Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

NTSC to PAL convertor

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004
Sa zicem ca am facut marea prostie si am luat o camera video care este luata din state si este pe NTSC.. exista vreun covertor NTSC la PAL, pentru ca sa o pot utiliza si eu?
si daca da.. stie cineva si vreun prex aproximativ? ca daca e 'jde milioane.. mai bine ma  las pagubas

#2
Robby

Robby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2004
Fii te rog mai explicit, de filmat oricum poti sa filmezi, banuiesc, fiindca si eu am o camera ntsc, daca vrei sa vezi pe televizor direct de pe camera iti trebuie un televizor care stie ntsc, apoi, pe computer poti sa faci captura fara nici o problema, nu inteleg, unde e necazul?

#3
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004
ok.. sa reformulez...
Din camera eu vreau sa vad pe televizor. In mod normal, asta nu ar fi constituit nici o problema, daca televizorul ar fo fost NTSC. Insa televizorul este PAL. ( sau tu imi sugerezi sa-mi schimb si televizorul acum?). So.. pentru a putea vedea de pe camera NTSC pe televizorul PAL, undeva pe cablu trebuie atasat un convertor de semnal, care sa transforme semnalul NTSC in semnal PAL.
Ai inteles acum problema?
Si asta vreau eu sa stiu.. exista asa ceva in romanica?

#4
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Eu fac chestia asta cu o placa video ATI All In Wonder 8500DV;conectez camera pe intrare in placa si TV-ul pe iesirea placii;semnalul este transformat in PAL,in timp real.

#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Parise, cel mai simplu este sa-ti schimbi televiziorul cu unul compatibil si NTSC. Mult mai complicat este sa convertesti in calculator tot materialul filmat (in real-time nu stiam ca se poate, dar sunt convins ca si tu la fel ca nexland vei obtine o calitate foarte slaba, iar prin compresie cu filtre post-captura o sa te plictisesti/saturi foarte repede), iar cu convertor de semnal hardware iesi chiar mai scump decat iti inchipui ca va fi cu TV-ul.

Edited by GunX, 29 December 2004 - 13:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate