Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

HAARP - High Frequency Active Auroral Research Program

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,778
  • Înscris: 07.02.2003

 gvincentiu, on Sep 26 2008, 18:13, said:

Era vorba de modificarea directiei CDD, a unei antene fixe,  in mod "software". In 1996, americanii faceau asta cu procesoare de prelucrare semnale, DSP (Motorola) iar rusii cu linii microstrip. In Australia, US instalasera cel mai mare camp de antene fixe care isi schimba CDD in acest mod.
Drept sa-ti spun nu am auzit sa schimbi lobul de radiatie al unui cubical din software. E ca si cum ai o palnie portavoce si dai un soft ca sa se auda in spate tu vorbind in fata :) Cred ca trebuie interventie hardware.

 gvincentiu, on Sep 26 2008, 18:13, said:

Din cate vad eu, HAARP emite in megaherti ceea ce inseamna lungimi de unda de zeci de metri. Pentru 6 MHz avem 50m, pentru 10 MHz avem 30m.
Asa este.

 gvincentiu, on Sep 26 2008, 18:53, said:

Din teoria propagarii: in apa se propaga cel mai bine undele lungi. Submarinele au antene de cateva sute de metri putand ajunge la 1 km pentru ca ele opereaza pe 10-60 KHz.
Inca o concluzie. Emisia HAARP nu este pentru propagare sub apa,
Pai asa e, chiar nu este, in apa merge VLF - sub unde lungi, fire lungi atarnate de submarine.

Prima data cand eu am auzit de haarp acu mai multi ani m-am gandit ca scopul era unul militar si anume de perturbare a radiocomunicatiei terestre prin supraincarcarea ionosferei ceea ce ar face-o foarte reflectorizanta pentru semnale radio de la sol, asa cum se intampla in mod normal in unde scurte si chiar FM in zilele mai bune. Dar dupa ce m-am gandit mai bine am realizat ca acest lucru nu este o tactica militara eficienta pentru ca in comunicatiile actuale militarii se pot auzi cam de pe oriunde fie via satelit sau via tropo care nu ar fi afectat in rau de supra-activarea ionosferica, ba chiar ar ajuta :)
Efectul mai rau ar fi asupra sistemelor civile, propagari peste masura, interferente inclusiv in fecvente mai mari precum la telefonia mobila, in radio-tv. Dar nici asa nu ar fi chiar rau pentru ca dependenta de radio e relativ scazuta de cand cu retelele informationale pe fibra, nu mai e ca pe vremea radio-telegrafului.

Edited by andreic, 26 September 2008 - 21:10.


#20
andi_

andi_

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 225
  • Înscris: 03.08.2008
inca un articol interesant despre manipularea climei :

http://www.ziua.net/...-...9&id=232915

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,778
  • Înscris: 07.02.2003
Am citit si nu mi se pare interesant chiar daca unele lucruri sunt corecte, altele in schimb sunt adaugate, spuse fara legatura cu subiectul initial, in mare e tesuta o simpla poveste de presa.
Ma amuza insa ce sugereaza unu pe acolo care cica e autorizat si ca o serie de documente militare bla bla bla (de parca alea merg pe strada sa le citeasca oricine), ca cica ionosfera opreste bombardamentul solar ca sa mearga radarele inamice si cand dau aia in ionosfera cad alea comne, asta e o tampenie absoluta, o idiotenie :) Ionosfera e transparenta din oficiu pentru radiatii de peste 30Mhz, de unde incepe asa zisa fereastra cosmica, altfel nu ar putea functiona radiotelescoapele la sol. Manipularea ionosferei prin incalzire poate cel mult sa ridice frecventa ferestrei cosmice creand reflexia mai usoara a anutor portiuni de spectru, ceea ce de fapt face si soarele natural vara cand primim posturi straine de la mare distanta pe FM :)
Alta prostie pe care nici nu o mai detaliez esate aia cu cutremurele... nu putem nici macar sa le prevedem darmite sa mai si directionam unda de soc :)

Edited by andreic, 18 October 2008 - 22:43.


#22
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006

 andreic, on Sep 9 2008, 17:53, said:

Nici o legatura intre cele 2 lucruri (haarp si tesla). Haarp este proiect de studiu al atmosferei superioare si foloseste unde radio banale dar concentrate si cu putere mare, exact ca la un cuptor cu microunde. Deci baietii se joaca cu creat neoane in ionosfera, cunoscute si ca aurore boreale (cele naturale fireste). Asta e tot ce e concret si adevarat, restul e can-can sau paranoia + necunoastere :)

Uite coordonatele GPS in grade zecimale ale antenelor sistemului HAARP vizibile pe google earth :) 62.39166, -145.15083
Dai la search pui aia si enter...

ce ciudat ... se vede un pic, dar restul parca e acoperit de un nor ...... de cenusa :)

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,778
  • Înscris: 07.02.2003

 oSerX, on Oct 19 2008, 01:07, said:

ce ciudat ... se vede un pic, dar restul parca e acoperit de un nor ...... de cenusa :)
Asa e, cade exact pe zona de demarcatie dintre plansa de inalta rezolutie si cea de joasa rezolutie la nord.

#24
adoran

adoran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.03.2006
Deci comunicatia cu submarinele prin HAARP a cazut, doar daca nu au repetoare undeva prin Oceanul Planetar.
Alta idee pt. HAARP ar fi ca, dupa supraincarcarea ionosferei, sa poata asculta toate comunicatiile radio ce se pot propaga prin reflexii succesive, de pe Pamant. O analogie extrema ar fi ghidul de unda. Un mod de a-ti proteja emisiile radio este emisia cu putere redusa si/sau dirijata. Prin ionizarea excesiva, un semnal radio poate suferi mai multe reflexii succesive decat ar fi suferit in mod normal. Ceea ce inamicul nu stie! ot asta poate fi folosita si in avantajul meu: emitatoare de mica putere pentru cei din teatrul de actiuni (Irak etc.)-> multe reflexii succesive-> centre de comanda indepartate (ferite de bataia focului), mai ales daca sistemul sistemul de sateliti cade.

Edited by adoran, 05 November 2008 - 18:12.


#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,778
  • Înscris: 07.02.2003

 adoran, on Nov 5 2008, 18:06, said:

Prin ionizarea excesiva, un semnal radio poate suferi mai multe reflexii succesive decat ar fi suferit in mod normal. Ceea ce inamicul nu stie!
Corect, inamicul e prost si nu stie teoria propagarii ionosferice :)

 adoran, on Nov 5 2008, 18:06, said:

emitatoare de mica putere pentru cei din teatrul de actiuni (Irak etc.)-> multe reflexii succesive-> centre de comanda indepartate (ferite de bataia focului), mai ales daca sistemul sistemul de sateliti cade.
M-am gandit si eu la asa ceva demul, dar ca sa fie eficient e nevoie de haarp-uri cam peste tot prin lume sa poata fi sigur in teatre de razboi, in toate directiile posibile samd, iar in unele tari daca da drumul la un haarp le cade sistemul energetic :D
Armata are comunicatie sigura la distanta si fara haarp, cu ajutorul urechilor troposferice si a puterii mari, ramane doar sa calculeze elevatia si azimutul corect la fiecare statie :)

Edited by andreic, 05 November 2008 - 20:53.


#26
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006
Exista si un patent.
Method and apparatus for altering a region in the earth's atmosphere, ionosphere, and/or magnetosphere
Publication number: US4686605
Publication date: 1987-08-11
Inventor: EASTLUND BERNARD J (US)



aici

#27
ROMUALD

ROMUALD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 19.10.2005

 andreic, on 5th November 2008, 21:52, said:

Corect, inamicul e prost si nu stie teoria propagarii ionosferice :)


M-am gandit si eu la asa ceva demul, dar ca sa fie eficient e nevoie de haarp-uri cam peste tot prin lume sa poata fi sigur in teatre de razboi, in toate directiile posibile samd, iar in unele tari daca da drumul la un haarp le cade sistemul energetic :D
Armata are comunicatie sigura la distanta si fara haarp, cu ajutorul urechilor troposferice si a puterii mari, ramane doar sa calculeze elevatia si azimutul corect la fiecare statie :)
OARE ASA CEVA AR PUTEA FI POSIBIL:   Se emite de pe pamant unda radio de mare putere, aceasta se reflecta din ionosfera (oglinda) inapoi pe pamant (in functie de grade geometrice se poate dirija unde sa loveasca). Cand ajunge pe pamant practic il penetreaza (daca este posibil) produce vibratie (transformarea energiei RF in energie mecanica, daca este posibil) care actioneaza asupra placii tectonice a locului calculat si de aici va puteti da seama ce se poate intampla. Vezi cazul China (mai sus trimitere la YouTube) Locul ''neonului'' de pe cer era la 550 km. de cutremul. Posibil sa se fi reflectat sub un anume unghi si sa fi ajuns la pamant in locul de observare a ''neonului''. Probabil 30 minute a durat ''incalzirea'' placii tectonice si datorita dilatarii unor zone din scoarta sa se fi produs o echilibrare fizica in adancime care este manifestat prin cutremul la suprafata. Este un punct de vedere. Eu cred ca HAARP foloseste ionosfera doar ca oglinda ca sa-si varse energiile spre pamant.

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,778
  • Înscris: 07.02.2003

 ROMUALD, on 4th June 2009, 15:06, said:

Eu cred ca HAARP foloseste ionosfera doar ca oglinda ca sa-si varse energiile spre pamant.
Cum campul scade cu patratul distantei, nu ar fi eficient nici daca oglinda ar fi perfecta.

#29
ExpreSSed

ExpreSSed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.11.2009
http://www.haarp.alaska.edu/

http://www.haarp.ala...arp/photos.html

varianta oficiala

este un fel de a spune, vad ca vine ploaia cu grindina si-mi va distruge recolta, tragem cu niste raze in ionosfera si gata. Mdaa  

"5 miliarde de celule ale creierului vostru constitue in proportie de 80% apa." http://secretulvieti...tea-omului.html

omul este 80 % apa!!! poftim si raspunsul, de ce aceasta tehnologie este atat de periculoasa

:argue:

#30
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Trecand pe la Bacau am vazut o zona imprejmuita de un gard ghimpat cu niste antene inspaimantatoare . oare sunt acele tipuri de antene pentru amplificarea undelor radio pentru a avea semnal la radio, cum spun oamenii din zona? sa prinda radio romania actualitati??? pentru ca sunt prea inspaimantatoare si ocupa o suprafata destul de mare .Seamna ca poza asta , au fost construite inainte de 89.

Attached Files



#31
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 CorneliuRos, on 3rd December 2011, 00:25, said:

Trecand pe la Bacau am vazut o zona imprejmuita de un gard ghimpat cu niste antene inspaimantatoare . oare sunt acele tipuri de antene pentru amplificarea undelor radio pentru a avea semnal la radio, cum spun oamenii din zona? sa prinda radio romania actualitati??? pentru ca sunt prea inspaimantatoare si ocupa o suprafata destul de mare .Seamna ca poza asta , au fost construite inainte de 89.
Sigur sint antene radio.


 GOC, on 29th August 2008, 19:59, said:

A creat fix un rahat. Arma asta a lui Tesla era o aberatie fictionala, printre multe altele, iesita din mintea lui parano-schizofrenica din ultimii sai ani de viata. Lui Tesla i se urcase la cap ca le stie pe toate si ca electricitatea e solutia pentru orice problema, ei bine, cel putin pentru aceasta inventie, succesul si genialitatea erau doar in mintea lui tulbure de maniac. Arma nu a functionat niciodata si nici nu ar fi putut sa functioneze, dovada ca nimeni nu i-a dat bani sa o construiasca, cu toata faima pe care o acumulase pana atunci. Tesla nu a reusit sa rezolve o serie de probleme fundamentale legate de asa-zisa arma, si sa mai fi trait 1000 de ani, tot nu ar fi reusit, in conditiile in care privea totul nu prin lentilele unui savant, ci ale unui obsedat megalomaniac. Asa ca "stati linistiti la locurili voastre", conspiratiile si razele mortii sunt doar in capetele celor naivi.
Multi au vrut sa aiba geniul lui creator. Si chiar au avut, ce spui tu. Paranoia sa ii preia ideile. Adica sa i le fure. Dupa cum se spune, Edison si Einstein.
Ceea ce  a spus el, s-a adeverit. S-a trecut pe curent alternativ. Cu energia din atmosfera....
Doar se stie ca folosirea energiilor fosile, ne-a creat aceste crize, si de epuizare si de interconexiune, adica la comun.
Se stie ca energia poate fi folosita individual, dar nu au fost lasati oamenii, pe aceasta directie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate