Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

AC in Chiajna

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007
Salut,

De ceva timp ma tot uit in zona Chiajna dupa un teren micut, pentru constructia unei case. Dupa multe peripetii, am gasit ceva interesant, si, ca tot omu' care da o caruta de bani din punctul lui de vedere pentru o bucatica de pamant, nu pot face pasul inainte fara sa ma interesez in prealabil de starea acelui teren la primarie si la un notar.
Asadar, l-am trimis pe viitorul tata socru (de fapt el va fi cel cu o mare parte a finantelor) pe la primarie in incercarea de a afla niscaiva informatii. Si ce sa vezi, ce sa crezi? Primeste o stire care mie imi sparge timpanul si ma zgarie la colturi, si anume ca s-a adoptat o hotarare a consiliului Chiajna cum ca NU se mai elibereaza autorizatii de constructii DECAT pentru p+4, adica blocuri mai pe scurt. Cel putin un an, a sunat "comunicatul", nu se va schimba nimic, si nimeni nu isi va mai putea construi o casa "normala" in Chiajna.
Mi se pare incredibil, aberant, absurd, manipulator, abuziv (la cat sunt de nervos acum, nu imi vine in minte nici un alt adverb "de lauda" la adresa hotararii mai marilor comunei). Parerea mea!
A mai auzit cineva despre acest lucru? chiar se poate intampla ceea ce am prezentat mai sus? chiar e posibil asa ceva? este legal?

#2
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008

 ibm_ioman, on Sep 3 2008, 11:40, said:

Salut,

De ceva timp ma tot uit in zona Chiajna dupa un teren micut, pentru constructia unei case. Dupa multe peripetii, am gasit ceva interesant, si, ca tot omu' care da o caruta de bani din punctul lui de vedere pentru o bucatica de pamant, nu pot face pasul inainte fara sa ma interesez in prealabil de starea acelui teren la primarie si la un notar.
Asadar, l-am trimis pe viitorul tata socru (de fapt el va fi cel cu o mare parte a finantelor) pe la primarie in incercarea de a afla niscaiva informatii. Si ce sa vezi, ce sa crezi? Primeste o stire care mie imi sparge timpanul si ma zgarie la colturi, si anume ca s-a adoptat o hotarare a consiliului Chiajna cum ca NU se mai elibereaza autorizatii de constructii DECAT pentru p+4, adica blocuri mai pe scurt. Cel putin un an, a sunat "comunicatul", nu se va schimba nimic, si nimeni nu isi va mai putea construi o casa "normala" in Chiajna.
Mi se pare incredibil, aberant, absurd, manipulator, abuziv (la cat sunt de nervos acum, nu imi vine in minte nici un alt adverb "de lauda" la adresa hotararii mai marilor comunei). Parerea mea!
A mai auzit cineva despre acest lucru? chiar se poate intampla ceea ce am prezentat mai sus? chiar e posibil asa ceva? este legal?

eu una  imi fac casa  in Chiajna chiar voi turna maina placa peste parter.
nu am avut nici un fel de problema la Primarie chiar au fost super cooperanti.
De acolo mi-am luat CU si AC.
Doresc sa mentionez ca eu construiesc pe terenul parintilor unde mai exista si casa parinteasca momentan, pana o voi termina pe cea care o fac, urmand a se demola la anul cea veche.

#3
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007

 claudiaradu, on Sep 3 2008, 11:48, said:

eu una  imi fac casa  in Chiajna chiar voi turna maina placa peste parter.
nu am avut nici un fel de problema la Primarie chiar au fost super cooperanti.
De acolo mi-am luat CU si AC.
Doresc sa mentionez ca eu construiesc pe terenul parintilor unde mai exista si casa parinteasca momentan, pana o voi termina pe cea care o fac, urmand a se demola la anul cea veche.


Te cred si nu te contrazic. Hotararea consiliului a fost adoptata nu cu mult timp in urma, si anume cateva zile/saptamani. Cei care au obtinut deja autorizatiile de constructie nu sunt afectati, ci doar cei care vor de acum inainte sa isi ia autorizatia pentru p+1 sau p+1+m sau orice doreste fiecare.

#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
O timpenie. Nu exista asa ceva. Un regim de inaltime stabilit prin hotarire de consiliu nu poate obliga decit la un maxim acceptat. Adica poti sa faci maxim P+4, in nici un caz NU obliga sa fac P+4....e absurd si ilegal.

Cred ca tata socru a inteles gresit.

le: PUZurile se avizeaza doar la Ilfov si CL Chiajna are obligatia sa'l respecte. Undeva este o eroare.

Edited by punkt, 03 September 2008 - 11:48.


#5
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007
Pai nu doar tata socru a inteles asta. Aseara am primit telefon de la agentia prin care am gasit terenul ca au aflat exact acelasi lucru. Eu speram ca astazi, cand tata socru sa se duca, sa vada ca e o greseala la mijloc. Nu s-a intamplat asa, dimpotriva, a dat acolo si peste alti oameni suparati ca au teren in proprietate, dar nu mai pot construi casa, ci doar p+4.

#6
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Cred ca o sa fie o rascoala acolo daca e chiar adevarat... Nu am mai auzit de asta. E o greseala pe undeva. Dar nu a vazut nimeni hotararea asta, trebuie publicata undeva si adusa la cunostinta. Cine a spus asta, a vazut cineva ceva scris?
Pe un teren poti sa faci teoretic ce vrei daca e intravilan, dar in anumite limite un maxim de constructie, dar sa te oblige sa construiesti numai intr-un anumit mod... Poate doar in anumite zone bine definite, ia mai vezi. Sau se face PUZ cu regim mai mic decat cel obligatoriu. Zic si eu.
Oricum cred ca e caz unic in Romania. (mai suntem in UE?)

Edited by Techno, 03 September 2008 - 15:53.


#7
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007
tocmai de asta am deschis topicul, poate exista cineva mai bine informat, care ma poate lamuri cum trebuie. pana una alta, mai la orice primarie, ca sa obtii autorizatie de constructie mai rapid, trebuie un pic de "atentie", asa ca obtinerea AC-urilor depinde tot de primarie. Ori daca, stiu eu, consiliul a hotarat una si buna, te trezesti cu bete in roate in toate directiile, fie ca te amana la nesfarsit, fie ca iti cer tot felul de aprobari care in mod normal ar putea fi evitate, fie ... fie ... fie ...

#8
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Te mai asteptam cu vesti, e un subiect interesant. In alte comune limitrofe Bucurestiului cum e regimul de construire?

#9
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007
Mi-a spus tata socru ca arhitectul sef de la chiajna (care cica e nou pe acolo, cam de o luna) i-a aratat hotararea consiliului chiajna prin care nu se mai acorda autorizatii de constructie decat pentru p+4. E o mafie incredibila, hotararea a fost luata inca de prin mai, insa a fost tinuta in secret pana acum, probabil pentru a astepta sa se calmeze apele alegerilor locale (daca ar fi aparut in mai, cel mai probabil actualul primar, reales, de altfel, nu ar mai fi fost atat de popular in zona respectiva). Repet: cand s-a dus tata socru dimineata la primarie, nu era singurul pe acolo, ci erau o gramada de proprietari care doreau sa isi construiasca case anul acesta sau la anul si acum nu mai pot. Cel mai probabil, cei care au obtinut CU pana acum, in care scrie alb pe negru ca au voie sa construiasca p+1 sau p+1+m, nu vor avea probleme in obtinerea AC, in caz contrar primaria ar avea de suferit tare. In schimb, cei care vor sa obtina de acum inainte CU, vor primi liber doar pentru p+4 si cu obligatia de a detine minim 2000 de metri. Altfel nu primesc AC. A spus-o rastit arhitectul sef, ca el nu va mai da unda verde decat pentru p+4.

#10
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Arhitectul nu face ceva de capul lui.
Realizezi ca povestea e ca un articol din Libertatea. Ireal.
Bafta, si daca nu poti cumpara 2000 m orienteaza-te spre alta zona. Poate In Franta, Germania sau alte tari civilizate. Dra oricum ce, nu poti sa faci bloc? E bine ca ai mai  multe camere, aduci toate rudele. :P
Ar fi vesel daca nu ar fi dramatic. Oricum, daca ce zici e adevarat, o sa iasa mare scandal. Eu cred ca trebuie sa vezi tu hotararea si poate sa o pui aici. S-o facem publica. Legea cred ca nu permite asa ceva, asa cum a zis si punkt.

#11
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007
M-as duce si eu la primarie sa cer o copie dupa acea hotarare, dar am incredere in sansele mele de reusita cum am incredere ca o sa ia Romania campionatul mondial in 2010. Am inteles ca pe acea hotarare era trecuta data de 13 mai 2008, insa daca ma uit pe site-ul primariei Chiajna, la sectiunea "Hotarari ale Consiliului Local"  (http://www.primariac...o/hotarari.html) nu gasesc absolut nimic. De asmenea, nici prietenul Google nu m-a ajutat prea mult.
Sper sa fie cineva care sa cunoasca mai bine povestea, si sa ne lamureasca si pe noi.

#12
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Man, topicul e bine deschis pentru a sti si altii si pentru a putea gasi ceva solutii sau explicatii.
Dar asa cum am vorbit deja cu tine, sfatul meu este sa te reorientezi catre alta zona. Nu cred ca are rost sa iei teren acolo ca apoi sa incepi sa te lupti cu sitemul. Da, teoretic ai sanse ca castigi in final, dar cu ce pret?? Nu cred ca renteaza, iti repet. Mafia are multe tentacule si decat sa te stoarca de bani pana incepi efectiv constructia, decat sa treci prin 1000 de stari de stres si nervozitate, mai bine cauti in alta parte, e mult mai elegant si safe.

#13
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Sfatul e bun, dar ma intreb cum de e posibil asa ceva. Inca o data, personal inca mai cred ca e o greseala pe undeva.
Sau se simte ceva in legatura cu alipirea comunelor la Bucuresti si au ineceput frecusuri pe seama poporului?

#14
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007
Probabil vor sa faca din comuna Chiajna oras. Eu unul vad si alte ascunzisuri, dar care raman doar parerea mea, nu le pot proba in vreun fel.
Asadar eu cred ca acest plan a fost pus la cale de "mai marii" de pe acolo. Proprietarii care aveau parcele mai mici de vandut sau terenuri mai mari pe care sa le parceleze, nu le vor mai putea vinde simplilor oameni ce isi doresc un petec de pamant pentru constructie, ci numai celor ce vor sa faca blocuri. Cum acestia nu sunt asa multi precum "rezidentialii", si cum acestia au banul gros, daca vor vrea sa mai vanda, proprietarii actuali vor trebui sa accepte pretul oferit de "cumparator" sau macar sa mai lase la pret.
Acum, daca Chiajna se va umple de blocuri, ramane de vazut. Personal, cred ca "baietii destepti" vor cumpara acum pamantul taranilor la pret mult mai mic, profitand de faptul ca numai ei isi pot permite suprafete mari si tot ei isi pot permite sa astepte cu terenul camp, pe care il vor tine pentru viitor. Candva, in cazul in care intr-adevar aceasta hotarare este luata si legala, cu siguranta va fi abrogata. In acel moment, vor iesi la vanzare cei cu terenuri cumparate acum, pe care le vor oferi la preturi muuuult mai mari.
Parerea mea.

Edited by ibm_ioman, 04 September 2008 - 12:03.


#15
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

 ibm_ioman, on Sep 4 2008, 13:02, said:

Probabil vor sa faca din comuna Chiajna oras. Eu unul vad si alte ascunzisuri, dar care raman doar parerea mea, nu le pot proba in vreun fel.
Asadar eu cred ca acest plan a fost pus la cale de "mai marii" de pe acolo. Proprietarii care aveau parcele mai mici de vandut sau terenuri mai mari pe care sa le parceleze, nu le vor mai putea vinde simplilor oameni ce isi doresc un petec de pamant pentru constructie, ci numai celor ce vor sa faca blocuri. Cum acestia nu sunt asa multi precum "rezidentialii", si cum acestia au banul gros, daca vor vrea sa mai vanda, proprietarii actuali vor trebui sa accepte pretul oferit de "cumparator" sau macar sa mai lase la pret.
Acum, daca Chiajna se va umple de blocuri, ramane de vazut. Personal, cred ca "baietii destepti" vor cumpara acum pamantul taranilor la pret mult mai mic, profitand de faptul ca numai ei isi pot permite suprafete mari si tot ei isi pot permite sa astepte cu terenul camp, pe care il vor tine pentru viitor. Candva, in cazul in care intr-adevar aceasta hotarare este luata si legala, cu siguranta va fi abrogata. In acel moment, vor iesi la vanzare cei cu terenuri cumparate acum, pe care le vor oferi la preturi muuuult mai mari.
Parerea mea.
parerea ta este corecta. si eu scrisesem azi-noapte un post care era identic ca rationament cu al tau insa mi-a picat netu si am renuntat. asa e, miroase urat rau pe la chiajna. poate ca n-ar strica o adresa la d.n.a., desi eu sunt foaarte sceptic in privinta astora, sau poate trasi de maneca cei din presa scrisa sau audiovizuala sa investigheze si ei un pic si facut taraboi.nu poti interzice constructia caselor cu p+m si sa permiti numa pe cele p+4, mie mi se pare un abuz, poti cel mult sa delimitezi o zona numai pentru case si o alta zona pentru blocuri ca sa nu se amestece, daca eu, ca cetatean al tarii asteia, nu DORESC sa locuiesc la bloc ci DORESC sa-mi ridic o casa pe terenul meu, proprietatea mea, si constat ca nu pot inseamna ca mi se incalca un drept. nu stiu ca nu sunt jurist insa cred ca mi s-ar incalca dreptul la libertate si eu as extinde un pic si as zice ca mi se incalca dreptul la libertatea de a alege. adica eu, ca persoana am dreptul sa aleg intre 2 variante, ori o constructie de p+4 ori o casa cu p+m sau p+1, adica o casa. pai daca aia de la primarie au INTERZIS constructiile cu p+m sau p+1 nu s-ar putea spune ca decizia C. local ar incalca Constitutia ??! pentru ca aveam dreptul sa aleg sa ridic o casa, pentru ca libertatea individuala ar trebui sa insemne ca eu sunt liber sa aleg si sa-mi construiesc o casa, oare nu s-a incalcat ' ARTICOLUL 23
(1) Libertatea individuală și siguranța persoanei sunt inviolabile. ' ??! sper ca nu am aberat insa cine e jurist ar trebui sa-si dea cu parerea.

#16
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007
Barbarian, am o intrebare pentru tine: ai spus cele de mai sus doar pe baza celor relatate de mine? sau stii si tu de idiotenia ce se intampla la Chiajna?
Vreau doar sa aflu daca sunt sau nu singurul nebun care a auzit porcariile astea.

#17
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
De ce nu te duci pana acolo ca sa vezi tu cu urechile tale si sa auzi cu proprii ochi?

#18
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

 ibm_ioman, on Sep 5 2008, 09:44, said:

Barbarian, am o intrebare pentru tine: ai spus cele de mai sus doar pe baza celor relatate de mine? sau stii si tu de idiotenia ce se intampla la Chiajna?
Vreau doar sa aflu daca sunt sau nu singurul nebun care a auzit porcariile astea.
doar din ce ai spus tu aici ca nu-s din bucuresti. doar mi-am dat cu parerea. oricum, daca te duci chiar tu pe acolo n-ar strica sa faci o cerere si sa-ti dea raspunsul in scris; daca o sa scrie negru pe alb ca numai p+4 se poate construi eu as face scandal in presa. :bandit:   . si ar trebui sa va strangeti mai multi 'scandalagii'. nu m-as complica prin instante ca dureaza extrem de mult si costa pe masura. sau, daca nu ai cumparat inca, baga-i undeva si cauta-ti in alta parte ca 'doar traim in romania si asta ne ocupa tot timpul'. bafta!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate