Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Range Rover Evoque, 2020, Hibrid,...

Pompa erbicidat p100

[CUM] Pot sa ajung la Impact Hub ...

Apartament in bloc nou.
 Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...
 Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...
 Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...
 

Obiective pentru Canon A75

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Mushotoku

Mushotoku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.12.2004
Pentru cei care folosesc sau au folosit alte obiective decat cel cu care vine aparatul Canon A75 va rog sa imi spuneti care dintre ele merita investitia si de unde pot fi achizitionate.

Momentan sunt hotarat sa imi achizionez un obiectiv wide dar din pacate am gasit doar pe canon.com unde livrarea se face doar pentru USA.

Multumesc!

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
lui A75 nu i se poate schimba obiectivul. Se pot adauga insa niste sisetme optice pentru macro si pentru tele.

incearca la f64studio ca ei mai aduc. nu te lua dupa ce e pe site, ca nu e actualizat.

#3
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
E si adaptor pt. Wide, dar nu cred ca merita sa dai bani pe asa ceva. Costa cam 100 $ parca si iti trebuie oricum si adaptorul pt el care mai e si ala vreo 50 $.

Solutia pt schimbat mai multe obiective e in general (D)SLR. Nu merita sa investesti in asa ceva pt A75 pt. ca oricum nu obtii rezultate extraordinare punand toate adaptoarele alea acolo.

Dar, daca chiar vrei, cauta unde a zis mr.Fred sau pe la distribuitorii Canon, poate aduc pe comanda.

#4
Mushotoku

Mushotoku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.12.2004

adipelcz, on Dec 9 2004, 16:51, said:

E si adaptor pt. Wide, dar nu cred ca merita sa dai bani pe asa ceva. Costa cam 100 $ parca si iti trebuie oricum si adaptorul pt el care mai e si ala vreo 50 $.

Solutia pt schimbat mai multe obiective e in general (D)SLR. Nu merita sa investesti in asa ceva pt A75 pt. ca oricum nu obtii rezultate extraordinare punand toate adaptoarele alea acolo.

Dar, daca chiar vrei, cauta unde a zis mr.Fred sau pe la distribuitorii Canon, poate aduc pe comanda.

<{POST_SNAPBACK}>


Daca as avea finantele pentru un SLR nu as mai investi nici un banut in  a75 insa previzionez ca timp de 18 luni nu o sa imi permit 1000+ de USD pentru a investi intr-un SLR.
In acelasi timp cum spuneam nu sunt foarte convins daca merita investitia in a75.
Din ce spuneti voi se pare ca nu merita de fel. Totusi as mai investi vreo 4 milioane pe ceva accesorii. Dar card de 512mb am, acumulatori am (2 seturi), husa de asemenea, trepied mic. Mai ramane un trepied mare si.... cam atat.
Voi ce ziceti?

#5
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Ia-ti ceva ce poti folosi si mai incolo daca te gandesti sa evoluezi. Poate nu vrei sa mergi mai departe si A75 este suficient. Daca da, merita sa iti iei macar adaptorul de wide, mai ales daca facei peisaje si fotografii indoor.
In caz ca vrei sa investesti pentru viitor ai doua variante: accesorii pe care sa le folosesti in viitor (un trepied mare ar fi bun, un Soligor sau Unomat la banii astia. Sau un Manfrotto din seria digi care este cam 5 milioane). Sau poti sa ii investesti in literatura de specialitate: carti de tehnica foto si albume.

#6
Mushotoku

Mushotoku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.12.2004

Rigid Aurel, on Dec 9 2004, 18:04, said:

Ia-ti ceva ce poti folosi si mai incolo daca te gandesti sa evoluezi. Poate nu vrei sa mergi mai departe si A75 este suficient. Daca da, merita sa iti iei macar adaptorul de wide, mai ales daca facei peisaje si fotografii indoor.
In caz ca vrei sa investesti pentru viitor ai doua variante: accesorii pe care sa le folosesti in viitor (un trepied mare ar fi bun, un Soligor sau Unomat la banii astia. Sau un Manfrotto din seria digi care este cam 5 milioane). Sau poti sa ii investesti in literatura de specialitate: carti de tehnica foto si albume.

<{POST_SNAPBACK}>


Sincer sa fiu nu imi prea dau seama care este diferenta intre un trepied de 1 mil lei si unul de 4 mil.
Ma gandesc ca ceea ce conteaza este durabilitatea, greutatea si sa fie usor de transportat. Acestea sunt diferentele?

Ma gandesc sa evoluez insa pentru cata fotografie stiu eu imi este suficient acest aparat insa pe viitor tind sa ma dezvolt. Oricum totul depinde si de cat de repede sunt in stare sa deprind anumite tehinic, daca am un "ochi" adecvat si cat timp sunt dispus sa acord acestui hobby.

Cochetez cu fotografia de ceva mai mult timp si am avut cateva poze interesante insa nu m-am putut descatusa din cauza lipsei fondurilor.

#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Apropo de obiective pt Canon A75, stie careva daca de unde pot face rost de adaptoare pentru formate normale? Vanzatorul din magazinul de unde l-am luat mi-a spus cand imi facea garantia ca la ei sunt tipi care fac adaptoare neoficiale pt canon seria A(cu 2 cifre  :D ) si le vand pe undeva pe la 5-8-10 euro... m-ar interesa si pe mine asa ceva pt ca un tun bunicel e destul de ieftin la second - hand (noroc cu aparatele rusesti  :lol: ) ...tinand cont si ca nu am prea multi bani de dat, de'abia mi'am luat camera cu un cf de 256 si 2 seturi de acumulatori si cu greu le'am luat si pe alea  :death:

:peacefingers: Alex

adaugare: formate normale = formatele uzuale de la aparatele pe film... 55, 65...

Edited by AlexIP, 28 December 2004 - 23:13.


#8
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
aduc un pic in lumina acest topic .. stiti unde pot gasi asa ceva, eventual second-hand ?

http://www.bugeyedig...w-aub52a60.html
http://www.bugeyedig...n/ckc-cvs8.html
http://www.bugeyedig...ray-dcr250.html

#9
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
La Dolex. Sunt importatori Soligor care fac tot felul de adaptoare. Au si site.

#10
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004
@alexIP

   Tine-ne si pe noi la curent daca gasesti, eventual un pm.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate