Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Cazane PELETI, porumb, deseuri agricole..

* * * * * 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12545 replies to this topic

#7543
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,585
  • Înscris: 24.07.2009

View Postsanjuro, on 03 mai 2016 - 20:19, said:

Am vazut si eu vreo doua, si chiar dintre marci recomandate ca fiind cele mai vandute in tara Posted Image ...si e adevarat, cele mai multe din cauza cosurilor de fum, mai exact din cauza lipsei acestora !


Daca producatorul le-a testat si le recomanda cu montajul astfel isi asuma responsabilitatea...datoria noastra este sa avertizam si sa eliminam un posibil risc montand un cos care sa asigure minimul de tiraj necesar unei functionari impecabile . Dar aici mai intervine si puterea de cumparare si posibilitatea de amplasare...sunt mai multe necunoscute in ecuatie .



Centrul service in apropiere ofera garantia ca si atunci cand vei alege un produs sub medie poti rezolva mai repede orice problema ar apare; in al doilea rand, chiar daca se cumpara un produs bun sau foarte bun ai nevoie de cineva care cunoaste bine produsul sa il puna in functiune si sa iti asigure o mentenanta (pe care o consider obligatorie, facuta ca la carte...) la un pret bun...oricat de ieftin ar incerca sa fie o firma de service, in momentul in care are de mers 250 de km pana la un produs costurile vor creste destul de mult, fata de unul care vine de la 5 km Posted Image !
Bine ai spus, ca la produsele sub-medie,de o calitate si functionare indoielnica iti trebuie un centru de service la botu-calului,la produse high unele lucruri care nu au fost intelese datorita volumului mare de informatii , se rezolva telefonic.Un centru de service bun ofera si o punere in functiune profi cu explicarea tuturor lucrurilor ce trebuie stiute de clientul respectiv,dar si produse de calitate ....Sa nu mai zic cat de mult ajuta un modul de internet calumea ,atat pentru utilizator cat si pentru centrul de service.

View Postgushpi, on 03 mai 2016 - 21:03, said:

O mică și nevinovată introspecție în piațã mi-a arătat o creștere cu 20-30% a prețurilor la centralele pe peleți! Posted Image
A-nebunit lumea???
Nu stiu la ce tip,marci de centrale te referi dar cel putin la mine in perioada aceasta exista promotii cu reduceri destul de mari,deci preturi mult mai mici...

#7544
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,585
  • Înscris: 24.07.2009

View Postandreilesan, on 03 mai 2016 - 21:57, said:

Posted Image Care responsabilitate?! Ati auzit voi sa despagubeasca producatorul vre-un beneficiar?! Eu unul - NU! Posted Image

Corect Posted Image  si nu doar minimul de tiraj, ci si sa nu se depaseasca valoarea - prevazandu-se dispozitive speciale pentru asigurarea acelei functionari impecabile.Posted Image

Asa este.. Doar ca exact aici este zona unde unii vanzatori rau intentionati pot manipula si zapaci de cap montand ceva care exact la expirarea garantiei se si defecteaza - si mai ia-o de la capat odata..Posted Image  Asta e valabil in orice domeniu, nu doar la centrale pe peleti..Posted Image


Imi place cand se spun lucrurile direct, fara menajamente. Bravo. Concetatenii trebuie sa stie la ce sa se astepte.Posted Image
La ce sa se astepte concetatenii Andrei ca nu inteleg?Eu nu cred asta...La orice produs,indiferent de care si la ce ne referim exista la inceput un pret de intrare pe piata...regula si strategia aceasta exista dintotdeauna si este valabila la toata lumea,chiar daca unii se fac ca nu recunosc asta.Produsele de slaba calitate,pret redus si o groaza de probleme prind din pacate la foarte multe persoane,dar nu ma pot face vinovat de acest lucru .

#7545
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012

View PostCAZANE, on 04 mai 2016 - 07:38, said:

Nu stiu la ce tip,marci de centrale te referi dar cel putin la mine in perioada aceasta exista promotii cu reduceri destul de mari,deci preturi mult mai mici...

la tine e normal sa mai scazi - ca deja erai cu adaosul pan' la cer!!!
(din zisele unor aproape clienti ai tai)

#7546
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,585
  • Înscris: 24.07.2009

View Postgushpi, on 04 mai 2016 - 12:56, said:

la tine e normal sa mai scazi - ca deja erai cu adaosul pan' la cer!!!
(din zisele unor aproape clienti ai tai)
Tocmai am facut o pauza saptamana trecuta in mod intentionat pe acest forum pentru a nu avea nici macar o discutie contradictorie cu absolut nimeni...Posted Image De ce esti rau si nu recunosti ca adevarul este cu totul altul?Posted Image Adaosul meu nu era cu absolut nimic mai mare decat al altora ,dar poate ai uitat cu ce produse lucrez eu si ce produse au altii....si se fac comparatii de tot rasul.Posted Image Eu zic ca trevbuie sa apreciem un produs de cea mai buna calitate,indiferent s-o numi acest produs.Pentru ce este forumul acesta,pentru a informa oamenii cat mai corect sau pentru a-i lua cu gargara ieftina,vad ca are succes!Posted Image
Tie iti plac lucrurile simple,ai alte idei,iti plac lucrurile fara mari complicatii si nu te acuz in acest moment cu nimic pentru asta!
Eu cel putin am spus de fiecare data adevarul si nu am ascuns gunoiul sub pres cum fac marea majoritate a persoanelor care posteaza pe aici !

#7547
sanjuro

sanjuro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 23.04.2007

View PostCAZANE, on 04 mai 2016 - 13:31, said:

Tocmai am facut o pauza saptamana trecuta in mod intentionat pe acest forum pentru a nu avea nici macar o discutie contradictorie cu absolut nimeni...Posted Image

Liviule, nu trebuie sa te contrazici cu nimeni...fiecare le are pe ale lui si majoritatea celor care scriu nu stiu daca au vazut prea multe produse care functioneaza pe peleti. Mai cadem in greseala si astia care stam cu capul in ele toata ziua din diverse motive, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne certam cu altul care are alte idei.
Ah, si apropos...ce avea saptamana trecuta in plus sau minus fata de alta saptamana :) ?!?

View PostCAZANE, on 04 mai 2016 - 13:31, said:

Eu cel putin am spus de fiecare data adevarul si nu am ascuns gunoiul sub pres cum fac marea majoritate a persoanelor care posteaza pe aici !
Si de ce nu spui care sunt, macar sa stie oamenii pe cuvantul cui sa puna baza ?!? Si nu inteleg chestia ailalta a ta cu nerecomandarea brandurilor...de ce sa nu zici atunci cand stii ca un anume produs nu a mai adus nici o imbunatatire de 10 ani, sau daca a facut un upgrade a facut-o doar ca sa schimbe imaginea, fara reale imbunatatiri...de aia e forum, sa spui verde in fata ce ai patit si ce stii.
Uita-te pe forumurile italiene si ai sa vezi ca nu sunt certuri ca aici si daca apare unul care bate campii e lasat in life-ul lui...esti importator si aduci un produs bun, arata ce face si diferentele fata de celelalte...piata va decide daca produsul are loc sau nu, sau in ce masura se va vinde...esti servisant, trebuie sa spui adevarul despre produse cu toate aspectele, pozitive sau negative, vazute de tine; esti utilizator, fa exceptie ca ai dat bani pe centrala si scrie ce iti place si ce nu, uitand ca esti roman si vecinul are o capra :) ...

Astazi la Iasi un instalator recomanda unui client Biodom, care era mult prea mare pentru necesarul clientului, si cand intreb de ce recomanda cazanul asta a zis ca il monteaza de 10 ani si a fost primul din Iasi care a adus marca asta...si altceva nu a mai montat absolut deloc :) . Nu cred ca mai are rost sa va zic ca alte marci nu erau cunoscute decat dupa nume si la auzul denumirii se auzea doar Pff, pfuuu  :) ! No comment ...

#7548
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Si ce? Biodomul are si el avantajele lui! Nu pierzi noptile la sprit si distractii; cauti solutii pe net.
Cand am obtinut permisul de conducere si mi-am cuparat o "super Dacia break" o faramam de zor. Instructorul (vecin) mi-a spus ca eu am sa desfac la ea mereu.
-Adica cum, ma mir eu.
-Pai cand nu merge o desfaci pt. ca nu merge si cand merge faci asta sa afli de ce merge.
Ce e vreo paralela? Noo.
Eu as vreau un tabel de genul:
Marca: Biodom
Plusuri: Pret, consum, estetica ( e rosu :D)
Minusuri: Service,etc.

#7549
sanjuro

sanjuro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 23.04.2007

View Postadinosh, on 04 mai 2016 - 19:38, said:

Si ce? Biodomul are si el avantajele lui! Nu pierzi noptile la sprit si distractii; cauti solutii pe net.
Cand am obtinut permisul de conducere si mi-am cuparat o "super Dacia break" o faramam de zor. Instructorul (vecin) mi-a spus ca eu am sa desfac la ea mereu.
-Adica cum, ma mir eu.
-Pai cand nu merge o desfaci pt. ca nu merge si cand merge faci asta sa afli de ce merge.
Ce e vreo paralela? Noo.
Eu as vreau un tabel de genul:
Marca: Biodom
Plusuri: Pret, consum, estetica ( e rosu Posted Image)
Minusuri: Service,etc.
Tabelul ti-l pot da cei care il au in grija de ani de zile :) ... in rest, e foarte bun pentru un cazan vechi- de aici si pretul competitiv, nu poti lua masina din 2000 decat la pret bun.
Oricat l-ar lauda oricine, nu pot sa spun decat : atat dai, atat ai :) !

#7550
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Stai putin. Nu m-ai inteles, Vorbeam despre un tabel despre cazane noi, nu SH ca Dacia mea.
Exemplu: Asta costa atat si face asta. Celalalt costa mai mult si face asta si asta in plus. Asa ai posibilitatea sa alegi in cunostinta de cauza.
Eu am o banuiala ca m-am intalnit cu @mlmlml (sau poate gresesc, era altcineva) in Leroy Merlin Bragadiru cand amandoi cautam peleti. Nu aveau. Eu i-am spus ca mi-am "tras" Biodom cu 125 milioane el a zis ca are HKS Lazar de 250 milioane. Eu in gandul meu am zis ca "ce afacere buna am facut"; el probabil a gandit "ce cazan bun mi-am luat". Amandoi am plecat zambind.
Intrebarea e: Cine a avut dreptate?

Edited by adinosh, 04 May 2016 - 20:08.


#7551
sanjuro

sanjuro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 23.04.2007


View Postadinosh, on 04 mai 2016 - 20:07, said:

Amandoi am plecat zambind.
Intrebarea e: Cine a avut dreptate?

Amandoi :) ! Dupa ce ai dat deja banul ce rost are sa iti mai faci ganduri negre ?

Diferenta intre un cazan ieftin si unul grandios cu tot ce iti poti dori este maxim 1-1,5 saci in plus pe zi si daca ai  ghinion cateva nopti de frig si nervi pe luna...pe langa cateva telefoane si ore de nervi cu diversi necunoscuti lipsiti de empatie la problemele semenilor :)...bonus cicaleala si istericalele nevestii si a soacrei daca esti posesor de pachet promo.
Am glumit, cele de mai sus sunt doar preludiul la orice poate degenera cand ai ales o centrala cu peleti dupa anumite criterii :) ...

#7552
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Defapt dupa unul singur. Pretul.
Eu nu neg ca astia mi-au fost banii. Dar altii daca au buget mai mare ar putea alege. Nu neaparat mai/mult mai scump. Pretul mare e un indicator, de regula corect, dar nu garanteaza succesul.
P.S. Eu chiar consider ca Biodomul nu e un cazan rau, mai ales ca si consum (aici ar avea ceva vina si Andrei datorita caruia am 20cm de polistiren pe pereti) doar ca tebuie reglat carburatorul iar mecanicii sunt rari.

Edited by adinosh, 04 May 2016 - 20:46.


#7553
sanjuro

sanjuro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 23.04.2007
Bugetul alocat centralei e foarte important, dar ce vrei sa faci cu centrala e cel mai important.
Daca vrei caldura si doar caldura ai optiuni de surse care se monteaza in casa, tot ce produce ea ramane in casa, chestii de genul "nu vreau sa am mizerie in casa " sunt de obicei apanajul celor care au praf de doua deshte pe dulap...care avem mai mult de 5 ani la casa si am trait la bloc toata viata stim despre ce e vorba.
Vrei si apa calda, se poate cu o automatizare buna, nu exista sursa de incalzire care sa nu poata asigura si acm ptr. doar o perioada de timp in plus de functionare...
Ai avut sange albastru si Buckingham parea mic pe langa casa ta, sau ai avut probleme cu limbricii si a iesit ditamai magaoaia...ai centrale care fac de toate si triplu schlutz la final dupa dublu zukahara...dar aici ajungem obligatoriu la inceput, adeca la buget ;) ...ca vorba aia: " obrazu' subtire..."

#7554
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Am preferat sa bag parte din bani de le centrala in izolatie. Am o fabuloasa casa de 127mp utili, P+E dar nu am scapat de librici :)Ma mai mananca cateodata cate ceva.
Nu stiu ce inseamna/cum arata dublu zukahara. Posted Image
A, sa nu uit. In lunile blande am consumat de 450 lei peleti la 13,5 lei sacul de 15kg iar in 15 dec-15 ian 575 lei.

Edited by adinosh, 04 May 2016 - 21:06.


#7555
sanjuro

sanjuro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 23.04.2007

View Postadinosh, on 04 mai 2016 - 21:03, said:

Nu stiu ce inseamna/cum arata dublu zukahara. Posted Image
Scuze, am scris gresit , e tsukahara : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XwCrm_bs-Fs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postadinosh, on 04 mai 2016 - 21:03, said:

A, sa nu uit. In lunile blande am consumat de 450 lei peleti la 13,5 lei sacul de 15kg iar in 15 dec-15 ian 575 lei.
Un consum bun, se poate si mai bine dar daca are cineva curaj sa arunce cu pietre ca e dublu fata de centrala lui la raportul asta...

#7556
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Posted Image
Adica Tzucahara pe romaneste? Aia da. O stiu.

Edited by adinosh, 04 May 2016 - 21:31.


#7557
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005

View Postadinosh, on 04 mai 2016 - 20:44, said:

Defapt dupa unul singur. Pretul.


puteai sa compari mai multe , tot in jurul pretului erau mai multe modele

eu am ales biodom pentru ca are buncar mai mare ,
service local (Bucuresti + imprejurimi) ,
fiabilitate (citita de pe net pe diverse forumuri nu numai de aici) ,
capacitatea de a modula puterea ,
raport bun pret/calitate ,
utilizare usoara ,
curatare usoara (chiar si service-ul anual il poti face daca esti indemanatic) ,

puteam sa-mi iau si mercedes dar faceam acelasi lucru Posted Image - incalzire 140 mp utili  si acm 2 bai

cine zice ca biodom nu e sigur ca i se intoarce flacara ca arde buncarul ca-i sare vopseaua cea rosie etc etc , sa ne zica si in ce conditii pot aparea chestiile astea nefaste, daca le cunoaste bineinteles , nu doar sa dea din moaca

repet : daca respecti recomandarile producatorului in utilizare si efectuezi operatiile de intretinere necesare , cred ca ai un cazan perfect indiferent de marca lui

NOTA : nu iese fum fara foc , exista fum exista foc (combustibil si oxigen) exista risc ! indiferent de marca(ca-ca)cazanului

(am vazut si lamborghini cum arde pe autostrada :D nu numai o amarata de dacie )

Edited by virtualx, 04 May 2016 - 21:37.


#7558
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007

View Postvirtualx, on 04 mai 2016 - 21:29, said:

puteai sa compari mai multe , tot in jurul pretului erau mai multe modele
Daca ai spus "in jurul" presupun ca e si mai jos. Eu nu am gasit mai jos. Fa-mi imima rea si spune-le. Nu sunt tendentios!

View Postvirtualx, on 04 mai 2016 - 21:29, said:

eu am ales biodom pentru ca are buncar mai mare ,
Am ratat ce e dupa virgula (acum sunt tendentios). Mai mare decat cine/care? Termosobe? Stii si tu ca defapt tancul unui Biodom 27 nu are decat 165 kg. Macar un sac mai putin decat in specificatii si asta la peleti SCW care sunt presati rau...rau de tot.

View Postvirtualx, on 04 mai 2016 - 21:29, said:

service local (Bucuresti + imprejurimi) ,
E local, nu contest. Ma crezi ca unul mic, verde, credea (acum nu mai crede datorita mie) ca tehnologia BioLogic alege "cu manutele astea doua" peletii buni de cei rai?
Nici eu nu m-as crede dar...

View Postvirtualx, on 04 mai 2016 - 21:29, said:

fiabilitate (citita de pe net pe diverse forumuri nu numai de aici) ,
Posibil. Nu am cazanul decat de o iarna.

View Postvirtualx, on 04 mai 2016 - 21:29, said:

capacitatea de a modula puterea ,
Adevarat. Dar cu ce comparam?

View Postvirtualx, on 04 mai 2016 - 21:29, said:

raport bun pret/calitate ,
Si eu cred ca este punctul forte al acestui cazan.

View Postvirtualx, on 04 mai 2016 - 21:29, said:

utilizare usoara ,
Putine butoane, putine posibilitati sa il strici ca si utilizator. (iarasi devin tendentios).

View Postvirtualx, on 04 mai 2016 - 21:29, said:

curatare usoara (chiar si service-ul anual il poti face daca esti indemanatic) ,
Eu cand schimb o priza mereu las o unghie acolo. Glumesc. Nu risc garantia pt. 350 lei.

View Postvirtualx, on 04 mai 2016 - 21:29, said:

puteam sa-mi iau si mercedes dar faceam acelasi lucru Posted Image - incalzire 140 mp utili  si acm 2 bai
Daca chiar puteai te compatimesc nu sunt de acord cu tine.

View Postvirtualx, on 04 mai 2016 - 21:29, said:

cine zice ca biodom nu e sigur ca i se intoarce flacara ca arde buncarul ca-i sare vopseaua cea rosie etc etc , sa ne zica si in ce conditii pot aparea chestiile astea nefaste, daca le cunoaste bineinteles , nu doar sa dea din moaca
Daca vrei sa afli iti spun pe PM ceva "recomandari"

Edited by adinosh, 04 May 2016 - 22:00.


#7559
sanjuro

sanjuro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 23.04.2007
Diferenta cand ai buget este ca poti sa urci o treapta care iti asigura linistea ! Intrebati un utilizator de sunp 7 cum e insomnia si curatatul arzatorului la 3 noaptea...sau pe unul care a stiut ca centrala lui merge fara cos si o gasea in avarie...sau pe cei care trebuie sa isi faca programul dupa umplerea cu zgura a creuzetului...
Vorba lu' Cazane...daca toti ar fi onesti si ar scrie real cat de mult le place cazanul lor, dupa mai mult de 2 ani de functionare s-a schimba multe...din pacate e mai funny sa laud copilul meu ptr. ca nu il stiu pe ala de 3 ani care face grafice dupa matrici si sper ca orice capra sa aiba scaieti ca a mea ;) !
Un aspect important pe care vreau sa il ridic de ceva timp: de ce nu sunt utilizatori de centrale peste medie/mai scumpe pe forum si doar cei de sub mediu/low cost :) !?!?
Personal in afara de mlmlml si inca cineva care si-a luat repede Edilkamin din Italia si nu a mai aparut nu prea stiu...

#7560
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012

View Postsanjuro, on 04 mai 2016 - 22:08, said:

...de ce nu sunt utilizatori de centrale peste medie/mai scumpe pe forum si doar cei de sub mediu/low cost Posted Image !?!?


voi, instalatorii, stiti mai bine ca noi, ca sunt mii de utilizatori de peletăraie
ca nu scriu aici decat fo' 15 - e din cauza ca internetul este un mister pt ei (precum cazanul ce l-au cumparat :P )

apoi mai sunt ignorantii - cei carora nu le pasa ca s-ar putea sa ajute pe cineva cu experienta lor in exploatarea acestor statii spatiale

iar ca sa ating durerea ta: cei ce au luat scumpeturi, merg in mercedesuri, fac cumparaturi la paris/viena/dubai - deci nu au timp de prostimea de pe forumuri...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate