telefonie mobila in Romania?Eu cred ca da,de cea mai tare retea,cum o numeai tu ?  parca Cosmote2 ...hahahahahahahahaha...pacalicii 2 mai bine

#83
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Ce sa zic vodafonitza Romtelecom ca lider pe comunicatii business (date si voce) are nevoie de uptime. Vodafone nu este lider pe nimic nu au reusit de 5 ani sa depaseasca Orange.
Vezi ca saptamana trecuta oficialii DT au venit la o intalnire cu Basescu si Tariceanu. Legat de DT si OTE te rog sa ma citesti !

Vodafone si Orange nu vor Romtelecom pe date mobile. Clicknet este pe locul 2 pe piata de internet dupa doar 3 ani. Ei stiu ca Romtelecom isi asigura veniturile din telefonia fixa unde au un venit imens si pot sa subventioneze si alte servicii.
Romtelecom daca se apuca si imparte mobile si modemuri gratis baga in cativa ani Orange si Vodafone pe pierderi. Au bani, pot sa ofere 4play la nivel national.
Si RCS-RDS are o singura problema : banii. Baietii astia daca ar avea bani ar cabla fiecare casa cu UPC si ar devenit un mega operator de cablu si date pe rezidential.

Deci singurele firme care pot sa ofere 4play sunt Romtelecom si RCS-RDS.

joystick RCS-RDS pregatesc o lovitura grea pentru Orange si Vodafone. O sa vezi despre ce e vorba curand.

ekumax 1 licenta WiMAX sigur ajunge la Romtelecom/Cosmote si alta la RCS-RDS daca participa. Pariem? Asa am spus si cu licenta asta de 420 si asa a fost.

Edited by telecomro, 28 September 2008 - 15:58.


#84
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Deci, Flavia, ca sa te multumesc si pe tine. Tii partea RTC, si noi am inteles. NU ne cere insa sa uitam ca a fost un opeator care ne-a papat banii in stil mare si o faceau in continuar daca nu aparea RDS.
Adu-ti aminte de tarifele la dial-up (care cred ca sunt in continuare mari), insa cred ca orice operator ar fi facut la fel. Cred ca daca si-ar fi schimbat numele ar fi fost altfel perceput!

De lovitura de care spui, nu stiu ce sa zic. Nu ma incalzeste cu nimic daca nu voi avea si eu un avantaj la buzunar (adica internet mobil mai ieftin ca la voda, ca daca va fi asa, sa vedeti voi ce zboara voda din telefonul meu), si va ramane, cosmo si digi. Nu de alta dar ce imi ofera acum voda, nu ma mai intereseaza deoarece i-a luat locul cosmo!

Astept cu nerabdare niste abonamente mai mici de la rtc pt voce! Nu ma refer la cele cu nelimitat!

#85
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 05.05.2005

View Posttelecomro, on Sep 28 2008, 16:52, said:

Ce sa zic vodafonitza Romtelecom ca lider pe comunicatii business (date si voce) are nevoie de uptime. Vodafone nu este lider pe nimic nu au reusit de 5 ani sa depaseasca Orange.
Vezi ca saptamana trecuta oficialii DT au venit la o intalnire cu Basescu si Tariceanu. Legat de DT si OTE te rog sa ma citesti !

Vodafone si Orange nu vor Romtelecom pe date mobile. Clicknet este pe locul 2 pe piata de internet dupa doar 3 ani. Ei stiu ca Romtelecom isi asigura veniturile din telefonia fixa unde au un venit imens si pot sa subventioneze si alte servicii.
Romtelecom daca se apuca si imparte mobile si modemuri gratis baga in cativa ani Orange si Vodafone pe pierderi. Au bani, pot sa ofere 4play la nivel national.
Si RCS-RDS are o singura problema : banii. Baietii astia daca ar avea bani ar cabla fiecare casa cu UPC si ar devenit un mega operator de cablu si date pe rezidential.

Deci singurele firme care pot sa ofere 4play sunt Romtelecom si RCS-RDS.

joystick RCS-RDS pregatesc o lovitura grea pentru Orange si Vodafone. O sa vezi despre ce e vorba curand.

ekumax 1 licenta WiMAX sigur ajunge la Romtelecom/Cosmote si alta la RCS-RDS daca participa. Pariem? Asa am spus si cu licenta asta de 420 si asa a fost.
Bai tu compari Vodafone cu Romtelecom?D-abia compari Vodafone cu DT si ne spui noua de niste amarati de greci.Pleca ma cu reteaua ta unde in orase nu au mai schimbat un cablu de 15 ani si habar n-au ce viteza suporta fiecare linie de tot ii aburesc pe abonati la telefon.Baga-ti mintile in cap ca Vodafone e o super firma si despre Vodafone nu ai tu ce zice.Vodafone isi permite ca fitza sa bage 3G la metrou iar la Cosmote nu poti tine o convorbire ca ramai fara semnal.Lasa-ne cu Romtelecom si OTE ca de Vodafone stie o lume intreaga...

#86
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Vodafone e singura retea care pica de 2-3 ori pe luna la nivel national. Detalii pe aria lor. In plus vad ca ti-ai aratat adevarata fata si ura fata de OTE.

Romtelecom are cea mai mare retea de fibra optica. Vodafone inchiriaza de pe unde poate si ne vinde minutul in retea cu 14 centi dar pica la nivel national foarte des.
Acum baietii astia de la Vodafone vor sa nu mai intre Romtelecom pe mobil ? De ce oare ? De ce se tem de "amaratii de greci"?

Edited by telecomro, 28 September 2008 - 21:06.


#87
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 05.05.2005

View Posttelecomro, on Sep 28 2008, 22:02, said:

Vodafone e singura retea care pica de 2-3 ori pe luna la nivel national. Detalii pe aria lor. In plus vad ca ti-ai aratat adevarata fata si ura fata de OTE.

Romtelecom are cea mai mare retea de fibra optica. Vodafone inchiriaza de pe unde poate si ne vinde minutul in retea cu 14 centi dar pica la nivel national foarte des.
Acum baietii astia de la Vodafone vor sa nu mai intre Romtelecom pe mobil ? De ce oare ? De ce se tem de "amaratii de greci"?
Pentru mine Vodafone si Orange reprezinta calitate.In trecut erau la fel cum e Cosmote acum dar in prezent nu am ce spune despre ei.Si Cosmote la mine in oras la prima ploaie mai puternica este picat si crede-ma ca vorbesc serios.Nu poti obtine un uptime de 100% poate doar daca esti reteaua lui Dumnezeu...

#88
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View Postnicu13, on Sep 27 2008, 21:59, said:

Mamii, iar ai dat cu bata in balta. In momentul de fata romtelecom sunt chiar ultimii, neavand nici o antena montata.


Ayu cateva sute de stalpi cosmote la dispozitie.

gandeste-te ca un bts in 420 bate cel putin dublu fata de un 900 si chiar de pana la 4 ori mai mult fata de 1800.

au sanse mari sa acopere aproape de 100%.

imi doresc sa ia fata zapp ului care, dupa un management prost, n-au fost in stare sa beneficieze de calitatile tehnologiei si de pionieratul 3g broadband mobil. culmea ironiei. sa fi primul pe broadband mobil si sa pierzi piata...

si pentru mine orange erau etalonul doar ca de ceva timp si ei au probleme de congestie seara sau scaderi ale calitatii vocii...

DT a cumpara 27% din ote, daca nu ma insel, doar ca au negociat si puterea de decizie. practioc isi pot impune managementul grupului.

iar asta inseamna control.

Nu pot lua decizii strategice , cum ar fi inchiderea de companii, dar in rest cam orice pot decide

#89
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Sper sa nu ma insel, dar din cate am vazut astazi se montau niste antene mai groase pe site-ul Cosmote de langa Plaza, Drumul Taberei, Bucuresti. Sunt, probabil, antenele Romtelecomului...

#90
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Eu am auzit ca au inceput lucrarile. Nu stiu daca au pus sau nu antene dar o sa ma interesez azi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate