Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Boxe Profesionale

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
RADOCANU

RADOCANU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.11.2006
Buna ziua.

Vreau sa imi cumpar un sistem de boxe profesionale pentru sonorizari. Am un buget de aprox. 3000 euro. cu mici minusuri sau plusuri.   M-am gandit la 4 boxe de aprox 500W reali minim (difuzoare de 15, cu horn de 1.5 sau 2) un subwoofer tot minim 500W reali minim , un mixer si 2 stati (una pt subwoofer si una pt boxe) . Ce firma imi recomandati ? m-am orientat spre sateliti Yamaha. mixer Behringer, statie Behringer subwoofer (nu sunt hotarat) . Va rog recomandati`mi un sistem ce pot sa il achizitionez din Romania. Cu sistemul acesta as acoperi o sala de aprox 100m lungime x 30 m latime ?  ?

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,482
  • Înscris: 08.12.2006
Sistemul va amplifica doar acea sală? Adică rămâne acolo permanent, sau va fi un sistem "itinerant"?

#3
RADOCANU

RADOCANU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.11.2006
Nu, sistemul va fi in mai multe sali, in functie de ocazi. Dar am dat dimensiunea aceea pt ca , parerea mea e cea mai mare la mine in oras sala. (sau asa cred) . Vreau sa fac sonorizari la nunti..botezuri, petreceri.

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,482
  • Înscris: 08.12.2006
La o sală de 100 m lungime, dacă vrei să acoperi toată sala și nu te poți poziționa undeva pe la mijlocul ei, vei avea probleme, în sensul că nu vei putea acoperi toată lungime sălii fără corecții de timp. La 50 de metri deja ai o întârziere a sunetului de aproape 200 de milisecunde, ceea ce e destul de mult, și o cădere de presiune sonoră de peste 20 de decibeli. Deci ori nu poți acoperi peste 50 de metri fără să-i omori cu volumul pe cei ce stau în partea dinspre tine, ori pui încă doi sateliți pe undeva pe la mijlocul sălii, și aceștia vor trebui aliniați cu sunetul care vine de la ceilalți, cu o mică întârziere (fenomenul se observă dacă te uiți la cineva care face ceva ce produce zgomot - bate cu ciocanul de ex - la o oarecare distanță, vei observa că cu cât distanța e mai mare diferența de timp între momentul când îl vezi că dă cu ciocanul și momentul când auzi efectiv zgomotul produs va crește).
Lăsând la o parte fenomenul de mai sus (dacă te poziționezi pe undeva pe la centrul sălii, pe o latură, e oarecum rezolvată, practic nu trebuie să acoperi toată sala la aceeași presiune sonoră) și luând în calcul că sistemul tău va fi "itinerant" (deci trebuie luată în calcul și portabilitatea) cred că cu un sistem format din două Samson dB1500a și două Samson dB500a ai rezolvat cam orice sală vei întâlni, cu un sunet foarte bun în sălile mai mici decât cea specificată și bun în aia de 100/30. Ți-ar rămâne vreo mie de euro pentru restul (să zicem un mixer Pioneer DJM400 sau un Ecler Nuo2, cabluri și eventual un microfon).
Un sistem dintr-un subwoofer și patru sateliți cred că ar fi oarecum dezechilibrat, și util doar în situația în care doi sateliți i-ai folosi ca și completare relativ la ce am spus la începutul postului, asta ar presupune doi sateliți pasivi și un amplificator care să știe de corecții de timp, nu poți duce semnal la boxe active la 50 de metri, chiar balansat fiind.
Am presupus că sonorizări la NBC = muzică de pe cd, nu cântat live la diferite instrumente+voce.
Asta e o idee doar...
PS Mai vezi o idee aici http://forum.softped...m...t&p=5091935


__________
Disclaimer: Cred că un sistem format din boxe pasive în incinte din lemn/pal/mdf etc. și amplificatoare separate sună mai bine decât un sistem din boxe active în plastic, dar în același timp cred că pentru un sistem care trebuie plimbat de colo-colo ușurința în montare, volumul cât mai redus și greutatea cât mai mică sunt factori determinanți.

Edited by antinari, 21 August 2008 - 21:26.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am mai facut o recomandare asemanatoare cuiva. 2555E http://www.thomann.d...d_lite_1000.htm

In acesti bani mi se pare cea mai eficienta solutie. Sistem compact, autoamplificat. Daca ai nevoie de mixer, unul se gaseste repede, indiferent de nevoi: de DJ, sau cu mai multe canale, pentru mai multi membri de formatie. Si pana in 3000 ai de unde alege.

In general, la nunti sau la spectacole mici nu se ocupa nimeni cu repetori de semnal care sa sincronizeze scena cu capatul salii. Cine vrea galagie se afla de obicei pe ringul de dans, la mese preferatul mesenilor fiind linistea :)

#6
proffesor

proffesor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 18.03.2004
sau ia legatura cu cei de la discopro.ro si cere-le sa-ti faca un sistem pt ce-ti trebuie tie sigur va iesi mai ieftin ca orice de pe piata si cu performante excelente

#7
tavernaviilor

tavernaviilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.09.2008

 RADOCANU, on Aug 19 2008, 00:13, said:

Buna ziua.

Vreau sa imi cumpar un sistem de boxe profesionale pentru sonorizari. Am un buget de aprox. 3000 euro. cu mici minusuri sau plusuri.   M-am gandit la 4 boxe de aprox 500W reali minim (difuzoare de 15, cu horn de 1.5 sau 2) un subwoofer tot minim 500W reali minim , un mixer si 2 stati (una pt subwoofer si una pt boxe) . Ce firma imi recomandati ? m-am orientat spre sateliti Yamaha. mixer Behringer, statie Behringer subwoofer (nu sunt hotarat) . Va rog recomandati`mi un sistem ce pot sa il achizitionez din Romania. Cu sistemul acesta as acoperi o sala de aprox 100m lungime x 30 m latime ?  ?

Eu propun Mackie ... Nu o sa fi dezamagit de ele

Sau mai sus ... ElectroVoice ... Sau si mai sus L-Acoustics ... Vezi ca si Electrovoice au reprezentanta in Romania ... nu imi vine in cap acum cum se numesc

Edited by antinari, 12 September 2008 - 17:41.
mai usor cu reclama!


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate