Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

AC in Chiajna

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#73
vdoru

vdoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.09.2007
Citat dintr-un Certificat de Urbanism eliberat in vara anului 2009, pe Rezervelor, in atasament.

Un PUD costa intre 1000 si 2000 Euro, este nevoie de un urbanist, se obtine intr-o perioada ce poate ajunge la 3 luni sau mai mult, pentru ca trebuie aprobat de Consiliul Local(daca retin bine). Care consiliu nu se poate intruni pentru fiecare PUD in parte, e o ciclicitate, depinde cum nimeresti.

Attached Files

  • Attached File  CU.jpg   176.9K   50 downloads


#74
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Am aflat de la primarie ca se emit intr-adevar CU si pentru case in zona cu PUZ P+5 minim fara bani in plus. Cum fac asta nu stiu dar e bine totusi.

#75
vdoru

vdoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.09.2007

 Techno, on 8th June 2010, 11:28, said:

Am aflat de la primarie ca se emit intr-adevar CU si pentru case in zona cu PUZ P+5 minim fara bani in plus. Cum fac asta nu stiu dar e bine totusi.


Se emit CU, cu impunerea realizarii unui PUD. Fara acel PUD nu se elibereaza AC. Pretul unui PUD? Aici e de discutat, pentru ca ai nevoie de un arhitect urbanist. In mod normal 1000-2000 eur.

#76
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Mie mi s-a spus da, va dam CU pentru constructie casa. Am intrebat costa ceva, nu, doar taxe obisnuite. Nu stiu care sunt alea.

Edited by Techno, 11 June 2010 - 09:59.


#77
vdoru

vdoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.09.2007

 Techno, on 11th June 2010, 10:57, said:

Mie mi s-a spus da, va dam CU pentru constructie casa. Am intrebat costa ceva, nu, doar taxe obisnuite. Nu stiu care sunt alea.

"Certificatul de urbanism este actul de informare prin care se fac cunoscute solicitantului conditiile in care se poate construi pe un anumit amplasament si care sunt avizele si acordurile pe care trebuie sa le obtina in vederea emiterii autorizatiei de construire."

Ca urmare, CU se emit fara nicio problema, taxele pentru obtinerea sa sunt de cativa lei, dar nu tin loc de autorizatie de constructie / desfiintare si nu confera dreptul de a executa lucrari de constructii.

Taxele pentru Ilfov le aveti pe:

http://www.cjilfov.r...orizatiilor.pdf

#78
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
OK, merci de informatii. Dar daca in CU scrie ca nu poti construi decat minim P+4 atunci ori te conformezi si mergi mai departe pentru a obtine autorizatia ori soliciti prin PUD altfel de constructie, P+1 de exemplu.
Daca acum in CU se va scrie ca poti construi P+1, atunci scutesti banii pentru PUD, uramand sa parcurgi celelelate etape tipice pentru obtinere AC.
Problema e sa scutesti acei bani de PUD.
Am dreptate?

Edited by Techno, 14 June 2010 - 12:15.


#79
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.06.2006
Am vazut ca acum nu mai poti  construi decat minim. p+3 in zona Tineretului și o suprafață de min 350m. Dacă ai un teren sub 350m exista  vreo sansa sa construiești o casă p+1? E totusi legal sa impui minim p+3? Inteleg ca trebuie un maxim dar minim? Stie cineva mai multe detalii?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate