Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

AC in Chiajna

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007
Nu am cumparat inca, si nici timp sa ma duc acolo nu prea am. mai ales ca s-a dus tata socru, si, cel mai probabil, voi afla acelasi lucru. In scris nu cred ca am sa primesc absolut nimic, sunt un necunoscut pentru ei, nu sunt din chiajna, nu am nici o proprietate acolo. Si in plus, repet: decizia, din ce am inteles, a fost luata de prin mai, adica de cateva luni, dar nu a fost facuta publica pe nicaieri. Asa ca ar trebui sa se duca acolo cineva care intr-adevar are niscaiva influenta, sa poata fi luat in seama. Sper, totusi, ca din cei multi care au fost la primarie cu aceasta problema, sa rasara macar unul care sa strige in gura mare ce si unde trebuie.

#20
VANUCA

VANUCA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.01.2007
Salut, daca va interseaza va postez un PUZ cu zona aia. Am cumparat si eu un teren undeva in spatele METRO, pe la inceputul lui 2007 si scria atunci ca am voie P+1, acum inteleg ca s-a schimbat si e musai sa ai 2000mp si P+5 chiar. E groasa treaba, am intrebat si la agentia prin care am cumparat si ei mi-au spus ca lumea asteapta "ceva" intrucat sunt zeci de hectare acolo foarte faramitate si e foarte greu sa iasa ceva; daca nimeni nu vrea sa vanda sau nu te intelegi cu vecinii ce faci? Probail tot la judecata se ajunge (sau la spaga data), e aberant sa cumperi ca in cazul meu si apoi sa se schimbe. La mine pe strada au cumparat si cate 300 mp si cate 500mp. In fine daca te iei dupa lege P+5 e cam 18m inaltime, deci ar trebui sa lasi retrageri din cate stiu eu cam 9m , deci nu mai ramai cu mare lucru pe care sa construiesi.

Attached Files

  • Attached File  PUZ.jpg   963.84K   91 downloads

Edited by VANUCA, 10 September 2008 - 00:46.


#21
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Deci iar nimic concret. Ce inseamna lumea? Care lume? Aberatie ca asta nu am mai auzit, da poate regim maxim de inaltime dar impunere de P+5 nu cred pana nu vad (vedem) o hotarare, scris negru pe alb si care sa nu contravina legiilor tarii. PUZ-ul de cand e?

#22
VANUCA

VANUCA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.01.2007

 Techno, on Sep 10 2008, 09:56, said:

Deci iar nimic concret. Ce inseamna lumea? Care lume? Aberatie ca asta nu am mai auzit, da poate regim maxim de inaltime dar impunere de P+5 nu cred pana nu vad (vedem) o hotarare, scris negru pe alb si care sa nu contravina legiilor tarii. PUZ-ul de cand e?


Il am de vreo 3-4 zile, nu am partea scrisa da vine si aia. Spun "lumea" pentru ca desigur toti cunoasteti ca functionarii fug de raspundere in Romania, nimeni nu are curaj sa iti dea ceva oficial, scris, decat dupa ce depui cerere si astepti luni de zile, dai 20 telefoane s.a.m.d. Ma rog nu ma deranjeaza ca se cere P+5  ci ca trebuie minim 2000mp care e aberant.

#23
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Deci tu, care ai mai putin de 2000m nu vei putea construi nimic pe suprafata ta de teren pentru ca nu ai cel putin 2000m sau poti construi dar numai bloc de P+5 daca respecti retragerile, si cum nu ai cum, gata, poti sa iti iei adio de la teren. Cultivi ceva pe el sau il vinzi la unu, care vrea sa faca bloc si ii trebuie suprafata mare. Asa sa fie? In ce tara traim?

Dar tu ai certificat de urbanism? Ce se intampla daca deja ai certificat de urbanism valabil in acest moment si emis de primarie pentru P+1?

#24
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 Techno, on Sep 10 2008, 11:23, said:

Dar tu ai certificat de urbanism? Ce se intampla daca deja ai certificat de urbanism valabil in acest moment si emis de primarie pentru P+1?
Pai cu CU e cu dus si intors: daca ai CU de informare, cred ca poti face ceva pe el. Daca ai luat CU in vederea obtinerii AC, pe care scrie P+1, atunci probabil ca poti sa reusesti...

#25
VANUCA

VANUCA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.01.2007

 CristiALF, on Sep 10 2008, 11:31, said:

Pai cu CU e cu dus si intors: daca ai CU de informare, cred ca poti face ceva pe el. Daca ai luat CU in vederea obtinerii AC, pe care scrie P+1, atunci probabil ca poti sa reusesti...


Am 1000mp (57,ceva deschidere x 17,ceva adancime) plus inca 4 metrii din 6 ai strazii adica inca vreo 230 pe care i-am luat in ian 2007 cu 35euro terenul util plus 15 euro partea de strada. Era un CU  informativ as zice si stiu ca m-am cam ofticat ca vroiam sa fie mai mult de p+1 si POT 30%, acum ma cam oftic ca n-am mai mult teren . Lucrurile , ca peste tot in ROMANIA se pot aranja evident sau probabil ca nu vor ramane asa daca toti vor face scandal(ar trebui sa mergem pe la OTV ; ati vazut cazul CERNICA, sa nu credeti ca sunt fan Diaconescu dar am de luat si in CERNICA un teren mostenire). In fine , langa mine are un var inca 500mp plus partea de strada si in partea cealalta are cineva 500mp...aranjamente sunt posibile numai ca  unde-s multi, e greu de impacat si capra si varza, lumea le-a luat pentru case,   au fugit din Bucuresti pentru intimitate si acum sunt pusi in impas. Chestia e ca nici utilitati nu sunt de nici un fel decat la cateva sute de metrii asa ca mai e de stat bine daca nu vrei sa bagi pe banii tai pe tot campul ...  :D ...si in timp lucrurile mai fierb si dau in clocot.

#26
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Ce e cu cazul Cernica? Amanunte... Trebuie sa stim cum se pot rezolva niste probleme cu terenurile in general.
Oricum sa faci asa de acum incolo (sa stabilesti niste reguli) pentru cine cumpara teren si vrea sa construiasca de acum incolo, hai sa mai zicem ca mai merge, cu toate ca impunerea stricta a unui regim de inaltime e ABERANTA si zic eu nelegala, (din pacate nu am dovezi in acest sens). Dar sa te oblige si pe tine care deja ai cumparat terenul si erau alte reguli atunci, sa te supui unei astfel de hotarari cred ca e de secolul XIX...
Si asa, daca terenurile din jur nu au fost cumparate si vin baietii si fac blocuri, iar e rau.

#27
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Vanuca, ceva vesti, partea scrisa la PUZ?
Ioman, ai renuntat sa-ti cumperi in Chiajna?

#28
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007

 Techno, on Sep 12 2008, 13:37, said:

Vanuca, ceva vesti, partea scrisa la PUZ?
Ioman, ai renuntat sa-ti cumperi in Chiajna?


Am renuntat pana se schimba vestile. De fapt, m-au sunat de la agentia prin care imi cautam teren acolo, si mi-a spus nenea ca au scos ei PUD pentru zona respectiva, care anuleaza PUZ-ul existent si in care se precizeaza ca se poate construi normal acolo.
Acum, nu stiu ce sa cred, pentru ca lipsa mea de experienta in astfel de situatii nu ma lasa sa iau o decizie. Chiar poate un PUD sa anuleze un PUZ si chiar se specifica acolo regimul de constructie? Din cate stiam, asta era precizat numai in CU .... nu am vazut, sincer, un PUD in viata mea si nu stiu ce sa zic.
Problema la mine este ca banii de avans nu sunt ai mei, si nu imi permit sa fac vreun pas gresit.

#29
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
PUD-ul nu anuleaza PUZ-ul in totalitate, ci doar il modifica in unele puncte.. PUD-ul doar modifica niste indici urbanistici pentru o bucata mica de teren: poate mari POT, CUT, poate miscora retrageri, poate aduce alipiri la calcan, etc. Regimul de inaltime il poate mari un pic, dar mintea mea nu poate gandi daca poate scoate P+2 din min de P+4 pt ca inca refuz sa inteleg aceasta aberatie :)
Oricum sfatul meu ti l-am spus mai sus.

Edited by CristiALF, 12 September 2008 - 16:14.


#30
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005

 CristiALF, on Sep 12 2008, 17:13, said:

PUD-ul nu anuleaza PUZ-ul in totalitate, ci doar il modifica in unele puncte.. PUD-ul doar modifica niste indici urbanistici pentru o bucata mica de teren: poate mari POT, CUT, poate miscora retrageri, poate aduce alipiri la calcan, etc. Regimul de inaltime il poate mari un pic, dar mintea mea nu poate gandi daca poate scoate P+2 din min de P+4 pt ca inca refuz sa inteleg aceasta aberatie :)
Oricum sfatul meu ti l-am spus mai sus.

Da, dar poate la Chiajna sunt alte legi...
De obicei cu PUD faci constructii mai mari decat cele prevazute prin PUZ, nu? Oricum solutii cred ca se gasesc, insa, ca si CristiALF, si eu inca refuz sa cred ca aberatia e reala...

#31
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 Techno, on Sep 12 2008, 17:42, said:

De obicei cu PUD faci constructii mai mari decat cele prevazute prin PUZ, nu?
Nu, asta e impresia multura probabil pt ca de "dezvoltatorii" nostri il foloses foarte des la asa ceva. Dar ei cauta de obicei si POT mai mare si mai ales CUT cat mai mare.
Uite, eu ar fi trebuit sa fac PUD in Bucurestii Noi la socrul meu daca vroiam sa construiesc ceva lipit de calcan. Asta poate fi in motv suficient si necesar pentru un PUD (imagneaza-ti un caz in care ai deschidere mica la teren, 8-9m...in Bucuresti nu primesti AC fara PUD neam cred.)

#32
VANUCA

VANUCA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.01.2007
Scuze, am fost plecat vreo cateva zile , mi-am cumparat un mic apartament de vacanta in SINAIA si sunt in plina renovare dupa ce "meseriasii lu' peste " l-au dat gata. Nici o veste cu partea scrisa , nici nu ma mai agit ca n-am bani sa construiesc oricum. Cred ca cu spaga , in principiu se cam poate orice in Chiajna.

Edited by VANUCA, 15 September 2008 - 01:08.


#33
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007
Am fost zilele astea la targul imobiliar de la Palatul Parlamentului. Acolo am gasit o agentie care construia si vindea case chiar in Chiajna. Cunosc proiectul care il fac acum, exact prin acea zona gasisem ultimul teren la care ne hotarasem. Am discutat putin cu o tanti, care se vedea ca nu e doar de prezenta acolo. Ne-a spus ca, pe langa altele, ei au obtinut AC pe teren cu deschidere de 9m. De asemenea, a spus ca stie de problema din zona, si ca asta nu e de azi de ieri ci ca tocmai din !!! MAI !!! exact asa cum auzisem si eu. Problema, din ce a explicat dumneaei, e in felul urmator: in mai s-a adoptat hotararea asta aberanta, insa vechiul arhitect sef pe Chiajna a dat in continuare AC, din "diverse" motive. In august s-a schimbat arhitectul sef, iar cel nou a venit si a taiat in carne vie, nu mai da AC, pentru ca asa prevede PUZ-ul. In schimb, cei cu state vechi la primarie, precum firma din care facea parte si respectiva tanti, vor obtine intotdeauna ce vor vrea, pentru ca sunt de mult acolo, au cateva proiecte, au dat bani unde a trebuit cand a trebuit, si acum deja nu se mai pune problema spagii, ci acolo e o problema politica. Mi-a spus clar, ca degeaba am sa ma duc eu cu sacosa la urbanist sa imi dea AC, caci cel ce da ultima semnatura e primarul. Iar ei acolo sus au legaturile, iar ei obtin ce vor pe temei politic, nu pe spaga.

#34
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Marfa! :D
Eu ti-am dat demult solutia cea mai buna :)

#35
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007

 CristiALF, on Sep 22 2008, 14:25, said:

Marfa! :D
Eu ti-am dat demult solutia cea mai buna :)


Stiu, Cristi, stiu si multumesc pentru solutia data  :D insa tot incerc sa gasesc pe cineva in pozitie asemanatoare mie si care ne poate lamuri pe toti.

#36
Iodidi

Iodidi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.11.2008
in chiajna s-a modificat vechiul PUZ in data de 09.05.2008 prin HCL nr.4835/35/9F.
in esenta, noul PUZ prevede ca toate constructiile din Chiajna (cu exceptia celor din vechea vatra a satului, unde nu mai sunt terenuri ci doar casele taranilor) vor avea regim de inaltime MINIM P+4 si MAXIM P+5+M / P+8+M. totodata specifica faptul ca nu se mai dau autorizatii de constructie decat pentru constructii colective (pe terenurile mentionate) pe suprafete de minim 2000mp si deschidere minima 40m. am actele in fata, nu e gluma, scrie negru pe alb.
ce inseamna asta: hotie pe fata. pe langa faptul ca ar fi prima comuna din lume unde se construiesc NUMAI blocuri, se distruge toata zona. unde am eu terenul, 40% din loturi sunt ocupate de case. pe restul, se pot construi doar blocuri. frumos nu? casa, p+8, casa, p+8. zona o sa fie de vis. nu stiu cum o sa traiasca cei care si-au facut deja case acolo si cautau o zona de liniste si intimitate cand langa el o sa creasca un maret p+8. si nu poate spera la altceva, ca doar pentru asa ceva se dau autorizatii.
si o mare problema, toate drumurile facute pe campurile din jurul comunei au latime intre 4-6m. daca se fac doar blocuri acolo, ferentariul si rahova o sa fie de vis (esti obligat sa construiesti la doar 4 m de drum, asta inseamna 12m distanta intre 2 P+8+M).
ceea ce ma face sa zic faptul ca e un mare jmen imobiliar e faptul ca din mai pana acuma au fost eliberate 4 (patru) autorizatii de constructie (conform noului PUZ) in comuna chiajna. cine castiga din asta? primaria in nici un caz ca nu isi iau banii de taxe si impozite. atunci de ce au dat HCL asta? parerea mea e ca cei care au teren in zona sa astepte un telefon de la binevoitor care ii propune sa ii cumpere terenu la pret de nimica (pt ca, nu e asa, nu mai poti face casa pe el deci e inutil). si apoi in 2-3 ani, uite cum se schimba PUZul iara si apar cartierele de vile facute de baietii destepti pe banii si nervii fraierilor de romani.

personal nu stiu ce sa fac, am draci de mor, vroiam la primavara sa ma apuc de constructie. macar nu am luat credit de la banca sa platesc dobanzile. erau altii acolo disperati, isi vandusera apartamentele si nu puteau construi din cauza smecherilor.
ma gandesc sa ii dau in judecata, sa ne strangem mai multi, nu stiu, ceva trebuie facut (la anul in mai pentru ca PUZul nu poate fi modificat in decursul unui an de zile).
daca e si altcineva in situatia asta, ma puteti contacta la adresa [email protected].

si un mic citat pentru "baietii destepti" din Chiajna: MURITI BA!!!!!!!!!

p.s. felicitari oamenilor din chiajna care de 12 ani aleg acelasi primar desi ii fura pe rupte. poate dupa ce o sa le ia si casele de sub fund o sa se razgandeasca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate