Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Cheile Bicazului

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
55 răspunsuri în acest subiect

#37
madic

madic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 18.11.2008
Planuim si noi un drum spre Bicaz la sfarsitul saptamanii viitoare, de joi pana duminica.

Ne-am tot uitat pe net si nu ne-am putut hotari la o pensiune, sa facem deja rezervari.  Sper ca daca ajungem acolo de joi sa gasim la fata locului ceva convenabil.  Daca aveti vreo recomandare de pensiune in zona Lacul Rosu-Bicaz-Izvorul Muntelui, va raman datoare.

#38
cristiconea

cristiconea

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 14.07.2008
Saptamana viitoare voi merge la Durau. As incerca drumul direct (de la Bicaz baraj pe partea dreapta a barajului); este practicabil drumul acela?

#39
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.948
  • Înscris: 03.08.2008

 cristiconea, on 8th August 2009, 17:19, said:

Saptamana viitoare voi merge la Durau. As incerca drumul direct (de la Bicaz baraj pe partea dreapta a barajului); este practicabil drumul acela?


daca te referi la drumul care merge prin Potoci si ajunge direct la Poiana Largului e destul de ok.Doar cateva denivelari,dar asfaltul e bun.Peisajul e superb avand in vedere ca vezi lacul de la inaltime.

#40
IulianaC

IulianaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 08.07.2009
Am fost in iulie in aceasta zona care merita sa fie vazuta si revazuta. Noi am venit dinspre Gheorghieni. Drumul este asfaltat, desi mai cu gropite se circula destul de bine (avem un symbol). Prin Lacul Rosu am trecut vineri dimineata si deja era plin de lume si cele mai multe masini de Ungaria. Adevarul este ca se vorbeste aproape numai ungureste, dar cand intri undeva sau chiar la tarabele acelea normal ar fi sa saluti si daca tu vorbesti romaneste si cel care serveste va vorbi la fel, chiar daca mai stalcit. Am colindat ceva zona Covasna si Harghita - Bixad, lacul Sf. Ana, Balvanos, Miercurea Ciuc, Sf. Gheorghe, Gheorghieni - logic se vorbeste maghiara, dar n-am fost ofensata cand la un market mi-a spus in maghiara suma pe care o aveam de platit. Am privit afisajul casei de marcat, am platit si cand am luat restul am multumit in romaneste. La Balvanos am dormit o noapte la Cetate. Cazare 120 cu mic dejun si 100 fara/ camera cu 2 paturi, baie in camera (noi am mai cerut un pat pliant pentru care nu am platit nimic in plus - la alte pensiuni am platit 30 lei). Au restaurant, terasa, curte, loc de joaca pentru copii. N-am avut frigider, dar ne-au dat voie sa folosim unul din restaurant. Seara am vrut sa facem gratar si noi n-aveam carbuni (uitasem sa luam si cand ne-am amintit nu am gasit nici un peco), ne-au dat o secure, ne-au arata un morman de lemne si ne-au spus sa ne servim. Am intins patura in curtea restaurantului si am servit un supergratar.
Spunea cineva ca nu ai ce sa vezi. In toata zona sunt cladiri vechi intretinute foarte bine, fiecare sat are o cetate, mie imi plac casele lor care au ferestrele la strada pline cu jardiniere cu flori, fara teama ca ar putea ramane fara ele pana dimineata (la noi si un pom daca-l pui la strada il rupe cineva, de flori nu mai vorbesc...la capitolul civilizatie nu ne comparam. Si peisajele, la Sf. Ana am ramas uimita cata frumusete poate fi acolo, lacul acela inconjurat de padure si cum se oglindeste in apa, iti da impresia unui peisaj de poveste, pe mine m-a impresionat. Prin Tusnad am trecut ca glontul mirandu-ne de ce este atata politie, ca n-am zarit nici un accident, ca apoi sa aflam de la radio ca sosise presedintele in vizita chiar in urma noastra. Cheile Bicazului sunt ceva deosebit, daca te gandesti la maretia acelor stanci si la apa care si-a facut loc printre ele, intrabandu-te cat au fost ajutate de mana omului cand s-a construit acel drum pe acolo si cat a lucrat natura in en ani,facand abstractie de tarabele de pe marginea drumului, care s-au inmultit de anul trecut. Noi am urcat la Poiana Largului pe partea dreapta a lacului (cum urci) si drumul este asfaltat dar cam cu gropi, in cateva locuri chiar se lucreaza la drum (nesemnificativ). Privelistea este frumoasa, ai perspectiva asupra intregului lac Bicaz, cu cativa km inainte de poiana Largului. Pe partea opusa se vede Cumpana si zeci de masini si corturi pe malul lacului. Am facut un popas pe malul lacului undeva pana in Bistricioara, aveau si vaporas pentru plimbari, dar noi nu doream decat sa mancam un gratar si sa stam - eram obositi dupa 5 ore/dus-intors de traseu pana la cascada Duruitoare in Ceahlau - dar a meritat efortul.
M-am intrebat cum este drumul de la Bicaz la Cumpana si Poiana Largului pe partea cealalta a lacului. A fost cineva pe acolo?
Va doresc vacante placute in continuare, cat mai tine vremea buna!

#41
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.201
  • Înscris: 09.02.2007

Quote

odata ajuns la durau sa nu faceti greseala sa o luati de scurtatura din durau (nu pe drumul care duce spre viaduc si baraj ) pentru ca este un drum forestier pe care inainte se putea circula. desi are parti bune la un moment dat drumul e jale. asta daca nu aveti un 4x4=16 ) cei din zona zic ca drumul merita pentru priveliste. e doar un drum forestier cu paduri pe stanga dreapta si doar intr-un singur loc merita oprit pt ca ofera o priveliste frumoasa spre lac. dar pt asa ceva nu merita sa-ti rupi masina.
Am mers de pasti pe acest drum forestier...Este destul de greu de parcurs, insa eram cu o Honda CR-V si nu am avut probleme...Se putea vedea si putina zapada pe marginile drumului in padure unde nu patrunsese lumina. Oricum a meritat drumul...am mai intalnit 3-4 masini (dintre care vreo 2 masini clasa medie)...Sus este un platou foarte frumos din care se poate vedea si lacul si muntii...Atasez cateva poze:
Fișier atașat  IMG_4357.JPG   2,19MB   102 download-uri Fișier atașat  IMG_4362.JPG   2,29MB   83 download-uri Fișier atașat  IMG_4363.JPG   2,01MB   96 download-uri

#42
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 801
  • Înscris: 31.08.2009

 IulianaC, on 13th August 2009, 00:10, said:

Am fost in iulie in aceasta zona care merita sa fie vazuta si revazuta. Noi am venit dinspre Gheorghieni. Drumul este asfaltat, desi mai cu gropite se circula destul de bine (avem un symbol). Prin Lacul Rosu am trecut vineri dimineata si deja era plin de lume si cele mai multe masini de Ungaria. Adevarul este ca se vorbeste aproape numai ungureste, dar cand intri undeva sau chiar la tarabele acelea normal ar fi sa saluti si daca tu vorbesti romaneste si cel care serveste va vorbi la fel, chiar daca mai stalcit. Am colindat ceva zona Covasna si Harghita - Bixad, lacul Sf. Ana, Balvanos, Miercurea Ciuc, Sf. Gheorghe, Gheorghieni - logic se vorbeste maghiara, dar n-am fost ofensata cand la un market mi-a spus in maghiara suma pe care o aveam de platit. Am privit afisajul casei de marcat, am platit si cand am luat restul am multumit in romaneste. La Balvanos am dormit o noapte la Cetate. Cazare 120 cu mic dejun si 100 fara/ camera cu 2 paturi, baie in camera (noi am mai cerut un pat pliant pentru care nu am platit nimic in plus - la alte pensiuni am platit 30 lei). Au restaurant, terasa, curte, loc de joaca pentru copii. N-am avut frigider, dar ne-au dat voie sa folosim unul din restaurant. Seara am vrut sa facem gratar si noi n-aveam carbuni (uitasem sa luam si cand ne-am amintit nu am gasit nici un peco), ne-au dat o secure, ne-au arata un morman de lemne si ne-au spus sa ne servim. Am intins patura in curtea restaurantului si am servit un supergratar.
Spunea cineva ca nu ai ce sa vezi. In toata zona sunt cladiri vechi intretinute foarte bine, fiecare sat are o cetate, mie imi plac casele lor care au ferestrele la strada pline cu jardiniere cu flori, fara teama ca ar putea ramane fara ele pana dimineata (la noi si un pom daca-l pui la strada il rupe cineva, de flori nu mai vorbesc...la capitolul civilizatie nu ne comparam. Si peisajele, la Sf. Ana am ramas uimita cata frumusete poate fi acolo, lacul acela inconjurat de padure si cum se oglindeste in apa, iti da impresia unui peisaj de poveste, pe mine m-a impresionat. Prin Tusnad am trecut ca glontul mirandu-ne de ce este atata politie, ca n-am zarit nici un accident, ca apoi sa aflam de la radio ca sosise presedintele in vizita chiar in urma noastra. Cheile Bicazului sunt ceva deosebit, daca te gandesti la maretia acelor stanci si la apa care si-a facut loc printre ele, intrabandu-te cat au fost ajutate de mana omului cand s-a construit acel drum pe acolo si cat a lucrat natura in en ani,facand abstractie de tarabele de pe marginea drumului, care s-au inmultit de anul trecut. Noi am urcat la Poiana Largului pe partea dreapta a lacului (cum urci) si drumul este asfaltat dar cam cu gropi, in cateva locuri chiar se lucreaza la drum (nesemnificativ). Privelistea este frumoasa, ai perspectiva asupra intregului lac Bicaz, cu cativa km inainte de poiana Largului. Pe partea opusa se vede Cumpana si zeci de masini si corturi pe malul lacului. Am facut un popas pe malul lacului undeva pana in Bistricioara, aveau si vaporas pentru plimbari, dar noi nu doream decat sa mancam un gratar si sa stam - eram obositi dupa 5 ore/dus-intors de traseu pana la cascada Duruitoare in Ceahlau - dar a meritat efortul.
M-am intrebat cum este drumul de la Bicaz la Cumpana si Poiana Largului pe partea cealalta a lacului. A fost cineva pe acolo?
Va doresc vacante placute in continuare, cat mai tine vremea buna!

Comentariul tau fara echivoc nu a fost pe placul multora, "savoarea" in comunicarile electronice de pe la noi sunt trivialitatile, rautatea si sovinismul, de aceea aproape ca s-a si inchis acest topic. In alta ordine de idei, ca tot vorbim de tinutul secuiesc, am descoperit Tusnadul in '85 iar din '01 pana in prezent descind in el de doua ori pe an. Civilizatie, liniste, politete si frumusete.

O intrebare pentru cunoscatorii lacului Bicaz: unde as putea sa campez sau caza tinand cont ca vin cu barca cu motor ? O zona care sa aiba acces direct la apa, nu mai departe de 20-30 m de ea.

Multumesc !

(ce coincidenta, la exact un an si o zi reactivez topicul !)

Editat de Popybo, 15 august 2010 - 08:49.


#43
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.741
  • Înscris: 11.09.2010
pt cei care merg mai des prin chei, as avea o intrebare. e mai ok sa lasi masina acolo unde sunt tarabele si sa mergi pe jos prin chei? sau sa mergi cu masina prin chei si tot sa faci popasuri?

#44
alinteanu

alinteanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 02.06.2009

 bubus8, on 22nd January 2011, 00:39, said:

pt cei care merg mai des prin chei, as avea o intrebare. e mai ok sa lasi masina acolo unde sunt tarabele si sa mergi pe jos prin chei? sau sa mergi cu masina prin chei si tot sa faci popasuri?
E ok, dar trebuie sa iei in calcul caderile de pietre, mai ales primavara. Eu te-as sfatui sa lasi masina in parcarea de unde incep serpentinele catre tunel.

#45
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 212
  • Înscris: 20.03.2008
Cateva sfaturi pentru cei care vreti sa ajungeti la Cheile Bicazului. Ma adresez mai ales celor care veniti din zone mai indepartate fata de Neamt: e pacat sa parcurgeti sute de kilometri si sa nimeriti la Chei in zi de week-end, vara, cand aproape nu ai loc sa te strecori cu masina.
Incercati sa ajugeti la Cheile Bicazului pe vreme frumoasa, in timpul saptamanii. In plus, evitati pe cat posibil luna august si, mai ales, zilele din jurul Sfintei Marii. Atunci numarul de participanti la trafic practic se dubleaza (daca nu se tripleaza) cu toti cei care se intorc din Spania, Italia  pentru a-si petrece sarbatorile acasa.

Cheile Bicazului sunt fabuloase. Merita sa le vedeti si sa va bucurati din plin de peisajul de acolo. Alte locuri pe care vi le recomand calcuros daca ajungeti in zona sunt Lacul Rosu, manastirea Bistrita (la 8 km de Piatra Neamt, pe drumul spre Chei, ocolind la un moment dat la dreapta... sunt indicatoare), sa urcati sus, la Bisericani, si sa aveti o panorama asupra tinutului Neamtului care sa va lase fara cuvinte, sa cotiti undeva la stanga spre Ardeluta, o zona mirifica de munte, Ceahlaul... O, da, tinutul Neamtului are zone minunate si v-am enumerat doar ce gasiti in drum spre Bicaz...

Nu mai vorbesc de numeroasele manastiri (Agapia, Voronet, Neamt - cea mai mare manastire din Moldova-, Secu, Sihastria, Horaita, Pangarat) sau de Minunata Cetate a Neamtului care arata superb dupa restaurare.

Cetatea Neamtului  (5)

Priveliste de sus, in drum spre Bisericani ... locul numit de nemteni "la cruce" (3)

Manastirea Neamt (1), Manastirea Horaita (1)

Fișiere atașate


Editat de iulia_, 05 februarie 2011 - 10:06.


#46
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.887
  • Înscris: 04.07.2010

 iulia_, on 5th February 2011, 10:03, said:

... sa cotiti undeva la stanga spre Ardeluta, o zona mirifica de munte ...

Salutare !

Prin '91 făcusem planurile unei vacanțe în zonă și din nr. 43 al colecției Munții Noștri (Tarcău) extrăsesem drumul Tarcău - Brateș - Schitul Tarcău - Ardeluța. Poți să ne dai niște detalii despre cum arată zona în prezent ? Ce văd din satelit (google-maps) nu mă lămurește. Se poate găsi cazare pt. 1-2 nopți ? Drumul e asfaltat (nu prea pare, din satelit - dar imaginile sunt vechi) ? Întreb, fiindcă bănuiesc că s-a mai dezvoltat zona (ca pest tot în România).

A, încă ceva, ce-ai vrut să scrii în loc de Voroneț ?

Sănătate și mulțumesc anticipat pt. răspunsuri !

Editat de OvidiuNS, 06 februarie 2011 - 02:19.


#47
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 212
  • Înscris: 20.03.2008
Ultima data cand am fost spre Ardeluta, acum vreo 2 ani, drumul era in lucru si, intr-adevar, erau bucati in care se inainta destul de prost desi drumurile prin jud. Neamt s-au imbunatatit considerabil in ultimii ani. Daca reusesc sa ajung in Piatra in primavara care sta sa vina, vin cu date proaspete.

Varatec, nu Vornet :) Imi sta mintea la manastirile din Bucovina, dar eu, in mesajul de fata, ma refeream la Agapia, Varatec, Neamt etc...

#48
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.887
  • Înscris: 04.07.2010

 iulia_, on 6th February 2011, 09:34, said:

Varatec, nu Voronet ...

Mă gândeam și eu la Văratec, dar totdeauna e mai bună o rectificare chiar de la sursă  :thumbup: .

Sănătate, drum bun și abia aștept noutăți !

Editat de OvidiuNS, 07 februarie 2011 - 00:49.


#49
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.948
  • Înscris: 03.08.2008
Drumul din Tarcau spre Ardeluta este aceptabil pana la jumatate. De acolo este destul de prost aproape de drum forestier. Nu stiu daca s-au mai facut reparatii, dar depinde si de masina, oricum inacesibil nu cred ca este.

PS @iulia cat mai este intrarea la Cetate la Neamt de cand au renovato?
si unde e facuta pza 8?

Editat de yonut_a, 08 februarie 2011 - 09:06.


#50
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 212
  • Înscris: 20.03.2008
@yonut_a

Intrarea la Cetate era, parca, 5-6 lei. Nu mai retin exact desi am fost de 2 ori. Merita sa o vezi, au renovat-o foarte frumos.

Poza de care vorbesti e facuta undeva la jumatatea drumului spre Bisericani.

#51
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.887
  • Înscris: 04.07.2010

 yonut_a, on 8th February 2011, 09:03, said:

Drumul din Tarcau spre Ardeluta este aceptabil pana la jumatate. De acolo este destul de prost aproape de drum forestier. Nu stiu daca s-au mai facut reparatii, dar depinde si de masina, oricum inacesibil nu cred ca este.

Asta înseamnă cam până la Brateș, cam ce bănuiam și eu. Mulțumesc frumos !

Sănătate și tcb !

#52
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Ce vila/pensiune imi recomandati in zona Lacu Rosu -Bicaz ?

#53
pscdn

pscdn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 09.08.2006
A fost cineva pe DJ127,intre Durau si Gheorgheni,prin Tulghes,Recea,cum se prezinta drumul.As vrea sa evit drumul clasic Durau-Cheile Bicazului -Lacul Rosu-Gheogheni.As aprecia un raspuns.Va multumesc.

#54
giurgescu

giurgescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 93
  • Înscris: 27.09.2007
As vrea sa mai adaug pentru cei care ajung in zona Cheilor Bicazului, ca se pot caza si in zona Bicajelu, de la Lacu Rosu, pe langa "Floarea de colt"  cateva sute de metrii!
Eu am fost la inceputul lui iunie cand am prins si lunea liber, si sper sa mai ajung pe acolo, peisajul e splendid, liniste si verdeata, exact ce-mi doream!
Sant pensiuni cu cazare de la 70ron, si in 15 de minute ajungi la lac, sau un traseu cu pajisti si padure, intr-o ora cobori la parcarea din capatul tunelului.
E si o stana, la care nu am reusit sa ajung. O sa pun si poze da trebuie sa le micsorez. Drumul de la Bicaz pana la Lacu Rosu, e cam gaurit, dar acceptabil avand in vedere ca se merge incet cu ochii pe privelistea minunata.
La LR, se construieste masiv au aparut moteluri,  restaurante, locuri de cazare berechet, este si un "supermarket"! La pastravarie din pacate nu am gasit "marfa"...probabil lucreaza cu localurile din zona!

Editat de giurgescu, 13 iunie 2012 - 15:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate