Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Telefonie MOBILA by Romtelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
615 replies to this topic

#55
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003
filipxxx, Zapp-ul are oferta de date prin HSDPA de 7.2mbps. Si nici nu puteau primi licenta asta pentru ca au deja licenta de telefonie mobila.

Edited by MasterC, 24 September 2008 - 09:31.


#56
vodafonitza

vodafonitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 27.09.2008
Romtelecom nu are licenta inca pentru ca au fost dati in judecata de Vodafone .
Consider ca o firma de stat din Romania nu mai trebuie incurajata sa ocupe fara sens spectrul radio necesar celor care vor sa investeasca cu adevarat.

#57
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,867
  • Înscris: 10.06.2008

View PostMasterC, on Sep 24 2008, 10:27, said:

filipxxx, Zapp-ul are oferta de date prin HSDPA de 7.2mbps. Si nici nu puteau primi licenta asta pentru ca au deja licenta de telefonie mobila.
Dar de ce au participat? Si astia de la Voda de ce sunt nemultumiti, daca ei nu puteau primi licenta?

Edited by joystick, 27 September 2008 - 19:22.


#58
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Tu de unde ai iesit ? Romtelecom este detinut de o firma straina si vrea sa investeasca.

Acum inteleg de ce Orange si Vodafone au facut scandal, le este frica de Romtelecom sa nu piarda si pe date mobile cum au pierdut pe voce tot datorita Romtelecom Mobil (Cosmote).

Statul roman nu tine seama de intimidarile venite de la niste firme care au scos profituri de sute de milioane euro de la romani (Orange si Vodafone). In plus Vodafone pica la nivel national aproximativ saptamanal.

"Autoritatea Nationala de Comunicatii (ANC) a acordat marti companiei Romtelecom licenta de comunicatii mobile, dupa ce, pe 8 septembrie, operatorul castigase procedura pentru aceasta licenta. In prealabil, ANC a analizat si respins ca nefondate contestatiile formulate de Saudi Oger si Tactical Networks in privinta modului in care au fost evaluate ofertele. Romtelecom primeste aceasta licenta in conditiile in care patru operatori contesta in instanta Hotararea de Guvern privind aceasta procedura, iar Comisia Europeana a cerut de urgenta explicatii autoritatilor romane privind motivele restructurarii fostei autoritati de reglementare si a destituirii sefului acesteia.
"

http://economie.hotn...atii-mobile.htm


Pentru ca Vodafone sa dispere si mai mult ....lucrarile au inceput !


joystick sunt nemultumiti pentru ca nu vor alt concurent. Sper sa se intample o minune si DigiMobil sa lanseze datele, Romtelecom le lanseaza foarte curand.

Edited by telecomro, 27 September 2008 - 19:25.


#59
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
am si eu o intrebare de noob: de ce nu a avut voie vodafone (si parca alte firme) voie sa participe la licitatie? Si de ce nu s-a mers pe principiul : sa participe oricine arata ca e in stare sa dezvolte o retea + dovedeste ca are bani si e in domeniu , astfel incat sa se obtina cat mai multi bani la buget? btw , cati bani a luat statul roman pe chestia asta? Dar pe alte frecvente?

#60
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007

View Postvodafonitza, on Sep 27 2008, 20:18, said:

Romtelecom nu are licenta inca pentru ca au fost dati in judecata de Vodafone .

Este de ochii lumii.Asa a facut Cosmote cand a pierdut 3G-ul in fata RDS.
Le trebuie o hotarare executorie ca sa opreasca RTC din drum.
Deci pica ce zici tu.

#61
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Pentru ca aveau deja licenta broadband. Simplu ....statul vrea concurenta.
Normal ca Vodafone si Orange nu-si faceau griji daca Posta castiga licenta dar cum a ajuns la Romtelecom ....e de la sine inteles. Acum apare Cosmote 2 dar pe partea de date.

La fel se va intampla si pe WiMAX ! Orange si Vodafone in mod normal nu trebuie lasati sa participe pentru ca au deja WiMAX

#62
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,867
  • Înscris: 10.06.2008
Eu cred, ca a fost excelent ca RDS a castigat 3G. Ca a castigat Zapp si nu Cosmote, nu este a fel de excelent! Acum, daca RTC a castigat licenta, este la fel de bine, deoarece vom avea concrenta! Daca ar fi castigat Orange, Voda, RDS, Zapp, nu ar fi fost ok, pentru mine, ca utilizator! Daca ar fic astigat Posta, ia nu ma incalzeau, deoarece pana faceau aia ceva functionabil, mai trecea ceva timp. RTC insa se va pune pe treaba asa cum s-a pus RDS (nu stiu zapp ce face), si ne va fi, tot noua (utilizatorilor) bine.

flavia, da, si eu sper intr-o minune, insa incep sa cred ca vad date de la RTC mai repede decat de la RDS. Si daca o sa vad, o sa alfu de pe forum!

#63
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Posttelecomro, on Sep 27 2008, 20:28, said:

Pentru ca aveau deja licenta broadband. Simplu ....statul vrea concurenta.
Normal ca Vodafone si Orange nu-si faceau griji daca Posta castiga licenta dar cum a ajuns la Romtelecom ....e de la sine inteles. Acum apare Cosmote 2 dar pe partea de date.

La fel se va intampla si pe WiMAX ! Orange si Vodafone in mod normal nu trebuie lasati sa participe pentru ca au deja WiMAX

aia cu concurenta e cea mai tare. cum dracu sa incurajezi concurenta cand elimini din start niste competitori? Mai ales ca licentele astea nu cred ca se dau pe oo, ci pe euroi seriosi, pe care nu cred ca nici unul din posibilii concurenti  isi permit sa se pise cu bolta. Deci de ce e in avantajul statului si a binelui general acest lucru?

Edited by romaximusro, 27 September 2008 - 19:55.


#64
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
pai nu e normal sa nu lasi sa participe o firma care detine deja o licenta? Sau unu are 10 licente si altii nimic ?

O luam altfel. La cine era bine sa ajunga licenta asta ?

Edited by telecomro, 27 September 2008 - 20:02.


#65
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Posttelecomro, on Sep 27 2008, 20:51, said:

pai nu e normal sa nu lasi sa participe o firma care detine deja o licenta? Sau unu are 10 licente si altii nimic ?

nu. nu e normal. Cine vrea cu tot pretul licenta aia sa liciteze. In felul asta ne asiguram ca respectivul nu isi va bate joc de bani. Asta atata timp cat vorbim de bani privati, nu de stat..

#66
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007

View Postromaximusro, on Sep 27 2008, 20:55, said:

nu. nu e normal. Cine vrea cu tot pretul licenta aia sa liciteze. In felul asta ne asiguram ca respectivul nu isi va bate joc de bani. Asta atata timp cat vorbim de bani privati, nu de stat..

Nu se poate intelege lumea cu tine si vad ca esti adeptul monopolului.

#67
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Ce tehnologie se va folosi pana la urma pentru aceasta retea: EV-DO rev 0 , rev. A rev.B?

#68
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Cel mai probabil rev. B.

#69
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Posttelecomro, on Sep 27 2008, 21:27, said:

Cel mai probabil rev. B.

Ar fi super. Ii termina pe Zapp cu tot cu 3G-ul lor daca baga rev. B direct.

#70
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Grecii au spus destul de clar : Noi nu ne uitam in spate, ne uitam doar la Orange si Vodafone.

Romtelecom nu concureaza retele minuscule ca Zapp sau DigiMobil. Vor intra cu oferte foarte agresive pe date pentru a ajunge din urma Orange si Vodafone.

Este posbil insa sa nu forteze prea mult nota si sa implementeze si WiMAX.

Edited by telecomro, 27 September 2008 - 20:39.


#71
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postcristian0007, on Sep 27 2008, 20:57, said:

Nu se poate intelege lumea cu tine si vad ca esti adeptul monopolului.

lasa monopolul deoparte, de ce esti asa de sigur ca ar fi castigat vodafone sau orange sau mai stiu eu cine? Si de ce ar fi fost rau daca ar fi castigat?  Am mai zis, in cazul in care chiar vroiau cei de la romtelecom licenta asta, cu concurenta ar fi trebuit sa plateasca pretul de piata al acestei licente. Asa au platit cam cat au vrut. Ti se pare corect?

#72
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Ce vesti extraordinare, cu surse clare si mai ales de incredere!!!

Stiam ca avem un moderator nou pe aici  :(

hmm.. seamana cu lovituriile sub centura din politica discutiile de pe aici, adica aceeasi balacareala  :bandit:

Edited by Blackhawk, 27 September 2008 - 20:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate