Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

AC in Chiajna

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Eu cred ca nu e chiar asa de tragic precum spui, dar poate tu ai mai multe informatii si acces la documente.
Cred ca daca ai un lot deja cumparat, sa spunem de 500 mp, poti obtine autorizatie de construire de P+1 daca ai si certificat de urbanism in care se scrie negru pe alb regimul de inaltime, o conditie nu stiu daca obligatorie. Daca ai un lot de 5000 mp nelotizat si vrei sa-l lotizezi nu cred ca vei putea sa o faci in loturi de 500m acum, poate dupa schimbarea PUZ-ului. Asta e ce am auzit eu despre Chiajna. Asa cum spui, la loturile mici dintre case deja construite e imposibil (pe unele) sa construiesti P+4, ca fizic nu e loc. Aici ce e de facut? Ar trebui sa fie un raspuns, pentru ca nu te poate opri cineva cred sa-ti faci o casa mai mica si sa te oblige sa ridici bloc, e aberant, am mai spus. Oricum in curand nu o sa mai aiba cine sa construiasca atatea blocuri, stai linistit, la criza asta financiara va fi destul de greu.

#38
Iodidi

Iodidi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.11.2008
pai am cumparat lotul in 2005, are 500 mp si nu mai am ce face cu el deoarece in certificatul de urbanism emis in luna octombrie 2008 se specifica regimul minim de inaltime p+4 pe un lot de minim 2000 mp cu 40m deschidere.
si este normal ca certificatul de urbanism emis dupa luna mai 2008 (cand a fost aprobat noul PUZ) sa arate asa si sa nu te lase sa construiesti.
si ca sa iti raspund, da, te poate opri sa construesti pe lotul tau prin emiterea unui PUZ total aiurea (cum au si facut).
eu tot sper sa isi faca smecherii afacerile pana in mai anul viitor (a se citi obtinerea de AC pentru blocuri printre case si cumpararea masiva de pamant de la tarani) si sa nu mai preseze CL Chiajna sa mentina actualul PUZ.

Edited by Iodidi, 10 November 2008 - 16:53.


#39
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
S-ar putea ca smecherii sa nu mai faca asa multe afaceri si lucrurile sa revina la normal mai repede. Poate te avantajeaza sa vinzi terenul totusi daca preturile vor scadea. Acum nu se stie ce se va intampla, nu ai decat sa astepti pana in mai, dar cu verificarea periodica a situatiei ca nu se stie niciodata...

#40
antoniodaros

antoniodaros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.11.2007
Si eu imi fac casa in chiajna si am aflat de aceasta aberatie. A fost introdusa din mai 2008 si pana in mai 2009 nu poate fi schimbata, asta de cand a venit noul arhitect pt Chiajna. Au o gramada de procese intentate dar pana in mai 2009 nu se mai poate face nimic.

#41
Alnaibii

Alnaibii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.05.2005
Din nefericire, conform noilor reglementari, modificarea acestui PUZ nu poate fi facuta decat de Primaria Chiajna.
Am un teren in zona, 500mp, l-am cumparat pt o casa. sunt de acord sa ne asociem, si sa convingem primaria sa modifice PUZul.
Poate e cineva jurist, sa ne explice cum sa facem.

#42
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
daca aveti nevoie de inca o persoana care sa fie de acord cu voi (si eventual sa va ajute cumva), sunt de partea voastra: am un teren acolo pe care am construit, dar n-am chef sa apara un bloc vis a vis de mine (asta ar fi motivatia mea)

#43
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Adevarul e ca au inceput sa se ridice la blocuri in zona, nu se mai opresc din construit. S-a umplut campul de blocuri. E coada in Chiajna la autorizatii pentru P+20, nu?

#44
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
bre, vav de mine, spre sud (deci de unde vine soarele) sunt 3-4 loturi goale.

daca se gaseste unu sa le cumpere p toate si sa imi traga acolo un P+3 m-am scos.

sansele nu sunt asa mari ca acu un an, dar exista. acu un an era interesul dezvoltatorului sa cumpere, acu e interesul proprietarilor sa vanda (ca nu li se elibereaza AC).

n-o fi chiajna manhatan, dar n-am chef de surprize tampite. de aia ziceam ca DACA faceti vre-o petitie ceva la primarie, as semna-o si eu. nimic mai mult

#45
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Ok, eu vroiam sa te incurajez numai, ce-i drept e oricand posibil sa se ridice un bloc langa tine. Asta pentru ca e haos la primarie. Reglementarea e simplu de facut, se stabilesc anumite zone cu P+2 maxim si altele cu regim mai mare. In zonele cu regim mai mare, bine studiate si definite poti sa iti faci si P+2 dar acolo nu vei riscasa cumperi teren si mai ales sa faci vila cand stii oricum ca poate sa apara un bloc langa tine. De asemenea in zona cu P+2 maxim nu ai cum sa te trezesti cu bloc langa tine. Iar vecinatatea dintre cele doua zone sa fie iar foarte clara si bine definita. Pot fi unii care daca terenul e mai ieftin sa nu fie deranjati ca au casa langa blocuri. E foarte delicata problema dar daca nu exista un pic de cap si bineinteles sa nu predomine interese meschine s-ar putea sistematiza zona foarte frumos. Dar cum sa se intmple asa ceva cand pe strada principala in Chiajna, chiar intr-o curba s-a construit un bloc la 3 m de sosea cu iesirea/intrarea chiar in sosea. Sau pe Rezervelor s-a construit de asemenea un bloc la 2m de drum. Ce sistematizare e asta? Sa nu poti largi niciodata Rezervelor la 4 benzi cum ar fi normal. Si astea sunt doar 2 exemple, cum sa ne mai mire ca s-a dat un astfel de PUZ?

Edited by Techno, 16 January 2009 - 16:50.


#46
Alnaibii

Alnaibii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.05.2005
Zona avea potential de a deveni un frumos cartier de vile. Au distrus aceasta posibilitate oameni fara viziune urbanistica, ce au ajuns la conducerea comunei. In romania la ora actuala banul primeaza.

Pentru o petitie, ar trebui sa facem o baza de date cu toti proprietarii din zona.

#47
mag_vali

mag_vali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.05.2005
ceva vesti noi despre eventuale modificari a obligatiei de AC de P+4?

#48
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
zilele astea se contruieste acolo in draci....si numai P+M sau P+1...

nu stiu de cand au aia AC...

#49
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Luna asta am inteles ca ar expira PUZ-ul si ar trebui sa se modifice (sau nu? :angry: ).

#50
ErolP

ErolP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.05.2009
A mai aflat cineva ceva noutati referitoare la topic?

#51
Scorpia_Pongo

Scorpia_Pongo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.05.2009
Se mai știe ceva de PUZ ? S-au săturat umfalții ăia din primărie de bani ? Mai vor ?
@Alnaibii
nu ai nevoie de jurist; în situația asta e nevoie de un "justițiar" :angry:

Edited by Scorpia_Pongo, 24 May 2009 - 12:30.


#52
Scorpia_Pongo

Scorpia_Pongo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.05.2009
De PUZ vad ca nu se mai aude nimic, in schimb am auzit ca primarului i-a facut chemare frate-su'

Edited by Scorpia_Pongo, 26 May 2009 - 20:35.


#53
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005

 Scorpia_Pongo, on May 26 2009, 21:34, said:

De PUZ vad ca nu se mai aude nimic, in schimb am auzit ca primarului i-a facut chemare frate-su'

Ce vrei sa spui mai exact?
E de bine sau de rau?

#54
Agentul_X

Agentul_X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.06.2009

 Scorpia_Pongo, on 26th May 2009, 20:34, said:

De PUZ vad ca nu se mai aude nimic, in schimb am auzit ca primarului i-a facut chemare frate-su'


 Techno, on 27th May 2009, 14:14, said:

Ce vrei sa spui mai exact?
E de bine sau de rau?

Nu stiu daca e de bine sau de rau, stiu doar ca fratele primarului a murit anul trecut ....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate